Seminar za mehaniku, 29. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 29. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Ivan Šestak, Rudarsko-geološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: EGZISTENCIJA REŠENjA ZA APSTRAKTNU ELIPTIČKU HEMIVARIJACIONU NEJEDNAKOST

Apstrakt:
Široka klasa zadataka, npr. u mehanici čvrstog tela, ima varijacionu formulaciju u obliku hemivarijacionih nejednačina. Jedan takav primer bi bio zadatak s trenjem, koje je predstavljeno u obliku nemonotone i višeznačne funkcije. Za takve zadatke biće razmatrana egzistencija rešenja.

detaljnije

Matematički metodi mehanike, 29. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 29. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14 časova.

Predavači: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PRAMENOVI I LINIJSKA RASTOJANjA

Apstrakt:
U pitanju je predavanje u okviru specijalnog kursa "Algebarske krive i primene u klasičnoj mehanici".

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 28. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 28. novembra 2017, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Marko Stalevski, naučni saradnik Astronomske opservatorije u Beogradu

Naslov predavanja: PRENOS ZRAČENjA KROZ PRAŠINU MONTE KARLO METODOM

Apstrakt:
U ovom predavanju biće izložen problem prenosa zračenja kroz prašinu, sa posebnim osvrtom na tzv. Monte Karlo metodu. Potom će biti predstavljeno jedno softversko rešenje, programski kod SKIRT, i niz njegovih primena na modeliranju prašine u različitim astrofizičkim sredinama. Biće dat osvrt na neke skorije, neočekivane rezultate posmatranja i modeliranja prašine u okolini supermasivnih crnih rupa koja donekle menjaju standardnu sliku koju imamo o aktivnim galaktičkim jezgrima.

detaljnije

KGTA seminar, 28. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 28. novembra 2017, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Aleksandar Vučić

Naslov predavanja: RAZNI PROIZVODI U ALGEBARSKOJ TOPOLOGIJI (ZA KOJE STE MANjE ČULI)

Apstrakt:
U okviru predavanja prodiskutovaćemo (trostruki) Masijev (Massey) proizvod, levi i desni funkcionalni "kap proizvod" kao i neke njihove osobine. U drugom delu će biti prikazan rad H.Uehara, W.S.Massey: "The Jacobi Identity for Whitehead Products" u kojem su pomoću ostalih proizvoda dokazali Jakobijev identitet za Whitehead-ov proizvod. U trećem delu (ako stignemo) biće reči o korišćenju strukture Liove algebre Whitehead-ovog proizvoda Hilton-Milnor-ovoj teoremi.

detaljnije

Matematički fakultet na Serbian Visions 2017

Serbian Visions 2017 je vikend manifestacija, multikongres koji u svojih 60 dvočasovnih manifestacija obuhvata širok spektar tema: obrazovanje, ljudska prava, ekonomiju, kulturu, zdravlje, zaštitu životne sredine, bezbednost, inovacije, kao i mnoge druge.

Vreme: 25. i 26. novembar 2017. subota i nedelja, od 10 do 20 sati
Mesto: Hotel Radisson Blu Old Mill, Beograd

Multikongres Serbian Visions, kao i prethodne dve godine, obuhvata različite teme. Publici će se predstaviti organizacije civilnog sektora, stručne asocijacije, institucije i predstavnici privrede koji se bave humanitarnim radom, unapređenjem položaja marginalizovanih grupa, zaštitom životne sredine, zaštitom životinja, obrazovanjem, inovacijama, novim tehnologijama, problemom nezaposlenosti, i dr.

Pozivamo vas da posetite postavku Matematičkog fakulteta, koja je posvećena Sunčevom sistemu i nastanku kometa, i to u subotu 25.11. od 10 do 12 sati.

Ulaz je besplatan.

Detaljan program za oba dana

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 23. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 23. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17 časova.

Predavač: Miodrag Mateljević, akademik SANU, Matematički fakultet

Naslov predavanja: AHLFORS-SCHWARZ LEMMA, HYPERBOLIC GEOMETRY, THE CARATHEODORY AND KOBAYASHI METRICS

Apstrakt: We will give a review about some properties of hyperbolic metrics and various of Schwarz lemma.

detaljnije

12th Annual International Conference on Mathematics: Teaching, Theory, and Applications, 2-3 July 2018, Athens, Greece

Međunarodna konferencija 12th Annual International Conference on Mathematics: Teaching, Theory, and Applications biće održana u Atini od 2-5. jula 2018. u organizaciji Athens Institute for Education and Research (ATINER).

Poziv na konferenciju

Rok za registraciju i prijavu apstrakta je 27. novembar 2017, a rok za slanje radova je 4. jun 2018.

Više informacija može se naći na sajtu konferencije: https://www.atiner.gr/mathematics

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 23. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 23. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15 časova.

Predavač: Blagovest Sendov, Bulgarian Academy of Sciences

Naslov predavanja: GAUS-LUKAS TEOREMA ZA SEKTORE

Apstrakt:
Slavna Gaus-Lukas teorema tvrdi da se kritične tačke kompleksnog polinoma nalaze u konveksnom omotaču njegovih nula. Na predavanju će biti predstavljena nekonveksna varijanta ove teoreme. Naime, ako su koeficijenti datog polinoma u sektoru sa temenom u nuli i uglom $varphiin[0,2pi)$, i ako su nule tog polinoma u sektoru sa temenom u nuli i uglom $2pi-varphi$, tada se kritične tačke polinoma nalaze u istom sektoru kao i njegove nule. Rezultat je uopštenje takozvane Teoreme o sektoru, čiji je autor predavač.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 22. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 22. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Milan Cajić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: MATEMATIČKI MODELI NELINEARNIH OSCILACIJA NANOGREDA SA IZVODIMA FRAKCIONOG REDA

Apstrakt:
Modifikovane teorije kontinuuma, posebno Eringenova teorija elastičnosti, su često primenjivane u matematičkim modelima koji opisuju dinamiku nanostruktura. Većina takvih modela u literaturi se odnosi na elastična tela tako da ne uzimaju u obzir efekte disipacije u nanostrukturama, te je u tu svrhu neophodno razmatrati klasične ili frakcione viskoelastične konstitutivne relacije koje uključuju efekte prigušenja usled unutrašnjih ili spoljašnjih izvora. Ovde će biti razmatran primer geometrijski nelinearnih oscilacija nanogreda na frakcionoj visko-Pasternakovoj podlozi pod dejstvom harmonijskog transverzalnog i aksijalnog opterećenja. Biće prikazana pertubaciona metoda višestrukih vremenskih skala za rešavanje nelinearne frakcione diferencijalne jednačine i određivanje stacionarnog amplitudno-frekventnog odziva sistema.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 21. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 21. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavači: Milica Maričić i Nikola Zornić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: MODEL RANGIRANjA FAKULTETA I INSTITUTA U OKVIRU UNIVERZITETA ZASNOVAN NA PERCENTILIMA

Apstrakt:
Metode rangiranja univerziteta vremenom su počele da dobijaju na značaju, a samim tim su i njihovi rezultati počeli da imaju sve veći uticaj na predstavnike vlasti i donosioce odluka. Međutim, tema koja još uvek ne privlači adekvatnu pažnju je rangiranje fakulteta i instituta u okviru univerziteta na osnovu naučnih rezultata. Cilj ovog predavanja je prikaz kreirane metode za rangiranje fakulteta i instituta na osnovu broja objavljenih radova, normalizovanog skora citiranosti (MNCS) i četiri indikatora bazirana na percentilima. Kao metod agregacije indikatora korišćeni su modeli multivarijacione analize. Kako bi se ispitala validnost predložene metode, ona je primenjena na institucije koje čine Univerzitet u Beogradu (UB). Rezultati pružaju značajne informacije o naučno-istraživačkim rezultatima 31 fakulteta i 11 instituta koji čine UB.

detaljnije