NCD Pregled - drugi poziv za slanje radova za decembarski broj, do 1.12.2018.

Pozivamo vas da na adresu ncd@matf.bg.ac.rs pošaljete radove. Radovi koji prođu postupak recenzije biće štampani u decembarskom broju časopisa Pregled Nacionalnog centra za digitalizaciju.

Rok za slanje radova je 1. decembar 2018. godine.

Kao naslov poruke navedite: NCD Pregled, prijava rada za decembarski broj.

Uputstvo za pisanje rada


Radovi moraju biti napisani na engleskom jeziku.

Srdačan pozdrav,
Uredništvo časopisa "Pregled NCD"

detaljnije

Seminar Verovatnosne logike, 22. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 22. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15 časova.

Predavač: Paola Glavan, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Zagrebu

Naslov predavanja: KRATKI IZLET U TEORIJU KOMPLEKSNIH DINAMIČKIH SISTEMA

Apstrakt: EPISTEMIOLOŠKA TEMPORALNA LOGIKA I PRIMENE

Za epistemiološku temporalnu logiku definira se aksiomatski sistem i semantika te pokazuje teorem korektnosti i jake potpunosti. Zatim se promatraju Blockchain i Chord protokol, daje se njihov opis pomoću epistemiološke temporalne logike, te dokazuju neka značajna svojstva tih protokola. U pitanju je zajednički rad sa Bojanom Marinkovićem i Zoranom Ognjanovićem.

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 22. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 22. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Ivan Dimitrijević, Matematički fakultet, Univerzit u Beogradu

Naslov predavanja: KOSMOLOŠKA REŠENjA U NELOKALNOJ MODIFIKACIJI GRAVITACIJE

Apstrakt: Postoje brojni pristupi modifikaciji Ajnštajnove teorije gravitacije. Medju onima koji privlače najviše pažnje su $F(R)$ modifikacija i nelokalna modifikacija. Nelokalna modifikacija gravitacije je modifikacija koja sadrži beskonačno mnogo prostorno-vremenskih izvoda. Obično se uzima u obliku stepenog reda po Dalamberovom operatoru $Box$ ili njegovom inverzu. Na ovom predavanju se razmatra nelokalna modifikacija sa dodatnim članom u obliku $P(R)mathcal{F}(Box)Q(R)$, gde su $P$ i $Q$ diferencijabilne funkcije skalarne krivine $R$ i $mathcal{F}$ analitička funkcija Dalamberovog operatora.

detaljnije

Konkurs za dodelu stipendija Fondacije Koste Migrića za školsku 2018/2019. godinu, prijava 19.11.2018 - 19.12.2018.

Raspisuje se Konkurs za dodelu tri stipendije najboljim studentima Univerziteta u Beogradu, za školsku 2018/2019. godinu.

Na Konkurs se mogu prijaviti studenti osnovnih akademskih studija Univerziteta u Beogradu, koji se u školskoj 2018/2019. godini finansiraju iz budžeta Republike Srbije.

Rok za podnošenje prijava je od 19.11.2018. godine do 19.12.2018. godine. Prijave se podnose na adresu: Univerzitet u Beogradu, Studentski trg br. 1 sa naznakom - Za Konkurs Fondacije Koste Migrića.

Odluka o raspisivanju konkursa za dodelu stipendija Fondacije Koste Migrića za školsku 2018/2019. godinu

detaljnije

Spisak tema master radova odobrenih na 356. sednici NNV-a održanoj 16.11.2018. godine.

Detaljnije

detaljnije

Matematičke metode u obradi digitalnih slika i njihova primena, Serbian Visions, 24.11.2018.

Matematički fakultet predstaviće se na ovogodišnjoj manifestaciji Serbian Visions, koja se održava u toku vikenda 24. i 25.11.2018. u hotelu Radisson Blu Old Mill.

Serbian Visions 2018 je vikend manifestacija, multikongres koji u svojih 60 dvočasovnih manifestacija obuhvata širok spektar tema: obrazovanje, ljudska prava, ekonomiju, kulturu, zdravlje, zaštitu životne sredine, bezbednost, inovacije, kao i mnoge druge.

Vreme: subota 24. i nedelja 25. novembar 2018. od 10 do 20 sati

Mesto: Hotel Radisson Blu Old Mill, Beograd

Publici će se predstaviti organizacije civilnog sektora, stručne asocijacije, institucije i predstavnici privrede koji se bave humanitarnim radom, unapređenjem položaja marginalizovanih grupa, zaštitom životne sredine, zaštitom životinja, obrazovanjem, inovacijama, novim tehnologijama, problemom nezaposlenosti, i dr.

Pozivamo vas da na ovoj manifestaciji posetite Matematički fakultet koji će se publici predstaviti temom: Matematičke metode u obradi digitalnih slika i njihova primena u subotu 24.11.2018. od 10 do 12 sati, sala M2 (110) u prizemlju hotela Radisson Blu Old Mill, Bulevar Vojvode Mišića 15.

Predavanje će držati asistent Vladimir Kuzmanović, Katedra za računarstvo.

Svi koji žele da prisustvuju predavanju: Matematičke metode u obradi digitalnih slika i njihova primena, treba da se jave mejlom na: pr@matf.bg.ac.rs najkasnije do 22.11.2018.

Ulaz je besplatan, a broj mesta ograničen.

Program - subota 24.11.2018.
Program - nedelja 25.11.2018.

http://www.serbian-visions.rs/

detaljnije

Dani podrške brucošima na Matematičkom fakultetu, četvrtak 22.11.2018.

Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu organizuje program "Dani podrške brucošima".

22. novembra organizujemo radionice baš na Vašem fakultetu – Matematičkom fakultetu, u studentskoj čitaonici Biblioteke na prvom spratu.

Prilagođavanje novoj sredini, društvu, gradivu i organizaciji na fakultetu može biti teško. Kako biste se što bolje snašli potrebno je, pre svega informisanje, rad na sebi i snabdevanje resursima za podršku.

Savetnici Centra pomoći će vam da pribavite potrebne informacije, dobijete korisne savete, usavršavate se kroz različite edukativne programe i prevaziđete probleme tokom studiranja, a i kasnije, prilikom potrage za prvim radnim iskustvom.

Tokom programa "Dani podrške brucošima" možete se prijaviti za radionice o efikasnom učenju, planiranju vremena i postavljanju prioriteta, upravljanju tremom pred ispit, javni nastup i u drugim stresnim situacijama.

Radionice će biti održane na različitim fakultetima – pratite vesti na  https://www.facebook.com/events/2723794297646066/  i našoj FB stranici.

Takođe, uvek možete zakazati individualno savetovanje preko formulara na sajtu http://www.razvojkarijere.bg.ac.rs/zakazite-savetovanje i u poverljivoj atmosferi razgovarati sa jednim od savetnika iz Centra.

Pogledajte raspored radionica i prijavite se do 20. novembra u ponoć preko linka https://goo.gl/forms/CMZjkBdiGTt5hVLv1

O radionicama:

9:00 – 11:30
Uči lako - saznaj kako - na radionici će biti reči o različitim stilovima učenja, metodama i tehnikama koje su značajne za lakše i brže učenje i pamćenje, motivaciji i organizaciji procesa učenja.

12:00 – 14:30
Planiranje i organizacija vremena - radionica vam može pomoći da bolje planirate svoje vreme, služite se različitim tehnikama organizacije i izdvojite prioritete, kako biste iskoristili svoj maksimum tokom studija.

15:00 – 17:00
Borba sa strahom, tremom i stresom – radionca koja vam može pomoći da razvijete zdrave načine suočavanja sa stresnim situacijama.


Preporuka je da napravite korisnički nalog na sajtu http://www.razvojkarijere.bg.ac.rs/ kako biste uvek bili u toku i sve informacije o aktuelnim dešavanjima, radionicama, konkursima za studente dobijali na E-poštu.

Vidimo se! :)

Vaš Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu

Poziv
Najava

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 23. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 23. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Đorđe Krtinić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: ŠUROVI MNOŽIOCI I UOPŠTENjE FEJEROVE TEORIJE NA PROSTORE OPERATORA

Apstrakt: Klasična Fejerova teorema pokazuje da Ćezarove sredine parcijalnih suma Furijeovog reda neprekidne funkcije ravnomerno konvergiraju ka toj funkciji. Ovaj rezultat je iskorišćen da se klasična Fejerova teorija prenese na pogodnu Banahovu algebru (u odnosu na Šurovo množenje matrica), koja je, shodno tome, nazvana prostorom neprekidnih matrica. Biće pokazano da dobijeni rezultati ne zavise od metoda sumabilnosti, tj. od aproksimativnog jezgra, a razmotrićemo i analogne rezultate na Šatenovim idealima. Takođe, biće prikazana i neka uopštenja na blok matrični slučaj. Na samom početku biće dat kratak pregled poznatih rezultata koji su korišćeni za pomenute generalizacije, kao što su delovi teorije ideala kompaktnih operatora na Hilbertovom prostoru i osobine Šurovog množenja, sa posebnim osvrtom na množenje Teplicovim matricama.

detaljnije

Seminar za teoriju relativnosti i kosmološke modele, 21. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 21. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 11 časova.

Predavač: Dragomir M. Davidović, Institut Vinča

Naslov predavanja:  VREME U SPECIJALNOJ TEORIJI RELATIVNOSTI, KONVENCIONALNI KARAKTER BRZINE SVETLOSTI, REALISTIČNA INTERPRETACIJA LORENCOVIH TRANSFORMACIJA

Apstrakt: Najpre će sasvim ukratko biti opisana različita filozofska shvatanja vremena. Potom će, sledeći klasika teorije relativnosti A. A. Fridmana, biti opisano šta se pod vremenom podrazumeva u STR. Biće prikazano i objašnjeno shvatanje Anrija Poenkarea da je konstantnost i izotropnost brzine svetlosti u svim inercijalnim sistemima referencije samo najjednostavnija konvencija koja, srećom, ne dovodi do protivrečnosti. Biće objašnjen fizički smisao simbola koji figurišu u Lorencovim transformacijama.

detaljnije

Seminar za istoriju i filosofiju matematike, 20. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 20. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12:15.

Predavač: Boško Jovanović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: GRAF MATEMATIČKIH PREDAKA I POTOMAKA MIHAILA PETROVIĆA ALASA, SA AKCENTOM NA PRETKE

Apstrakt: Matematičko genealoško stablo Mihaila Petrovića se može predstaviti u obliku složenog grafa koji se na prirodan način deli na dva podgrafa. Prvi čine učitelji i prethodnici Mihaila Petrovića, a drugi njegovi učenici i sledbenici. Utvrđeno je oko 200 prethodnika M. Petrovića, među kojima su poznati matematičari Ermit, Pikar, Darbu, Liuvil, Puason, Lagranž, Laplas, Ojler, d`Alamber, Johan i Jakob Bernuli, Lajbnic i dr. Tu takođe srećemo imena poznatih naučnika iz bliskih disciplina: Hajgens, Kopernik, Snelius, Luka Pačoli, ali i neka koja u datom kontekstu ne bismo očekivali: Erazmo Roterdamski, Nikolas Lemeri, Gabriel Falopio, Jozef Skaliger, Grigorije Palama. Najduža grana u podgrafu prethodnika M. Petrovića pruža se do druge polovine 12. veka i završava se sa četiri persijsko-arapska filozofa/astronoma (Al-Buhari, Nasir al Din al Tusi, Kamal Ibn Junus, Šaraf al Din al Tusi). Već i samo posmatranje ovog "rodoslova" navodi nas na snažnu misao o jedinstvenosti nauke i nepostojanju granica između naučnih disciplina, ljudi i naroda. Podgraf učenika i sledbenika M. Petrovića obuhvata znatno kraći vremenski period ali sadrži veći broj imena (preko 900). Među njima je dvadesetak akademika i veliki broj profesora univerziteta. S pravom se može reći da smo svi mi, današnji srpski matematičari, učenici i naslednici M. Petrovića.

detaljnije