Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 10. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 10. novembra 2020, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Sandro Radovanović, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: SPREČAVANjE NEŽELjENE DISKRIMINACIJE U MODELIMA MAŠINSKOG UČENjA

Apstrakt:
Algoritmi i modeli mašinskog učenja se danas koriste u gotovo svim oblastima života, od zdravstva pa do ličnih asistenata. Međutim, sa razvojem svesti o privatnosti i zaštiti podataka, javila se potreba da se modeli mašinskog učenja prilagode tako da zadovoljavaju koncepte koji dolaze iz društvenih nauka, odnosno koncepte koji nisu matematički. Jedan takav koncept je biti fer. Definisanje pojma biti fer veoma zavisi od konteksta u kojem se donosi odluka, odnosno koji se kriterijumi koriste u odlučivanju, kakva se odluka donosi, koje su posledice odluke, ko je subjekat odluke itd. Ovo predavanje će se odnositi na preslikavanje različitih koncepata fer odluka u matematičke koncepte, kao i različite načine ugrađivanja koncepta fer odluka u algoritme mašinskog učenja. Kako ugradnja bilo kakvog koncepta u algoritme mašinskog učenja mora da ima posledice po tačnost modela, ispitaće se i posledice ugradnje fer odluka u modele mašinskog učenja.

Napomena:
Zbog trenutne epidemiološke situacije, maksimalnan broj slušalaca u sali je 10 (uključujući predavača i organizatore seminara). Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka

https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qChPcMcAoji9JH5Dc

detaljnije

Finansijske molbe za smanjenje školarine za školsku 2020/21

Finansijske molbe za smanjenje školarine za školsku 2020/21 godinu se primaju od 9.11.2020. do 28.11.2020. na šalteru Studentske službe Matematičkog fakulteta.

Finansijske molbe se mogu podneti na osnovu:

1. Slabog materijalnog stanja domaćinstva kojem podnosilac pripada
2. Lošeg zdravstvenog stanja podnosioca ili člana uže porodice
3. Smrtnog slučaja člana domaćinstva podnosioca
4. Upisivanje Fakulteta bez prijemnog ispita zbog isteka roka studija
5. Upisivanje Fakulteta bez prijemnog ispita sa nekog od studijskih programa čija je akreditacija istekla na novu akreditaciju istog studijskog programa

Molba za smanjenje školarine mora da sadrži:

1. Ime i prezime podnosioca
2. Broj indeksa
3. Godinu studiranja na koju je podnosilac upisan
4. Podatke u vezi sa razlozima podnošenja molbe
5. Koliko ESPB student upisuje u tekućoj školskoj godini i koliko je ESPB položio tokom studiranja na Matematičkom fakultetu
6. Uverenje o prihodu po članu domaćinstva koje izdaje matična opština, ukoliko se podnosi molba na osnovu lošeg finansijskog stanja domaćinstva kojem podnosilac pripada
7. Lekarska dokumentacija u slučaju da je podnosilac ili neki član uže porodice podnosioca bolestan
8. Ostale relevantne dokumente


U slučaju davanja netačnih informacija u molbi, podnosilac zahteva gubi pravo na mogućnost podnošenja molbi za smanjenje školarine do kraja studiranja na Matematičkom fakultetu.

detaljnije

Konkurs Fondacije Koste Migrića za dodelu studentskih stipendija

Fondacija Koste Migrića raspisala je konkurs za dodelu šest stipendija najboljim studentima Univerziteta u Beogradu, za školsku 2020/2021 godinu.

Na Konkurs se mogu prijaviti studenti upisani prvi put u tekućoj školskoj godini na osnovne studije Univerziteta u Beogradu, čije se školovanje u školskoj 2020/2021 godini finansira iz budžeta Republike Srbije i koji nisu gubili nijednu godinu tokom studija, uz maksimalnu efikasnost tokom studiranja. Na konkurs se mogu prijaviti studenti počevši od druge godine osnovnih studija.

Stipendija se dodeljuje za vremenski period od deset meseci u mesečnom neto iznosu od 10 000 dinara.

Spisak potrebne dokumentacije nalazi se u tekstu konkursa
Prijave se podnose na adresu: Univerzitet u Beogradu, Studentski trg br. 1
sa naznakom - Za Konkurs Fondacije Koste Migrića.
Rok za podnošenje prijava je 9. decembra 2020. godine.

Dodatne informacije zainteresovani kandidati mogu dobiti u Sektoru za investicije i upravljanje imovinom univerziteta i univerzitetskih zadužbina i fondacija, na telefon:  (011) 3207-426 i na e-mail:
popovm1@rect.bg.ac.rs.

detaljnije

Seminar za Geometriju i primene, 5. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 5. novembra 2020, u sali 821 Matematičkog fakulteta sa početkom u 17:15.

Predavač: Dimitrije Špadijer

Naslov predavanja: KVATERNIONI I ROTACIJE

Apstrakt: Kompleksni brojevi se, između ostalog, koriste za predstavljanje rotacije u ravni. Rotacija tačke $p$ oko koordinatnog početka za ugao $varphi$ data je formulom $pmapsto e^{ivarphi}p$. Za rotacije u trodimenzionom euklidskom prostoru potrebni su četvorodimenzioni brojevi, nazvani kvaternionima. Rotacija tačke $p$ oko neke ose koja sadrži koordinatni početak je tada data formulom $pmapsto qpoverline{q}$, gde je $q$ kvaternion koji zavisi od ose i ugla rotacije. Kvaternioni imaju značajne prednosti u odnosu na druge načine predstavljanja rotacija u trodimenzionom euklidskom prostoru.

Napomena: Sastanak Seminara biće moguće pratiti i onlajn, preko Webex platforme.

detaljnije

Digitalni dani podrške brucošima 2020.

Univerzitetski centar za razvoj karijere i savetovanje studenata pripremio je novu verziju priručnika  „Izazovi na početku studiranja“, koja je razvijena u saradnji sa studentima – volonterima Centra u okviru projekta „Digitalni dani podrške brucošima 2020“.

Misija Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata je pružanje podrške studentima Univerziteta u Beogradu, posebno onima koji tek počinju svoje studije, pomoć za bolje snalaženje i prevazilaženje uobičajenih poteškoća na početku studiranja.

Kontakt:
Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu
Studentski trg 1, Beograd, tel: 011 3207 468
www.razvojkarijere.bg.ac.rs

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 4. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 4. novembra 2020, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova

Predavač: Marko Ćosić, Laboratorija za fiziku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: ZNAČAJ SINGULARITETA ZA KANALISANjE JONA KROZ NANOSTRUKTURNE MATERIJALE

Apstrakt:
Detaljno je razmatrano kretanje naelektrisanh čestica kroz nanostrukturne materijale. Potencijal interakcije jon materijal dobijen je polazeći od jon-atomskog potencijala uz korišćenje kontinualne aproksimacije.
Preslikavanja početne pozicije jona u krajnju poziciju, odnosno izlazni ugao, konstruisana su na osnovu jednačina kretanja. Biće pokazano da su sva važna svojstva efekta kanalisanja povezana sa singularitetima uočenih preslikavanja.

Na kraju biće razmotrene neke od mogućih primena duginog kanalisanja, kao što su: mogućnost određivanja ispravnog jon-atom potencijala interakcije, ostvarivanja subatomske mikroskopije.

Napomena:
Imajući u vidu epidemiološku situaciju i novodonete mere Vlade Srbije i Izvršnog odbora SANU, ispunjeni su određeni uslovi za organizovanja redovnih sastanaka odeljenja i seminara u sali 301f u Institutu.

Sastancima može prisustvovati najviše do 10 osoba, uključujući predavača/predavače, rukovodioca, osobu zaduženu za prenos i publiku.

Tokom sastanaka je neophodno poštovanje mera zaštite (fizička distanca 2m, nošenje maski - sem predavača, higijena ruku, provetravanja prostorije,...).

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 3. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 3. novembra 2020, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Katica R. (Stevanović) Hedrih, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: TEOREME O BIFURKACIJI I TRIGERU SPREGNUTIH SINGULARITETA U NELINEARNOJ DINAMICI MEHANIČKIH SISTEMA

Apstrakt:
Predavanje prikazuje tri osnovne teoreme o bifurkaciji i trigeru spregnutih singulariteta u nelinearnoj dinamici mehaničkih sistema sa spregnutim rotacijama, i neuravnoteženostima, koje je predavač definisao  i dokazao. Prikazuju se prvo prosti primeri nelinearnih dinamika mehaničkih  sistema, na kojima se daju definicije pojma bifurkacije i trigera spregnutih singulariteta i veza sa relativnim položajima ravnoteže sistema i njihove stabilnosti i gubitka stabilnosti promenom bifurkacionog parametra.

Pokazuje se pojava  i isčezavanje trigera spregnutih singulariteta i bifurkacije stabilne singularne tačke tipa centra i njeno pretvaranje u nestabilnu singularnu tačku tipa sedla, kao i na pojavu i isčezavanje homokliničke orbite u obliku broja 'osam'.  Prikazuju se fazni portreti  i njihova transformacija promenm bifurkacionog parametra, kao i odgovarajuće raslojavanje faznih trajektorija i pojava i isčezavanje separatrisnih faznih trajektorija.  Na primerima generalisanih kotrljajnih klatna po krivolinijskim trasama u stacionarnoj, kao i rotirajućoj vertikalnoj ravni oko vertikalne ose konstantnom ugaonom brzinom pokazuju se pojave bifurkacija i trigera spregnutih singulariteta. Izvedena je karakteristična jednačina i grafički pokazana pojava trigera spregnutih singulariteta i definisane dve teoreme. Pokazana je matematička  analogija dinamike generalisanih kotrljajnih klatna i dinamike teške materijalne tačke po jednakim krivilinijskim putanjama, kao i da Teoreme o bifutkaciji i trigerima spregnutih singularitteta defiisane za generalisana korljajna klatna mogu da se analogno definišu i za nelinearne dinamike teške materijalne tačke. Sadržaj je prihvaćen za program značajne konferencije NODYCON Rome 2021
Napomena:
Zbog trenutne epidemiološke situacije, maksimalnan broj slušalaca u sali je 10 (uključujući predavača i organizatore seminara). Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka

https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qChPcMcAoji9JH5Dc

detaljnije

19th Serbian astronomical conference, 13-17.10.2020.

Katedra za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu organizovala je, u saradnji sa Astronomskom opservatorijom u Beogradu, prestižnu nacionalnu konferenciju sa međunarodnim učešćem
19th Serbian astronomical conference” - 19th SAC,
od 13. do 17. oktobra 2020. godine (http://astro.math.rs/kas19/).

Konferencija je ove godine prvi put održana u digitalnom formatu sa oko 120 učesnika iz zemlje, Balkanskog regiona, EU, Kine, Afrike, SAD, Australije (među kojima je veliki broj alumnija Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu), što je čini najvećom SAC organizovanom do sada. Program konferencije je dostupan na zvaničnoj internet prezentaciji
http://astro.math.rs/kas19/index.php?page=programme

Ceremoniju otvaranja Konferencije 19th SAC pratilo je 60 ljudi putem Zoom platforme i otprilike isti broj putem direktnog prenosa iz Srpske akademije nauka i umetnosti. Dve sesije su organizovane pod pokroviteljstvom međunarodnih naučnih asocijacija: COST CA16104 Gravitational waves, black holes and fundamental physics i NorCE (predsedavajući su bili direktori ovih asocijacija Vitor Kardozo i Martin Dominik). Organizatori 19th SAC posebno ističu učešće mladih docenata Matematičkog fakulteta u okviru Specijalne sesije posvećene gravitacionim talasima. Sve sesije su video i audio zabeležene i biće u najskorijem vremenu dostupne.

Informacija o 19th SAC i posebnoj sesiji posvećenoj gravitacionim talasima prikazana je u okviru Uspešnih priča naših istraživača u COST akcijama veb stranici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Izveštaj o medijskoj pokrivenosti 19 SAC i COST akcije CA16104 izašao je i na zvaničnoj COST veb strani:
https://www.cost.eu/news/cost-newsletter-october-2020/
http://qopg.mjt.lu/nl2/qopg/mit65.html?hl=en

Ogranizatori Konferencije se zahvaljuju svim naučnicima (mladim i seniorima) sa Matematičkog fakulteta i Upravi Matematičkog fakulteta na doprinosu realizaciji 19th Serbian astronomical conference.

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji kandidata Ivane Tanasijević, 13.11.2020. godine.

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „Multimedijalne baze podataka u upravljanju nematerijalnim kulturnim nasleđem“, kandidata Ivane Tanasijević biće održano u petak, 13.11.2020. godine u sali u Svetog Nikole 39, sa početkom u 12.00 časova.

detaljnije

Seminar za Geometriju i primene, 29. oktobar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 29. oktobra 2020, u sali 821 Matematičkog fakulteta sa početkom u 17:15.

Predavač: Jelena Grujić

Naslov predavanja: $P(R)=Q(R)=R-4Lambda$ MODEL NELOKALNE MODIFIKOVANE GRAVITACIJE

Apstrakt: Razmatramo model nelokalne gravitacije bez materije zadat sledećim dejstvom

S = frac {1}{16pi G} int Big(R-2Lambda + (R-4Lambda) mathcal{F}(Box)(R-4Lambda) Big) sqrt{-g} d^{4}x,

gde je $mathcal{F} (Box)$ analitička funkcija, $Lambda$ je kosmološka konstanta. Odgovarajuće Ajnštajnove jednačine kretanja su veoma složene. Koristeći anzac rešavamo jednačine kretanja i nalazimo njihova kosmološka rešenja.

Napomena: Sastanak Seminara je moguće pratiti i onlajn, preko Webex platforme. Detalji pristupa:
Meeting number (access code): 137 191 1632
Meeting password: XJi2suApT35
Thursday, October 29, 2020 5:15 pm |(UTC+01:00)

detaljnije