Декански колегијум Факултета је донео одлуку, ослањајући се на препоруку Студентског парламента, да се настава и све испитне активности обуставе и у периоду до 28. марта 2025. године. Настава и испитне активности ће привремено бити обустављене на свим локацијама на којима се иначе и изводе (Студентски трг 16, Светог Николе 39 и Ватрослава Јагића 5).
детаљније
Колектив свих запослених Математичког факултета је изгласао протестну обуставу рада од 17-19. марта.
Најоштрије осуђујемо дубоко узнемирујући насилни напад према окупљеним студентима и запосленима нашег факултета на скупу „15. за 15“ употребом за сада неодређеног средства од стране непознатих лица против мирних учесника у протесту у време одавања поште петнаестоминутним ћутањем. Овај насилни чин је изазвао панику и довео у опасност здравље и животе људи што је могло проузроковати трагичне последице.
Захтевамо:
- Хитну и отворену истрагу, откривање и кажњавање одговорних починилаца и налогодаваца овог напада и јасну гаранцију права на мирно окупљање без страха од насиља.
- Испуњење захтева студената Математичког факултета Универзитета у Београду.
- Престанак мера притиска према просветним радницима који су у обустави наставе.
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 19. марта 2025, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
Предавач: Проф. др Жарко Мијајловић, Универзитет у Београду - Математички факултет
Наслов предавања: РАЗГОВОРИ СА AI О СВЕМИРУ И ПРИДРУЖНИМ ТЕМАМА - 2.део
Апстракт:
У предавању ће бити преставјено неколико разговора са AI о феноменима везаних за космос, али и о томе колико AI може да допринесе развоју науке и генерално целе људске цивилизације. Видећемо и да AI на захтев може да наведе изворе и референце на основу којих је припремила одговоре. Разговор је водио Александар Мијајловић са AI моделом ChatGPT.
Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка:
https://zoom.us/j/93567463741?pwd=9PW0cazWok4XKOOxkfmZhB5LilaCec.1
Meeting ID: 935 6746 3741
Passcode: 435099
детаљније
Математички факултет Универзитета у Београду најоштрије осуђује угрожавање безбедности грађана на јучерашњем протесту „15. за 15" у Београду. Са дубоком забринутошћу констатујемо да је током овог јавног окупљања против учесника употребљено неидентификовано средство од стране непознатих лица, чиме је изазвана озбиљна опасност по живот и здравље наших присутних студената и запослених, али и осталих грађана Републике Србије.
Посебно истичемо да је изазивање страха и панике у великој групи људи, у којој су били и студенти нашег Факултета, потпуно недопустиво и више него опасно. Употреба било каквих техничких или других средстава ради угрожавања безбедности окупљених представља чин који мора бити најоштрије осуђен и санкционисан. Захваљујући присебности редара, међу којима су били и студенти и запослени нашег Факултета, те других одговорних појединаца, избегнута је трагедија несагледивих размера.
Захтевамо од надлежних државних органа да без одлагања предузму све неопходне мере како би се расветлиле све околности овог инцидента, открили налогодавци и починиоци, те да одговорни буду најстроже кажњени у складу са законом. Очекујемо да институције Републике Србије доследно спроведу истрагу и тиме пошаљу јасну поруку да је насиље над грађанима, а посебно над младима који представљају будућност наше земље, апсолутно неприхватљиво.
Математички факултет остаје посвећен очувању академске слободе, достојанства и безбедности својих студената и наставника, као и свих грађана који се залажу за демократске вредности и основна људска права.
У Београду, 16. марта 2025. године
Математички факултет, Универзитет у Београду
Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду
детаљније
Декански колегијум Факултета је донео одлуку, ослањајући се на препоруку Студентског парламента, да се сваки вид наставе и све испитне активности обуставе и у периоду до 21. марта 2025. године. Настава и испитне активности ће привремено бити обустављени на свим локацијама на којима се иначе и изводе (Студентски трг 16, Светог Николе 39 и Ватрослава Јагића 5).
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 19. марта 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.
Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: МАГНЕТНИ ГЕОДЕЗИЈСКИ ТОКОВИ НА СФЕРИ
Апстракт: Разматра се интеграбилност кретања материјалне тачке на сфери S^n под утицајем тачног магнетног поља. Систем се на природан начин добија као редукција нехолономног проблема кретања лопте са гиростатом по сфери (тзв. вишедимензиони Демчемков случај). Резултати су добијени у сарадњи са Владимиром Драговићем и Бориславом Гајићем.
Напомена:
Предавања се могу пратити на даљину преко странице:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
Регистрација ѕа учешће на семинару је доступна на следећој страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 18. марта 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
Предавач: Петар Луковац, Александар Јоксимовић, Универзитет у Београду – Факултет организационих наука
Наслов предавања: MODELING SMART APICULTURE ECOSYSTEM: AN ONTOLOGY-BASED APPROACH
Апстракт: The introduction of smart devices has proven its value in improving efficiency in ecosystems by introducing remote real-time monitoring and data sharing between stakeholders. This paper presents a model of a smart apiculture ecosystem that uses ontology at its core. The apiculture domain is chosen for its essential role in the global food market and both direct and indirect impact on the majority of agricultural domains. The research goal is to provide an approach to modeling multidomain smart ecosystems. To achieve this, a domain-specific ontology is created, as an extension to SSN ontology. Based on the created ontology, an ecosystem is created, as well as a model for smart apiary IT platform. The used process and the created model bring towards standardization of data in agricultural domain and provides a framework for future development.
Напомена: Предавања на Семинару се снимају и преносе уживо преко MITEAM платформе.
Све информације могу се наћи на страници
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qGapAHyEBad2FDwXR
До оспособљавања MITEAM платформе, предавања ће се снимати и прености преко Zoom линка:
https://zoom.us/j/98882244385?pwd=J7mQbPGOBu0hGUHW2jnYM5jiblObMc.1
Meeting ID: 988 8224 4385
Passcode: 662305
детаљније
Универзитет у Београду сваке године награђује по један најбољи научноистраживачки и стручни рад студената из сваке групације факултета, израђен у претходној календарској години. На седници Сената одржаној у фебруару 2025. године, донета је одлука о расписивању Конкурса за доделу награда за најбољи научноистраживачки и стручни рад студената у 2024. години.
Конкурс је објављен на страници Универзитета у Београду: https://www.bg.ac.rs/nir-2024/
Конкурс је расписан у складу са Правилником о награђивању студената Универзитета у Београду
https://www.bg.ac.rs/wp-content/uploads/2024/03/Pravilniik-o-nagradjivanju-studenata-feb2024.pdf
Писани, дипломски, семинарски и други студентски радови који представљају наставну обавезу, не могу се подносити на конкурс. Студенти достављају радове факултету најкасније до 26. марта 2025. године, док факултети достављају Универзитету пријављене радове најкасније до 31. марта 2025. године.
Молимо заинтересоване студенте да радове (у штампаном и електронском облику) доставе проф. др Зорици Станимировић (zorica.stanimirovic[at]matf.bg.ac.rs) најкасније до 26. марта 2025. године
Позивамо студенте Математичког факултета да се пријаве на овај Конкурс.
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 12. марта 2025, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
Предавач: Проф. др Жарко Мијајловић, Универзитет у Београду - Математички факултет
Наслов предавања: РАЗГОВОРИ СА AI О СВЕМИРУ И ПРИДРУЖНИМ ТЕМАМА
Апстракт:
У предавању преставићемо неколико разговора са AI о феноменима везаних за космос, али и о томе колико AI може да допринесе развоју науке и генерално целе људске цивилизације. Видећемо и да AI на захтев може да наведе изворе и референце на основу којих је припремила одговоре. Разговор је водио Александар Мијајловић са AI моделом ChatGPT.
Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка:
https://zoom.us/j/93567463741?pwd=9PW0cazWok4XKOOxkfmZhB5LilaCec.1
Meeting ID: 935 6746 3741
Passcode: 435099
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 14. марта 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15. У питању је заједнички састанак са Семинаром за логику.
Предавач: Славко Моцоња, Универзитет у Београду-Математички факултет
Наслов предавања: ВОТОВА И МАРТИНОВА ХИПОТЕЗА ЗА ТЕОРИЈЕ ЛИНЕАРНИХ УРЕЂЕЊА
Апстракт: Вотова хипотеза тврди да потпуна теорија првог реда на пребројивом језику, до на изоморфизам и независно од континуум хипотезе, има или највише пребројиво много или континуум много пребројивих модела. Мартинова хипотеза је јаче тврђење које каже да под условом да теорија има мање од континуум много пребројивих модела, онда је L_1(T)-теорија сваког пребројивог модела пребројиво категорична, где је L_1(T) најмањи пребројив фрагмент L_{𝜔_1,𝜔} који садржи фрагмент првог реда и коњункције потпуних типова у T. На предавању ћемо дати преглед резултата који иду у прилог ове две хипотезе; приказаћемо и новије резултате за слабо о-минималне теорије из заједничног истраживања са Предрагом Тановићем.
Напомена:
Предавање се може пратити на даљину преко линка Одељења за математику: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/WbsehnSL4ZeTPJo6r
детаљније