Seminar Geometrija, vizuelizacija i obrazovanje sa primenama, 5. maj 2011.

Sastanak Seminara Geometrija, vizuelizacija i obrazovanje sa primenama održaće se 5. maja 2011. od 17:15 u sali 301f Matematičkog instituta, Knez Mihajlova 36.

Predavač: Aleksandar Lipkovski

Naslov predavanja: Počeci opšte teorije relativnosti

Detaljnije

detaljnije

Seminar Matematički metodi mehanike, kurs Mehanika i geometrija, 4. maj 2011.

Naredni sastanak Seminara održaće se u sredu, 4. maja 2011. godine, sa početkom u 12 časova u Matematičkom institutu SANU, Kneza Mihaila 36, treći sprat, sala 301f.

Predavač: Borislav Gajić

Naslov predavanja: PRINCIP NAJMANjEG DEJSTVA. BRAHISTOHRONA

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 29. april 2011.

Naredni sastanak Odeljenja za matematiku održaće se u petak, 29. aprila 2011. u sali 2 SANU sa početkom u 14h.

Predavač: Nataša Pržulj, Računarski fakultet, Univerzitet Union

Naslov predavanja: MATEMATIČKA ANALIZA BIOLOŠKIH MREŽA OTKRIVA FUNKCIJU GENA, BOLESTI I EVOLUCIJU

Sadržaj: Geni proizvode hiljade različitih tipova proteina koji reagujući formiraju kompleksne mreže koje održavaju ćelijski život. Moguće je da će ove mreže biti korisne koliko i genetske sekvence za nova biološka otkrića. Npr., poredjenje mreža koje opisuju biološke sisteme patogenih i ne-patogenih vrsta bi moglo imati ključnu ulogu u razumevanju patoloških mehanizama. Takodje, poredjenje mreža zdravih i bolesnih ćelija bi moglo produbiti razumevanje bolesti i voditi identifikaciji ćelijskih delova koji su kandidati za terapeutsku intervenciju. Povrh toga, poredjenje i poravnavanje bioloških mreža bi omogućilo transfer znanja izmedju vrsta, pošto je moguće da se mnogo zna o bio-molekulima jedne vrste, a skoro ništa o poravnanim bio-molekulima druge.

Postojeći algoritmi za poravnavanje mreža koriste informacije eksterne topologiji mreže, npr. genetske ili proteinske sekvence. Pošto je topologija mreže novi i nezavisan izvor bioloških informacija, važno je razumeti koliko biologije se može naučiti iz topologije nezavisno od bilo kog drugog izvora podataka. Zato smo razvili matematički rigorozne načine poravnavanja mreža bazirane isključivo na topologiji. Naši metodi proizvode do sada najkompletnija poravnavanja mreža koja otkrivaju velike, povezane regione sličnosti čak i jako udaljenih vrsta kao što su kvasac i čovek, sugerišući generalne sličnosti u unutrašnjoj ćelijskoj povezanosti svih vrsta na Zemlji. Porvrh toga, naši metodi  demonstriraju i da se proteinska funkcija i filogenija vrsta mogu dobiti isključivo iz topologije ćelijskih mreža. Analogno rekonstrukciji filogenetskog drveta korišćenjem Sličnosti genetskih sekvenci, mi koristimo sličnosti uočene poravnavanjem mreža da uspešno rekonstuišemo filogeniju proteista, gljiva i virusa.

Takodje, pokazali smo da je topologija ćelijske mreže drugačija oko gena impliciranih u kanceru i onih koji nisu implicirani u kanceru. Na osnovu toga smo predvideli nove gene potencijalno odgovorne za kancer i naše predikcije su fenotipski validirane. Naše analize pokazuju da graf-teoretske analize bioloških mreža mogu da daju nove uvide u biologiju i filogenetiku kao i da pomognu idenifikaciji novih proteina za koje lekovi mogu da se vežu, što može doprineti razvoju novih lekova i poboljšanju zdravstvene nege.

detaljnije

Seminar mehanike, 27. april 2011.

Naredni sastanak Seminara mehanike održaće se u sredu, 27. aprila 2011. u 18 časova, na Matematičkom institutu SANU, Kneza Mihaila 36, treći sprat, sala 301f.

Predavač: Prof. dr Dušan Mikičić, Matematički Institut SANU, Beograd

Naslov predavanja: Vetar kao obnovljivi izvor energije

detaljnije

Seminar Geometrija, vizuelizacija i obrazovanje sa primenama, 28. april 2011.

Sastanak Seminara Geometrija, vizuelizacija i obrazovanje sa primenama održaće se 28. aprila 2011. od 17:15 u sali 301f Matematičkog instituta, Knez Mihajlova 36.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: Bojova površ

Sadržaj: Bojova površ (Boy's surface) je znamenita imerzija projektivne ravni u 3-dimenzionalni euklidski prostor (Werner Boy je bio učenik Davida Hilberta). Iskoristićemo Bojovu površ (uključujući i za ovu priliku specijalno pripremljene kompjuterske animacije) kao primer geometrijskog objekta za čiju se analizu koriste važne konstrukcije iz raznih oblasti matematike. Predavanje je namenjeno širem krugu slušalaca (i gledalaca) ali su neki od primera izabrani sa idejom da se pomenu i neki otvoreni problemi i pravci istraživanja.

detaljnije

Seminar Matematički metodi mehanike, kurs Mehanika i geometrija, 27. april 2011.

Naredni sastanak Seminara održaće se u sredu, 27.04.2011. godine, sa početkom u 12 časova u Matematičkom institutu SANU, Kneza Mihaila 36, treći sprat, sala 301f.

Predavač: Borislav Gajić

Naslov predavanja: LAGRANŽ-DALAMBEROV PRINCIP. OJLER-LAGRANŽOVE JEDNAČINE

detaljnije

CGTA seminar, 26. april 2011.

Naredni sastanak CGTA seminara održaće se u utorak, 26. aprila 2011. godine, od 18-20h sati, u BIM sali na Matematičkom fakultetu, IV sprat.

Kreda Lutalica: Da li je definisan stepen preslikavanja između mnogostrukosti različitih dimenzija!?

Stepen preslikavanja je dobro poznat ako je F : M --> N preslikavanje između glatkih mnogostrukosti iste dimenzije.
Kreda će ići iz ruke u ruku sa idejom da zajednički dođemo do autoritativnog odgovora na gore postavljeno pitanje.
Predavanje je namenjeno svim studentima i najtalentovanijim profesorima.

detaljnije

Neradni dani za praznike

http://www.minrzs.gov.rs/cms/sr/arhiva/saopstenja/266-2011-03-18-13-38-15

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 21. april 2011.

U četvrtak 21. 4. 2011. u 18h održaće se naredni sastanak seminara Katedre za računarstvo i informatiku.

Program:

Ivan Čukić - Implementacija semantičkih/deduktivnih baza podataka,

Miljana Mladenović - Baze podataka u eri semantičkih i socijalnih mreža

Više detalja o seminaru mogu se naći na http://computing.matf.bg.ac.rs

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 21. april 2011.

Naredni sastanak Odeljenja za matematiku održaće se u četvrtak, 21. aprila 2011. u sali 2 SANU sa početkom u 14h.

Predavač: Prof. Goetz Pfander, PhD, Jacobs University Bremen

Naslov predavanja: SAMPLING OF OPERATORS

Abstract: The classical sampling theorem, attributed to Whittaker, Shannon, Nyquist, and Kotelnikov, states that a bandlimited function can be recovered from its samples, as long as we use a sufficiently dense sampling grid. Here, we review our recent development of an operator sampling theory which allows for a widening of the classical sampling theorem. In this realm, bandlimited functions are replaced by bandlimited operators, that is, by pseudodifferential operators which have bandlimited Kohn-Nirenberg symbols. Similar to the Nyquist sampling density condition alluded to above, we discuss sufficient and necessary conditions on the bandlimitation of pseudodifferential operators to ensure that they can be recovered by their action on a single distribution. In fact, we show that an operator with Kohn-Nirenberg symbol bandlimited to a Jordan domain of measure less than one can be recovered through its action on a distribution defined on a appropriately chosen sampling grid. Further, an operator with bandlimitation to a Jordan domain of measure larger than one cannot be recovered through its action on any tempered distribution whatsoever, pointing towards a fundamental difference to the classical sampling theorem where a large bandwidth could always be compensated through a sufficiently fine sampling grid. The dichotomy depending on the size of the bandlimitation is related to Heisenberg's uncertainty principle.

detaljnije