Одељење за математику, 29. април 2011.

Наредни састанак Одељења за математику одржаће се у петак, 29. априла 2011. у сали 2 САНУ са почетком у 14h.

Предавач: Наташа Пржуљ, Рачунарски факултет, Универзитет Унион

Наслов предавања: МАТЕМАТИЧКА АНАЛИЗА БИОЛОШКИХ МРЕЖА ОТКРИВА ФУНКЦИЈУ ГЕНА, БОЛЕСТИ И ЕВОЛУЦИЈУ

Садржај: Гени производе хиљаде различитих типова протеина који реагујући формирају комплексне мреже које одржавају ћелијски живот. Могуће је да ће ове мреже бити корисне колико и генетске секвенце за нова биолошка открића. Нпр., поређење мрежа које описују биолошке системе патогених и не-патогених врста би могло имати кључну улогу у разумевању патолошких механизама. Такође, поређење мрежа здравих и болесних ћелија би могло продубити разумевање болести и водити идентификацији ћелијских делова који су кандидати за терапеутску интервенцију. Поврх тога, поређење и поравнавање биолошких мрежа би омогућило трансфер знања између врста, пошто је могуће да се много зна о био-молекулима једне врсте, а скоро ништа о поравнаним био-молекулима друге.

Постојећи алгоритми за поравнавање мрежа користе информације екстерне топологији мреже, нпр. генетске или протеинске секвенце. Пошто је топологија мреже нови и независан извор биолошких информација, важно је разумети колико биологије се може научити из топологије независно од било ког другог извора података. Зато смо развили математички ригорозне начине поравнавања мрежа базиране искључиво на топологији. Наши методи производе до сада најкомплетнија поравнавања мрежа која откривају велике, повезане регионе сличности чак и јако удаљених врста као што су квасац и човек, сугеришући генералне сличности у унутрашњој ћелијској повезаности свих врста на Земљи. Порврх тога, наши методи  демонстрирају и да се протеинска функција и филогенија врста могу добити искључиво из топологије ћелијских мрежа. Аналогно реконструкцији филогенетског дрвета коришћењем Сличности генетских секвенци, ми користимо сличности уочене поравнавањем мрежа да успешно реконстуишемо филогенију протеиста, гљива и вируса.

Такође, показали смо да је топологија ћелијске мреже другачија око гена имплицираних у канцеру и оних који нису имплицирани у канцеру. На основу тога смо предвидели нове гене потенцијално одговорне за канцер и наше предикције су фенотипски валидиране. Наше анализе показују да граф-теоретске анализе биолошких мрежа могу да дају нове увиде у биологију и филогенетику као и да помогну иденификацији нових протеина за које лекови могу да се вежу, што може допринети развоју нових лекова и побољшању здравствене неге.

детаљније

Семинар механике, 27. април 2011.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 27. априла 2011. у 18 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Проф. др Душан Микичић, Математички Институт САНУ, Београд

Наслов предавања: Ветар као обновљиви извор енергије

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 28. април 2011.

Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се 28. априла 2011. од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.

Предавач: Раде Живаљевић

Наслов предавања: Бојова површ

Садржај: Бојова површ (Boy's surface) је знаменита имерзија пројективне равни у 3-димензионални еуклидски простор (Werner Boy је био ученик Давида Хилберта). Искористићемо Бојову површ (укључујући и за ову прилику специјално припремљене компјутерске анимације) као пример геометријског објекта за чију се анализу користе важне конструкције из разних области математике. Предавање је намењено ширем кругу слушалаца (и гледалаца) али су неки од примера изабрани са идејом да се помену и неки отворени проблеми и правци истраживања.

детаљније

Семинар Математички методи механике, курс Механика и геометрија, 27. април 2011.

Наредни састанак Семинара одржаће се у среду, 27.04.2011. године, са почетком у 12 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Борислав Гајић

Наслов предавања: ЛАГРАНЖ-ДАЛАМБЕРОВ ПРИНЦИП. ОЈЛЕР-ЛАГРАНЖОВЕ ЈЕДНАЧИНЕ

детаљније

ЦГТА семинар, 26. април 2011.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 26. априла 2011. године, од 18-20h сати, у БИМ сали на Математичком факултету, IV спрат.

Креда Луталица: Да ли је дефинисан степен пресликавања између многострукости различитих димензија!?

Степен пресликавања је добро познат ако је F : M --> N пресликавање између глатких многострукости исте димензије.
Креда ће ићи из руке у руку са идејом да заједнички дођемо до ауторитативног одговора на горе постављено питање.
Предавање је намењено свим студентима и најталентованијим професорима.

детаљније

Нерадни дани за празнике

http://www.minrzs.gov.rs/cms/sr/arhiva/saopstenja/266-2011-03-18-13-38-15

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 21. април 2011.

У четвртак 21. 4. 2011. у 18h одржаће се наредни састанак семинара Катедре за рачунарство и информатику.

Програм:

Иван Чукић - Имплементација семантичких/дедуктивних база података,

Миљана Младеновић - Базе података у ери семантичких и социјалних мрежа

Више детаља о семинару могу се наћи на http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Одељење за математику, 21. април 2011.

Наредни састанак Одељења за математику одржаће се у четвртак, 21. априла 2011. у сали 2 САНУ са почетком у 14h.

Предавач: Проф. Goetz Pfander, PhD, Jacobs University Bremen

Наслов предавања: SAMPLING OF OPERATORS

Abstract: The classical sampling theorem, attributed to Whittaker, Shannon, Nyquist, and Kotelnikov, states that a bandlimited function can be recovered from its samples, as long as we use a sufficiently dense sampling grid. Here, we review our recent development of an operator sampling theory which allows for a widening of the classical sampling theorem. In this realm, bandlimited functions are replaced by bandlimited operators, that is, by pseudodifferential operators which have bandlimited Kohn-Nirenberg symbols. Similar to the Nyquist sampling density condition alluded to above, we discuss sufficient and necessary conditions on the bandlimitation of pseudodifferential operators to ensure that they can be recovered by their action on a single distribution. In fact, we show that an operator with Kohn-Nirenberg symbol bandlimited to a Jordan domain of measure less than one can be recovered through its action on a distribution defined on a appropriately chosen sampling grid. Further, an operator with bandlimitation to a Jordan domain of measure larger than one cannot be recovered through its action on any tempered distribution whatsoever, pointing towards a fundamental difference to the classical sampling theorem where a large bandwidth could always be compensated through a sufficiently fine sampling grid. The dichotomy depending on the size of the bandlimitation is related to Heisenberg's uncertainty principle.

детаљније

Семинар механике, 20. април 2011.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 20. априла 2011. у 18 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Анђелка Х. Хедрих, Државни Универзитет у Новом Пазару, Департман за био-хемијске и  медицинске науке, Нови Пазар, Србија

Наслов предавања: Механички модели двостуких ДНК ланаца

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 21. април 2011.

Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се 21. априла 2011. од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.

Предавач: Миљан Кнежевић

Наслов предавања: Some Properties of Harmonic Quasiregular Mappings Abstract: We will analyze some geometric aspects of harmonic quasiregular mappings and give some applications.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести