Sedma nacionalna konferencija Verovatnosne logike i njihove primene, 08.11. 2017.

Naučni skup Verovatnosne logike i njihove primene održaće se 08. novembra 2017. u Matematičkom institutu SANU, Beograd.

Organizaciju skupa podržavaju projekti III44006 i ON174026.

Prvi poziv VLP 2017

detaljnije

Pristupno predavanje u okviru konkursa za izbor jednog docenta za užu naučnu oblast: Astronomija, 24.10.2017.

Na konkurs za izbor jednog docenta za užu naučnu oblast Astronomija, prijavio se jedan kandidat, dr Bojan Novaković.

Naslov pristupnog predavanja: „Nastanak zemljolikih planeta“

Datum i vreme održavanja: utorak 24.10.2017. u 15 sati, sala 809/IV

Članovi komisije:
Akademik Zoran Knežević, naučni savetnik AOB;
Prof. dr Anđelka Kovačević, vanredni profesor;
Dr Bojan Arbutina, docent.


Datum objavljivanja: 13.10.2017.

detaljnije

Drugi rok za upis na I godinu master i doktorskih akademskih studija, školska 2017/2018. godina

Prijavljivanje kandidata na konkurs obaviće se od ponedeljka 16. oktobra u 12 sati do 20. oktobra u 12 sati.

Upis na master akademske studije, 2017/2018.

Upis na doktorske akademske studije, 2017/2018.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 18. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 18. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Dušan Arsenović, Institut za fiziku, Beograd

Naslov predavanja: NEOČEKIVANO POJAVLjIVANjE HAMILTONOVE DINAMIKE U KVANTNOJ MEHANICI

Apstrakt: Formalni opis klasične i kvantne mehanike je veoma različit. Matematički objekti koji služe za opisivanje stanja u jednoj i drugoj teoriji nisu direktno uporedivi. Ovo je istorijski dovelo do diskusija oko interpretacije pojmova koji su uvedeni u kvantnoj mehanici. Nusproizvod toga je Bomova mehanika koja je u formulaciji i primeni klasičnog tipa, mada nije u Hamiltonovoj formi. Ipak postoji zapis Šredingerove jednačine u kome se pojavljuju fazne promenljive i Hamiltonova dinamika.

detaljnije

KGTA seminar, 17. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 17. oktobra 2017, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Luka Milićević

Naslov predavanja: ROTOVA TEOREMA O ARITMETIČKIM PROGRESIJAMA - ISTORIJAT, DOKAZI I NOVI REZULTATI

Apstrakt: Rotova teorema o aritmetičkim progresijama govori da u svakom gustom podskupu brojeva {1, 2, ..., N} postoji aritmetička progresija dužine 3. Ovo je jedna od centralnih teorema aditivne kombinatorike, koja je inspirisala mnoge radove i nove rezultate. U ovom predavanju biće predstavljeno nekoliko dokaza ovog tvrđenja i biće reči o tome kako su se ocene gustine menjale kroz istoriju teoreme.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 17. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 17. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Miloš Milić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: POBOLjŠANjE OBJEKTNO-ORIJENTISANIH SOFTVERSKIH SISTEMA KORIŠĆENjEM STANDARDA KVALITETA SOFTVERA

Apstrakt: Predmet istraživanja je mogućnost poboljšanja objektno- orijentisanih softverskih sistema korišćenjem standarda kvaliteta softvera. U istraživanju je dat pregled različitih standarda kvaliteta softvera iz oblasti softverskog inženjerstva, softverskih metrika i alata za statičku analizu kvaliteta softvera koji se operativno koriste u procesu evaluacije kvaliteta softvera.

U cilju unapređenja objektno-orijentisanih softverskih sistema identifikovani su različiti mehanizmi poboljšanja objektno-orijentisanih softverskih sistema (opšti principi projektovanja softvera, principi objektno-orijentisanog projektovanja softvera, strategije projektovanja softvera, paterni projektovanja softvera i metode razvoja softvera) i uspostavljena je njihova veza sa standardima kvaliteta softvera.

U istraživanju je razvijena originalna SilabQOSS (eng. Silab Quality Method for Object-oriented Software Systems) metoda za poboljšanje objektno-orijentisanih softverskih sistema korišćenjem standarda kvaliteta softvera. Predložena metoda koristi standarde kvaliteta softvera, softverske metrike i alate za statičku analizu kvaliteta softvera.

Takođe, metoda koristi prethodno pomenute mehanizme za poboljšanje objektno-orijentisanih softverskih sistema. Posmatrana metoda je podržana softverskim alatom SilabMetrics koji se može koristiti samostalno ili se integrisati sa NetBeans okruženjem za razvoj softvera.

Na osnovu izvršene evaluacije zaključeno je da se primenom SilabQOSS metode i SilabMetrics alata za statičku analizu kvaliteta softvera omogućava razvoj softverskih sistema koji su stabilniji, jednostavniji za razvoj, održavanje i dalju nadogradnju.

detaljnije

Prezentacija o MATLAB-u i toolbox-ovima (specijalizovani MATLAB alati), 23.10.2017.

Prezentacija o MATLAB-u i toolbox-ovima (specijalizovani MATLAB alati) u vezi sa modelovanjem, bioinformatikom i analizom podataka: Bioinformatics, Statistics and Machine Learning, SimBiology, Simulink, ImageProcessing održaće se u ponedeljak 23. oktobra, 14-16h, na Biološkom Fakultetu - Institut za zoologiju (zgrada Filološkog fakulteta, drugi sprat, stepenište desno).

MATLAB je numerički paket koji ima široku primenu u nauci i inženjerstvu.

Predavanje će održati inženjeri iz Mađarske, iz predstavništva MathWorks-a (distributer MATLAB-a).

Materijal će biti izložen postepeno, kako bi prezentaciju mogli da prate i oni koji nemaju prethodnog iskustva sa MATLAB-om.

detaljnije

Poziv na Nacionalni Erazmus+ informativni dan o mogućnostima za visoko obrazovanje, 02.11.2017.

U okviru Erazmus+ nedelje, koju Fondacija Tempus organizuje u periodu od 30. oktobra do 03. novembra, biće održan Nacionalni informativni dan o mogućnostima za visoko obrazovanje u okviru Erazmus+ programa.

Informativni dan će biti održan u četvrtak 02. novembra 2017. sa početkom u 12 časova u zgradi Rektorata Univerziteta u Beogradu.

Posebna pažnja biće posvećena novim mogućnostima za učešće u projektima strateških partnerstava u kojima će od konkursnog roka za 2018. godinu naše  visokoškolske ustanove prvi put moći da učestvuju u ulozi koordinatora, dok će se prijave za ove projekte podnositi direktno Fondaciji Tempus.

 Cilj skupa je da učesnici:

 - dobiju informacije o delovima programa Erazmus+ programa posvećenim visokom  obrazovanju i saznaju kakve mogućnosti su otvorene za visokoškolske ustanove iz Srbije;
- saznaju više o predstojećim rokovima za podnošenje predloga projekata u okviru Ključne aktivnosti 1 i ključne aktivnosti 2 Erazmus+ programa, kao i Žan Mone potprogramu.

Registracioni formular


Molimo Vas da registracioni formular popunite najkasnije do 17. oktobra 2017. godine u 23:59.

detaljnije

Bizit konferencija, 1. i 2. novembar 2017.

Konferencija BIZIT "Prirodno digitalno", održava se 1. i 2. novembra ove godine, u Klubu poslanika, Tolstojeva 2, Beograd.

BIZIT će i ove godine okupiti najznačajnije stručnjake iz oblasti primene savremenih poslovnih ICT rešenja.

Ovogodišnja ideja BIZIT-a je da pruži uvid u perspektive digitalne dimenzije, da pokaže put za efikasnu digitalnu migraciju i integraciju tehnoloških unapređenja u sve sfere poslovanja. Centralne teme, dvodnevnog skupa, biće data centri bliske budućnosti, uz poseban akcenat na bezbednost podataka i poslovni softver - sagledaćemo napredak i perspektive ERP, CRM, PDM, BI programa, kao i neophodnost njihove integracije, ali će biti reči i o svim ostalim softverskim paketima koji se koriste, bilo lokalno ili u cloud-u.

BIZIT 2017

detaljnije

Verovatnosne logike, 12. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 12. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15 časova.

Predavač: dr Radoš Bakić, Učiteljski fakultet

Naslov predavanja: GEOMETRIJA POLINOMA

Apstrakt: Tema predavanja su osnove GEOMETRIJE POLINOMA, obasti koja ima zapaženu tradiciju u srpskoj matematici (Petrović, Marković, Prešić). Biće reči o osnovnim rezultatima, kao i važnim otvorenim problemima kao što je hipoteza Sendova.

detaljnije