Seminar za veštačku inteligenciju, 13. decembar 2023.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 13. decembra 2023. sa početkom u 19 časova.
 
Predavači: prof dr. Ranka Stanković, dr Mihailo Škorić, Rudarsko-geološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
 
Naslov predavanja:
MI-SANU TESLA promocija projekta
TESLA: Text Embeddings – Serbian Language Applications:
TESLA: Vektorizacija teksta - aplikacije za srpski jezik
 
Apstrakt:
Kroz podršku Fonda za nauku i programa PRIZMA, radiće se na razvoju veštačke inteligencije u okviru projekta "TESLA Text Embeddings - Serbian Language Applications" kroz izgradnju jezičkih resursa i tehnologija za srpski jezik pod rukovodstvom prof. dr Ranke Stanković. Tim čine istraživači Univerziteta u Beogradu koji dolaze sa Rudarsko-geološkog i Filološkog fakulteta. Projektom se očekuje značajan napredak obrade srpskog jezika zasnovan na razvoju pretreniranih (unapred obučenih) jezičkih modela kao što su GPT, BERT i njihovi derivati zasnovani na dubokom učenju i kontekstualno-svesnoj vektorskoj reprezentaciji teksta. Projekat TESLA ima za cilj da razvije otvorene, predobučene jezičke modele za srpski, zasnovane na vektorskim reprezentacijama reči, rečenica, ili celih dokumenata, i da ih doobuči za specifične zadatke, među kojima su generisanje sažetaka teksta, parafraziranje, otkrivanje leksičkih odnosa, kreiranje četbotova itd. Glavni rezultat projekta biće skup unapred obučenih velikih jezičkih modela čije će performanse kroz razvijene alate biti prikazane na specifičnim zadacima obrade srpskog jezika, kao što su prepoznavanje imenovanih entiteta, ekstrakcija relacija, generisanje teksta i četbotovi. Alati će biti javno dostupni na novom veb portalu, upareni sa jednostavnim vizuelnim objašnjenjima koje će korisnicima olakšati razumevanje jezičkih obrazaca i fenomena otkrivenih u tekstovima.
 
 
Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije

Seminar Bioinformatika, 13. decembar 2023.

Naredni sastanak seminara Bioinformatika biće održan onlajn u sredu, 13. decembra 2023. godine, sa početkom u 18.15.
 
Predavač: dr James Zou, Univerzitet Stenford
 
Naslov predavanja: BIOMEDICINE IN THE AGE OF GENERATIVE AI
 
Biografija predavača i apstrakt predavanja su dostupni na http://bioinfo.matf.bg.ac.rs/.

Link za onlajn prenos: https://matf.webex.com/meet/birbi

Organizatori seminara Bioinformatika su Srpsko društvo za bioinformatiku i računarsku biologiju (http://www.birbi.matf.bg.ac.rs/) i Matematički fakultet.

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 13. decembar 2023.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 15. decembra 2023, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Marko Janev, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: RESTRIKCIJE U DISTRIBUIRANOJ LINEARNOJ KONSTITUTIVNOJ RELACIJI KOJA SADRŽI FRAKCIONE IZVODE KOMPLEKSNOG TIPA PRIMENjENA U VISKOELASTIČNOSTI    
 
Apstrakt: Analizirano je viskoelastično telo opisano konstitutivnom relacijom koja sadrži frakcioni izvod kompleksnog reda. Naime, model je formulisan tako da uzima u obzir sve frakcione izvode kompleksnog reda sa definisane putanje u kompleksnoj ravni. Korišćenjem procedure zasnovane na primeni Bohner-Švarcove teoreme, izvedene su restrikcije na parametre modela, koje predstavljaju dovoljne uslove za ispunjenje termodinamičke nejednakosti (u smislu ispunjenja drugog zakona termodinamike) u izotermalnom slučaju. Analiza (egzistencija i jedinstvenost rešenja, uz zadovoljene pomenute uslove) je izvršena u slučaju puzanja, kao i u slučaju generalisane talasne jednačine, sa specifičnom konstitutivnom relacijom Kevin-Boitovog tipa.
 
Napomena:
Seminar je moguće pratiti i onlajn. Predavanja možete pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Registracija ѕa učešće na seminaru je dostupna na sledećoj stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 12. decembar 2023.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. decembra 2023, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: dr Tea Temim, Department of Astrophysical Sciences, Princeton University, USA

Naslov predavanja: WHAT SUPERNOVA REMNANTS REVEAL ABOUT STELLAR EXPLOSIONS

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 12. decembar 2023.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. decembra 2023, u ogranku MI SANU u Nišu (ul. Pariske komune bb) sa početkom u 14.15. U pitanju je  zajednički sastanak sa Seminarom Odlučivanje - teorija, tehnologije i praksa.

 
Predavač: Predrag Stanimirović, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Nišu
 
Naslov predavanja: REKURENTNE NEURONSKE MREŽE U NUMERIČKOJ LINEARNOJ ALGEBRI
 
Apstrakt: Rekurentne neuronske mreže (RNN) dozvoljavaju da izlaz iz nekih
čvorova utiče na naknadne vrednosti ulaza istih čvorova. U predavanju se razmatraju RNN posvećene pronalaženju nula nekih matričnih jednačina ili minimiziranju nelinearnih funkcija. Ovakvi RNN modeli predstavljaju dinamičke sisteme bazirane na nelinearnoj optimizaciji. Mreže za optimizaciju se mogu podeliti u dve klase:

  • Gradijentne neuronske mreže (GNN) i
  • Zhang neuronske mreže (ZNN).

ZNN dizajn je predložen 2001. godine i intenzivno se koristi u rešavanju različitih vremenski promenljivih problema. Dinamika ZNN modela proizilazi iz izbora odgovarajuće funkcije praćenja grešaka (error function), koja je poznata kao Zhang funkcija (Zf). Prikazane su neke specifične ZF koje su rezultat primene nelinearnih metoda optimizacije. Istražuje se konvergencija ZNN dinamičkih sistema namenjenih rešavanju vremenski promenljivih matričnih i vektorskih jednačina i izračunavanju uopštenih inverza. Predstavljeni su i analizirani GNN dinamički sistemi namenjeni rešavanju nekih matričnih jednačina i izračunavanju uopštenih inverza konstantnih matrica. Analizira se povezanost GNN i ZNN dinamičkih sistema sa metodama nelinearne optimizacije.

Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije

Međunarodna konferencija „Sto godina novojulijanskog kalendara Milutina Milankovića“

Međunarodna konferencija „Sto godina novojulijanskog kalendara Milutina Milankovića“ održava se u okviru programa obeležavanja 100 godina od  usvajanja reformisanog Julijanskog kalendara.

Konferencija će biti organizovana od 14 - 16. decembra 2023,g, u Svečanoj sali Građevinskog fakulteta, u Beogradu, u ul. Bul. Kralja Aleksandra br. 73 i Kulturnom  i naučnom centaru „Milutin Milanković“ u Dalju.

Cilj konferencije je da se javnosti predstave pouzdani i objektivni podaci o nastanku i razvoju kalendarskog znanja sa gledišta matematičke i astronomske teorije merenja i računanja vremena, istoriji kalendarskih znanja od najstarijih vremena do danas, kao i istoriji nastanka i modifi-kacijama najpoznatijih kalendara, sve do specifičnog doprinosa Milutina Milankovića reformi julijanskog kalendara.  

Konferencija se organizuje uz podršku Beogradskog univerziteta, Srpske akademije nauka i umetnosti i blagoslov njegove svetosti Patrijarha srpskog g. Porfirija.
Prepoznajući globalni značaj teme konferencije i da je njeno održavanje od značaja za državu Srbiju i svetsku naučnu i kulturnu javnost Ministarstvo prosvete je pokrovitelj održavanja ovog skupa.

Organizator konferencije je Udruženje Milutin Milanković uz su-organizaciju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Astronomske opservatorije Beograd i Kulturnog i naučnog centara „Milutin Milanković“  iz Dalja.

Program koferencije možete preuzeti ovde.

Više informacija možete pronaći na sajtu https://milutinmilankovic.rs/

Koferenciju možete pratiti i onlajn preko sledećih linkova:

14. decembar 2023. godine
https://zoom.us/j/96511823630?pwd=Vit5WlM0MkJ0OXh3dXpJUmx1a29rZz09

15. decembar 2023. godine
https://zoom.us/j/92538752509?pwd=MzFRdFZON2ZhSHRBK2ZZYUNIVU5Ddz09

 

detaljnije

Dodela Zlatnog indeksa 1973/1974

U petak 8. decembra 2023. godine, biće održana svečana dodela Zlatnog indeksa bivšim studentima, koji su školske 1973/1974. godine upisali osnovne akademske studije Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Dodela Zlatnog indeksa biće održana u sali 821, sa početkom u 12 časova, Studentski trg 16 V sprat.

detaljnije

Seminar Geometrija i primene, 7. decembar 2023.

Naredni sastanak Seminara biće održan uživo u četvrtak, 7. decembra 2023. godine u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17.15.

Predavač: Filip Vukojević

Naslov predavanja: HELIKOIDNE POVRŠI KONSTANTNE SREDNjE KRIVINE
 
Apstrakt: Bavićemo se se helikoidnim površima konstantne srednje krivine. Helikoidne površi predstavljaju prirodno uopštenje rotacionih površi. Rotacione površi konstantne srednje krivine je potpuno opisao Deloni u 19. veku, dok je karakterizacija helikoidnih površi konstantne srednje krivine data tek u radu [1] korišćenjem rezultata dobijenih u [2]. Biće opisan istorijat problema, kao i izometričke deformacije Delonijevih površi kojima dobijamo helikoidne površi konstantne srednje krivine.
 
Literatura:
[1] Manfredo P. do Carmo, Marcos Dajczer, Helicoidal Surfaces with Constant Mean Curvature, Tohoku Math. J. 34 (1982), 425-435
[2] Edmond Bour, Memoire sur le deformation de surfaces, Journal de l`Ecole Polytechnique, XXXIX Cahier (1862), 1-148
[3] Eberhard Malkowsky, Vesna Veličković, Visualisation of isometric maps, Filomat Vol.17 (2003), 107-116
 
Napomena: Registracija za učešće je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/5vJy5i44YQbMdSuDZ

Ukoliko ste već registrovani, predavanje možete pratiti na sledećem linku (nakon sto se ulogujete):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/jJPbbrZF9BLD73r5m

Neulogovani korisnici mogu pratiti prenos predavanja na ovom linku, ali ne mogu postavljati pitanja (osim putem poruka) i ne ulaze u evidenciju prisustva:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/cngMrxTa7WoFSKZJn/ddPssjwsP40vEFRiLjVYEt-bWXLwl-VPYEEFMQjMOG1

detaljnije

Seminar Katedre za verovatnoću i statistiku, 6. decembar 2023.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 6. decembra 2023. godine u sali 821 Matematičkog fakulteta sa početkom u 17.15.

Predavač: prof. dr Miloš Božović, Ekonomski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja:  VIX-MANAGED PORTFOLIOS
 
Apstrakt:
We propose a simple portfolio management strategy that gauges the leverage based on the observed implied volatility index (VIX). The strategy involves taking less risk when the cumulative previous-month VIX is high and more when it is low. We show that the strategy yields more stable weights and thus requires less rebalancing than comparable strategies based on realized volatility. As a result, it produces substantially higher spanning regression alphas when transaction costs are taken into account. We document this for ten equity factors, six classes of mean-variance efficient portfolios and 176 anomaly portfolios. We argue that the superior performance of the VIX-based strategy is driven by its ability to time volatility and tail risk simultaneously, resulting from the forward-looking nature of the information entailed in the index and the higher-order return moments embedded in the implied volatility smile.

Napomena: Seminar je moguće pratiti na daljinu.
 
Link za pristup je:
https://zoom.us/j/99338210828?pwd=TjJOaFdhZVFjV09JM1pHb0pNVy82QT09

Meeting ID: 993 3821 0828
Passcode: 990127

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 8. decembar 2023.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 8. decembra 2023, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14.15.

Predavač: Frol Zapolsky
 
Naslov predavanja: APPROXIMATING QUASI-STATES ON MANIFOLDS
 
Apstrak: Quasi-states are certain, in general nonlinear, functionals on the space of continuous functions of a compact space. The median quasi-state on the sphere is one of the most interesting and fundamental examples, and it lies at the intersection of functional analysis, topology, symplectic geometry, and, surprisingly, computer science. In the talk I`ll describe an algorithm which allows the computation of the median quasi-state to any desired accuracy. A crucial role is played by the Wasserstein distances on probability measures, which also appear in optimal transport theory. The talk is aimed at a wide mathematical audience. Based on joint work together with Adi Dickstein.
 
 
Napomena: Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/T9XDGChhq8aDcNqmz/qw7wIwci2jv2rdg9I9CrXkm7OJhF_LB8DfjXZp4jTFV
 
Registraciona forma je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N

detaljnije