Представљање извештаја о урађеној докторској дисертацији: „Statistical tests based on Laplace and Hankel transforms, and their application in change point detection (Статистички тестови засновани на Лапласовим и Ханкеловим трансформацијама и њихова примена у откривању промена режима)", кандидата Жикице Лукића, биће одржано 9.12.2024. године у учионици 704, са почетком у 11 часова.
детаљније
Министарство науке, технолошког развоја и иновација објављује Осми позив талентованим младим истраживачима - студентима докторских академских студија за укључивање у рад научноистраживачких организација. Позив је намењен свим кандидатима који су ове школске године први пут уписали прву годину докторских академских студија са просечом оценом најмање 9,00 на основним и мастер студијама, а који су остварили редовност у студирању и имају највише тридесет година старости.
Пријава кандидата на позив је од 1. до 15. децембра 2024. године.
Додатне информације о самом позиву можете пронаћи на сајту Министарства:
https://nitra.gov.rs/cir/ministarstvo/vesti/objavlen-osmi-poziv-talentovanim-mladim-istrazivacima-studentima-doktorskih-akademskih-studija
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 27. новембра 2024. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.
Предавач: Ненад Весић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: GEODESIC AND F-PLANAR MAPPINGS OF 3D-MANIFOLDS
Апстракт: In this lecture, the geodesic and F-planar deformations of manifolds in 3D-space are studied. The difference between infinitesimal non-infinitesimal deformations is noticed and emphasized. After that, the invariant geometrical objects under these two kinds of deformations are obtained. In the next, we analyzed the composition of these two mappings and the corresponding invariants. At the end of this research, an example motivated by cosmological models is presented.
Напомена:
Предавања се могу пратити на даљину преко странице:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
Регистрација ѕа учешће на семинару је доступна на следећој страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 27. новембра 2024, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
Предавач: Игор Салом, Институт за физику у Београду
Наслов предавања: ЗАШТО "HARD PROBLEM" СВЕСТИ НЕМА РЕШЕЊА У КЛАСИЧНОЈ ФИЗИЦИ -други део
Апстракт:
Циљ овог предавања биће да сагледамо "the hard problem" из угла квантне физике. Прво, указаћемо на постојање мапирања између погледа на проблем свести и интерпретација квантне механике (и успоставити свејеврсни "речник" између "hard problem"-а свести и "measurement problem"-а квантне механике). Зарад тога, сконцентрисаћемо се на тзв. "парадокс Вигнеровог пријатеља" - мисаони експеримент који најдубље илуструје фамозни "проблем мерења" у квантној физици и уједно представља можда и једини (потенцијални) квантно-механички експеримент за који ни изблиза не постоји научни консенсуз око тога шта је очекивани исход.
Затим ћемо сагледати које то могућности квантна механика пружа да се избегне резултат "no-go" теореме са првог предавања, и аргументовати да ту уједно лежи и могуће разрешење парадокса Вигнеровог пријатеља. Као што ћемо видети, ова симултана разрешења оба велика проблема савремене науке ("hard problem"-а и "measurement problem"-а) захтевају одустајање од, у широј научној јавности још увек преовађујуће, парадигме материјализма.
Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr
Регистрација за учешће на семинару је доступна на следећем линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii
Регистровани учесници могу пратити предавање на даљину на следећем линку (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/QPYfBbqdhTF5spTAt
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 27. новембра 2024. године, са почетком у 19 часова.
Предавач: Ђорђе Жикелић, Singapore Management University (SMU)
Наслов предавања: НЕУРАЛНИ КОНТРОЛНИ СИСТЕМИ И ЊИХОВА ФОРМАЛНА ВЕРИФИКАЦИЈА
Апстракт:
Учење с подстицањем је остварило импресивне резултате, што је подстакло интересовање за његову употребу у аутоматском управљању и роботици. Међутим, сигурносно-критична природа аутоматских контролних система као што су аутономна возила доводи у питање сигурност научених контролора и захтева сигурносне гаранције. Ово предавање ће представити неуро-симболички оквир за учење и формалну верификацију неуралних контролора у контролним системима. За задати контролни систем и спецификацију својства које систем треба да задовољи, наш метод учи неурални контролор заједно са неуралним сертификатом који формално доказује да је спецификација задовољена. Метод се такође може користити и за формалну верификацију већ научених неуралних контролора у односу на задату спецификацију. Метод је примењив на стохастичке контролне системе, и представља први метод за формалну верификацију неуралних контролора у стохастичким контролним системима.
Напомена:
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 26. новембра 2024. године, у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.
Предавач: др Миле Карлица, научни сарадник Астрономске опсерваторије у Београду
Наслов предавања: MODELS OF GAMMA-RAY BURST EMISSION - CURRENT STATUS AND CHALLENGES
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 26. новембра 2024. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
Предавач: Ђорђе Јовановић, Mathematial Institute SANU
Наслов предавања: HONEY BADGER ALGORITHM FOR COMMUNITY DETECTION
Апстракт: The community detection problem is crucial in understanding the structure and dynamics of complex networks, such as social, biological, and technological systems. Identifying communities, or clusters of nodes with dense interconnections, helps reveal hidden patterns, optimize information flow, and understand group behavior. Since this is a NP-hard problem, an attempt to solve it using metaheuristics can be made. This presentation analyzes the performance of Honey Badger Optimization Algorithm (HBO for short) in solving the community detection problem. Its main focus is showing the necessary steps in adapting a continual optimization problem to a discrete one, design decisions used in adapting the HBO algorithm to community detection problem, and searching the best set of input parameter values.
Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr
Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So
детаљније
Фондација Сестре Булајић расписује Конкурс за доделу стипендија.
Рок за подношење пријава је од 22. новембра до 25. децембра 2024. године.
Детаљније:
https://www.bg.ac.rs/stipendije-i-konkursi/
(Конкурси универзитетских задужбина и фондација)
детаљније
Саопштење Универзитета у Београду поводом најављених законодавних, организационих и системских промена у области високог образовања може се прочитати на следећој страници:
https://www.bg.ac.rs/sa%d0%bepstenje-20nov/
детаљније
Универзитет у Београду организује четвородневни онлајн Сајам образовања током ког ће се представити сви факултети и студијски програми на основним академским студијама. Сајам ће отворити проф. др Дејан Филиповић, проректор за наставу Универзитета у Београду, у уторак 26. новембра у 12 часова.
Заинтересованим ученицима и ученицама средњих школа биће омогућено да се упознају са представницима факултета, да се посаветују и да на основу темељних ажурираних информација донесу одлуку о избору факултета.
Сваки факултет представиће своје студијске програме у презентацији до 20 минута, а након тога представници факултета биће на располагању ученицима и ученицама у одвојеним “собама” за додатна питања и консултације.
Универзитет у Београду позива све кандидате да посете сајам у терминима презентација факултета за које су заинтересовани и директно сазнају све у вези са уписом на жељене студије.
У четвртак, 28. новембра, посетиоцима ће се представити Математички факултет у термину од 13:55 до 14:15 часова.
Програм сајма можете пратити уживо на Јутјуб каналу Универзитета у Београду, док ће се консултације са представницима факултета реализовати у оквиру састанка на овом линку: https://zoom.us/j/95792144785
детаљније