Seminar za mehaniku, 27. septembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 27. septembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Kristina Todorović-Vasović, Katedra za fiziku i matematiku, Farmaceutski fakultet

Naslov i apstrakt predavanja biće naknadno objavljeni.

detaljnije

Zajednički sastanak Odeljenja za matematiku i Seminara za računarstvo i primenjenu matematiku, 29. septembar 2017.

Zajednički sastanak Odeljenja za matematiku i Seminara za računarstvo i primenjenu matematiku biće održan u petak, 29. septembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Angelo Sifaleras, Department of Applied Informatics, School of Information Sciences, University of Macedonia, Greece

Naslov predavanja: OPTIMIZATION MODELING WITH JULIA AND GUROBI

Apstrakt: In this lecture we present recent advances in optimization software packages. In particular, we will cover the JuMP, which consists an open-source modeling language that allows users to express a wide range of optimization problems (linear, mixed-integer, quadratic, conic-quadratic, semidefinite, and nonlinear) in a high-level, algebraic syntax. JuMP takes advantage of advanced features of the Julia high-level, high-performance, dynamic programming language for numerical computing. We also show here, how to solve mixed-integer optimization problems using the state-of-the-art Gurobi Optimizer, which exploits modern architectures and multi-core processors.

Related references: * Dunning I., Huchette J., and Lubin M., “JuMP: A modeling language for mathematical optimization”, SIAM Review, Vol. 59, No. 2, pp. 295-320, 2017.
* Changhyun Kwon, Julia Programming for Operations Research: A Primer on Computing, CreateSpace Independent Publishing Platform, 2016.

detaljnije

Otvoren konkurs za razmenu studenata sa Univerzitetom Malardalen, Švedska, u okviru programa Erazmus+ KA1

Obaveštavamo Vas da je, na osnovu potpisanog međunarodnog sporazuma između Univerziteta u Beogradu i Univerziteta Malardalen iz Vasterasa (Švedska), otvoren konkurs za razmenu studenata u okviru Erasmus+ KA1 programa. Konkursom je predviđeno 8 jednosemestralnih mobilnosti, za studente osnovnih, master i doktorskih studije, u toku prolećnog semestra tekuće akademske godine 2017/2018.

Konkurs za studente Univerziteta u Beogradu koji žele da odu na razmenu na Univerzitet Malardalen je otvoren od 15. septembra 2017. u 18h do 23. oktobra 2017. godine u 14 časova. Skrećemo pažnju da je konkurs otvoren za oblasti 061 Information and Communication Technologies (ICTs) i 071 Engineering and engineering trades.

Napomena: konkurs je produžen za dve nedelje, tako da je novi rok za prijavu na konkurs 6. novembar 2017. do 12 časova.

Uslovi konkursa, broj mobilnosti i informacije o neophodnoj dokumentaciji za prijavu mogu se naći na Mobion platformi.

Molimo studente Matematičkog fakulteta koji nameravaju da konkurišu za razmenu da najpre pročitaju informacije i uputstva na mobion platformi, kao i na stranama

http://www.matf.bg.ac.rs/m/107/razmena-studenata/

http://www.math.rs/lat/cp/71/erasmus+/

Za sva pitanja, nedoumice i pomoć oko prijave, studenti mogu da se jave mailom kooordinatorima za međunarodnu saradnju Matematičkog fakulteta, Dragani Ilić (dilic@matf.bg.ac.rs) i Zorici Stanimirović (zoricast@matf.bg.ac.rs).

detaljnije

Sajam stipendija 2017.

Univerzitetski Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata organizovaće Sajam stipendija u zgradi Rektorata 27. i 28. septembra 2017. godine.

Pored državnih institucija, fondova i nevladinih organizacija, na sajmu učestvuju i kompanije, ambasade i ustanove koje dodeljuju stipendije studentima za studiranje i usavršavanje u zemlji i inostranstvu.

Ukoliko niste u prilici da prisustvujete Sajmu, obaveštavamo Vas da smo obezbedili live-streaming programa predavanja i prezentacija iz svečane sale na portalu RCUB.

Detaljnije informacije o Sajmu možete pogledati na:
http://www.razvojkarijere.bg.ac.rs/sajam-stipendija-2017

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Viktora Radovića, 27.09.2017.

Odbrana doktorske disertacije Viktora Radovića „Razvoj algoritma za ispitivanje pripadnosti asteroida familijama“, biće održana u sredu 27.09.2017. u 16 sati u sali 809.

detaljnije

XV konferencija Digitalizacija kulturne baštine, starih zapisa iz prirodnih i društvenih nauka i digitalna humanistika, 26.09.2017.

Program XV NCD skupa

Naučni skup Digitalizacija kulturne baštine, starih zapisa iz prirodnih i društvenih nauka i digitalna humanistika održaće se u utorak 26. septembra 2017. godine na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Učesnici koji žele da izlažu na konferenciji treba da pošalju apstrakt rada (na srpskom i/ili engleskom) prema priloženim uputstvima najkasnije do 10. septembra 2017. godine, na adresu: ncd@matf.bg.ac.rs

Radovi predstavljeni na konferenciji, koji prođu postupak recenzije, biće štampani u časopisu Pregled Nacionalnog centra za digitalizaciju (http://www.ncd.matf.bg.ac.rs/).

Organizacioni odbor

NCD konferencija

detaljnije

Srpsko umetničko nasleđe na Kosovu i Metohiji. Identitet, značaj, ugroženost, izložba u Galeriji SANU, 27.09 - 12.11.2017.

Srpska akademija nauka i umetnosti ima čast da Vas pozove na svečano otvaranje izložbe „Srpsko umetničko nasleđe na Kosovu i Metohiji. Identitet, značaj,ugroženost”, autora dopisnog člana SANU Miodraga Markovića i prof. dr Dragana Vojvodića.

Otvaranje će se održati u svečanoj sali SANU, Kneza Mihaila 35, drugi sprat, sreda, 27. septembar, u 19 sati.

Izložba „Srpsko umetničko nasleđe na Kosovu i Metohiji. Identitet, značaj, ugroženost”, koja će u Galeriji SANU biti otvorena od 27. septembra do 12. novembra, realizuje se u saradnji s Narodnim muzejom u Beogradu i Muzejom Srpske pravoslavne crkve

O izložbi

detaljnije

Lekarski pregledi za studente u Studentskoj poliklinici

- Lekarski pregledi studenata koji se useljavaju u studentske domove - brucoška raspodela

- Obaveštenje studentima koji nisu obavili sistematski pregled u zakazanom terminu

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Nemanje Martinovića, 22.09.2017.

Odbrana doktorske disertacije Nemanje Martinovića „Evolucija patuljastih galaksija u jatima galaksije male mase“, biće održana u petak 22.09.2017. u 17 sati u sali 706.

detaljnije

Osma konferencija podunavske regije (DAC), 21.09.2017.

U Svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti, u četvrtak 21. septembra u 12 sati, svečano će biti otvorena Osma konferencija akademija podunavske regije (DAC).

Prilikom otvaranja, između ostalih, govoriće: akademik Vladimir S. Kostić, predsednik SANU, prof. dr Feliks Unger, predsednik Evropske akademije nauka i umetnosti, prof. dr Viktor Nedović, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije i prof. dr Miroslav Vesković, naučni ekspert za koordinaciju podrške makroregionalnim strategijama.

Okupljenima će se video-porukom obratiti dr Johanes Han, evropski komesar za proširenje i susedsku politiku.

Konferencija akademija podunavske regije (DAC) je projekat Evropske akademije nauka i umetnosti iz Salcburga, koji okuplja nacionalne akademije pomenute regije i fokusiran je na njen razvoj. Ideju je od početka podržala Evropska komisija, a dosad je održano sedam konferencija: u Beču 2011, Bratislavi 2012, Budimpešti 2012, Bukureštu 2013, Kišinjevu 2014, Ulmu 2015. i Ljubljani 2016. godine.

Konferencija će se baviti temama:

Ugroženi Dunav: Šta možemo da učinimo?

i Univerziteti u tranziciji.

„Dunav je ugrožen na više načina. U prvom redu se to odnosi na kontaminaciju koja potiče od industrije. U gornjem slivu, gde je ekonomija razvijenija a pravila strožija, to je neuporedivo manje izraženo u poređenju sa stanjem u donjem slivu. Dunav ugrožavamo građenjem nasipa za zaštitu od poplava i posebno pravljenjem akumulacija za hidrocentrale, jer time utičemo na prirodni tok Dunava što rezultuje promenama obala i biosfere”, kaže akademik Dejan Popović, član Organizacionog odbora.

Ušće Dunava

„Drugi pravac rada na konferenciji biće pokušaj da se u dunavskoj regiji na bolji način organizuje i, na neki način, unificira obrazovanje. Svi smo u procesu bolonjskih promena, ali su razlike od gornjeg sliva Dunava do Crnog Mora i u obrazovanju velike. Iako su neke od zemalja u Evropskoj uniji, a neke nisu, sve one se međusobno i u ekonomskom uslovima i u pogledu obrazovanja veoma razlikuju.  Jedna od tema biće i da li mi u Srbiji obrazujemo kadar koji nakon završetka školovanja može da nađe posao ili ga školujemo zato što imamo nastavnike za to”, objasnio je akademik Popović.

Ušće Save i Dunava

U radu konferencije učestvovaće akademije nauka Austrije, Nemačke, Češke, Mađarske, Moldavije, Crne Gore, Poljske, Rumunije, Slovačke, Slovenije, Ukrajine, Republike Srpske, Bugarske i Makedonije. Učešće će uzeti i Evropska federacija akademija (ALLEA). Ovaj dvodnevni događaj realizuje se u saradnji Evropske akademije nauka i umetnosti iz Salcburga i Srpske akademije nauka i umetnosti.

Program skupa

detaljnije