Poseta i predavanje prof. Else Marie dos Santos Fernandes sa Univerziteta u Madeiri, 15. maj 2018.

Prof. dr Elsa Maria dos Santos Fernandes, prorektorka Univerziteta u Madeiri, posetiće Univerzitet u Beogradu od 14. do 18. maja 2018. u okviru Erazmus programa razmene. Prof. Fernandes se bavi istraživanjima u oblasti metodike nastave matematike i računarstva. Tokom svog boravka na UB, prof. Fernandes će posetiti i Matematički fakultet 15. maja 2018. u 14 časova i razgovarati sa zainteresovanim kolegama o mogućnostima saradnje. Nakon toga, planirano je da prof. Fernandes održi predavanje pod nazivom "Learning scenarios with robots and Augmented Reality" u sali za sednice Hemijskog fakulteta na 1. spratu sa početkom u 16 časova.

Pozivamo zainteresovane profesore da se pridruže sastanku sa prof. Fernandes u dekanatu Matematičkog fakulteta, a nakon toga da prisustvuju predavanju naše gošće. Predavanje prof. Fernandes je interesantno za studente Matematičkog fakulteta, posebno za studente modula Profesor matematike i računarstva, te pozivamo i studente da prisustvuju ovom predavanju.

Apstrakt predavanja

Biografija prof. Fernandes

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 15. maj 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 15. maja 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Aleksandar Mihajlović, BeoGen

Naslov predavanja: PROCESI GRANANjA I HIJERARHIJSKI MODELI ĆELIJSKE EVOLUCIJE U TUMORIMA

Apstrakt: Pristupi matematičkog modeliranja postaju sve više uobičajeni u istraživanju raka. Složenost raka je dobro prilagođena kvantitativnim pristupima. Kvantitativni modeli se bave mnogim pitanjima vezanim za inicijaciju tumora, progresiju i metastaze, kao i intra-tumorsku heterogenost, reakcije tretmana i otpornost prema tretmanima. Kako se ćelijske genetske linije razgranjuju i izgled struktura ćelijskih genetskih hijerarhija je integralno za razumevanje prirode tumora i predviđanje njegovog ponašanja. Proces grananja je eksponcijalni stohastički procesni model ćelijske deobe, mutacija i ćelijske smrti. Proces se često modelira kao Markovljev proces zasnovan na pretpostavci da se svaki pojedini ćelijski događaj javlja istom brzinom, nezavisno od sastava, veličine populacije ili tačke u vremenu.

detaljnije

Probni prijemni ispit, subota 16.06.2018.

Probni prijemni ispit će se održati u subotu 16. juna 2018. godine u 9:45 časova u prostorijama zgrade na Studentskom trgu 16. Kandidati koji rade probni prijemni ispit treba da ponesu ličnu kartu (u slučaju da neko od kandidata nema ličnu kartu, potrebno je da ponese neki drugi identifikacioni dokument, na kome se nalazi fotografija kandidata), olovku i uplatnicu.

Raspored kandidata po salama

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o uradjenoj doktorskoj disertaciji kandidata Ivana Čukića, 18.05.2018.

Detaljnije

detaljnije

Naučnostručni skup Informatika 2018, 15.05.2018.

Društvo za informatiku Srbije organizuje Naučnostručni skup Informatika 2018. „Novi trendovi u razvoju informacionih sistema“ u utorak, 15.05.2018. u 11 sati na Građevinskom fakultetu u Beogradu, Bulevar Kralja Aleksandra 73, Velika sala.

P r o g r a m:

Registracija učesnika  od 10:30 do 11:00 u holu ispred Velike sale

11:00  Otvaranje skupa

  1. Docent. dr  Ognjen Pantelić, Fakultet organizacionih nauka: „ERP u oblaku“

  2. Docent dr Žarko Stanisavljević, Elektrotehnički fakultet: „Savremeni trendovi u oblasti sigurnosti i zaštite podataka“

  3. Docent dr Đorđe Krivokapić,  FON: „Uticaj GDPR-a na informatičke delatnosti i softversko inženjerstvo“

  4. Srećko Miodragović, ComTrade: „ICO (initial coin offering) – inicijalna ponuda coina/tokena

  5. Petar Bogojević i Vukašin Vlahović, SAGA: „Lokacijski servisi u službi marketinga i prodaje”


Učešće na skupu INFORMATIKA 2018. pomoćiće Vam  da:
-    kvalitetno koristite ERP u “oblaku“,
-    efikasno zaštitite svoje podatke,
-    pripremite se za primenu Uredbe GDPR,
-    dobijete najnovije vesti o blokčeinu i ponudi coina/tokena
-    upoznate lokacijske servise
-    razgovarate sa eminentnim IT ekspertima...

Zbog ograničenog broja mesta, dolazak sa naznakom “INFORMATIKA 2018“  najavite na:
office@dis.org.rs

Članarina za DIS iznosi 1.000,00 i uplaćuje se na 160-17805-11 ili u gotovom, na skupu.

Za studente, učenike, nastavnike, članove i kolektivne članove DIS ulaz je besplatan.
Nakon skupa, oko 13 sati, održaće se skupština Društva za informatiku Srbije.

Nikola Marković,
predsednik Društva za informatiku Srbije

detaljnije

#CodeGovernment Hakaton, prijave do 13.05.2018. i najava za današnji dogadjaj, 10.05.2018.

Kancelarija za IT i eUpravu u saradnji sa Kabinetom predsednika Vlade i Inicijativom Digitalna Srbija organizuje #CodeGovernment Hakaton namenjen unapređenju korisničkog iskustva na Nacionalnom Portalu eUprava. Hakaton će se održati od 25. do 27. maja u Startit Centrima u Beogradu i Novom Sadu i prostoru Deli u Nišu.

Ako volite da programirate, inovativni ste i spremni da prihvatite izazov i približite administraciju građanima ”na klik” prijavite se sa svojim timom i posvetite 48 sati mapiranju novog digitalnog puta elektronske uprave ka građanima — #CodeGovernment.

VAŽNO:

Kancelarija za IT i eUpravu, danas u četvrtak 10.05.2018. godine, organizuje mettup-e u Nišu, Novom Sadu i Beogradu.
Ovo će biti prilika da se studenti dodatno informišu i čuju planove za organizaciju  #CodeGovernment Hakatona čiji ćete deo biti i Vi.

https://startit.rs/kako-kodirati-drzavu-dogadaj-nis/

https://startit.rs/kako-kodirati-drzavu-novosadski-meetup-povodom-codegovernment-hakatona/

https://startit.rs/kako-kodirati-drzavu-meetup-beograd/

Podsećamo sve studente da su obezbeđene značajne nagrade i da je rok za prijavljivanje 13. maj. Više informacija možete pronaći na sajtu Hakatona:
https://startit.rs/e-uprava-hakaton-2018/

Hakaton će se održati od 25. do 27. maja u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.

detaljnije

Lista kandidata za rektora Univerziteta u Beogradu

Na Listi kandidata za rektora Univerziteta u Beogradu za školsku 2018/2019, 2019/2020. i 2020/2021. godinu evidentirana su tri kandidata, i to:

1. Dr ALEKSANDAR LIPKOVSKI, redovni profesor Matematičkog fakulteta

2. Dr MILOŠ NEDELjKOVIĆ, redovni profesor Mašinskog fakulteta

3. Dr IVANKA POPOVIĆ, redovni profesor Tehnološko-matalurškog fakulteta

Celu vest pogledajte na sajtu Univerziteta u Beogradu

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Nataše Glišović, 11.05.2018.

Odbrana doktorske disertacije Nataše Glišović „Optimizacija problema upravljanja odnosima koristi i troškova pri raspoređivanju projekata primenom metaheurističkih algoritama" biće održana u petak 11.05.2018. u 12:45 sati u sali 706.

detaljnije

DODELA DIPLOMA, 06.06.2018.

Fotografije sa svečane dodele diploma

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 11. maj 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 11. maja 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Nataša Đurđevac Konrad, Zuse Institute Berlin

Naslov predavanja: METASTABILNI MARKOVLjEVI PROCESI I NjIHOVE PRIMENE

Apstrakt: Metastabilni Markovljevi procesi se karakterišu relativno dugim boravkom u pseudo-ekvilibrijumu (takozvanom metastabilnom skupu), uz retke i brze skokove iz jednog u drugi pseudo-ekvilibrijum. Metastabilnost je osobina mnogih procesa u prirodi, na primer dinamike proteina i drugih biomolekula, gde metastabilni skupovi odgovaraju specifičnim prostornim konformacijama proteina, koje su esencijalne za pravilno obavljanje bioloških funkcija. Zato je pronalaženje metastabilnih skupova i dinamičkih osobina procesa veoma bitno u biomedicinskom istraživanju.

U okviru ovog predavanja biće prikazane osnovne matematičke konstrukcije metastabilnih Markovljevih procesa, kao i odabrani originalni rezultati bazirani na analizi spektra generatora posmatranog Markovljevog procesa, sa fokusom na reverzibilne procese. Takođe, biće razmatran i slučaj nereverzibilnih Markovljevih procesa, gde dominantne sopstvene vrednosti generatora mogu biti kompleksne. Primena metastabilnih procesa i predstavljenih metoda biće ilustrovana na primeru analize strukture grafova, kao što su pronalaženje klastera (modula) i globalne povezanosti grafa.

detaljnije