Odeljenje za mehaniku, 13. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. marta 2024, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PROSTOR I VREME U KLASIČNOJ ANALITIČKOJ MEHANICI
 
Apstrakt: Predstavićemo invarijantu formulaciju reonomne Lagranževe mehanike koristeći koncept pookretnih i nepookretnih koordinatnih sistema. Pre svega je akcenat na holonomnim sistemima, a ako vreme dozvoli ukratko ćemo razmotriti i neholonomne sisteme.
 
Napomena:
Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Registracija ѕa učešće na seminaru je dostupna na sledećoj stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8

detaljnije

Seminar za veštačku inteligenciju, 13. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 13. marta 2024. sa početkom u 19 časova. U pitanju je zajednički sastanak sa Seminarom za računarstvo i primenjenu matematiku.
 
Predavač: Stanislava Bosiočić, Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd, Odsek Visoka građevinsko-geodetska škola
 
Naslov predavanja: MODELOVANjE PROCENE VREDNOSTI STANOVA PRIMENOM TEHNIKA MAŠINSKOG UČENjA
 
Apstrakt:
U poslednjih nekoliko godina, u Republici Srbiji zbog raznovrsne i intenzivne stanogradnje, kompleksnosti stanja vlasničke evidencije
nepokretnosti i uslova kupovine, kao i prostorne nehomogenosti, procena vrednosti stanova predstavlјa jedan od izazovnijih zadataka. Primena tehnika mašinskog učenja ima veliki potencijal u izradi modela procene i mogla bi da ima primenu u procenjivačkoj praksi nekretnina u Republici Srbiji. Ovim metodama je moguće zameniti tradicionalne metode procene nepokretnosti, koje u procenu osim iskustva samog procenitelјa unose određeni nivo subjektivnosti. U okviru predavanja ukratko će biti prikazani rezultati istraživanja koji za cilј imaju kreiranje modela procene vrednosti stanova primenama tehnika mašinskog učenja. Takođe će biti predstavlјena kompleksnost procene vrednosti nepokretnosti, kao i osnovni problemi vezani za prikuplјanje i strukturu prikuplјenih podataka.

Ovo je zajednički rad sa Milevom Samardžić-Petrović, Univerzitet u Beogradu, Građevinski fakultet.
 
Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog
učešća, prenos je dostupan na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 12. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. marta 2024. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14.15.
 
Predavač: Prof.dr Vojkan Vasković, Fakultet organizacionih nauka, profesor u penziji
 
Naslov predavanja: EKOLOŠKI PROBLEMI KAO POSLEDICA RADA SA BLOCKCHAIN TEHNOLOGIJOM
 
Apstrakt: Tehnologija lanca blokova se pojavili pre šesnaest godina i ubrzo su postale fenomen koji velikom brzinom osvaja prostor u finansijskom sektoru ali i u drugim oblastima poslovanja. Softversko rešenje na bazi lanca blokova prvo je primenjeno za potrebe kripto valute pod nazivom Bitcoin a zatim je započelo masovno kreiranje sličnih sistema transferisanja novca, tako da je do sada implementirano preko deset hiljada ovakvih sistema. U početku niko nije analizirao količinu električne energije koja se troši za ove namene ali je ubrzo sa razvojem ovog poslovanja uočen problem. Masovna primena ASIC uređaja za rudarenje kripto valuta, zahteva veliku količinu električne energije koja se troši u procesima izračunavanja kriptografskih algoritama a obzirom na to da ih je u svetu instalirano više miliona samo za potrebe Bitcoin rudarenja, jasno je da ovolika potrošnja izaziva zabrinutost u vezi sa uticajem ove energetski zahtevne tehologije na životnu sredinu. Ovi problemi postaju sve akutniji jer se primena blockchain tehnologije svakim danom sve više širi.
 
Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije

Studentski seminar, 8. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održanu petak, 8. marta 2024. godine sa početkom u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12 časova.
 
Predavači: Vladimir Janković, Ana Mijović, i Luka Radanović, Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu
 
Naslov predavanja: METAHEURISTIČKI PRISTUPI ZA PROBLEM MAKSIMALNE RAZNOLIKOSTI SA OGRANIČENjIMA KAPACITETA I BUDžETA
 
Apstrakt:

Razmatran je problem alokacije resursa, poznat kao problem maksimalne raznolikosti sa ograničenjima kapaciteta i budžeta, koji uključuje uspostavljanje nekih objekata na takav način da se maksimizira udaljenost između dva najbliža uspostavljena objekta. Broj objekata koje treba uspostaviti nije unapred definisan. Dve matematičke formulacije u obliku celobrojnog linearnog programa (ILP) su analizirane i upoređene na podskupu malih test instanci korišćenjem CPLEX komercijalnog solvera. Pored toga, za rešavanje ovog problema koristili smo i dve metaheurističke metode. Prva je populaciona metaheuristika poznata kao optimizacija kolonijom pčela (BCO), dok druga predstavlja uopštenu metodu promenljivih okolina (GVNS).

Efikasnost obe metode je testirana na skupu teških primera iz literature. Pristup zasnovan na GVNS metodi je postigao bolje rezultate od trenutno najboljeg algoritma koji je zasnovan na osnovnoj VNS metodi.

Napomena: Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/CihYM6Nratzix7c8G/uJmcdEJs4INWQ8MEoLVzHRGxbfbBEWSBMwXBYcymVoj

Registraciona forma je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/M4zcEwxkzy5PqNS73

detaljnije

Međunarodna škola "Uvod u teoriju brojeva i algebarske krive" u Beogradu, 9-20. septembar 2024.

Međunarodna škola "Uvod u teoriju brojeva i algebarske krive" biće održana  Beogradu, 9-20. septembra 2024. na Matematičkom fakultetu i Matematičkom institutu  SANU. Škola je namenjena studentima osnovnih i master studija, ali su dobrodošli i studenti doktorskih studija.

Više informacija o školi dostupno je na sajtu https://sites.google.com/view/intac24/home
Prijava za učešće se vrši popunjavanjem formulara za registraciju koji se može naći na sajtu škole. Rok za prijavu je 30. april 2024.

detaljnije

Obaveštenje о raspisivanju konkursa- mart- 2024

Detaljnije

detaljnije

Seminar Geometrija i primene, 7. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan uživo u četvrtak, 7. marta 2024. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17.15.

Predavač: Maša Đorić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: TOPOLOŠKA ENTROPIJA ENDOMORFIZAMA NA LIJEVIM GRUPAMA

Apstrakt: Topološka entropija dinamičkog sistema je klasična veličina koja se proučava od 1965. godine kada je definisana za neprekidno preslikavanje na kompaktnom topološkom prostoru. Na predavanju ćemo govoriti o proširenoj definiciji topološke entropije za nekompaktne prostore. Lijeva grupa, koja ne mora biti kompaktna, zajedno sa endomorfizmom, jeste dinamički sistem čiju entropiju mozemo izračunati pod određenim pretpostavkama.

Napomena: Seminar je moguće pratiti i onlajn. Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/5vJy5i44YQbMdSuDZ

Ukoliko ste već registrovani predavanje možete pratiti na sledećem linku (nakon sto se ulogujete): https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/jJPbbrZF9BLD73r5m

Neulogovani korisnici mogu pratiti prenos predavanja na ovom linku: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/cngMrxTa7WoFSKZJn/ddPssjwsP40vEFRiLjVYEt-bWXLwl-VPYEEFMQjMOG1

detaljnije

Seminar za teoriju relativnosti i kosmološke modele, 6. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 6. marta 2024. u sali 301f Matematičkog instituta SANU, sa početkom u 12 časova.

Predavači: prof. dr Miloš Laban, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu
 
Naslov predavanja: O KONCEPTU MATEMATIČKOG POSMATRAČA
 
Apstrakt:
Sa masovnom upotrebom kompjutera i pametnih telefona, u čijoj biti je grafički interfejs između čoveka i mašine, tkz. vizuelizacija svega i svačega, postala je standard ponašanja, pa i u nauci. Međutim, kada je
matematika u pitanju, ta pojava mora da ima i izuzetke, pogotovu kad je predmet izučavanja neka matematička beskonačnost. Jer vizuelizacija sama po sebi podrazumeva kreaciju odgovarajućeg modela u tkz, fizičkoj realnosti, bilo da je ona materijalnog ili vizuelnog tipa, što je u slučaju pojma beskonačnog esencijalno nemoguće. Polazeći od ovog problema po sebi, kao izlaz se nudi za matematiku originalni koncept matematičkog posmatrača.

Napomena: Seminar je moguće pratiti na daljinu putem linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr

Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 6. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 6. marta 2024, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Katica (Stevanović) Hedrih, zaslužni član Srpskog društva za mehaniku,
Naučno društvo Srbije, laureat povelje "Akademik Ljubomir
Klerić (1844-1910)"

Naslov predavanja: PIEZOKERAMIKA, JUČE I DANAS
 
Apstrakt predavanja je dostupan na stranici
https://www.mi.sanu.ac.rs/novi_sajt/colloquiums/programs/mechcoll.mar2024.php#link1
 
Napomena:
Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Registracija ѕa učešće na seminaru je dostupna na sledećoj stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8

detaljnije

Seminar za veštačku inteligenciju, 6. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 6. marta 2024. sa početkom u 19 časova. U pitanju je zajednički sastanak sa Seminarom za računarstvo i primenjenu matematiku.
 
Predavač: Angelo Sifaleras, Department of Applied Informatics, University of Macedonia, Thessaloniki, Greece
 
Naslov predavanja: ON DATA-DRIVEN, SELF-ADAPTIVE, OPTIMIZATION METHODS
 
Apstrakt:
This talks presents recent attempts, both from the machine learning and operations research communities, in order to produce intelligent optimization methods. Several interesting self-adaptive optimization methods have lately emerged for the solution of various computationally difficult problems. These methods have gained substantial interest both in business and academia. In this lecture, we will present two examples using the Variable Neighborhood Search metaheuristic and also discuss some open research problems.
 
This is a joint work with Panagiotis Karakostas.
 
Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije