Семинар за рачунарство и примењену математику, 19. март 2013.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан у уторак, 19. марта 2013. у 14:15 часова, сала 301ф, Математички институт, САНУ.

Предавачи: Мирјана Бугариновић, Саобраћајни факултет, Универзитет у Београду, Бранислав Бошковић, Дирекција за железнице Србије и Саобраћајни факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: СИСТЕМСКИ ПРИСТУП ДЕФИНИСАЊУ НАКНАДА ЗА КОРИШЋЕЊЕ ИНФРАСТРУКТУРЕ НА РЕСТРУКТУРИРАНИМ ЖЕЛЕЗНИЦАМА

Садржај: У овом раду је примењен системски приступ дефинисању накнада за коришћење инфраструктуре на реструктурираним железницама, где управљач инфраструктуре (IM) у оквиру делимично отвореног железничког тржишта наплаћује услуге коришћења инфраструктуре операторима. Разлог за ово истраживање је што до сада није дефинисан универзални модел накнада, различити су сигнали који се путем накнада шаљу операторима и наплаћују се различите категорије услуга. Дефинисан је модел накнада базиран на системском приступу дефинисања трошкова кретања воза кроз мрежу. Елементе система чине железничка мрежа, саобраћај (возови) и трошкови. Параметри система су: деонице и чворови, врста вуче, тежина воза, трошкови хабања инфраструктуре и опслуживање воза.

Имајући у виду комплексност система, аналитички приступ комбиновано са инжењерским (експертским) приступом је коришћен за моделовање накнада. Резултати примене предложеног модела накнада за основни пакет услуга на средње развијеним железничким мрежама указују да је, са оваквом структуром накнада, остварен баланс између трошкова и обима саобраћаја и структуре железничке мреже при чему се подстиче конкуренција у условима отварања тржишта.

детаљније

ЦГТА семинар, 19. март 2013.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 19. марта 2013. у 18 часова на Математичком факултету сала 844, пети спрат.

Тема: Наставак разговора о отвореним проблемима геометријске и тополошке комбинаторике.

Садржај: Изложићемо неке отворене проблеме геометријске комбинаторике који се природно везују за технике алгебарске топологије (векторска раслојења, карактеристичне кохомолошке класе, теорију индекса).

детаљније

Представљање пројекта Commodore Србија, 14. март 2013.

Пројекат "Commodore Србија" биће представљен у четвртак, 14. марта 2013. године у 18 часова на Математичком факултету, сала 718.

Пројекат ће, испред пројектног тима, представити Александар Аџић, студент Математичког факултета.

Наслов излагања: Commodore International/Commodore64

Садржај: Цео концепт предавања замишљен је тако да се сви присутни упознају са технологијом која је своју јаку примену имала осамдесетих година 20. века. Предавање ће бити интерактивно, са директним
програмирањем на Commodore64 микрорачунару. Поред самог програмског кода, биће приказани најинтересантнији програми који су некада били веома популарни. Биће речи о аудио/визуелној продукцији на овом микрорачунару, као и о хардверу и његовим ограничењима. Укратно неке од тема које ће бити пропраћене предавањем:

  • Упознавање са рачунаром Commodore64
  • Основе програмског окружења и програмског језика BASIC v.2 и имплементација са системом Commodore64
  • Складиштење података и аналогни медијуми
  • Ефекти ”Програмирања у ходу” и његове лоше стране
  • Презентација графичких/звучних могућности рачунара Commodore64.

Промотивни видео пројекта се налази на следећој адреси:
http://www.youtube.com/watch?v=L0eHZK1NP68

детаљније

Јава данас – Модерне web технологије, предавања 13., 20. и 27. марта

У сарадњи са ЈаваСвет организацијом наредне три среде (13.3., 20.3. и 27.3.2013.) од 18:30 часова одржаће се предавања под називом Јава данас – Модерне web технологије. Предавања се баве актуелним Јава технологијама и развојем enterprise web апликација.
Предавања ће се одржати у сали 706.
Позивамо све заинтересоване, нарочито студенте, да дођу на предавања која ће бити са много практичних примера и да се упознамо са различитим могућностима Јава језика, које се данас поприлично траже приликом запошљавања у софтверској индустрији.

детаљније

Семинар за геометрију, визуализацију и образовање са применама, 14. март 2013.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 14. марта 2013. у 17 часова, сала 301Ф, МИ САНУ.

Предавач: Мирослава Антић, Математички Факултет, Београд

Наслов предавања: Једна инволуција у односу на еквидистанту хиперболичке равни и два модела еуклидске геометрије у хиперболичкој равни

Садржај: Приказаћемо једну инволуцију у односу на еквидистантну криву у хиперболичкој равни која задовољава неке од особина као што су осна рефлексија или инверзија у односу на круг и помоћу ње, користећи елементарни тригонометријски рачун хиперболичке равни, конструисати један неограничени и из њега изведени ограничени модел еуклидске геометрије.

детаљније

Одбрана докторске дисертације мр Зорана Пуцановића, 15. март 2013.

Одбрана докторске дисертације мр Зорана Пуцановића, под називом "Анализа прстена и модула придруживањем графова", биће одржана у петак 15. марта 2013. године у 12 часова.

детаљније

Математички методи механике, 13. март 2013.

У оквиру семинара Математички методи механике 13. марта 2013. биће одржана два предавања у сали 301ф, Математичког института, САНУ.

у 12 часова:
предавач: Мира Вукчевић, Војна академија, Београд

Наслов предавања: ДИНАМИКА ГАЛАКСИЈА - ОД СПИРАЛНЕ СТРУКТУРЕ ДО КОСМИЧКИХ ЗРАКА ВЕЛИКИХ ЕНЕРГИЈА

у 14 часова:
предавач: Јово Јарић

Наслов предавања: ЕНЕРГИЈА И ЕНТРОПИЈА (курс Механика континуума)

Предавање проф. Јове Јарића је отказано због спречености предавача.

детаљније

Одељење за механику, 13. март 2013.

Наредни састанак Одељења за механику биће одржан у уторак, 13. марта 2013. у 18 часова, сала 301ф, Математички институт, САНУ.

Предавач: Зоран Кнежевић, Астрономска опсерваторија

Наслов предавања: ДИНАМИКА АСТЕРОИДНИХ ФАМИЛИЈА

Садржај: У циљу изучавања динамичке и сударне еволуције астероида направљен је велики каталог талних синтетичких сопствених елемената кретања астероида и извршена је нова класификација астероида у фамилије. Користећи расподеле астероида у простору сопствених елемената и фреквенција у могућности смо да изучавамо динамичке границе и унутрашњу структуру фамилија у астероидном прстену, и то како у оквиру чисто гравитационих модела, тако и узимајући у обзир утицаје негравитационих ефеката.

Показаћемо резултате сложених интеракција између секуларних резонанци, резонанци у средњем кретању, хаотичног кретања и промена велике полуосе под утицајем ефекта Јарковског, као и неке примере нестабилности на великим скалама које могу да доведу чак и до напуштања фамилија. То омогућава да боље разумемо комплексни изглед ових групација, да оценимо старост фамилија и да анализирамо финије динамичке структуре, као што су парови астероида са екстремно сличним сопственим елементима.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 12. март 2013.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике биће одржан у уторак, 12. марта 2013. у 18 часова у просторијама Катедре.

Предавач:  dr Giovanni La Mura, Institute for Astro - and Particle Physics, University of Innsbruck

Наслов предавања: A multiple wavelength perspective on active galaxies

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 12. март 2013.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан у уторак, 12. марта 2013. у 14:15 часова, сала 301ф, Математички институт, САНУ.

Предавач: Дејан Миленковић, Генералштаб Војске Србије

Наслов предавања: СТАТИСТИЧКО УПРАВЉАЊЕ РЕПОЗИТОРИЈУМИМА ЕЛЕКТРОНСКИХ ДОКУМЕНАТА ПРИМЕНОМ КОЕФИЦИЈЕНАТА ПРЕФЕРЕНЦИЈЕ

Садржај: У предавању се говори о статистичком управљању репозиторијумима електронских докумената, као новом начину управљања електронским садржајима. Реч је о успостављању новог вида управљања подацима који се базира на статистичкој обради објеката посматрања који су од стратешког значаја за брзу, ефективну и поуздану размену података. Истраживање је спроведено у оквиру симулационог информационо-комуникационог окружења, са могућом применом у војним организацијама у оквиру командно-информационих система, са циљем да се изврши аутоматизација управљања електронским документима уз коришћење преференције као регулационих параметара система. Модел представља својеврстан приступ управљању репозиторијумима докумената применом статистичких метода, ради постизања већег квалитета прикупљања и анализе података у процесима доношења одлука.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести