Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног асистента за ужу научну област Нумеричка математика и оптимизација са пуним радним временом.
Извештај
детаљније
Конференција "Вештачка интелигенција" (The Artificial Intelligence Conference) биће одржана 26-27. децембра 2024. године у Београду, у организацији Одељења техничких наука САНУ и Математичког института САНУ.
Детаље можете видети на сајту конференције https://www.mi.sanu.ac.rs/~ai_conf/
Рок за пријаву на конференцију и достављање сажетака излагања је продужен на 1. новембар 2024. Упутство за припрему сажетака налази се на страници
https://www.mi.sanu.ac.rs/~ai_conf/abstract_submission.html
Пријава за учешће на конференцију је бесплатна.
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 24. октобра 2024. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15. У питању је заједнички састанак са Одељењем за механику и Геометријским семинаром.
Предавач: Зоран Грујић, The University of Alabama at Birmingham
Наслов предавања: SPATIAL INTERMITTENCY AND TURBULENT DISSIPATION IN 3D VISCOUS AND HYPER-VISCOUS NAVIER-STOKES FLOWS
Апстракт: The problem of whether a singularity can form in an initially smooth viscous, incompressible flow described by the homogeneous (no external force) 3D Navier-Stokes (NS) equations has been a fundamental open problem in mathematical physics. A key obstacle to progress has been super-criticality of the system, i.e., there is a scaling gap between the energy level and the scaling invariant level. A manifestation of this super-criticality can be seen in the realm of the hyper-viscous flows described by the hyper-dissipative (HD) NS system. Here, the negative Laplacian is replaced by the negative Laplacian to the power (say 𝛽) greater than 1. It has been known since the fundamental work of J.L. Lions in 1960s that the HD NS system is regular for any 𝛽 greater or equal to 5/4, while what happens in the super-critical regime (1 < 𝛽 < 5/4) has remained a mystery. (At 5/4, the energy level and the scaling-invariant level coincide.)
The main goal of this lecture is to present a novel mathematical framework suitable for encoding the spatial intermittency of turbulent flows and the mechanism of turbulent dissipation for the purpose of the analysis of the possible singularity formation in the NS and HD NS flows. In particular, mathematical evidence of criticality of the NS dissipation (𝛽 = 1) will be given – namely, the approximately self-similar blow-up (a prime candidate for the formation of a singularity) is ruled out as soon as 𝛽 is greater than 1.
Напомена:
Предавање се може пратити на даљину преко линка Одељења за математику: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/WbsehnSL4ZeTPJo6r
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 23. октобра 2024. године, са почетком у 19 часова.
Предавач: Драган Јочић, научни сарадник, Математички институт САНУ
Наслов предавања: УСЛОВНА ДИСТРИБУТИВНОСТ ОПЕРАТОРА АГРЕГАЦИЈЕ СА АБСОРБУЈУЋИМ ЕЛЕМЕНТОМ И ОДГОВАРАЈУЋА ФУНКЦИЈА КОРИСНОСТИ
Апстракт:
Оператори (функције) агрегације су важно математичко средство у различитим областима (инжењерство, економија, информатика, медицина итд), а пре свега у разним приступима проблему одлучивања. Поред минималних особина које сваки оператор агрегације мора поседовати (монотоност и гранични услови), у зависности од конкретне примене ове функције могу поседовати и још неке додатне особине: комутативност, асоцијативност, непрекидност, неутрални и абсорбујући елемент итд. Од посебног интереса је проучавање додатних особина оператора агрегације које су изведене из решења функционалних једначина које укључују ове операторе. Неке од тих особина су мигративност, модуларност, идемпотентност, дистрибутивност итд. У овом предавању представићемо неке познате класе оператора агрегације са абсорбујућим елементом и размотрићемо један посебан облик једначина дистрибутивности (условну дистрибутивност) за те операторе. Такође, показаћемо примену добијемих дистрибутивних парова у конструкцији функције корисности и анализираћемо понашање доносиоца одлуке у односу на њу.
Напомена:
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 22. октобра 2024. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
Предавач: доц.др Данијела Тољага Николић, Универзитет у Београду - Факултет организационих наука
Наслов предавања: МОДЕЛ ИНТЕГРИСАЊА ОДРЖИВОСТИ У УПРАВЉАЊЕ ПРОЈЕКТИМА
Апстракт:
Презентација ће допринети разумевању како увођење концепта одрживог развоја у пословну стратегију креира основ да пословни систем и сваки појединац у њему поступају тако да минимизирају штетан, а максимизирају позитиван утицај пословних активности на друштвену заједницу и животну средину. Овако развијене стратегије се спроводе кроз пројектне иницијативе, тако да ће посебан фокус презентације бити на одрживом управљању пројектима. Организације у различитим индустријама, попут ИТ, енергетике, и других, улажу напоре да задовоље потребе интересних страна, али и допринесу напретку и очувању људских и природних ресурса за будућност. Приказом модела у коме се интегрише одрживост у управљање пројектима биће објашњени принципи одрживости кроз фазе управљања пројектима, могућности примене различитих методологија попут агилних, као и компетенције пројектног менаџера за одрживо управљање пројектима.
Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr
Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So
детаљније
Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног асистента за ужу научну област Геометрија са пуним радним временом
Извештај
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 18. октобра 2024. године у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
Предавач: Петар Ћирковић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: БИФУРКАЦИОНА АНАЛИЗА ТРОДИМЕНЗИОНАЛНОГ ПРЕДАТОР-ПЛЕН МОДЕЛА СА ФУНКЦИЈАМА ИЗЛОВА КОД ПРЕДАТОРА
Апстракт:
Формирање и анализа математичких предатор-плен модела од великог су значаја у популационој екологији. Они нам помажу да разумемо интеракције између врста, предвидимо промене у величини популација и екосистемима, развијемо стратегије за одрживо управљање и заштиту биолошких ресурса, и пружају теоријску основу за научни напредак у екологији. Изловљавање је важан метод за контролу величине одређених популација и има значајну улогу у одржавању еколошке равнотеже. Ефекат изловљавања у предатор-плен моделима уводи се помоћу функције излова, при чему се у литератури најчешће користе константна, пропорционална и нелинеарна функција типа Михаелис-Ментен. Како би се избегла прекомерна експлоатација и изумирање врста, лов и риболов морају бити практиковани на оптималан начин.
У досадашњој литератури нису довољно истраживани тродимензионални предатор-плен модели који укључују две популације предатора које се такмиче око једне популације плена. Разлог за то лежи у комплексности ових модела. У овом предавању биће изучавана бифуркациона анализа тродимензионалног предатор-плен модела који укључује две популације предатора над којима се врши излов и које се такмиче око једне популације плена. Такође ће бити испитана егзистенција и локална и глобална стабилност положаја равнотеже. Добијени теоријски резултати биће презентовани кроз одговарајуће нумеричке симулације.
Напомена: Предавања се могу пратити на даљину преко линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/CihYM6Nratzix7c8G/uJmcdEJs4INWQ8MEoLVzHRGxbfbBEWSBMwXBYcymVoj
Регистрациона форма је доступна на:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/M4zcEwxkzy5PqNS73
детаљније
Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног доцента за ужу научну област Реална и комплексна анализа
Извештај, сажетак
детаљније
Одбрана научне заснованости теме докторске дисертације Ане Савић: "Нуле Јакобијана HQC-пресликавања и бихиперболички бројеви", одржаће се 15.10.2024. године у 17:15 часова у учионици 710.
детаљније
Конкурс за упис на мастер академске студије у другом уписном року почиње 18. октобра.
Све остале информације, као и важне датуме, можете наћи на порталу упис: https://upis.matf.bg.ac.rs/mas/
детаљније