Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 17. jun 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 17. juna 2014, sa početkom u 14:15 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: mr Milica M. Janković, Elektrotehnički fakultet

Naslov predavanja: KONCEPT VIRTUELNE INSTRUMENTACIJE: PRIMENA U NUKLEARNOJ MEDICINI

Sadržaj: Napredak računarskih tehnologija i pristupačnost cena akvizicionog hardvera omogućili su ekspanziju tzv. virtuelnih instrumenata.

Savremeni merno-upravljački sistemi integrišu standardni PC, akvizicioni hardver i aplikaciju dizajniranu prema potrebama i željama korisnika. Skoro dve decenije, u Laboratorji za Biomedicinko Inženjerstvo i Tehnologije na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, razvijaju se virtuelni instrumenti za biomedicinske primene.

Ovo predavanje je posvećeno GammaKey sistemu za akviziciju, obradu i arhiviranje studija dobijenih poluanalognim gama kamerama.

GammaKey sistem zamenjuje funkcionalnost zastarelih nuklearno-medicinskih računarskih sistema, omogućava razmenu podataka u DICOM formatu i svojom otvorenom arhitekturom omogućava razvoj novih dijagnostičkih tehnika.

GammaKey sistem je validiran i evaluiran u dva vodeća nuklearno-medicinska centra u Srbiji, Kliničkom centru Srbije i Kliničkom centru Vojvodine, na preko 30 000 pacijenata.

U okviru GammaKey softvera, implementirane su i tri specifične analize scintigrafskih snimaka, nedostupne u sličnim komercijalnim softverima:

1) za testiranje efikasnosti splenektomije,

2) za detekciju i lokalizaciju paratiroidnih adenoma,

3) za procenu funkcionisanja pljuvačnih žlezda.

detaljnije

CGTA seminar, 17. jun 2014.

Naredni sastanak CGTA seminara biće održan u utorak, 17. juna 2014, od 18-20h u sali 844 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Aleksandar Vučić

Naslov predavanja: Stepeni preslikavanja medju (n-2)-povezanim, (2n-1)-dimenzionalnim Poenkareovim kompleksima


Sadržaj:  Formulisani su potrebni i dovoljni uslovi za postojanje preslikavanja iz naslova predavanja.

Kao ilustracija odredjen je skup svih dopuštenih stepena za konkretne Poenkareoveo komplekse.

detaljnije

Studenti Matematičkog fakulteta finalisti takmičenja Imagine Cup

Lazar Radosavljević, Đorđe Relić i Daniel Šaranović, studenti modula Računarstvo i informatika, i Nikola Cimbaljević, studijski program Informatika, članovi su tima BarFoo sa mentorom Srdjanom Božovićem.

BarFoo je postigao izuzetan uspeh i predstavljaće Srbiju u finalu najvećeg svetskog studentskog IT takmičenja "Imagine Cup", od 29. jula do 2. avgusta u Sijetlu.

U Svetskom polufinalu učestvovalo je više od 170 timova iz 76 zemalja, a naš tim zablistao je zahvaljujući inovativnoj aplikaciji "Sonochrome" za Windows Phone 8 i Windows 8.1.

Ova aplikacija pretvara boje u zvuk i na taj način pomaže daltonistima i slepim osobama da osete boje.

Ideja za aplikaciju “Sonochrome” nastala je nakon što su studenti Matematičkog fakulteta čuli govor “Slušam boje” Nila Harbisona (Niel Harbisson) na TED Global konferenciji, tokom koga ovaj umetnik, koji je daltonista od rođenja, opisuje kako je “eyeborg” uređaj poboljšao njegov kvalitet života, jer mu je omogućio da oseti boje. (izvor: http://www.b92.net/tehnopolis/aktuelno.php?yyyy=2014&mm=06&nav_id=857711)

Iako su svesni da je konkurencija izuzetno jaka, članovi tima BarFoo ipak se nadaju pobedi.


Svi zainteresovani mogu ih kontaktirati na sledeći način:

http://www.sonochrome.org

https://www.facebook.com/sonochromeapp

https://twitter.com/SonochromeApp

e-mail: sonochrome@outlook.com

You tube snimak prezentacije

Naši studenti pozivaju sve kolege da se prijave za sledeće takmičenje.

Dosadašnji uspesi na ovom takmičenju:

http://www.math.rs/vesti/52/finale-imagine-cup-takmicenja-za-2009/

http://www.math.rs/vesti/301/finale-imagine-cup-takmicenja-za-2010/

Čestitamo našem timu i želimo im pobedu!

Boje kroz muziku - aplikacija za slepe, prilog RTS

detaljnije

Sastanak seminara Katedre za računarstvo i informatiku, 12. jun 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 12. juna 2014. sa početkom u 18 časova u sali 718, Matematičkog fakulteta.

Program seminara:

- prikaz predloga teme doktorske disertacije Miljane Mladenović "Informatički modeli u analizi osećanja zasnovani na jezičkim resursima"

- prikaz predloga teme doktorske disertacije Vesne Marinković "Automatsko rešavanje konstruktivnih problema u geometriji"


Detaljnije informacije o Seminaru i apstrakti izlaganja dostupni su na:

http://computing.matf.bg.ac.rs.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 11. jun 2014.

Naredni sastanak seminara biće održan u sredu, 11. juna 2014, sa početkom u 18 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Miloš Kojić, BIOIRC, Kragujevac, The Methodist Hospital Research Institute, Hjuston

Naslov predavanja: KONVEKTIVNO-DIFUZIONI TRANSPORTNI MODEL TUMORA

Sadržaj:  Tumor predstavlja veoma složen biološko-fizički sistem u kome se transport materije može opisati fizičkim zakonima. Za lečenje tumora veoma je značajno utvrditi proces transporta lekova unutar tumora kako bi se uništile bolesne (kancerogene) ćelije.

Danas se ulažu ogromni napori širom sveta u lečenje tumora, koji obuhvataju laboratorijska, klinička i teorijska istraživanja.

U saopštenju se predstavlja naš numerički model konvektivno-difuzionog transporta u tumoru. Model se zasniva na zakonima fizike transporta, numeričkoj metodi konačnih elemenata i na podacima direktno generisanim iz slike tumora.

Iznose se detalji naših postavki kako bi model bio efikasan i primenljiv na celu strukturu tumora, uključujući veće krvne sudove (arteriole i venule), kapilarnu mrežu i tkivo.

Takodje, model sadrži ekvivalentni kontinuum, koji zamenjuje kapilarnu mrežu, i specifične konačne elemente za povezivanje krvnih sudova i kontinuuma.

Model je takodje primenljiv na prenos toplote uz konvektivni transport fluidom u krvnim sudovima i tkivu.

Biće naznačene i neke generalizacije koje mogu poslužiti za primenu na celim organima. Odabrani numerički primeri rešenja pokazuju primenljivost i sadašnje stanje razvijenog numeričkog modela.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 10. jun 2014.

Naredni sastanak seminara biće održan u utorak, 10. juna 2014, sa početkom u 14:15 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Tatjana Jakšić, Bojan Marinković, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: NOVI KLASTER MI SANU

Sadržaj:  Matematički institut SANU je u ovom projektnom ciklusu od Ministrarstva nauke, prosvete i tehnološkog razvoja dobio novi klaster.

To je savremeni višeprocesorski računar, visokih performansi koji omogućava efikasno izvršavanje, kako sekvencijalnih tako i paralelnih programa.

Cilj ovog predavanja je informisanje potencijanih korisnika o upotrebi novog klastera uz primere nekih osnovnih scenarija korišćenja.

Pravo korišćenja klastera imaju svi učesnici projekata, ali i ostali saradnici Matematičkog instituta SANU.

S obzirom da je, kao što će se videti iz predavanja, upotreba klastera jednostavna pozivamo vas da se što pre uključite u njegovu eksploataciju.

detaljnije

CGTA seminar, 10. jun 2014.

Naredni sastanak CGTA seminara biće održan u utorak, 10. juna 2014, od 18-20 časova u sali 844 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Filip Jevtić

Naslov predavanja:  Tensegrity - geometrijske konstrukcije(Tensegrities and Global Rigidity)

Sadržaj: Tensegriti (tensegrity = TENS(ion)(int)EGRITY) geometrijska forma duguje svoju stabilnost napregnutim elementima (oprugama, gredama, sajlama) koje celu konstrukciju drže u dinamičkoj ravnoteži.

U predavanju će biti izložena matematička teorija ovih struktura prema članku    R. Connelly, Tensegrities and Global Rigidity,
http://www.math.cornell.edu/~connelly/Tensegrity-Global.pdf

Kao aperitiv biće poslužena jedna od 33 minijature (Miniature 7: Are These Distances Euclidean) iz knjige J. Matousek, Thirty-three miniatures, http://kam.mff.cuni.cz/~matousek/stml-53-matousek-1.pdf

Predavanje nosi žig "ŽIVA MATEMATIKA" i namenjeno je najširoj publici.

detaljnije

Seminar Geometrija, obrazovanje i vizuelizacija sa primenama, 5. jun 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 5. juna 2014, sa početkom u 17:15 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Professor Gabriel Ruiz Hernandez, Institute of Mathematics of the National University of Mexico (UNAM)

Naslov predavanja: Surfaces in space forms foliated by geodesics and lines of curvature

Sadržaj: We will prove a local result for a constant mean curvature surface in a space form: If the surface is foliated by curves that are both geodesics and lines of curvature then it is invariant under the action of a Killing vector field. This is part of a work in progress with Antonio Di Scala from Torino.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 4. jun 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 4. juna 2014, sa početkom u 18 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Dragomir Zeković, Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: DINAMIKA MEHANIČKIH SISTEMA SA NELINEARNIM NEHOLONOMNIM VEZAMA – III ANALIZA KRETANjA, Drugi deo

Sadržaj: Analizira se kretanje neholonomnog mehaničkog sistema sa dve materijalne tačke kojima se nameće nelinearno ograničenje na brzinama tih tačaka u vidu jednakosti intenziteta brzina.

Za takav sistem se analiziraju: jednačine veza, reakcije veza, tj. način variranja takvih veza, trajektorije tačaka sistema, linearni integrali po generalisanim brzinama, tj. ciklične koordinate.

Na ovom modelu se jasno pokazuje da, u slučaju nelinearnih neholonomnih veza, Hamiltonovo dejstvo u opštem slučaju nema stacionarnu vrednost.

Na kraju su izvedene jednačine brahistohronog kretanja opisanog sistema i odredjene brahistohrone pojedinih tačaka.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 3. jun 2014.

Naredni sastanak Seminara za biće održan u utorak, 3. juna 2014, sa početkom u 18h u sali 809 Matematičkog fakulteta.

Predavač: dr Frank van den Bosch, vanredni profesor, Univerzitet Jejl, SAD

Naslov predavanja: On the assembly of galaxies in dark matter haloes

detaljnije