Среда, 24. април 2013. године
у 12 часова:
Борислав Гајић (Математички институт САНУ)
ФАЗНИ ПОРТРЕТИ СИСТЕМА ДВЕ ДИФЕРЕНЦИЈАЛНЕ ЈЕДНАЧИНЕ ПРВОГ РЕДА
- курс Увод у динамичке системе -
У прилогу се налазе домаћи задаци.
*****
Састанци Семинара одржавају се у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.
*****
http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/
детаљније
Наредни састанак Одељења за математику биће одржан у петак, 19. априла 2013. у 14 часова у сали 301ф МИ САНУ.
Предавач: Академик Градимир Миловановић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: КВАДРАТУРНИ ПРОЦЕСИ ГАУСОВОГ ТИПА НА РЕАЛНОЈ ПОЛУОСИ ЗА ФУНКЦИЈЕ СА ЕКСПОНЕНЦИЈАЛНИМ РАСТОМ У КРАЈЊИМ ТАЧКАМА ИНТЕРВАЛА
Садржај: Основни проблем који се разматра је тежинска полиномијална апроксимација функција, дефинисаних на реалној полуоси (0,+infty), које могу имати експоненцијални раст у крајњим тачкама интервала. Прецизније, разматра се понашање Гаусових квадратура на mathbb{R}^+ са некласичном тежинском функцијом w(x)=exp(-x^{-alpha}-x^{eta}), alpha>0, eta>1, у више простора са тежинским униформним метрикама, обезбеђујући конвергенцију формула са редом најбоље тежинске полиномијалне апроксимације (под стандардним претпоставкама), као и конвергенцију са геометријском брзином за функције из C^{infty}(mathbb{R}^+). У поређењу са неким досад познатим случајевима експоненцијалних тежина, овде немамо конвергенцију са оптималном брзином у тежинским L^1-просторима Собољева, што такође имплицира да низ одговарајућих Лагранжеових оператора не може бити униформно ограничен у тежинским L^2-просторима Собољева. Превазилажење овог проблема може се постићи једном модификацијом квадратурне формуле и притом доказати конвергенција која има исти ред као код уобичајене Гаусове квадратуре за непрекидне функције. Штавише, може се доказати конвергенција са редом најбоље тежинске полиномијалне апроксимације за функције из тежинског L^1-простора Собољева. Најзад, нумеричка конструкција формула и превазилажење проблема нумеричке нестабилности се такође разматрају.
детаљније
Наредни састанци Семинара биће одржани 18. и 25. априла 2013. у 17 часова у сали 301ф МИ САНУ и биће посвећени истој теми.
Предавач: Марко Стошић
Наслов предавања: Тополошка рекурзија: од Каталанових бројева до квантизације
Садржај: У овој серији предавања биће представљена Тополошка рекурзија-једна од најинтересантнијих модерних метода у топологији, алгебарској и енумеративној геометрији, статистичкој физици али и шире.
Овај рекурзивни поступак је први пут пронађен у статистичкој физици 2007. године (Eynard-Orantin), али се убрзо испоставило да је изузетно универзалан и да има примене у разним областима као што су: комбинаторика, енумеративна геометрија, Громов-Витен инваријанте, Хурвицови бројеви, модули простори алгебраских кривих, имерзије Лагранжијана, (бесконачно-димензиони) интеграбилни системи, матрични интеграли, теорија струна (огледалска симетрија), квантизација, теорија чворова итд.
Многе од ових примена и објашњења повезаности са тополошком рекурзијом су дале потпуно нови поглед на поједине области, али су бројне везе и даље мистериозне и нуде још много отворених питања. Током предавања покушаћемо да поменемо неке од ових примена и дамо један осврт на тополошку рекурзију.
Предавања ће бити илустрована бројним примерима са акцентом на главним идејама. Предавања су намењена широј публици.
детаљније
Наредни састанак Одељења за механику биће одржан у среду, 17. априла 2013. у 18 часова у сали 301ф МИ САНУ.
Предавач: Томислав Игић, Грађевински факултет, Универзитет у Нишу
Наслов предавања: ОПТИМАЛНО ДИМЕНЗИОНИСАЊЕ ЉУСКИ
Садржај: У оквиру предавања ће бити изложени услови оптимума ротационо симетричних љуски за различите матетријале, затим ће бити дати оригинални примери оптималног димензионисања на пластични лом, од којих ће бити приказана решења, у једном делу у аналитичком облику, а у другом путем нумеричке анализе одговарајућих података, што је потврђено и експериментима.
детаљније
Наредни састанак семинара Математички методи механике биће одржан у среду, 17. априла 2013 у сали 301ф Математичког института, САНУ.
Биће одржана два предавања:
у 12 часова
предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ
наслов предавања: СИСТЕМИ ДВЕ ДИФЕРЕНЦИЈАЛНЕ ЈЕДНАЧИНЕ ПРВОГ РЕДА (курс Увод у динамичке системе)
у 14 часова
предавач: Велимир Ђурђевић, Универзитет у Торонту
наслов предавања: О ДУБНИС-ДЕЛОНИЈЕВОМ ПРОБЛЕМУ И ОПТИМАЛНИМ ПРОБЛЕМИМА ДРУГОГ РЕДА
детаљније
Наредни састанак семинара биће одржан у уторак, 16. априла 2013. у 14:15 у сали 301ф Математичког института, САНУ.
Предавач: Нинослава Савић, Висока пословна школа струковних студија, Нови Сад
Наслов предавања: РАЗВОЈ МОДЕЛА ЗА МОНИТОРИНГ И ЕВАЛУАЦИЈУ ИНФОРМАЦИОНОГ ДРУШТВА СРБИЈЕ
Садржај: Предмет рада припада области информационог друштва, његовог развоја и механизама за праћење и мерење тог развоја. Мерење развоја информационог друштва, као сложене појаве описане скупом међусобно корелисаних показатеља, захтева најпогоднију метрику којом би се превазишла сложеност и олакшало извођење закључака. Централно место представља пројектовање модела који дефинише поступке праћења и евалуације развоја информационог друштва Србије. Пројектовани модел је имплементиран кроз праћење развоја информационог друштва Србије у петогодишњем периоду, на домену привреде и домену популације. Резултат је био сагледавање актуелног стања, откривање и квантификовање "критичних тачака", као и предвиђање његовог будућег развоја.
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 16. априла 2013. у 18 часова на Математичком факултету у просторијама Катедре за астрономију.
Предавач: Моника Јурковић, истраживач-сарадник Астрономске опсерваторије
Наслов предавања: Упоредно проучавање пулсирајућих звезда типа BL Her коришћењем фотометријских база података.
детаљније
Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 16. априла 2013. у 18 часова на Математичком факултету, сала 844, пети спрат.
Предавач: Раде Живаљевић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: Топологија и комбинаторика дељења огрлице
Садржај: Размотрићемо разне аспекте проблема "дељења огрлице",
http://en.wikipedia.org/wiki/Necklace_splitting_problem,
укључујући генерализације и отворене проблеме.
детаљније
Кобсон претраживач, као важан алат у науци све се више користи међу истраживачима, наставницима и студентима. Библиотека Математичког факултете, почевши од наредне среде, 17. априла, до краја летњег семестра организује "Сат за КОБСОН". Све што Вас интересује у вези са овим претраживачем, моћи ћете да питате дежурног библиотекара средом од 12-13h.
детаљније