Seminar za geometriju, vizualizaciju i obrazovanje sa primenama, 14. mart 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 14. marta 2013. u 17 časova, sala 301F, MI SANU.

Predavač: Miroslava Antić, Matematički Fakultet, Beograd

Naslov predavanja: Jedna involucija u odnosu na ekvidistantu hiperboličke ravni i dva modela euklidske geometrije u hiperboličkoj ravni

Sadržaj: Prikazaćemo jednu involuciju u odnosu na ekvidistantnu krivu u hiperboličkoj ravni koja zadovoljava neke od osobina kao što su osna refleksija ili inverzija u odnosu na krug i pomoću nje, koristeći elementarni trigonometrijski račun hiperboličke ravni, konstruisati jedan neograničeni i iz njega izvedeni ograničeni model euklidske geometrije.

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije mr Zorana Pucanovića, 15. mart 2013.

Odbrana doktorske disertacije mr Zorana Pucanovića, pod nazivom "Analiza prstena i modula pridruživanjem grafova", biće održana u petak 15. marta 2013. godine u 12 časova.

detaljnije

Matematički metodi mehanike, 13. mart 2013.

U okviru seminara Matematički metodi mehanike 13. marta 2013. biće održana dva predavanja u sali 301f, Matematičkog instituta, SANU.

u 12 časova:
predavač: Mira Vukčević, Vojna akademija, Beograd

Naslov predavanja: DINAMIKA GALAKSIJA - OD SPIRALNE STRUKTURE DO KOSMIČKIH ZRAKA VELIKIH ENERGIJA

u 14 časova:
predavač: Jovo Jarić

Naslov predavanja: ENERGIJA I ENTROPIJA (kurs Mehanika kontinuuma)

Predavanje prof. Jove Jarića je otkazano zbog sprečenosti predavača.

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 13. mart 2013.

Naredni sastanak Odeljenja za mehaniku biće održan u utorak, 13. marta 2013. u 18 časova, sala 301f, Matematički institut, SANU.

Predavač: Zoran Knežević, Astronomska opservatorija

Naslov predavanja: DINAMIKA ASTEROIDNIH FAMILIJA

Sadržaj: U cilju izučavanja dinamičke i sudarne evolucije asteroida napravljen je veliki katalog talnih sintetičkih sopstvenih elemenata kretanja asteroida i izvršena je nova klasifikacija asteroida u familije. Koristeći raspodele asteroida u prostoru sopstvenih elemenata i frekvencija u mogućnosti smo da izučavamo dinamičke granice i unutrašnju strukturu familija u asteroidnom prstenu, i to kako u okviru čisto gravitacionih modela, tako i uzimajući u obzir uticaje negravitacionih efekata.

Pokazaćemo rezultate složenih interakcija izmedju sekularnih rezonanci, rezonanci u srednjem kretanju, haotičnog kretanja i promena velike poluose pod uticajem efekta Jarkovskog, kao i neke primere nestabilnosti na velikim skalama koje mogu da dovedu čak i do napuštanja familija. To omogućava da bolje razumemo kompleksni izgled ovih grupacija, da ocenimo starost familija i da analiziramo finije dinamičke strukture, kao što su parovi asteroida sa ekstremno sličnim sopstvenim elementima.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 12. mart 2013.

Naredni sastanak Seminara iz astronomije i astrofizike biće održan u utorak, 12. marta 2013. u 18 časova u prostorijama Katedre.

Predavač:  dr Giovanni La Mura, Institute for Astro - and Particle Physics, University of Innsbruck

Naslov predavanja: A multiple wavelength perspective on active galaxies

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 12. mart 2013.

Naredni sastanak Seminara za računarstvo i primenjenu matematiku biće održan u utorak, 12. marta 2013. u 14:15 časova, sala 301f, Matematički institut, SANU.

Predavač: Dejan Milenković, Generalštab Vojske Srbije

Naslov predavanja: STATISTIČKO UPRAVLjANjE REPOZITORIJUMIMA ELEKTRONSKIH DOKUMENATA PRIMENOM KOEFICIJENATA PREFERENCIJE

Sadržaj: U predavanju se govori o statističkom upravljanju repozitorijumima elektronskih dokumenata, kao novom načinu upravljanja elektronskim sadržajima. Reč je o uspostavljanju novog vida upravljanja podacima koji se bazira na statističkoj obradi objekata posmatranja koji su od strateškog značaja za brzu, efektivnu i pouzdanu razmenu podataka. Istraživanje je sprovedeno u okviru simulacionog informaciono-komunikacionog okruženja, sa mogućom primenom u vojnim organizacijama u okviru komandno-informacionih sistema, sa ciljem da se izvrši automatizacija upravljanja elektronskim dokumentima uz korišćenje preferencije kao regulacionih parametara sistema. Model predstavlja svojevrstan pristup upravljanju repozitorijumima dokumenata primenom statističkih metoda, radi postizanja većeg kvaliteta prikupljanja i analize podataka u procesima donošenja odluka.

detaljnije

CGTA seminar, 12. mart 2013.

Naredni sastanak CGTA seminara biće održan u utorak, 12. marta 2013. u 18 časova na Matematičkom fakultetu, sala 844, peti sprat.

Predavači: Siniša Vrećica, Rade Živaljević

Naslov predavanja: Neki otvoreni problemi geometrijske kombinatorike

Sadržaj: Izložićemo neke otvorene probleme geometrijske kombinatorike koji se prirodno vezuju za tehnike algebarske topologije (vektorska raslojenja, karakteristične kohomološke klase, teoriju indeksa).

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 7. mart 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 7. marta 2013. godine u sali 718 u 18h.

Program seminara:

Jelena Graovac
"Klasifikacija teksta: Metoda zasnovana na n-gramima bajtova"
prikaz rada

Darko Maksimović
"Dizajn i implementacija softvera - Lenjir i šestar"
prikaz master rad

Miloš Stanković
Rešavanje nekih problema kombinatorne optimizacije algoritmom tabu pretraživanja
prikaz master rad

Detaljnije informacije o seminaru se mogu naći na:
http://computing.matf.bg.ac.rs/

detaljnije

Seminar iz diferencijalnih jednačina, 8. mart 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 8. marta 2013. godine u 12 časova na Matematičkom fakultetu, četvrti sprat, sala 840.

Predavač: Jelena Manojlović

Naslov predavanja: Karamatine pravilno promenljive funkcije i diferencijalne jednačine

Sadržaj: Srpski matematičar Jovan Karamata (1903-1967.) uveo je 1930. pojam sporo i pravilno promenljivih funkcija. Od tada teorija pravilno promenljivih funkcija nalazi široku primenu u raznim oblastima matematike, pre svega teoriji verovatnoće, kompleksnoj analizi, teoriji brojeva, kao i u teoriji diferencijalnih jednačina, zahvaljujući inicijalnim radovima takođe dva srpska matematičara Vojislava Avakumovića i Miodraga Tomića. U uvodnom  delu  predavanja biće izložen istorijski pregled  rezultata primene Karamatine teorije u teoriji diferencijalnih jednačina.

Nakon toga, biće predstavljeni i najnoviji rezultati o egzistenciji i asimptotskim svojstvima pravilno promenljivih rešenja nelinearnih diferencijalnih jednačina drugog reda tipa Emden-Fowler.

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 7. i 8. mart 2013.

U Beogradu početkom marta gostuje prof. dr  Howard Moskowitz, poznat kao otac teorije horizontalne segmentacije, koji je za teoriju  MindGenomics dobio je nagradu SigmaXi (kao Nobelova nagrada za marketing).

Prof. Moskowitz će održati dva predavanja, prvo namenjeno široj publici, u četvrtak, 7. marta, u svečanoj sali SANU (Knez-Mihailova 35, drugi sprat) u 14 časova, a drugo, više matematički orijentisano, u petak 8. marta, u okviru  Odeljenja za matematiku, u sali 301f Matematičkog instituta SANU, takođe  od 14 časova.

Čtvrtak, 7. mart 2013. 14 časova, Svečana sala SANU

prof. dr Howard Moskowitz: "SERBIA 2015 - WHAT MIND GENOMICS CAN DO FOR SERBIA`S FUTURE"

Abstract: We introduce Mind Genomics, the experimental science of the everyday. The talk shows how Serbia as a nation can use this science three ways for economic benefit: 1)create optimal products, 2)type the world`s customers in terms of the desired aspects of medical experience, and 3)improve the teaching of mathematics.

Petak, 8. mart 2013. 14 časova, sala 301f MI SANU

prof. dr Howard Moskowitz: "MIND GENOMICS: APPLYING MATHEMATICS TO UNDERSTAND AND OPTIMIZE THE SCIENCE OF THE EVERYDAY"

Abstract: We introduce Mind Genomics, the experimental science of the everyday. The talk shows how we can understand 1) the mental economics of food preferences, 2) the quantitative linkage of emotions to ideas, and 3) the creation of new ideas by combining elements.

detaljnije

Vesti i dešavanja

Aktivnosti na seminarima

sve vesti