Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике одрзаће се у уторак, 7. јуна 2011. у 18h на Математичком факултету, у просторијама Катедре.
Предавач: мр Славиша Милисављевић, студент докторских студија на Математичком факултету
Наслов предавања: Комбиновани метод за израчунавање проксимитета астероида
детаљније
Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 7. јуна 2011, од 18-20х на Математичком факултету (пројектор сала, IV спрат)
Предавач: Раде Живаљевић
Наслов предавања: Приказ рада "The Van Kampen obstruction and its relatives" Сергеја Мелихова. (наставак)
Садржај: У Београду ће као гост Математичког факултета и Математичког института САНУ од 19 до 26 јуна боравити Сегеј Мелихов (Sergey Melikhov) са Стеклов института РАН из Москве. Очекујемо да гост одржи неколико предавања на разне теме. Семинар ЦГТА ће тим поводом имати неколико прегледних уводних предавања замишљених као припрема и намењених ширем кругу слушалаца.
детаљније
Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 7. јуна 2011. у 14:15 х на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат. Предавач: Дамјан Крстајић, Истраживачки Центар за Хемијску Информатику, Београд.
Наслов предавања: ПРИМЕНА МАЈКРОАРЕЈ ТЕХНОЛОГИЈЕ У МЕДИЦИНСКОЈ ДИЈАГНОСТИЦИ.
Садржај: Мајкроареј (енгл. мицроарраѕ) је алат за анализу генске експресије и састоји се од танке мембране која садржи велики број гена који су поређани у један низ. Уз помоћ мајкроареј технологије данас можемо брзо да добијемо генску експресију различитих живих бића што је довело до мале револуције у молекуларној биологији. Задње две године Истраживачки центар за хемијску информатику (www.рцц.орг.рс) је у сарадњи са страним медицинским институцијама и биотехнолошким фирмама радио на различитим применама анализе преживљавања (енгл. сурвивал аналѕсис) на мајкроареј подацима од људи оболелих од рака. Током предавања слушаоци ће се упознати са значајем генских чипова и мајкроареј технологије у модерној дијагностици рака, као и са нашим искуством у примени анализе преживљавања.
детаљније
Детаљније: Наставља се серије предавања под насловом: "Математичке методе механике у примени" за истраживаче приправнике и докторанте из области Кинетике, Еластодинамике, Аналитичке механике, Примене тензорског рачуна у механици, Теорије осцилација и Нелинеарне динамике.
Наредно предавање одржаће се 8. јуна 2011. од 11 h у Библиотеци Математичког института САНУ. Предавање је из области Математичке методе нелинеарне динамике.
Предавач: мр Јулијана Симоновић, асистент Машинског факултета Универзитета у Нишу, истразивач на пројекту ОИ 174001
Наслов предавања: Математичке методе за испитивање стабилности кретања нелинеарних динамичких система
Садржај предавања може се преузети ОВДЕ.
детаљније
Детаљније: Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се у четвртак, 2. јуна 2011, од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.
Предавач: Тијана Шукиловић
Наслов предавања: Детекција кругова коришћењем дискретне кривине
Садржај: Дефинишемо појам дискретне кривине везане за црни пиксел црно-белих растер слика. Области примене укључују детекцију произвољних облика, специјално оних који се састоје од део по део глатких кривих. Користећи приступ дискретне кривине, описујемо и имплементирамо алгоритам за детекцију кругова и лукова и упоређујемо га са постојећим методама.
детаљније
Поштоване колегинице,
Поштоване колеге,
комеморативна седница посвећена успомени и сећању на рад и живот проф. др Јелене Милоградов Турин биће одржана у петак 03. јуна 2011. са почетком у 15 сати у БИМ сали на IV спрату.
Катедра за астрономију
детаљније
Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 1. јуна 2011. у 18 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.
Предавач: др Владан Челебоновић, Лабораторија за мултидисциплинарна истраживања Института за физику, Београд
Наслов предавања: О теорији Савића и Кашанина о понашању материјала под високим притиском
детаљније
У периоду од 6-9.јуна на Семинару Математички методи механике гостоваће академик Сергеј Петрович Новиков, један од највећих математичара данашњице и родоначелник научне школе у оквиру које дејствује и овај Семинар.
Прелиминарни план посете обухвата мини-курс "Геометрија и интеграбилни динамички системи" и јавно предавање у САНУ:
Понедељак, 6. јун, 12.00-13.30:
С. П. Новиков - Геометрија и интеграбилни динамички системи 1
Среда, 8. јун, 12.00-13.30:
С. П. Новиков - Геометрија и интеграбилни динамички системи 2
Четвртак, 9. јун, 12.00-13.00:
С. П. Новиков - Међусобно дејство математике и физике у другој половини двадесетог века
Предавања Мини курса ће се одржавати у Сали 2, САНУ, I спрат, а јавно предавање у Свечаној сали САНУ, II спрат, Кнеза Михаила 35.
Више детаља може се наћи на страни: http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/
детаљније
Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 31. маја 2011, од 18-20h на Математичком факултету (пројектор сала, IV спрат)
Предавач: Раде Живаљевић
Наслов предавања: Приказ рада "The Van Kampen obstruction and its relatives" Сергеја Мелихова.
Садржај: У Београду ће од 19. до 26. јуна, као гост Математичког факултета и Математичког института САНУ, боравити Сегеј Мелихов (Sergey Melikhov) са Стеклов института РАН из Москве. Очекујемо да гост одржи неколико предавања на разне теме. Семинар ЦГТА ће тим поводом имати неколико прегледних уводних предавања замишљених као припрема и намењених ширем кругу слушалаца.
детаљније
Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 31. маја 2011. у 14:15 h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.
Предавач: Ирена Јовановић, Математички факултет, Универзитет у Београду
Наслов предавања: СПЕКТРАЛНО РАСТОЈАЊЕ ГРАФОВА
Садржај: Проблем спектралног растојања два графа са једнаким бројем чворова поставио је Р. Бруалди 2007. године. Дефинисао га је као суму апсолутних вредности разлике одговарајућих сопствених вредности два графа, које предстваљају спектар графа добијен у односу на матрицу суседства и које су стандардно дате у опадајућем поретку.
У саопштењу ће бити изложени основни резултати везани за ову проблематику, који ће између осталог обухватити једно горње ограничење спектралног растојања и основне релације које га доводе у везу са енергијом графа. Такође, биће приказана спектрална растојања одређених типова графова, као и експериментални резултати до којих се дошло применом разрађеног софтвера за рачунање спектра и спектралних дистанци графа, а који ће бити илустрован на једноставнијим примерима.
Коначно, биће изложени и још увек отворени задаци и проблеми.
Кључне речи: матрица суседства, сопствене вредности графа, спектрално растојање, енергија графа, Interlacing Theorem.
Саопштење је базирано на резултатима рада са Др З. Станићем.
детаљније