Семинар Катедре за астрономију, 20. март 2012.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике одржаће се у уторак, 20. март 2012. године, у 18 сати, на Математичком факултету, у просторијама Катедре.

Предавач: др Еди Бон, Астрономска опсерваторија Београд

Наслов предавања: МЕТОДЕ ЗА АНАЛИЗУ ПРОМЕНЉИВОСТИ ФЛУКСА И ОБЛИКА ЕМИСИОНИХ ЛИНИЈА КОД АКТИВНИХ ГАЛАКСИЈА

 

 

 

детаљније

Одељење за математику, 23. март 2012.

Наредни састанак семинара Одељења за математику одржаће се у петак, 23. марта 2012. у 14h, у сали II, Математички институт САНУ МИ.

Предавач: Проф. др Миодраг Матељевић, Математички факултет Београд

Наслов предавања: ПРИКАЗ МОНОГРАФИЈА ПОД ЗАЈЕДНИЧКИМ НАСЛОВОМ "КОНФОРМНА, КВАЗИКОНФОРМНА И ХАРМОНИЈСКА ПРЕСЛИКАВАЊА"

детаљније

Семинар механике, 21. март 2012.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 21. марта 2012, у 18h у сали 301ф Математичког института САНУ.

Предавач: др Вељко А. Вујичић (у пензији), Математички институт САНУ

Наслов предавања: Прилог МОНД теорији - модификацији Њутновске динамике

детаљније

Семинар Математички методи механике, 21. март 2012.

Наредно предавање на курсу Геометрија, механика и интеграбилни системи, у оквиру Семинара Математички методи механике, одржаће се у среду, 21. марта 2012. у 12 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Божидар Јовановић

Наслов предавања: АРНОЉД-ЛИУВИЛОВА ТЕОРЕМА

Курс Геометрија, механика и интеграбилни системи организује се у сарадњи са семинаром ЦГТА, у оквиру пројеката број 174020 и Жива математика, Министарства просвете и науке Србије.

http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/

детаљније

Семинар за примењену математику, 20. март 2012.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 20. марта 2012. у 14:15, соби 301ф, МИ САНУ.

Предавач: Марина Доброта, Факултет организационих наука

Наслов предавања: ПРИМЕНА СТАТИСТИЧКИХ МЕТОДА У АНАЛИЗИ КВАЛИТЕТА СИСТЕМА Е-ОБРАЗОВАЊА

Садржај: У оквиру овог предавања биће приказана примена статистичких метода у анализи података добијених из система електронског образовања. Квалитет система електронског образовања се анализира на основу два параметра: искуства са коришћењем и задовољства електронски подржаним образовањем. Циљ је да се укаже на тренутно стање електронског образовања у Србији, као и да се испитају могућности његовог побољшања.

Истраживање је обухватило студенте и предаваче са четири највећа државна универзитета у Србији. Један део истраживања односи се на студенте и њихову перцепцију квалитета образовања у електронски подржаном окружењу.

Други део истраживања разматра искуство наставника у коришћењу система електронског образовања са посебним освртом на примену метода и техника које се користе на универзитетима у Србији. Резултати анализе омогућили су боље разумевање перцепције квалитета система електронског образовања.

Утврђено је који се параметри морају побољшати како би порасло задовољство корисника, што има за циљ и развој поверења у систем електронског образовања.

детаљније

ЦГТА семинар, 20. март 2012.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 20. марта 2012, од 18:00 - 20:00 часова на Математичком факултету, IV спрат (пројектор сала)

Предавач: Марко Стошић, Математички институт САНУ, Институто Superior Técnico, Lisbon

Наслов предавања: Најинтересантније особине Ховановљеве хомологије

АПСТРАКТ: У овом предавању покушаћу да представим неке од најзанимљивијих особина хомолошких инваријанти чворова, пре свега Ховановљеве хомологије и Хегард-Флор хомологије за чворове, као и неке примене. То укључује комбинаторни доказ постојања егзотичних R^4, детекцију развезаних чворова, комбинаторни доказ Милнорове хипотезе, итд.

НАПОМЕНА: Недавно је на "5th Romanian Master in Mathematics",                                            

 http://rmm.lbi.ro/index.php?id=home,

где су се поново окупили најбољи млади математичари средњошколци, организовано и предавање (Ciprian Manolescu) из теорије хомолошких инваријанти чворова као својеврстан "прозор у вишу математику" и позив младима да са истим жаром наставе своје усавршавање у математици и после средње школе. [ЦГТА захваљује Влади Балтићу за ову информацију!]

Позивамо ("Жива математика"!) и све заинтересоване средњошколце и студенте да нам се придруже. На нашу молбу Марко Стошић је направио избор основне, колико-толико "популарне" литературе из ове области:

1. D. Bar-Natan: On Khovanov`s categorification of the Jones polynomial, arXiv:math/0204311

2. J. Rasmussen: Khovanov homology and the slice genus, arXiv:math/0402131

3. J. Rasmussen: Knot polynomials and knot homologies, arXiv:math/0504045

4. J. Baldwin, W. Gillam: Computations of Heegard-Floer knot homology, arXiv:math/0610167

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 15. март 2012.

Наредни састанак Семинара за геометрију, образовање и визуализацију одржаће се у четвртак, 15. марта 2012. у 17h, у сали 301Ф, МИ.

Предавач: Кристина Обреновић Гилмор, ТМФ, Београд

Наслов предавања: ПРОСТОР ОРИЈЕНТИСАНИХ ГЕОДЕЗИЈСКИХ КРИВИХ ТРОДИМЕНЗИОНАЛНОГ ХИПЕРБОЛИЧКОГ ПРОСТОРА

Садржај: Конструкција Келерове структуре на простору   оријентисаних геодезијских кривих тродимензионалног хиперболичког простора. Биће показано да је простор  бихоломорфан простору. Централни део предавање је приказ рада N. Georgiou-а  и B. Guilfoyle-а под називом On the space of oriented geodesics of hyperbolic 3-space.

детаљније

Семинар механике, 14. март 2012.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 14. марта 2012, у 18h у сали 301ф Математичког института САНУ.

Предавачи: Мр Жељко Ђуришић, асистент, Електротехнички факултет, Универзитет у Београду и проф. др Душан Микичић (у пензији),  Електротехнички факултет, Универзитет у Београду, МИ САНУ

Наслов предавања: МЕХАНИЧКЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ ВЕТРА У ЈУЖНОМ БАНАТУ И УСЛОВИ ИНТЕГРАЦИЈЕ ВЕТРОЕЛЕКТРАНА У ЕЕС СРБИЈЕ

детаљније

Семинар Математички методи механике, 14. март 2012.

Наредно предавање на Семинару Математички методи механике одржаће се у среду, 14. марта 2012. у 14 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Зоран Петровић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: ИМЕРЗИЈЕ ПРОЈЕКТИВНИХ ПРОСТОРА И СРОДНИ ПРОБЛЕМИ

Наредно предавање на курсу Геометрија, механика и интеграбилни системи, у оквиру Семинара Математички методи механике, одржаће се у среду, 14. марта 2012. у 12 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Катарина Кукић

Наслов предавања: РАЗДВАЈАЊЕ ПРОМЕНЉИВИХ У ХАМИЛТОН-ЈАКОБИЈЕВОЈ ЈЕДНАЧИНИ. ПРИМЕРИ

Курс Геометрија, механика и интеграбилни системи организује се у сарадњи са семинаром ЦГТА, у оквиру пројеката број 174020 и Жива математика, Министарства просвете и науке Србије.

http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/

детаљније

Семинар за примењену математику, 13. март 2012.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 13. марта 2012. у 14:15, соби 301ф, МИ САНУ.

Предавач: Татјана Јакшић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: MPI PARALLELIZATION STRATEGIES FOR BEE COLONY OPTIMIZATION

Садржај: The Bee Colony Optimization (BCO) algorithm is a meta--heuristic that belongs to the class of biologically inspired stochastic swarm optimization methods, based on the foraging habits of bees in nature. BCO operates on a population of solutions, and therefore we expect it to represent a good basis for parallelization. The main contribution of this work is the development of new and more efficient parallelization strategies for BCO. We propose two synchronous and two asynchronous parallelization strategies for a distributed memory multiprocessor architecture under the Message Passing Interface (MPI) communication protocol. The first synchronous strategy involves independent execution of several BCO algorithms, while the second one implements cooperation between these algorithms. The asynchronous strategies are implemented in two ways: with centralized and with non-centralized communication control. The presented experimental results, addressing the problem of static scheduling independent tasks on identical machines, show that our parallel BCO algorithms provide excellent performance. As for the case of independent execution, we obtain significant speedup while preserving the solution quality. Cooperative strategy leads to obtaining better quality solutions within the same amount of wall--clock time, as long as it is applied to a modest number of processors engaged in parallel BCO execution. As this number increases, asynchronous strategies outperform the other ones with respect to both solution quality and running time.

Joint work with T. Davidović, D. Ramljak, M. Šelmić and D. Teodorović

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести