Семинар Математички методи механике

Среда, 24. април 2013. године

у 12 часова:
Борислав Гајић (Математички институт САНУ)
ФАЗНИ ПОРТРЕТИ СИСТЕМА ДВЕ ДИФЕРЕНЦИЈАЛНЕ ЈЕДНАЧИНЕ ПРВОГ РЕДА
- курс Увод у динамичке системе -

У прилогу се налазе домаћи задаци.

*****

Састанци Семинара одржавају се у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

*****

http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/

детаљније

Одобрене теме мастер радова

Детаљније

детаљније

Одељење за математику, 19. април 2013.

Наредни састанак Одељења за математику биће одржан у петак, 19. априла 2013. у 14 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Академик Градимир Миловановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: КВАДРАТУРНИ ПРОЦЕСИ ГАУСОВОГ ТИПА НА РЕАЛНОЈ ПОЛУОСИ ЗА ФУНКЦИЈЕ СА ЕКСПОНЕНЦИЈАЛНИМ РАСТОМ У КРАЈЊИМ ТАЧКАМА ИНТЕРВАЛА

Садржај: Основни проблем који се разматра је тежинска полиномијална  апроксимација функција, дефинисаних на реалној полуоси (0,+infty),  које могу имати експоненцијални раст у крајњим тачкама интервала.  Прецизније, разматра се понашање Гаусових квадратура на mathbb{R}^+  са некласичном тежинском функцијом w(x)=exp(-x^{-alpha}-x^{eta}),  alpha>0, eta>1, у више простора са тежинским униформним метрикама, обезбеђујући конвергенцију формула са редом најбоље тежинске полиномијалне апроксимације (под стандардним претпоставкама), као и  конвергенцију са геометријском брзином за функције из C^{infty}(mathbb{R}^+). У поређењу са неким досад познатим случајевима експоненцијалних тежина, овде немамо конвергенцију са оптималном брзином у тежинским L^1-просторима Собољева, што такође имплицира да низ одговарајућих Лагранжеових оператора не може бити униформно ограничен у тежинским L^2-просторима Собољева. Превазилажење овог проблема може се постићи једном модификацијом квадратурне формуле и притом доказати конвергенција која има исти ред као код уобичајене Гаусове квадратуре за непрекидне функције. Штавише, може се доказати  конвергенција са редом најбоље тежинске полиномијалне апроксимације за  функције из тежинског L^1-простора Собољева. Најзад, нумеричка конструкција формула и превазилажење проблема нумеричке нестабилности се такође разматрају.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама 18. и 25. април 2013.

Наредни састанци Семинара биће одржани 18. и 25. априла 2013. у 17 часова у сали 301ф МИ САНУ и биће посвећени истој теми.

Предавач: Марко Стошић

Наслов предавања: Тополошка рекурзија: од Каталанових бројева до квантизације

Садржај: У овој серији предавања биће представљена Тополошка рекурзија-једна од најинтересантнијих модерних метода у топологији, алгебарској и енумеративној геометрији, статистичкој физици али и шире.

Овај рекурзивни поступак је први пут пронађен у статистичкој физици 2007. године (Eynard-Orantin), али се убрзо испоставило да је изузетно универзалан и да има примене у разним областима као што су: комбинаторика, енумеративна геометрија, Громов-Витен инваријанте, Хурвицови бројеви, модули простори алгебраских кривих, имерзије Лагранжијана, (бесконачно-димензиони) интеграбилни системи, матрични интеграли, теорија струна (огледалска симетрија), квантизација, теорија чворова итд.

Многе од ових примена и објашњења повезаности са тополошком рекурзијом су дале потпуно нови поглед на поједине области, али су бројне везе и даље мистериозне и нуде још много отворених питања. Током предавања покушаћемо да поменемо неке од ових примена и дамо један осврт на тополошку рекурзију.

Предавања ће бити илустрована бројним примерима са акцентом на главним идејама. Предавања су намењена широј публици.

детаљније

Одељење за механику, 17. април 2013.

Наредни састанак Одељења за механику биће одржан у среду, 17. априла 2013. у 18 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Томислав Игић, Грађевински факултет, Универзитет у Нишу

Наслов предавања: ОПТИМАЛНО ДИМЕНЗИОНИСАЊЕ ЉУСКИ

Садржај: У оквиру предавања ће бити изложени услови оптимума ротационо симетричних љуски за различите матетријале, затим ће бити дати оригинални примери оптималног димензионисања на пластични лом, од којих ће бити приказана решења, у једном делу у аналитичком облику, а у другом путем нумеричке анализе одговарајућих података, што је потврђено и експериментима.

детаљније

Математички методи механике, 17. април 2013.

Наредни састанак семинара Математички методи механике биће одржан у среду, 17. априла 2013 у сали 301ф Математичког института, САНУ.

Биће одржана два предавања:

у 12 часова
предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ
наслов предавања: СИСТЕМИ ДВЕ ДИФЕРЕНЦИЈАЛНЕ ЈЕДНАЧИНЕ ПРВОГ РЕДА (курс Увод у динамичке системе)

у 14 часова
предавач: Велимир Ђурђевић, Универзитет у Торонту
наслов предавања: О ДУБНИС-ДЕЛОНИЈЕВОМ ПРОБЛЕМУ И ОПТИМАЛНИМ ПРОБЛЕМИМА ДРУГОГ РЕДА

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 16. април 2013.

Наредни састанак семинара биће одржан у уторак, 16. априла 2013. у 14:15 у сали 301ф Математичког института, САНУ.

Предавач:  Нинослава Савић, Висока пословна школа струковних студија, Нови Сад

Наслов предавања: РАЗВОЈ МОДЕЛА ЗА МОНИТОРИНГ И ЕВАЛУАЦИЈУ ИНФОРМАЦИОНОГ ДРУШТВА СРБИЈЕ

Садржај: Предмет рада припада области информационог друштва, његовог  развоја и механизама за праћење и мерење тог развоја. Мерење развоја  информационог друштва, као сложене појаве описане скупом међусобно  корелисаних показатеља, захтева најпогоднију метрику којом би се  превазишла сложеност и олакшало извођење закључака. Централно место представља пројектовање модела који дефинише поступке праћења и  евалуације развоја информационог друштва Србије. Пројектовани модел је  имплементиран кроз праћење развоја информационог друштва Србије у  петогодишњем периоду, на домену привреде и домену популације. Резултат је био сагледавање актуелног стања, откривање и квантификовање "критичних тачака", као и предвиђање његовог будућег развоја.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 16. април 2013.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 16. априла 2013. у 18 часова на Математичком факултету у просторијама Катедре за астрономију.

Предавач: Моника Јурковић, истраживач-сарадник Астрономске опсерваторије

Наслов предавања: Упоредно проучавање пулсирајућих звезда типа BL Her коришћењем фотометријских база података.

детаљније

ЦГТА семинар, 16. април 2013.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 16. априла 2013. у 18 часова на Математичком факултету, сала 844, пети спрат.

Предавач: Раде Живаљевић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: Топологија и комбинаторика дељења огрлице

Садржај: Размотрићемо разне аспекте проблема "дељења огрлице",
http://en.wikipedia.org/wiki/Necklace_splitting_problem,
укључујући генерализације и отворене проблеме.

детаљније

Акција "Сат за КОБСОН" библиотеке Математичког факултета

Кобсон претраживач, као важан алат у науци све се више користи међу истраживачима, наставницима и студентима. Библиотека Математичког факултете, почевши од наредне среде, 17. априла, до краја летњег семестра организује "Сат за КОБСОН".  Све што Вас интересује у вези са овим претраживачем, моћи ћете да питате дежурног библиотекара средом од 12-13h.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести