Web of Science vebinar 19. i 26. novembar

U saradnji sa izdavačem Clarivate Analytics zakazana su dva vebinara do kraja novembra:

"Select the best available journal for your manuscript" održaće se 19. novembra 2020. godine u 10 časova

"Power your research with Web of Science" održaće se 26. novembra 2020. godine u 10 časova.


https://kobson.nb.rs/kobson.82.html#.X7TlwPlKjIU

detaljnije

Potpisan Sporazum o saradnji između Matematičkog fakulteta i ZVKOV-a

Na Matematičkom fakultetu u Beogradu je 4. novembra 2020. potpisan Sporazum o saradnji između Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja i Matematičkog fakulteta. Ispred ove dve institucije, sporazum su potpisali direktor zavoda dr Branislav Ranđelović i dekan Fakulteta prof. dr Zoran Rakić. Oblasti planirane saradnje su u domenu pripreme buduće velike mature, zatim realizacija studentskih praksi, kao i zajednički naučno-istraživački i stručni rad.

https://www.youtube.com/watch?v=lUTPA8SvByU

"Jedan od segmenata koji želimo da uspostavimo ovim sporazumom vezan je za buduću veliku maturu. Kao Zavod, nemamo ingerencije nad visokim obrazovanjem i naš deo će se sa velikom maturom završiti. Tendencija Ministarstva prosvete jeste da je poveže, preko upisa, sa visokim obrazovanjem, pa je sigurno da će nam u tom poslu trebati savetodavna podrška visokoškolskih ustanova", rekao je tim povodom dr Ranđelović, i dodao da u mnogim prilikama dve institucije već sarađuju, kroz lične i zvanične kanale.

Drugi segment saradnje biće digitalizacija obrazovanja, koja je u ingerenciji Centra za obrazovne tehnologije ZVKOV-a. To je oblast u kojoj je pred svim akterima mnogo posla, pa direktor Ranđelović ocenjuje da će u ovom segmentu saradnje sa Matematičkim fakultetom biti mnogo zajedničkih tema. Kako Zavodu uvek nedostaju informatičari, dogovor je da se nađu moguća rešenja kako bi se, na obostrano zadovoljstvo, omogućilo da na brojnim izazovnim projektima u ovoj instituciji informatičari, ali i matematičari, steknu i prva profesionalna iskustva.

Još jedan motiv za saradnju je mogućnost povezivanja na naučnim i stručnim radovima, posebno u domenima statistike i analitike, s obzirom na dragocene baze podataka koje Zavod poseduje.

Kada je reč o studentskoj praksi, Dragana Stanojević, rukovodilac Centra za ispite ZVKOV-a, naglasila je i dobrobit posebno za one studente koji će biti nastavnici matematike, a koji bi u toj instituciji mogli da se upoznaju sa ekspertizom bitnom za budući rad u školi: obrazovnim standardima, pripremom testova u obrazovanju i drugim. Stručnu bazu ZVKOV-a prof. dr Nebojša Ikodinović, prodekan za nastavu Matematickog fakulteta, video je i kao dragoceni materijal za buduće statističare koji se školuju na Matf-u.

U stručnoj raspravi, koja se povela tom prilikom potpisivanja Sorazuma, bilo je reči o usaglašavanju kriterijuma za procenu znanja maturanata, odnosno uspostavljanju mehanizama za objektivno vrednovanje kandidata na velikoj maturi, kako bi ona mogla da se koristi kao relevantan kriterijum za upis na fakultete. U tom procesu, značajniju ulogu bi trebalo da dobiju i stručnjaci iz pojedinačnih oblasti koje su obuhvaćene testiranjima, posebno iz fundamentalnih nauka, kako bi se znanje i kompetencije pratili na odgovarajući način, mišljenja je dekan prof. dr Zoran Rakić.

Istaknut je i problem motivacije, stručne i finansijske, kako bi se diplomirani matematičari i informatičari podstakli da idu u prosvetu, posebno u današnjim uslovima, kada su veoma traženi u kompetitivnim industrijskim i privrednim granama. Mnogi uspešni studenti vrlo rano danas počinju honorarno da rade i dobro zarađuju, najviše za strane poslodavce, naglasio je prof. dr Dejan Urošević, prodekan za finansije Matematičkog fakulteta.

Direktor Randjelović je izrazio zadovoljstvo što je Matematički fakultet prihvatio inicijativu ZVKOV-a za saradnju i pozivao profesore Matematičkog fakulteta na relevantne skupove i diskusije koje Zavod bude organizovao. Uprkos brojnim reformama u obrazovnom sistemu, koji su nametnuli dodatne obaveze obema stranama, iskazana je volja da se u dogovorenu saradnju krene suštinski i što brže.



BESPLATNE EDUKATIVNE PLATFORME

Obrazovne platforme Matematičkog fakulteta su u jeku priprema za završni ispit bile dobro posećene, rekao je profesor dr Miroslav Marić sa Katedre za računarstvo i informatiku, koji rukovodi aktivnostima Radne grupe za obrazovni softver te ustanove.

Na portalu http://www.edusoft.matf.bg.ac.rs svi zainteresovani mogu da pronađu odgovarajući sadržaj, bilo da je reč o maturantima koji uče za završni ispit, budućim brucošima koji spremaju prijemni, osnovcima koji vežbaju matematiku, stručnjacima kojima je neophodan softver za, na primer, numerička izračunavanja ili entuzijastima različitih uzrasta, koji žele da prodube digitalne kompetencije ili se izvešte u nekom od traženih programskih jezika, kao što su Pajton ili C#, kao i tehnologije za veb-programiranje.

Prof. Marić je dodao da bi platforma Završni ispit (http://www.zavrsniispit.matf.bg.ac.rs) mogla da se dopuni materijalima Zavoda, koji rade pod ingerencijom Ministarstva prosvete, i da postane relevantna tačka za sve koji žele kvalitetno da se spreme za ovo važno testiranje.

Podsećamo da je projekat „Završni ispit – platforma za ravnopravno uključivanje učenika u obrazovni proces” dobitnik „Award Innovative Practice 2020” – nagrade na međunarodnom takmičenju Zero Project 2020 u organizaciji ESSL fondacije i Ujedinjenih nacija u Beču.

https://www.youtube.com/watch?v=QL_nU8J3nyw

detaljnije

Seminar za Geometriju i primene, 19. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 19. novembra 2020, u sali 821 Matematičkog fakulteta sa početkom u 17:15.

Predavač: Đorđe Kocić

Naslov predavanja: LAGRANŽEV SLUČAJ ROTACIJE TRI TELA

Apstrakt: Kruto telo je sistem materijalnih tačaka takvih da je rastojanje između svake dve tačke konstantno. Posmatraćemo kruto telo fiksirano u tački O i na koje deluje gravitaciona sila mg. Problem kretanja ovakvog krutog tela još uvek nije rešen u opštem slučaju. Specijalan slučaj kojim ćemo se baviti (i u kome je ovaj problem kompletno rešen) je slučaj simetričnog tela.

Napomena: Sastanak Seminara biće moguće pratiti i onlajn, preko Webex platforme. Detalji pristupa:
Meeting number (access code): 174 483 0618
Meeting password: 4JPfwtJM9J7

detaljnije

Stipendije fondacije "SESTRE BULAJIĆ" za školsku 2020/2021. godinu

Raspisan je  Konkurs za dodelu 1 (jedne) stipendije studentu prve godine Univerziteta u Beogradu – Fakulteta za fizičku hemiju ili Univerziteta u Beogradu – Matematičkog fakulteta.

Na Konkurs se mogu prijaviti studenti osnovnih akademskih studija Univerziteta u Beogradu – Fakulteta za fizičku hemiju i Univerziteta u Beogradu - Matematičkog fakulteta, upisani na studijski program Matematika, koji su u završnom razredu srednjoškolskog obrazovanja ostvarili najbolji uspeh i koji se u školskoj 2020/2021 finansiraju iz budžeta Republike Srbije.

Rok za podnošenje prijava je od 18. novembra do 18. decembra 2020. godine

Više o uslovima konkursa

Prijava za stipendiju

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 18. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 18. novembra 2020, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Tijana Šukilović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: KLASIFIKACIJA LEVO-INVARIJANTNIH METRIKA NA ČETVORODIMENZIONIM REŠIVIM LIJEVIM GRUPAMA

Apstrakt:
Par $(mathfrak g,langle cdot,cdotrangle)$ gde je $mathfrak g$ Lijeva algebra i $langle cdot,cdot angle$ skalarni proizvod proizvoljne signature naziva se metrička Lijeva algebra. Kako  skalarni proizvod na Lijevoj algebri ima jedinstveno produženje na levo-invarijantnu metriku $g$ na odgovarajućoj prosto povezanoj Lijevoj grupi $G$, problem klasifikacije metrika na grupi se svodi na klasifikaciju metričkih algebri.

Ideja klasifikacije je da se izomorfne klase različitih levo-invarijantnih metrika posmatraju kao orbite grupe automorfizama $Aut(matfrak g)$ koja prirodno dejstvuje na prostoru levo-invarijantnih metrika. Dva neekvivalentna skalarna proizvoda na algebri $mathfrak g$ definišu dve metričke algebre na istom prostoru. Na predavanju će biti pokazano da su u slučaju četvorodimenzionih rešivih Lijevih grupa izometrične metričke algebre istovremeno i izomorfne.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 17. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 17. novembra 2020, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Marija Bogićević Sretenović, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: MODEL OSETLjIVOSTI PERFORMANSI BIOMETRIJSKIH SISTEMA U PROCESU AKVIZICIJE OTISKA

Apstrakt:
Savremeno društvo je inovativno i prati razvoj informaciono komunikacionih tehnologija, ali isto tako nameće i velike promene u ljudskoj svakodnevnici. Digitalna transformacija podrazumeva premeštanje velikog dela ljudskih aktivnosti u digitalnu sferu, gde se kao poseban problem javlja verodostojnost identiteta. Biometrija danas ima veliku primenu u različitim delatnostima, jer je savremeno poslovno okruženje nametnulo utvrđivanje identiteta individue kao svakodnevnu potrebu. Otisak prsta je najstarija biometrijska metoda za autentifikaciju individue, a zahvaljujući trajnosti i jedinstvenosti, ujedno i najzastupljenija u odnosu na sve ostale biometrijske modalitete. Biće prikazani ključni postulati i koncepti biometrijskih sistema, sa posebnim akcentom na proces akvizicije otiska prsta. Glavna i osnovna pretpostavka jeste da je postupak akvizicije, u kombinaciji sa uslovima u kojima se sprovodi, izuzetno važan faktor za uspešnost rada biometrijskog sistema u celini. Ideja je da se može kreirati model koji će omogućiti upravljanje identifikovanim parametrima u postupku akvizicije i na taj način podići opšti kvalitet akviziranog uzorka.

Napomena:
Zbog trenutne epidemiološke situacije, maksimalnan broj slušalaca u sali je 10 (uključujući predavača i organizatore seminara). Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka

https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qChPcMcAoji9JH5Dc

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 13. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 13. novembra 2020, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Marija Šegan-Radonjić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PRETHODNICI ODELjENjA ZA MATEMATIKU MATEMATIČKOG INSTITUTA U BEOGRADU

Apstrakt: U literaturi preovlađuje stav da je Veće Matematičkog instituta SANU, koje je osnovano 1946. godine kao naučno-upravno telo instituta, proisteklo iz rada tzv. Kluba matematičara, neformalne matematičke organizacije Beogradskog univerziteta pokrenute 1926. godine. Takođe, smatra se da je Odeljenje za matematiku Matematičkog instituta, koje počinje sa radom 1961. godine, proizašlo iz delovanja pomenutog Veća. Otuda će u izlaganju biti učinjen pokušaj da se na temelju građe Arhiva Srbije, Arhiva SANU i arhiva Matematičkog instituta SANU, koja je nedavno digitalizovana i učinjena dostupnom (https://misanuarc.omeka.net/), rekonstruiše proces uspostavljanja Odeljenja za matematiku Matematičkog instituta u hronološkom okviru od 1926. do 1961. godine. Cilj izlaganja je da se istraži pitanje postojanja kontinuiteta razvoja putem analize strukture i organizacije rada Kluba matematičara, Veća Matematičkog instituta SAN i Odeljenja za matematiku u datom vremenskom periodu. Pored toga, ideja izlaganja je i da podstakne razmišljanja i procene o uticaju ovih organizacija ili naučnih tela na razvoj prosvete i nauke u Srbiji i Jugoslaviji krajem 19. i početkom 20. veka. U izlaganju će se za interpretaciju i predstavljanje prošlosti koristiti principi i alati digitalizacije kulturnog nasleđa.

detaljnije

Seminar za Geometriju i primene, 12. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 12. novembra 2020, u sali 821 Matematičkog fakulteta sa početkom u 17:15.

Predavač: Katarina Lukić

Naslov predavanja: LAGRANŽEV PROBLEM TRI TELA

Apstrakt: Problem tri tela podrazumeva da se za date početne položaje i brzine tri materijalne tačke odrede trajektorije po kojima će se one kretati u skladu sa Njutnovim zakonima. U okviru predavanja biće prikazano Karateodorijevo rešenje Lagranževog specijalnog slučaja problema tri tela korišćenjem relativnog kretanja. Pretpostavke tog problema su da gravitacione sile predstavljaju jedine sile koje deluju u tom sistemu i da tokom kretanja trougao koji obrazuju tri materijalne tačke ostaje sličan polaznom trouglu. Biće dokazano da je taj trougao jednakostraničan i da su trajektorije tih materijalnih tačaka konusni preseci takvi da je centar masa te tri materijalne tačke njihova zajednička žiža.

Napomena: Sastanak Seminara biće moguće pratiti i onlajn, preko Webex platforme. Detalji pristupa:
Meeting number (access code): 174 962 6222
Meeting password: mYpp3i4wjs6

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 10. novembar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 10. novembra 2020, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Sandro Radovanović, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: SPREČAVANjE NEŽELjENE DISKRIMINACIJE U MODELIMA MAŠINSKOG UČENjA

Apstrakt:
Algoritmi i modeli mašinskog učenja se danas koriste u gotovo svim oblastima života, od zdravstva pa do ličnih asistenata. Međutim, sa razvojem svesti o privatnosti i zaštiti podataka, javila se potreba da se modeli mašinskog učenja prilagode tako da zadovoljavaju koncepte koji dolaze iz društvenih nauka, odnosno koncepte koji nisu matematički. Jedan takav koncept je biti fer. Definisanje pojma biti fer veoma zavisi od konteksta u kojem se donosi odluka, odnosno koji se kriterijumi koriste u odlučivanju, kakva se odluka donosi, koje su posledice odluke, ko je subjekat odluke itd. Ovo predavanje će se odnositi na preslikavanje različitih koncepata fer odluka u matematičke koncepte, kao i različite načine ugrađivanja koncepta fer odluka u algoritme mašinskog učenja. Kako ugradnja bilo kakvog koncepta u algoritme mašinskog učenja mora da ima posledice po tačnost modela, ispitaće se i posledice ugradnje fer odluka u modele mašinskog učenja.

Napomena:
Zbog trenutne epidemiološke situacije, maksimalnan broj slušalaca u sali je 10 (uključujući predavača i organizatore seminara). Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka

https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qChPcMcAoji9JH5Dc

detaljnije

Finansijske molbe za smanjenje školarine za školsku 2020/21

Finansijske molbe za smanjenje školarine za školsku 2020/21 godinu se primaju od 9.11.2020. do 28.11.2020. na šalteru Studentske službe Matematičkog fakulteta.

Finansijske molbe se mogu podneti na osnovu:

1. Slabog materijalnog stanja domaćinstva kojem podnosilac pripada
2. Lošeg zdravstvenog stanja podnosioca ili člana uže porodice
3. Smrtnog slučaja člana domaćinstva podnosioca
4. Upisivanje Fakulteta bez prijemnog ispita zbog isteka roka studija
5. Upisivanje Fakulteta bez prijemnog ispita sa nekog od studijskih programa čija je akreditacija istekla na novu akreditaciju istog studijskog programa

Molba za smanjenje školarine mora da sadrži:

1. Ime i prezime podnosioca
2. Broj indeksa
3. Godinu studiranja na koju je podnosilac upisan
4. Podatke u vezi sa razlozima podnošenja molbe
5. Koliko ESPB student upisuje u tekućoj školskoj godini i koliko je ESPB položio tokom studiranja na Matematičkom fakultetu
6. Uverenje o prihodu po članu domaćinstva koje izdaje matična opština, ukoliko se podnosi molba na osnovu lošeg finansijskog stanja domaćinstva kojem podnosilac pripada
7. Lekarska dokumentacija u slučaju da je podnosilac ili neki član uže porodice podnosioca bolestan
8. Ostale relevantne dokumente


U slučaju davanja netačnih informacija u molbi, podnosilac zahteva gubi pravo na mogućnost podnošenja molbi za smanjenje školarine do kraja studiranja na Matematičkom fakultetu.

detaljnije