Семинар из астрономије и астрофизике, 24. мај 2011.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике одржаће се у уторак, 24. маја 2011. године, у 18 сати, у просторијама Катедре

Предавач: Проф. др Nigel J. Mason (Department of Physics and Astronomy, The Open University, UK)

Наслов предавања: Астрохемија - колевка живота

детаљније

Семинар за примењену математику, 24. мај 2011.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 24. маја 2011. у 14:15h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.

Предавач: Станко Стојиљковић, новинар Политике

Наслов предавања: Будућност информационих технологија

Садржај: Од самог настанка информационе технологије корачају убрзавајућим ходом усавршавања повинујући се чувеном Муровом закону (Gordon Mur). Сваких 18 месеци,  процесорска снага силицијумских чипова се  приближно удвостручи, а цена двоструко опадне. Сусрећемо се, на први поглед, са својеврсним експоненцијалним растом. Минулих деценија на позорницу је ступила вештачка интелигенција која је, на таласима задивљујућих продора у нанотехнологији, биотехнологији и неурологији - у суштини, дубоких увида у физици, хемији и биологији, покаткад математиком поткрепљеним -- широм отворила капију надолазећој војсци машина надмоћнијих од човека. Вештачка интелигенција ће, како се уверљиво најављује, превладати природну која се једино покоравала хировитом току еволуције.

детаљније

Обавештење за студенте - измирење финансијских обавеза

детаљније

Састанак Одељења за математику, 20. мај 2011.

Састанак Одељења за математику одржаће се у петак, 20. маја 2011, у сали 2 САНУ.

Предавач: Кристина Вусковић, Рачунарски факултет, Београд

Наслов предавања: СТРУКТУРАЛНА ТЕОРИЈА ГРАФОВА И АЛГОРИТМИ

Садржај: У последњих неколико деценија структурална анализа графова је допринела разрешењу многих тешких проблема као што су полиномијално препознавање регуларних матрица, балансираних матрица и перфектних графова, конструкцији ефикасних алгоритама за комбинаторну оптимизацију, као и разрешењу Јаке Хипотезе о Перфектним Графовима, једног од најчувенијих проблема у теорији графова. У овом предавању ћемо дати преглед кључних метода структуралне анализе графова, и показати на који начин оне доприносе конструкцији ефикасних алгоритама.

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 19. мај 2011.

Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се 19. маја 2011. од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.

Предавач: Павле Младеновић

Наслов предавања: Граничне теореме теорије екстремних вредности и примене

Садржај: У уводном делу предавања биће речи о основним резултатима теорије екстремних вредности, који су садржани у радовима Gnedenko (1943), Balkema and de Haan (1974) и Leadbetter (1974), као и о могућим применема ове теорије. У наставку ће бити приказани резултати предаваћа и његових сарадника добијени последњих година.

детаљније

Семинар механике, 18. мај 2011.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 18. маја 2011. у 18 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Проф. др Александар Вег, Машински факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ПРИМЕНА МЕТОДЕ РАЗВОЈА ПОМОЋУ РАЧУНАРА

детаљније

Семинар Математички методи механике, курс Механика и геометрија, 18. мај 2011.

Наредно предавање на курсу Механика и геометрија, у оквиру семинара Математички методи механике, одржаће се у среду, 18. маја 2011. године, са почетком у 12 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Вељко Вујичић

Наслов предавања: УОПШТЕЊЕ МОНД ТЕОРИЈЕ (МОдификације Њутнове Динамике)

детаљније

ЦГТА семинар, 17. мај 2011.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 17. маја 2011, од 18-20 сати на Математичком факултету (пројектор сала, четврти спрат)

Креда Луталица: Теорема о централној трансверзали, теорема о сендвичу са шунком и Stiefel-Whitney-јеве карактеристичне класе.

Садржај: Пре четири дана се у Guardian-у (guardian.co.uk, May )9 појавио чланак под насловом Researchers solve ham sandwich mystery. Тим поводом доказаћемо теорему о централној трансверзали (поменуту у наведеном чланку у Гардијану) и објаснити како се она може добити (бар) на 3 различита начина са идејама које долазе из:

 a)  диференцијалне топологије (трансверзалност) векторских поља над Грасманијанима;

 b)  елементране теорије Галоа (симетричне функције над пољем F_2);

  c) Schubert-овог рачуна Грасманових многострукости Pieri-ева формула).

 

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 17. мај 2011.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике одржаће се у уторак, 17. маја 2011. године, у 18 сати, у просторијама Катедре.

Предавач: Душан Марчета, сарадник у настави на Математичком факултету

Наслов предавања: Проблеми уласка космичких летелица у планетске атмосфере

детаљније

Семинар за примењену математику, 17. мај 2011.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 17. маја 2011. у 14:15h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.

Предавач: Александар Картељ, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМА МИНИМАЛНЕ ЕНЕРГЕТСКЕ ПОВЕЗАНОСТИ КОРИШЋЕЊЕМ МЕТАХЕУРИСТИЧКОГ АЛГОРИТМА ЗАСНОВАНОГ НА ЕЛЕКТРОМАГНЕТИЗМУ

Садржај: У овом раду електромагнетизам (EM) метахеуристика је искоришћена за решавање NP-тешког проблема одређивања минималне енергетске повезаности (SMETP). Овај проблем се појављује у бежичним сензорским мрежама, где је питање енергетске потрошње од великог значаја. Предложена функција циља је прилагођена проблему и ефективно спречава појаву незадовољивих решења. Предложени EM алгоритам користи ефикасну локалну претрагу како би убрзао укупно време извршавања. Алгоритам је тестиран на асиметричним и симетричним случајно генерисаним инстанцама. Добијена су оптимална решења за све инстанце мањих димензија, код којих је оптимално решење познато. Такође су добијена решења за инстанце великих димензија у разумном времену извршавања.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести