Pristupno predavanje u okviru konkursa za izbor jednog docenta za užu naučnu oblast: Matematička analiza,15.11.2017.

Pristupno predavanje u okviru konkursa za izbor jednog docenta za užu naučnu oblast: Matematička analiza.

Na konkurs se prijavio jedan kandidat: dr Aleksandra Marinković

Naslov predavanja: „Stoksova teorema“

Datum i vreme održavanja: sreda, 15.11.2017. u 11 sati, sala Dlab.

Članovi komisije:
Prof. dr Dragoljub Kečkić, vanredni profesor;
Dr Jelena Katić, docent;
Dr Borislav Gajić, viši naučni saradnik MI SANU.

Datum objavljivanja: 01.11.2017.

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 2. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 2. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17 časova.

Predavač: Marijana Babić

Naslov predavanja: LEFT INVARIANT GEOMETRY OF COMPLEX HYPERBOLIC SPACE

Apstrakt: The purpose of this paper is to research the geometry of complex hyperbolic space as a Lie group. We give a complete classification of the left invariant Riemannian metrics on CHn up to automorphisms. In the case of complex hyperbolic plane CH2, we give a classification of all Hermitian, left invariant complex structures with respect to these metrics. We show that the only Kahler structure on CH2 is the standard one. Finally, we examine the geometry of CH2 equipped with the left invariant metrics: curvature properties, self-duality and holonomy.

Napomena: U pitanju je zajednički rad sa Srđanom Vukmirovićem i Andrijanom Dekić. Biće predstavljen deo o automorfizmima grupa i klasifikaciji metrika, a Andrijana Dekić će na na sledećem sastanku Seminara govoriti o kompleksnim strukturama.

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 2. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 2. novembra 2017. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Dejan Kovačević, generalni direktor Direkcije za informaciono-komunikacione tehnologije Narodne banke Srbije

Naslov predavanja: CYBER BEZBEDNOST - PRETNjE, PREDVIĐANjA I KAKO SE ODBRANITI

Apstrakt: Cyber bezbednost (Cyber security) predstavlja zaštitu informaciono-komunikacionih sistema od uništenja ili oštećenja hardvera, softvera ili informacija koje se na njima nalaze kao i od narušavanja ili zloupotrebe servisa koje oni pružaju. Osnovne funkcije cyber bezbednosti su: identifikacija dobara, zaštita dobara, detekcija incidenta, odgovor na incident i oporavak sistema. To je kontinuirani proces koji povezuje informaciono-komunikacione tehnologije, poslovne procese i ljude. Kako bi odbrana bila delotvorna neophodno je štititi svaki deo IKT sistema, podizati svest korisnika po pitanju informacione bezbednosti, kontinuirano usavršavati administratore IKT sistema, primeniti klasifikaciju podataka i stvarati operativne timove koji će biti u stanju da brzo odgovore na svaku pretnju.

detaljnije

Matematički metodi mehanike, 1. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 1. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14 časova.

Predavač: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: RIMANOVE POVRŠI, PRESLIKAVANjA, DIFERENCIJALI I DIVIZORI

Apstrakt: U pitanju je predavanje u okviru specijalnog kursa "Algebarske krive i primene u klasičnoj mehanici". Kurs je namenjen širokom krugu slušalaca, uključujući studente doktorskih, master i osnovnih studija.

detaljnije

KGTA seminar, 31. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 31. oktobra 2017, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Rade Živaljević
Naslov predavanja: PRINCIP LOKALIZACIJE U ALGEBRI, GEOMETRIJI I TOPOLOGIJI

Apstrakt:  Lokalizuju se prstenovi, Abelove grupe i moduli, algebarski varijeteti, topološki prostori, pa i cele kategorije. U svojoj osnovi lokalizacija je proces koji oponaša konstrukciju razlomaka, npr. konstrukciju prstena racionalnih brojeva iz prstena celih brojeva. Počećemo sa razlomcima a završićemo sa Borelovom konstrukcijom u ekvivarijatnoj kohomologiji sa primenama.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 31. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 31. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Miloš Danilović, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: UNAPREĐENjE KONSTRUKTIVNIH HEURISTIKA ZA PROBLEME KOMBINATORNE OPTIMIZACIJE U OPERACIONOM MENADžMENTU

Apstrakt:
Operacioni menadžer koristi skup postupaka čiji je cilj da se poslovi urade brže, jeftinije i kvalitetnije. Naučnici iz oblasti operacionog menadžmenta imaju zadatak da ovi postupci budu izvodljivi i praktični. Skoro uvek, menadžeri pokušavaju da nešto optimizuju – ili je to minimizacija troškova i potrošnje energije, ili pak, maksimizacija profita, rezultata, performansi i efikasnosti. Međutim, nije uvek moguće pronaći optimalna rešenja. U praksi, menadžer mora da se zadovolji sub-optimalnim rešenjima, ili čak, samo sa rešenjima koja su dopustiva, zadovoljavajuća, robustna, i ostvariva u razumnom vremenu. Ovakva rešenja se dobijaju primenama heuristika, koje mogu biti konstruktivne, heuristike poboljšanja ili hibridne. Predavanje se odnosi na istraživanje mogućnosti za unapređenje konstruktivnih heuristika za NP-složene probleme kombinatorne optimizacije u operacionom menadžmentu. Predstavljen je novi generalizovani konstruktivni algoritam koji omogućava da se raznovrsne heuristike formiraju izborom njegovih argumenata. Takođe je uvedeno opšte okruženje za generisanje permutacija, koje formira vezu između enumeracije permutacija i koraka u konstruktivnim heuristikama umetanja. Predložen je skup argumenata generalizovanog algoritma koji omogućuje paralelno praćenje više parcijalnih rešenja za vreme izvršavanja algoritma. Mogućnosti i prednosti generalizovanog algoritma su predstavljene kroz njegovu primenu na problem formiranja ćelija u proizvodnim sistemima, problem rasporeda proizvodnih ćelija i problem redosleda poslova u liniji. Novi pristup daje rešenja koja nadmašuju najbolje poznate rezultate iz literature.

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 27. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara, biće održan u petak, 27. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Jordan Stoyanov, Bulgarian Academy of Sciences, Sofia, Bulgaria; Newcastle University, United Kingdom

Naslov predavanja: MOMENT DETERMINACY OF PROBABILITY DISTRIBUTIONS

Apstrakt:
We deal with distributions (or measures), one-dimensional or multi-dimensional, with finite all moments. It is well-known that any such a distribution is either uniquely determined by its moment (M-determinate) or it is non-unique (M-indeterminate). This is the classical moment problem originated in works by Chebyshev, Markov and Stieltjes. Well-known are general conditions which are "iff", but they cannot be checked. Thus our discussion will be on easier and checkable conditions for either uniqueness or non-uniqueness applied to probability distributions. The emphasis will be on some recent developments such as:

1. Krein`s condition. Converse Krein`s condition and Lin`s condition.
2. Stieltjes classes for M-indeterminate distributions. Index of dissimilarity.
3. Hardy`s condition. Multidimensional moment problem.
4. Rate of growth of the moments for (in)determinacy.

There will be results, some of them very new, hints for their proof, examples and counterexamples, and also open questions.

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 26. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara, biće održan u četvrtak, 26. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Mirjana Đorić, Matematički fakultet

Naslov predavanja: PODMNOGOSTRUKOSTI REALNE KODIMENZIJE DVA U KOMPLEKSNOM PROJEKTIVNOM PROSTORU

Apstrakt:
Biće prikazane neke osobine hiperpovrši proizvoda dve neparno-dimenzione sfere, koje omogućavaju izučavanje osobina podmnogostrukosti realne kodimenzije dva u kompleksnom projektivnom prostoru. Naime, istaknuta hiperpovrš kompleksnog projektivnog prostora je $M_{p,q}^C$, koja se definiše kao projekcija $pi(S^{2p+1} imes S^{2q+1})$ proizvoda dve neparno-dimenzione sfere $S^{2p+1} imes S^{2q+1}$ u jediničnoj sferi $S^{n+3}(1)$, pri čemu je $n=2p+2q$ i $pi$ je Hopf-ovo preslikavanje $pi: S^{n+3} ightarrow {P}^frac{n+2}{2}({f C})$. Biće izučavane i neke hiperpovrši prostora $M_{p,q}^C$.

detaljnije

Verovatnosne logike, 24. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 24. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15 časova.

Predavač: prof. Miodrag Rašković

Naslov predavanja: O JEDNOM USPELOM SUSRETU DVA RAZLIČITA TIPA BESKONAČNOSTI

detaljnije

Matematički fakultet na 62. Međunarodnom sajmu knjiga

Matematički fakultet će se samostalno predstaviti na predstojećem Sajmu obrazovanja i nastavnih sredstava na 62. Međunarodnom sajmu knjiga, u hali 2, nivo B.

Sajam traje od srede 25. do nedelje 29. oktobra, a radno vreme je od 10 do 20 sati.

Posetioci će biti u prilici da kupe izdanja Matematičkog fakulteta, kao i da razgovaraju sa našim predstavnicima o studijskim programima, modulima, prijemnom ispitu, ali i o ostalim zanimljivim temama.

Spisak naših naslova sa cenovnikom možete pogledati ovde.

Na Sajmu obrazovanja održava se i prateći   program.

Pozivamo vas da u delu pratećeg programa, koji je posvećen matematici, prisustvujete radionici To  count or not to count i da čujete nešto više o Fakultetu, i to u četvrtak 26. oktobra u 13 sati u hali 2b.

Dobrodošli na naš štand na Beogradskom sajmu u hali 2. Sve posetioce očekuju ljubazne kolege i studenti Matematičkog fakulteta.

"Više ne učim za ispitivača i njegove ćefove, već za svoj poziv i život" Milutin Milanković ("Ciklusi i zapis", Opus solis, str. 61)

Vidimo se na Sajmu!

detaljnije