Odeljenje za matematiku, 19. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 19. oktobra 2018, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Goran Đanković, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: HIPOTEZA O SLUČAJNIM TALASIMA ZA AJZENŠTAJNOVE REDOVE

Apstrakt:
Glavni cilj istraživanja u "kvantnom haosu" je ispitivanje veza između kvantne mehanike i "klasičnog haosa", koji proučava ponašanje dinamičkih sistema koji su jako senzitivni u odnosu na početne uslove. Jedno od osnovnih pitanja je ispitivanje statističkih svojstava sopstvenih funkcija asociranih kvantnom sistemu koje imaju velike sopstvene vrednosti. "Aritmetički kvantni haos" proučava navedena pitanja na jednoj posebnoj klasi aritmetičkih mnogostrukosti, gde se ta pitanja mogu preformulisati u terminima automorfnih formi i automorfnih L-funkcija. Na predavanju ćemo se detaljnije upoznati sa "hipotezom o slučajnim talasima" i navesti neke skorašnje rezultate u pravcu te hipoteze za slučaj Ajzenštajnovih redova, dobijene tehnikama automorfnih L-funkcija.

detaljnije

Seminar za teoriju brojeva i automorfne forme, 19. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 19. oktobra 2018, u sali 843 Matematičkog fakulteta sa početkom u 11 časova.

Predavač: Goran Đanković, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: ADELIČKI LIFTOVI MAASS-OVIH FORMI I LOKALNE REPREZENTACIJE

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 16. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 16. oktobra 2018, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: dr Darko Donevski, Laboratoire d`astrophysique de Marseille (LAM), Francuska

Naslov predavanja: SKRIVENE U PRAŠINI: NAJMASIVNIJE GALAKSIJE U RANOM SVEMIRU

Apstrakt:
Razvoj milimetarske i infracrvene astronomije u poslednjih dvadeset godina doneo je i otkrića nekih od najdaljih galaksija u svemiru. Mnoge od tih galaksija, koje se odlikuju ekstremnom stopom formiranja novih zvezda, nemoguće je detektovati čak ni najboljim optičkim uređajima poput Hablovog svemirskog teleskopa. Drugim rečima, najmasivnije galaksije na velikim crvenim pomacima su često potpuno skrivene u prašini. Paralelno sa posmatračkim uspesima u njihovom otkrivanju, teorija još uvek ima problem da objasni brojnost i velike luminoznosti ovih prašinastih džinova. To je naročito izraženo za crvene pomake veće od 4 (z > 4), na kojima je broj otkrivenih objekata veoma mali. U radu Donevski et al. (2018) dat je novi pristup koji objašnjava šta bi mogao da bude eventualni uzrok ove tenzije - mnoge od tih masivnih galaksija su potencijalni centri dalekih protojata, gde bi česti sudari ili pojačana akrecija gasa bili odgovorni za tako ekstremna fizička svojstva ustanovljena za masivne prašinaste galaksije. Da bi dalje proverili ovu hipotezu, zajedno sa timom istraživača sa Univiverzita u Tokiju i Prinstonu, teleskopima ALMA i SUBARU sistamatski su snimana okruženja nekih od tih objekata. Posmatranja su dovela do otkrića najdaljeg protojata prašinastih galaksija ikad pronađenog u svemiru (z=6). Tokom seminara, biće diskutovan značaj ovog otkrića sa posmatračkog i teorijskog ugla, pre svega kakve posledice otkriće ima na aktuelne modele formiranja i evolucije galaksija.

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 11. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 11. oktobra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Dmitri Polyakov
Center for Theoretical Physics, College of Physical Science and Technology Sichuan University, Chengdu 6100064, China;
Institute of Information Transmission Problems (IITP) Moscow, Russia

Naslov predavanja: EXACT FORMULA FOR A NUMBER OF RESTRICTED PARTITIONS FROM CONFORMAL FIELD THEORY

Apstract: A partition of a number N of length p is a decomposition

$N=n_1+ ... +n_p$, where $0<n_1leq{n_2}...leq{n_p}$, $1leq{p}leq{N}$.

Finding an exact formula for a number of such partitions is a long-standing problem in number theory. For a total number of partitions, various approximations are known, such as Ramanujan-Hardy formula, as well as its improvements. If the length $p$ is fixed (restricted partitions) the problem becomes even more complicated, and no exact solution to it has been known. In my talk, I show how to derive exact analytic formula for the number of restricted partitions from corelators of irregular vertex operators in conformal field theory (CFT), that I will describe in the talk.

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 10. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 10. oktobra 2018., u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Marko Kostić, Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu

Naslov predavanja: HIPERCIKLIČNA I HAOTIČNA REŠENjA APSTRAKTNIH FRAKCIONIH DIFERENCIJALNIH JEDNAČINA

Apstrakt: U ovom predavanju ćemo izložiti kratak pregled rezultata iz teorije topološke dinamike linearnih neprekidnih operatora i apstraktnih frakcionih diferencijalnih jednačina u Frešeovim prostorima. Specijalnu pažnju ćemo posvetiti frekventnoj hipercikličnosti, kao centralnom objektu istraživanja u disciplini, topološkom miksingu i distribucionom haosu rešenja. Spektralni kriterijumi koji daju dovoljne uslove za hipercikličnost i haotičnost rešenja apstraktnih frakcionih diferencijalnih jednačina će biti posebno razmotreni.

detaljnije

KGTA seminar, 9. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 9. oktobra 2018., u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: KOHOMOLOGIJE KONFIGURACIONOG PROSTORA POLIGONA

Apstrakt: Konfiguracioni prostori poligona (polygonal linkages) na interesantan način povezuju kombinatoriku, geometriju, topologiju i simplektičku geometriju. U ovom predavanju se fokusiramo na (ko)homološku strukturu ovih prostora i na relacije koje važe u njihovim kohomološkim prstenovima. Metodi su kombinatorno-geometrijski a rezultati na interesatan način ilustruju razne topološke fenomene u vezi sa kohomologijom.

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 4. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 4. oktobra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Miroslava Antić, Matematički fakultet, Univerziet u Beogradu

Naslov predavanja: ČETVORODIMENZIONE CR PODMNOGOSTRUKOSTI SFERE $S^6$

Apstrakt: Podmnogostrukost $M$ skoro kompleksne mnogostrukosti je CR ukoliko ima dve medjusobno ortogonalne distribucije koje u direktnoj sumi daju tangentno raslojenje $TM$, takve da je jedna od njih skoro kompleksna a druga totalno realna. Biće dato kratko predstavljanje skoro kompleksne strukture šestodimenzione sfere, a zatim predstavljena jedna familija njenih četvorodimenzionih CR podmnogostrukosti.

Koleginica Miroslava Antić je dobitnica nagrade "Veselin Lučić" za naučni rad. Nagrada je dodeljena 11. septembra 2018, povodom dana posvećenog zadužbinarima Univerziteta u Beogradu.

Čestitamo koleginici na ovom izuzetnom uspehu!

detaljnije

Forbes Magazine објављује резултате Астромундус мастер рада

Forbs magazin (Forbes Magazine) objavio je intervju sa studentkinjom Astromundus master programa Agatom Marijom Vislockom (Agata Maria Wislocka) o rezultatima njenog master rada, koji je odbranjen početkom septembra ove godine na Katedri za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu pod rukovodstvom prof. Anđelke Kovačević i u saradnji sa prof. Amadeom Balbijem sa Univerziteta u Rimu Tor Vergata.

Njen rad
The Radiation Impact of Active Galactic Nuclei at z<0.5 on the Milky Way’s Planetary Atmospheres
detaljno je analizirao problem erozije atmosfera egzoplaneta zbog H i ultraljubičastog zračenja tokom mirne i aktivne faze života supermasivne crne rupe u centru naše Galaksije kao i najbližih supermasivnih crnih rupa u aktivnim fazama koje su na crvenom pomaku manjem od 0.5.

Ceo intervju može se pročitati na linku.

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 5. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 5. oktobra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Filip Jevtić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: KANTOROVIĆ-RUBINŠTAJN POLITOPI KONAČNIH (KVAZI)METRIČKIH PROSTORA

Apstrakt: Nastavljajući istraživanja Anatolija Veršika, razmatramo kombinatorna svojstva Kantorović-Rubinštajnovih (KR) politopa asociranih metričkim i kvazi-metričkim prostorima. Posebno razmatramo klasu "generičkih metričkih prostora" i pokazujemo da se cikloedar javlja kao dual KR politopa asociranog sa eksplicitno konstruisanom kvazi-metrikom. Ovo ilustruje vezu KR politopa i teorije nestoedara (specijalno graf-asociedara). Među posledicama su novi dokaz rezultata Gordona i Petrova o f-vektoru generičkih metričkih prostora kao i proširenje rezultata Geljfanda, Graeva i Postnikova o triangulaciji tip-A korenih sistema.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 2. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 2. oktobra 2018, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: prof. dr Miroslav Filipović, Western Sydney University, Australija

Naslov predavanja: "SOFIA LETI - ZAR NE?"

Apstrakt: Jedna od najvažnijih NASA-inih misija trenutno je Sofia. Šta i kako radi, te ko je vozi i kuda su pitanja koja više i nisu najveća Nasina/državna tajna. A otkrićemo vam i prvu indirektnu detekciju kosmičkih zraka sa ostatka 1713!

detaljnije