Odeljenje za matematiku, 4. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 4. novembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Dončo Dimovski, akademik MANU

Naslov predavanja: PERMUTATION IDENTITIES

Apstrakt: We give a general theory of binary permutation identities, considering them as morphisms in a sequence of categories whose objects are binary trees. For a given set of permutation identities, we describe the set of its consequences. We also consider the properties for a set of permutation identities to be mA-nice, and mAC-nice. We give an example of a set of permutation identities of the form u = v, v = w, that is 7AC-nice. This is a joint work with Aleksandar Krapež.

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 2. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 2. novembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Anđelka Hedrih, Matematički Institut SANU

Naslov predavanja: MULTIDISCIPLINARNI PRISTUP U MODELOVANjU OSCILATORNOG PONAŠANjA ZONA-E PELUCIDA-E MIŠA PRE I POSLE OPLODNjE

Apstrakt: Zona pelucida (ZP) predstavlja acelularni omotač jajne ćelije sisara nalik iregularnoj trodimenzionalnoj, višeslojnoj mreži, koji ima veoma važnu ulogu u oogenezi, oplodnji i preimpalntacionom periodu. To je poslednja struktura kroz koju spermatozoid treba da prođe u procesu oplodnje. Iako, postoji puno podataka u literaturi o biohemijskim promenama, koje se dešavaju tokom procesa oplodnje, mnogi detalji vezani za sam dinamički proces ostaju nerasvetljeni.

Osnovna ideja je da se proces oplodnje može posmatrati kao oscilatorni fenomen i shodno tome, korišćenjem znanja iz teorije oscilacija, analitičke mehanike i nelinearne dinamike primenjene na biološke sisteme, kao i metode diskretnog kontinuuma i matričnog računa postavljen je jednoslojni model oscilatorne sferne mreže ZP sa odgovarajućim kinetičkim parametrima, i aproksimacijama uz definisanje ograničenja primene modela.

Biće razmatrani različiti pristupi u analizi uticaja relevantnih parametara za proces oplodnje kao i oscilatorno ponašanje ZP nakon opodnje: jednoslojni i dvoslojni oscilatorni model ZP, kvazistatički aproksimativni model u vidu šuplje sfere za proučavanje potencijalno slabe tačke u modelu, višeparametarski viskoelastični model za proučavanje oscilatornog ponašanja ZP nakon oplodnje, kao i metod konačnih elemenata za proučavanje dinamike nelinearnog frikcionog kontakta jajne ćelije i spermatozooida u odnosu na ugao dejstva spermatozoida.

Jedan deo izlaganja biće posvećen rezultatima numeričke simulacije oscilatornog ponašanja čvornih molekula (odgovaraju ZP1 glikoproteinima) oscilatornog modela ZP na reprezentativnom segmentu modela u slobodnom i prinudnom režimu.

Numeričkom analizom određeni su uslovi pod kojima dolazi do rezonancije između režima oscilovanja ZP-e i spermatozoida koji impulsno dejstvuju na ZP mrežu. Biće prikazana uporedna analiza osicilatornog stanja ZP pre i posle oplodnje kroz analizu seta sopstvenih kružnih frekvencija i fenomena dinamičke apsorpcije. U numeričkoj simulaciji ispitivani su i kako ugao dejstva, raspored i broj spermatozoida sa efektivnim brzinama, koji ipulsno dejstvuju na ZP, utiču na oscilatorno ponašanje čvornih molekula u oscilatronom modelu ZP.

Na kvazistatičkom aproksimativnom modelu ZP u vidu šuplje sfere biće prikazana numerička analiza kako napon, dilatacija, zapreminska dilatacija i specifični deformacioni rad zavise od: rastojanja tačke u ZP od centra sfere, debljine ZP, odnosa unutrašnjeg i spoljašnjeg poluprečnika jajne ćelije, spoljnjeg pritiska-odnosno broja spermatozoida, koji dejstvuju na spoljašnju konturnu površinu. Primenom metoda necelih izvoda date su osnovne postavke dvoslojnog viskoelastičnog modela oscilatorne sferne mreže ZP.

Za predloženi oscilatorni model ZP predavač je dobio jednu od dve dodeljene nagrade za mlade naučnike na Evropskoj konferenciji iz nelinearnih oscilacija u Rimu 2011 (ENOC 2011) u organizaciji evropeskog društva za mehaniku (EuroMech).

Deo rezultata koji će biti prikazani izlagani su na Internacionalnoj konferenciji teorijske i primenjene mehanike, Peking, Kina 2012 i u Montrealu 2016 godine. (ICTAM 2012, 2016) u organizaciji Internacionalne unije Teorijske i primenjene mehanike (IUTAM), kao i na konferencijama u organizaciji Srpskog društva za mehaniku u Vrnjačkoj Banji (2013) i Aranđelovcu (2015).

Ključne reči: zona pelucida, oscilacije, model oscilatorne sferne mreže, diskretni kontinuum, spermatozoidi, frikcioni kontakt, metoda konačnih elemenata, napon, deformacija, sinhronizacija, Lisazuove krive.

detaljnije

Kvantna kriptografija: protokoli zasnovani na komplementarnosti, predavanje dr Nikole Paunkovića, 26.10.2016.

Dr Nikola Paunković, Univerzitet u Lisabonu, održaće predavanje pod nazivom Kvantna kriptografija: protokoli zasnovani na komplementarnosti, u sredu 26.10.2016. u 18 sati u sali 844.

https://www.math.tecnico.ulisboa.pt/~npaunkov/

detaljnije

Matematički fakultet na 61. Međunarodnom sajmu knjiga

detaljnije

Uopštene funkcije i singularnosti Ajnštajnovih jednačina, predavanje dr Džejmsa Vikersa u SANU, 28.10.2016.

Dr Džejms Vikers (James Vickers) održaće predavanje u okviru Međunarodne konferencije Primene uopštenih funkcija u teoriji opšte relativnosti, stohastici  i mehanici u petak 28. oktobra 2016. godine u 14 sati u Svečanoj sali SANU na drugom spratu Palate SANU.

Tema predavanja:
UOPŠTENE FUNKCIJE I SINGULARNOSTI AJNŠTAJNOVIH JEDNAČINA
GENERALISED FUNCTIONS AND SINGULARITIES OF EINSTEIN’S EQUATIONS

Pozivnica
Program skupa

detaljnije

Okrugli sto - Razvoj informacionog sistema u zdravstvu, 28.10.2016.

Društvo za informatiku Srbije i Privredna komora Beograda – Udruženje informatičke delatnosti, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, organizuju okrugli sto na temu razvoja informacionog sistema u zdravstvu u petak 28. oktobra 2016. u 13 sati.

Razmatraće se:

-dosadašnji rezultati i dalje aktivnosti u razvoju Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema,
-očekivani efekti od primene nove zdravstvene knjižice,
-očekivani efekti od primena zdravstvenog kartona,
-razno.

Pozvani su da govore:

-prof. dr Berislav Vekić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja
-Miroslav Pevac, posebni savetnik ministra zdravlja
-Marko Jovanović, Republički fond zdravstvenog osiguranja
-dr Branko Marović, RCUB, Beograd
-dr Ivan Ivanović,  IJZ „Batut“
-Dušica Matijević, direktor Gradskog zavoda za javno zdravlje
-prim. dr Dragana Trifunović-Balanović, direktor Doma zdravlja Zvezdara, Beograd
-Dubravka Miljuš, direktor Doma zdravlja Savski Venac
-Milenko Mitrović, predsednik Udruženja informatičara u  zdravstvu Srbije

Voditelji: Nikola Marković, Društvo za informatiku Srbije i Stevan Obradović,  Privredna komora Beograda.

Skup se održava u Privrednoj komori Beograda, Kneza Miloša 12, u sali na 4. spratu.

detaljnije

Matematički metodi za mehaniku, 26. oktobar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 26. oktobra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: NjUTNOVI ZAKONI

Apstrakt: U pitanju je prvo u nizu predavanja na specijalnom kursu "Uvod u analitičku mehaniku i simplektičku geometriju".

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 25. oktobar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 25. oktobra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Bogdana Stanojević, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PARAMETRIC COMPUTATION OF A FUZZY SET SOLUTION TO A CLASS OF FUZZY LINEAR FRACTIONAL OPTIMIZATION PROBLEMS

Apstrakt: The class of fuzzy linear fractional optimization problems with fuzzy coefficients in the objective function is considered. We propose a parametric method for computing the membership values of the extreme points in the fuzzy set solution to such problems.

We use a parametric analysis of the efficiency of the feasible basic solutions to a certain bi-objective linear fractional programming problem through the optimality test in a related linear programming problem.

detaljnije

Seminar Društva za jezičke resurse i tehnologije 27. oktobar 2016.

Sastanak seminara Društva za jezičke resurse i tehnologije biće održan u četvrtak, 27. oktobra na Rudarsko-geološkom fakultetu u svečanoj sali (sala br. 167) sa početkom u 18 časova.

Planirano je da se okviru sastanka Seminara održe sledeća predavanja.

Predavač: Mihailo Škorić, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: SVRSTAVANjE POJMOVA NA SKALI POZITIVNO-NEGATIVNO PRIMENOM ISTRAŽIVANjA PODATAKA NAD KORPUSOM TEKSTOVA KOJI SADRŽE EMOTIKONE

Apstrakt: Cilj ovog rada je skretanje pažnje na mogućnost korišćenja teksta na vebu obeleženog emotikonima i drugim određivačima u sentimentalnoj analizi jezički-nezavisnog korpusa. On uvodi nekoliko novina u postojeću istraživačku okosnicu i testira njihovu uspešnost. Takođe, prikazuje softverski alat specijalno napravljen u tu svrhu, objašnjava sistem njegovog rada u izradi baze podataka sa sentimentalnim vrednostima pojmova i daje upustvo za njegovo korišćenje. Osim toga, prikazuje i softverski alat za testiranje nove baze podataka i primere analize dobijenih rezultata.



Predavač: Zoran Ristović, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: PRIMENA KONKORDANCI U NASTAVI STRANIH JEZIKA: MOGUĆNOSTI I PERSPEKTIVE

Apstrakt: Rad predstavlja rezultate istraživanja koje je sprovedeno u okviru šire naučno-istraživačke paradigme zasnovane na eksploataciji jednojezičnih i višejezičnih korpusa u nastavi stranih jezika.
Prikazane su faze formiranja korpusa, karakteristike korpusnog materijala, kao i metode eksploatacije u direktnom nastavnom procesu. Na uzorku od 240 učenika osnovne škole, tokom četiri školske godine, u periodu 2012-2016 primenjivan je eksploatacioni scenario zasnovan na izvlačenju konkordanci – pokaznih, predavačkih i samostalnih, u okviru samostalno kompilovanog specijalizovanog mikro-korpusa od 250.000 reči, zasnovanog na principima koje iznosi Rapen (Rappen, 2012).

Po svom obimu i dubini zahvata u korpusni materijal konkordance su participirale u svim fazama nastave, učenja i usvajanja ciljnog stranog jezika kao leksičke, gramatičke, frazne, elementarne, složene i mešovite. Time su nastale banke konkordanci i korpusno-zasnovanih tragova samostalne primene programskog paketa WordSmith Tools (Mike Scott, 2012) na korpusni materijal zasnovan na književnim tekstovima Pola Ostera i Ernesta Hemingveja.

Na osnovu prednosti analize korpusnog materijala koje iznose Krstev i Vitas (Krstev, Vitas 1994, 2011), kroz nekoliko ciklusa pedagoške obrade shodno postavci korpusne eksploatacije koju predlažu  O’Kifijeva, Makarti i Karter (O’Keefee, McCarthy and Carter 2010), a bliže profilišu Makenri i Hardi (McEnery, Hardie 2012), nastao je inovativni korpusno zasnovani model nastave, učenja i usvajanja ciljnog stranog jezika, u čijoj osnovi je sistematična upotreba konkordanci u svim fazama nastavnog procesa.

detaljnije

Open Innovation konferencija, 24.10.2016.

Centar za transfer tenhologije Univerziteta u Beogradu i SEE ICT uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ (ACCESS projekat) pokrovitelji su Open innovation konferencije koja će biti
održana 24. oktobra 2016. u zgradi Rektorata Univerziteta u Beogradu.

Open Innovation koncept je razvijen usled činjenice da kompanije i korporacije ne mogu da prate velike tehnološke i digitalne promene u današnjem dobu bez inovativnih rešenja eksternih resursa.

Na konferenciji će biti predstavljena praktična upotreba ovog koncepta u organizacijama, kao i rezultati prvog OI Lab-a u Srbiji.

Više informacija o samom događaju možete naći na adresi:
http://bit.ly/2ecIV3d

Molimo Vas da prisustvo potvrdite na: ctt@rect.bg.ac.rs

Centar za transfer tehnologije
Univerzitet u Beogradu
Obilićev venac 26
011/26-22-962
011/32-07-481
http://www.ctt.bg.ac.rs

detaljnije