Семинар за теорију релативности и космолошке моделе, 26. март 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 26. марта 2025, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова. 
 
Предавач: Проф. др Жарко Мијајловић, Универзитет у Београду - Математички факултет
 
Наслов предавања: РАЗГОВОРИ СА АИ О СВЕМИРУ И ПРИДРУЖНИМ ТЕМАМА - 3. део
 
Апстракт: 
У предавању ће бити преставјено неколико разговора са AI о феноменима везаних за космос, али и о томе колико AI може да допринесе развоју  науке и генерално целе људске цивилизације. Видећемо и да AI на захтев може да наведе изворе и референце на основу којих је припремила одговоре. Разговор је водио Александар Мијајловић са AI моделом ChatGPT.

Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка(након што се улогујете):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/QPYfBbqdhTF5spTAt

Регистрација за учешће на семинару је доступна на следећем линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii
 
Неулоговани корисници могу пратити предавање путем линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr

детаљније

Одељење за механику, 26. март 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 26. марта 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Михаило Лазаревић, Машински факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: НЕКИ ПРОБЛЕМИ СТАБИЛНОСТИ И СТАБИЛИЗАЦИЈЕ ДИНАМИЧКИХ СИСТЕМА СА КАШЊЕЊЕМ ФРАКЦИОНОГ РЕДА
 
Апстракт: Анализиран је проблем стабилности на коначном временском интервалу (SKVI) нелинеарних/неутралних система са кашњењем фракциног реда применом обичне и фракционе  генерализоване Гронвалове неједнакости са кашњењем. Доказано је више теорема где су добијени  нови критеријуми стабилности SKVI. За илустрацију ефективности предложеног приступа су дата два нумеричка примера где је  као један од  примера разматран  вискоеластични материјал чији је модел типа Scot-Blair-а. Такође, анализиран је и биомеханички проблем стабилизације  вертикалног положаја  човека. Због постојања времена људске реакције, уводи се ефекат временског кашњења у  синтези управљања истим. Модели балансирања човека у сагиталној равни су дати у виду неутралних система временског кашњења фракционог реда.Проблем стабилизације се решава  управљањем у повратној спрези које садржи кашњење и укључује информацију о положају, брзини и убрзању фракционог реда истог.
Разматрана је асимптотска стабилност затвореног система применом методе D - декомпозиције  где су области стабилности одређени у простору управљачких параметара. У нумеричком примеру, за случај датих вредности фракционог параметра дата је анализа избора вредности параметара управљања са становишта робусности.

 
Напомена: 
Предавања се могу пратити на даљину преко странице:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Регистрација ѕа учешће на семинару је доступна на следећој страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8

детаљније

Семинар за вештачку интелигенцију, 25. март 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 25. марта 2025. године, са почетком у 19 часова.

Предавач: Андреја Тепавчевић, Математички институт САНУ и Природно математички факултет, Универзитет у Новом Саду

Наслов предавања: ОМЕГА-СТРУКТУРЕ У ПРИБЛИЖНОМ РЕШАВАЊУ ЈЕДНАЧИНА

Апстракт:У овом излагању биће представљане неке напредне методе за решавање једначина у ситуацијама кад су подаци нејасни, непрецизни или недостајући. Користе се методе расплинутих (fuzzy) скупова и расплинуте логике, које су већ дуги низ година примењиване у многим областима, од теорије контроле до вештачке интелигенције. Посебно ће бити представљене алгебарске методе код којих су степени припадања елементи неке мреже или уређеног скупа (тј. степени припадања овде не морају бити упоредиви, што представља уопштење класичне ситуације где степени припадања припадају [0,1] интервалу реалних бројева). Процес приближног решавања једначина је у алгебарском смислу повезан са такозваним Омега-структурама које су даље у вези са количничким структурама и мрежом слабих конгруенција погодне алгебре. Резултати који ће бити представљени добијени су у сарадњи са Бранимиром Шешеља, Вањом Степановић и Jesusom Medina.
 
Истраживање је спроведено уз подршку Фонда за науку Републике Србије, #6565, Напредне технике математичке агрегације и апроксимативног решавања једначина у дигиталним операционим истраживањима AT-MATADOR
 
 
Напомена: 
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
 
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 25. март 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 25. марта 2025. године, у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: dr Michal Bilek, научни сарадник Астрономске опсерваторије

Наслов предавања: GRAVITATIONAL LENSING BY GALAXIES AS A PROBE OF THE LAW OF GRAVITY

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 25. март 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 25. марта 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
 
Предавач: Jelena Jocković, Faculty of Mathematics, University of Belgrade, Serbia
 
Наслов предавања: MARKOV CHAIN APPROACH TO THE COUPON COLLECTOR PROBLEM WITH UNIVERSAL COUPON
 
Апстракт: The classical coupon collector problem has various modifications and generalizations. One group of generalizations is based on the idea of introducing additional coupons, with special purposes, to the set of available coupons. We consider the case when this set consists of standard coupons (that can belong to the collection), a null coupon (which can be drawn, but does not belong to any collection), and an additional universal coupon, that can replace any of the standard coupons. By employing a Markov chain approach, we derive the exact forms of the k-step transition matrix and the fundamental matrix, which we use to obtain the properties of the waiting time until a subcollection, or a full collection is sampled, and some additional characteristics of the collecting process (probability that the coupon collecting procedure ends in a particular way). We also provide numerical examples and explain possible applications of the variant of the coupon collector problem we considered.
 
Напомена: Предавања на Семинару се снимају и преносе уживо.
Све информације могу се наћи на страници
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qGapAHyEBad2FDwXR

детаљније

Обустава наставе и испитних активности до 28. марта 2025. године

Декански колегијум Факултета је донео одлуку, ослањајући се на препоруку Студентског парламента, да се настава уживо и све испитне активности обуставе и у периоду до 28. марта 2025. године. Настава и испитне активности ће привремено бити обустављене на свим локацијама на којима се иначе и изводе (Студентски трг 16, Светог Николе 39 и Ватрослава Јагића 5).

детаљније

ПРОТЕСТНА ОБУСТАВА РАДА

Колектив свих запослених Математичког факултета је изгласао протестну обуставу рада од 17-19. марта. 

Најоштрије осуђујемо дубоко узнемирујући насилни напад према окупљеним студентима и запосленима нашег факултета на скупу „15. за 15“ употребом за сада неодређеног средства од стране непознатих лица против мирних учесника у протесту у време одавања поште петнаестоминутним ћутањем. Овај насилни чин је изазвао панику и довео у опасност здравље и животе људи што је могло проузроковати трагичне последице. 

Захтевамо:

  • Хитну и отворену истрагу, откривање и кажњавање одговорних  починилаца и налогодаваца овог напада и јасну гаранцију права на мирно окупљање без страха од насиља. 
  • Испуњење захтева студената Математичког факултета Универзитета у Београду.
  • Престанак мера притиска према просветним радницима који су у обустави наставе.
детаљније

Семинар за теорију релативности и космолошке моделе, 19. март 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 19. марта 2025, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова. 
 
Предавач: Проф. др Жарко Мијајловић, Универзитет у Београду - Математички факултет
 
Наслов предавања: РАЗГОВОРИ СА AI О СВЕМИРУ И ПРИДРУЖНИМ ТЕМАМА - 2.део
 
Апстракт: 
У предавању ће бити преставјено неколико разговора са AI о феноменима везаних за космос, али и о томе колико AI може да допринесе развоју  науке и генерално целе људске цивилизације. Видећемо и да AI на захтев може да наведе изворе и референце на основу којих је припремила одговоре. Разговор је водио Александар Мијајловић са AI моделом ChatGPT.

Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка:
https://zoom.us/j/93567463741?pwd=9PW0cazWok4XKOOxkfmZhB5LilaCec.1
Meeting ID: 935 6746 3741
Passcode: 435099

детаљније

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Математички факултет Универзитета у Београду најоштрије осуђује угрожавање безбедности грађана на јучерашњем протесту „15. за 15" у Београду. Са дубоком забринутошћу констатујемо да је током овог јавног окупљања против учесника употребљено неидентификовано средство од стране непознатих лица, чиме је изазвана озбиљна опасност по живот и здравље наших присутних студената и запослених, али и осталих грађана Републике Србије.

Посебно истичемо да је изазивање страха и панике у великој групи људи, у којој су били и студенти нашег Факултета, потпуно недопустиво и више него опасно. Употреба било каквих техничких или других средстава ради угрожавања безбедности окупљених представља чин који мора бити најоштрије осуђен и санкционисан. Захваљујући присебности редара, међу којима су били и студенти и запослени нашег Факултета, те других одговорних појединаца, избегнута је трагедија несагледивих размера.

Захтевамо од надлежних државних органа да без одлагања предузму све неопходне мере како би се расветлиле све околности овог инцидента, открили налогодавци и починиоци, те да одговорни буду најстроже кажњени у складу са законом. Очекујемо да институције Републике Србије доследно спроведу истрагу и тиме пошаљу јасну поруку да је насиље над грађанима, а посебно над младима који представљају будућност наше земље, апсолутно неприхватљиво.

Математички факултет остаје посвећен очувању академске слободе, достојанства и безбедности својих студената и наставника, као и свих грађана који се залажу за демократске вредности и основна људска права.

У Београду, 16. марта 2025. године 

Математички факултет, Универзитет у Београду

Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду

детаљније

Обустава сваког вида наставе и испитних активности до 21. марта 2025. године

Декански колегијум Факултета је донео одлуку, ослањајући се на препоруку Студентског парламента, да се сваки вид наставе уживо и све испитне активности обуставе и у периоду до 21. марта 2025. године. Настава и испитне активности ће привремено бити обустављени на свим локацијама на којима се иначе и изводе (Студентски трг 16, Светог Николе 39 и Ватрослава Јагића 5).

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести