Naredno predavanje na Seminaru za mehaniku održaće se u sredu, 14. decembra 2011. u 18 časova u sali 301f, MI SANU.
Predavač: prof. dr Sreten B. Stojanović, Univerzitet u Nišu, tehnološki fakultet u Leskovcu
Naslov predavanja: Analiza stabilnosti diskretnih sistema sa vremenski promenljivim kašnjenjem koja uzima u obzir iznos vremenskog kašnjenja
Više informacija može se naći na stranama
http://www.mi.sanu.ac.rs/colloquiums/mechcoll.htm
http://www.mi.sanu.ac.rs/colloquiums/collsems.htm
detaljnije
Naredni sastanak seminara za primenjenu matematiku održaće se u utorak, 13.12.2011. u 14:15, u sali 301f, MI SANU.
Predavač: Damjan Krstajić, Istraživački centar za hemijsku informatiku
Naslov predavanja: PROBLEM KLASIFIKACIJE U ANALIZI PREŽIVLjAVANjA
Sadržaj: Analiza preživljavanja je oblast statistike koja ima važnu primenu u medicini. Odabir optimalnog tretmana za onkološke pacijente se često donosi na osnovu posebnih protokola. Protokoli su rezultat višegodišnjih studija i detaljnih analiza preživljavanja onkoloških pacijenata iz prošlosti. Problem klasifikacije pacijenata u analizi preživljavanja, na one koji na primer imaju veoma agresivni tip raka i na one koji to nemaju, je veoma bitan za odredjivanje adekvatne terapije u budućim protokolima. Tokom predavanja će biti izložena suština ove problematike, koja je sa jedne strane veoma jednostavna i interesantna, a sa druge strane teška za rešavanje.
detaljnije
Naredni sastanak CGTA seminara održaće se u utorak, 13. decembra 2011, od 18:00 do 20:00 časova na Matematičkom fakultetu (IV sprat, projektor sala)
Predavač: Rade Živaljević
Naslov predavanja: Elementi teorije opstrukcija (nastavak)
Sadržaj: Ovo predavanje je nastavak razgovora o topološkoj teoriji opstrukcija. Orijentacioni cilj predavanja je Stinrodova teorema o klasifikaciji.
Napomena:
Naredno predavanje na kursu Geometrija, mehanika i integrabilni sistemi, u okviru Seminara Matematički metodi mehanike, biće održano u sredu, 14. decembra 2011. u 12 časova na Matematičkom institutu SANU, Kneza Mihaila 36, treći sprat, sala 301f.
Predavač: Veljko Vujičić
Naslov predavanja: GEOMETRIJSKE, KINEMATIČKE, KINETIČKE KOORDINATE VEKTORA POLOŽAJA
Predavanje se održava u Matematičkom institutu SANU, Kneza Mihaila 36, treći sprat, sala 301f.
detaljnije
Povodom osamdesetogodišnjice našeg uvaženog profesora, akademika Milosava Marjanovića Društvo matematičara Srbije, u saradnji sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti, organizuje prigodnu, poludnevnu mini-konferenciju pod nazivom 80 GODINA AKADEMIKA MILOSAVA MARJANOVIĆA
u petak, 16. decembar 2011, u sali 2 SANU, 10:00 - 13:00 časova.
Društvo matematičara Srbije je ovom prigodom izdalo specijalni broj časopisa Teaching of Mathematics
http://elib.mi.sanu.ac.rs/pages/browse_issue.php?db=tm&rbr=27
sa izabranim prilozima naših uglednih matematičara (S. Todorčević, M. Jaćimović, M. Mateljević i M. Svetlik, Z. Kadelburg, S. Vrećica, R. Živaljević, V. Grujić, Đ. Baralić).
Mini-konferencija je okvirno zamišljena kao prezentacija priloga ovog specijalnog broja časopisa Teaching of Mathematics
u formi kratkih, 20-minutnih "matematičkih impresija" zanimljivih i dostupnih svim matematičarima.
Program konferencije
detaljnije
U sredu 7. decembra, sa početkom u 18 sati, u sali 718 na Matematičkom fakultetu u okviru seminara Bioinformatika, biće održan drugi deo predavanja dr Miloša Beljanskog sa temom: Uvod u molekulsku biologiju.
Veliki broj tema u savremenoj bioinformatici je tesno povezan sa problemima molekulske biologije. Molekulska biologija i grane koje se oslanjaju na nju (na primer genomika i proteomika) proizvode velike
količine informacija za čiju je obradu potrebno raditi na samim granicama računarskih nauka. Za uspešno bavljenje ovim oblastima neophodno je poznavanje osnova molekulske biologije. Predavanje dr Miloša Beljanskog ima za cilj da predstavi ovu veoma zanimljivu oblast.
Pozivaju se zainteresovani nastavnici i studenti da prisustvuju predavanju.
http://bioinfo.matf.bg.ac.rs/home/
detaljnije
Naredni sastanak Odeljenja za matematiku održaće se u petak, 9. decembra u 14 časova u sali 301f na III spratu Matematičkog instituta SANU.
Predavač: Ivan Gutman, Prirodno-matematički fakultet, Kragujevac
Naslov predavanja: POTRAGA ZA STABLIMA SA MINIMALNIM ABC INDEKSOM I ŠTA SMO IZ TOGA NAUČILI
Sadržaj: Neka je G graf i neka su $d_1, d_2,ldots,d_n$ stepeni njegovih čvorova. ABC indeks grafa G je definisan na sledeći način:
$$
ABC=sum_{isim j}sqrt{frac{d_i+d_j-2}{d_id_j}},
$$
pri čemu sumiranje ide preko svih parova susednih čvorova. Ova grafovska invarijanta uvedena je u matematičku hemiju 1998. godine, a od nedavno su joj posvećena brojna matematička istraživanja. Problem karakterizacije stabala sa minimalnim ABC indeksom pokazao se kao veoma težak. U predavanju izlažemo rezultate do kojih smo došli pri potrazi za takvim stablima. Neki od tih rezultata mogu se smatrati poučnim za širi krug matematičara, informatičara i prirodoslovaca.
detaljnije
U naredne tri nedelje (8. 15. i 22. decembra) u okviru seminara biće održan mini-kurs posvećen najnovijim dešavanjima u teoriji čvorova i srodnim oblastima.
Sastanci seminara se održavaju četvrtkom od 17:15 u sali 301f Matematičkog instituta, Knez Mihailova 36.
Predavač: Marko Stošić
Naslov predavanja: Homološke invarijante čvorova
Sadržaj: U ovoj seriji seminara prikazaću pregled najnovijih dešavanja u teoriji čvorova i srodnim oblastima. Glavna tema su homološke invarijante čvorova koje predstavljaju "kategorifikaciju" klasičnih polinomijalnih invarijanti. Prvu kategorifikaciju je konstruisao M. Hovanov u slučaju Džonsovog polinoma 1999. godine i od tada cela oblast raste velikom brzinom. Kao i u slučaju polinomijalnih invarijanti, postoje jake veze sa više različitih oblasti: teorijom reprezentacija, simpletičkom geometrijom, kvantnim grupama, kvantnom teorijom polja, teorijom struna, itd. Medju primenama je i kombinatorni dokaz postojanja egzotičnih diferencijalnih struktura na 4-dimenzionom euklidskom prostoru. Tokom predavanja pokušaću da predstavim neke od najinteresantnijih aspekata moderne teorije čvorova: počev od Džonsovog, Aleksanderovog i HOMFLY polinoma, preko Kovanovljeve homologije i Florove homologije za čvorove, do pokušaja "ujedinjenja" različitih teorija u trostruko-graduisane homološke teorije i superpolinome.
detaljnije
Naredni sastanak seminar Matematički metodi mehanike održaće se u sredu, 7. decembar 2011. u 14 časova
Predavač: Svjetlana Terzić, Univerzitet Crne Gore i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti
Naslov predavanja: RODOVI HIRCEBRUHA NA HOMOGENIM PROSTORIMA
Sastanci Seminara održavaju se u Matematičkom institutu SANU, Kneza Mihaila 36, treći sprat, sala 301f.
http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/
detaljnije
Naredno predavanje na Seminaru za mehaniku održaće se u sredu, 7. decembra 2011. u 18 časova u sali 301f, MI SANU.
Predavač: Prof. dr Aleksandar Obradović, Katedra za mehaniku, Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu
Naslov predavanja: Brahistohrono kretanje sa ograničenim reakcijama veza
Više informacija može se naći na stranama
http://www.mi.sanu.ac.rs/colloquiums/mechcoll.htm
http://www.mi.sanu.ac.rs/colloquiums/collsems.htm
detaljnije
Naredni sastanak Seminara iz astronomije i astrofizike održaće se u sredu, 6. decembra 2011. sa početkom u 18 sati, u prostorijama Katedre.
Predavač: dr Giuseppe Bono, Dipartimento di Fisica, Universita` di Roma Tor Vergata
Naslov predavanja: Klasične cefeide kao indikatori udaljenosti, pokazatelji prisustva zvezde i laboratorije za fiziku zvezda
detaljnije