ЦГТА семинар, 31. мај 2011.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 31. маја 2011, од 18-20h на Математичком факултету (пројектор сала, IV спрат)

Предавач: Раде Живаљевић

Наслов предавања: Приказ рада "The Van Kampen obstruction and its relatives" Сергеја Мелихова.

Садржај: У Београду ће од 19. до 26. јуна, као гост Математичког факултета и Математичког института САНУ, боравити Сегеј Мелихов (Sergey Melikhov) са Стеклов института РАН из Москве. Очекујемо да гост одржи неколико предавања на разне теме. Семинар ЦГТА ће тим поводом имати неколико прегледних уводних предавања замишљених као припрема и намењених ширем кругу слушалаца.

детаљније

Семинар за примењену математику, 31. мај 2011.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 31. маја 2011. у 14:15 h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.

Предавач: Ирена Јовановић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: СПЕКТРАЛНО РАСТОЈАЊЕ ГРАФОВА

Садржај: Проблем спектралног растојања два графа са једнаким бројем чворова поставио је Р. Бруалди 2007. године. Дефинисао га је као суму апсолутних вредности разлике одговарајућих сопствених вредности два графа, које предстваљају спектар графа добијен у односу на матрицу суседства и које су стандардно дате у опадајућем поретку.
У саопштењу ће бити изложени основни резултати везани за ову проблематику, који ће између осталог обухватити једно горње ограничење спектралног растојања и основне релације које га доводе у везу са енергијом графа. Такође, биће приказана спектрална растојања одређених типова графова, као и експериментални резултати до којих се дошло применом разрађеног софтвера за рачунање спектра и спектралних дистанци графа, а који ће бити илустрован на једноставнијим примерима.
Коначно, биће изложени и још увек отворени задаци и проблеми.

Кључне речи: матрица суседства, сопствене вредности графа, спектрално растојање, енергија графа, Interlacing Theorem.

Саопштење је базирано на резултатима рада са Др З. Станићем.

детаљније

Семинар Математички методи механике-курс механика и геометрија, 25. мај 2011.

Наредно предавање на курсу Механика и геометрија одржаће се у среду, 25. маја 2011, у 12h сати у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Милена Радновић

Наслов предавања: ЛЕЖАНДРОВА ТРАНСФОРМАЦИЈА. ХАМИЛТОНОВЕ ЈЕДНАЧИНЕ

детаљније

ЦГТА семинар, 24. мај 2011.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 24. маја 2011, од 18-20h сати, на Математичком факултету (пројектор сала, IV спрат)

Предавачи: Ђорђе Баралић и Раде Живаљевић

Наслов предавања: Доказ теорема 12 и 13 из књиге Emil Artin, Galois Theory.

Садржај: Дејства група на скуповима и просторима су од великог значаја у алгебарској топологији и њеним применама. Дејства група на пољима и векторским просторима позната су под именом "Теорија Галоа" и "Т. репрезентације група". Предавање је мултидисциплинарног карактера и намењено је пре свега студентима, али су сви позвани да приложе свој коментар (Креда Луталица).

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 26. мај 2011.

Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се 26. маја 2011. од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.

Предавач: Милева Првановић

Наслов предавања: Конформно инваријантни тензори скоро Хермитових многострукости придружени антихоломорфном тензору кривине

Садржај: Примењујући технику декомпозиције Хермитовог векторског простора при дејству унитарне групе, Г. Гонцев (Плиска, вол.9, 1987) је одредио тензор који је назвао "Вајлова компонента антихоломорфног тензора кривине". Овде је тај тензор добијен директном применом конформних трансформација на антихоломорфни тензор кривине. Такође су одређени и неки други конформно инваријантни тензори.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 26. мај 2011.

Наредни састанак семинара Катедре за рачунарство и информатику биће одржан у четвртак 26. 5. 2011. у 18h.

Предавач: Roman Cheplyaka, Barclays Capital

Наслов предавања: Application of functional programming in finance

Садржај: Being a lazy pure functional language, Haskell is often considered unpractical and purely academic. After 5 years of using Haskell in production, we at Barclays Capital could not disagree more! From the talk you will find out why Haskell is an ideal language for describing complex financial contracts and analyzing them. Those who don't know much about Haskell will learn about its distinctive features and why they might use it for research or at work. Those experienced in Haskell will learn about our usage of Haskell in commercial settings and might even consider joining our team! We will also discuss some formal program verification challenges which arise in our work.

Више детаља о семинару могуће је наћи на:

http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар механике, 25. мај 2011.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 25. маја 2011. у 18 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: др Срђан Јовић, Факултет техничких наука, Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици

Наслов предавања: Енергијска анализа динамике виброударних система

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 24. мај 2011.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике одржаће се у уторак, 24. маја 2011. године, у 18 сати, у просторијама Катедре

Предавач: Проф. др Nigel J. Mason (Department of Physics and Astronomy, The Open University, UK)

Наслов предавања: Астрохемија - колевка живота

детаљније

Семинар за примењену математику, 24. мај 2011.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 24. маја 2011. у 14:15h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.

Предавач: Станко Стојиљковић, новинар Политике

Наслов предавања: Будућност информационих технологија

Садржај: Од самог настанка информационе технологије корачају убрзавајућим ходом усавршавања повинујући се чувеном Муровом закону (Gordon Mur). Сваких 18 месеци,  процесорска снага силицијумских чипова се  приближно удвостручи, а цена двоструко опадне. Сусрећемо се, на први поглед, са својеврсним експоненцијалним растом. Минулих деценија на позорницу је ступила вештачка интелигенција која је, на таласима задивљујућих продора у нанотехнологији, биотехнологији и неурологији - у суштини, дубоких увида у физици, хемији и биологији, покаткад математиком поткрепљеним -- широм отворила капију надолазећој војсци машина надмоћнијих од човека. Вештачка интелигенција ће, како се уверљиво најављује, превладати природну која се једино покоравала хировитом току еволуције.

детаљније

Обавештење за студенте - измирење финансијских обавеза

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести