У периоду од 19-26. јуна, као гост Математичког факултета и Математичког института САНУ, у Београду ће боравити Сергеј Мелихов (Sergey Melikхov) са института Стеклов из Москве. Проф. Мелихов је познати руски специјалист за топологију и комбинаторику. Посебно интересантан аспект његовог рада су радови везани за проблеме улагања који генералишу класичне резултате о улагањима графова (knotless, linkless embeddings, итд.) и симплицијалних комплекса (ван Кампен-ове опструкције), као и примена техника из диференцијалне топологије.
Проф. Мелихов ће одржати једно предавање у среду у оквиру Одељења за математику (14:00, сала II САНУ) намењено ширем кругу слушалаца, као и циклус од два предавања у оквиру ЦГТА семинара.
Уторак, 21. јун у 18h, пројектор сала на Математичком факултету
Наслов предавања: Van Kampen obstruction and its relatives, I
Четвртак, 23. јун у 10h, сала 302, Математичог института САНУ
Наслов предвања: Van Kampen obstruction and its relatives, II
Позивамо све љубитеље топологије и њених примена као и студенте математике на ова интересантна предавања.
детаљније
Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 21. јуна 2011. у 14:15 h на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.
Предавачи: Милица и Милован Матијевић, Mineco Computers
Наслов предавања: ИСТРАЖИВАЧКО-РАЗВОЈНИ КАПАЦИТЕТИ У ОБЛАСТИ ИНФОРМАЦИОНО КОМУНИКАЦИОНИХ ТЕХНОЛОГИЈА У СРБИЈИ
Садржај: Европска комисија - Директорат за информационо друштво (EC-DG INFSO) наручили су студију истраживачно-развојних капацитета у ИКТ области у Србији. Студија је истовремено рађена када и у другим
новопридруженим чланицама ЕУ. Главни циљ истраживања био је да се прикажу постојећи истразивачко-развојни капацитети у ИКТ области, са намером да се Србија што ефикасније укључи у европски истраживачки
простор, пре свега у FP7-ICT програм. Анализа је укључивала следеће задатке:
- Идентификацију главних носилаца истразивачко-развојне делатности, центара изврсности и потенцијалних центара изврсности и њихових области експертизе. У том контексту, направљена је база података "Ко је ко у ИКТ истраживањима у Србији".
- Анализу могућности и препрека за успешније учешће и интеграцију Србије у FP7-ICT пројекте. Предлог акција на националном и европском нивоу, које треба предузети да би се повећало учешће српских истраживачких организација у FP7-ICT пројектима.
- Анализу текуће и планиране инфраструктуре за истраживање и развој у ИКТ области.
- Преглед студија и стратешких докумената важних за истраживање и развој у ИКТ области у Србији.
- Анализу досадашње успешности српских истраживачких организација у FP6 и FP7-ICT пројектима.
Студија је финализована и прихваћена од стране Европске комисије, Министарства за науку, као и Министарства за телекомуникације и информационо друштво, као тачна слика ИКТ капацитета у Србији, истовремено приказујући кључне организације са њиховим одговарајућим областима експертизе.
детаљније
Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се у четвртак, 16. јуна 2011, од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.
Предавач: Дјорђе Кадијевић
Наслов: The use of spreadsheets in the finance industry
Садржај: Spreadsheets are major tools in the finance industry. In order to find out how these tools are used, we examined recently published research papers and interviewed seven experienced bankers. This examination showed that spreadsheets may be used insufficiently, uncritically, and erroneously. By focusing on the quality of data and models (to be) exploited, this paper presents main details of this business-risky use of spreadsheets. Implications for vocational education are included.
детаљније
Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 15. јуна 2011. у 14 часова, на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.
Предавач: Сандра Живановић (Технички универзитет Луизијане, Растон, САД)
Наслов предавања: ПРИМЕНА НАНОТЕХНОЛОГИЈЕ У ОПТОЕЛЕКТРОНСКИМ И ЕЛЕКТРОНСКИМ НАПРАВАМА
детаљније
Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 14. јуна 2011, од 18-20 h на Математичком факултету (пројектор сала, IV спрат)
Предавач: Раде Живаљевић
Наслов предавања: Приказ рада "The Van Kampen obstruction and its relatives" Сергеја Мелихова (наставак II ).
Садржај: У Београду ће као гост Математичког факултета и Математичког института САНУ од 19 до 26 јуна боравити Сегеј Мелихов (Sergey Melikhov) са Стеклов института РАН из Москве. Очекујемо да гост одржи неколико предавања на разне теме. Семинар ЦГТА ће тим поводом имати неколико прегледних уводних предавања замишљених као припрема и намењених ширем кругу слушалаца.
детаљније
Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 14. јуна 2011. у 14:15 часова на Математичком институту САНУ, сала 301ф, 3. спрат.
Предавач: Маријана Тошић, Факултет организационих наука, Београд
Наслов предавања: УПРАВЉАЊЕ РИЗИКОМ У РЕАЛИЗАЦИЈИ TERADATA СКЛАДИШТА ПОДАТАКА НА CLOUD COMPUTING ИНФРАСТРУКТУРИ
Садржај: У савременим пословним системима као подршка за одлучивање користе се системи за складиштење података и пословна интелигенција.
Постоји већи број различитих решења за реализацију система за складиштење података. Један од актуелних трендова представљају решења за реализацију складишта података у облаку, тј. на cloud computing инфраструктури. Приликом реализације складишта података у облаку неопходно је размотрити и идентификовати факторе ризика, у циљу свеобухватне анализе и доношења закључака о мерама за њихово минимизирање или избегавање а ради ефикасног пословања предузећа. Кроз развој Teradata складишта података на Amazon cloud computing инфраструктури ће се, помоћу MSF методологије, на конкретном примеру анализирати идентификовани ризични догађаји и биће приказано управљање уоченим ризицима.
детаљније
Среда, 15. јун 2011. у 14 часова
Сандра Живановић (Технички универзитет Луизијане, Растон, САД)
ПРИМЕНА НАНОТЕХНОЛОГИЈЕ У ОПТОЕЛЕКТРОНСКИМ И ЕЛЕКТРОНСКИМ НАПРАВАМА
Састанци Семинара одржавају се у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.
http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/
детаљније
У четвртак, 9. јуна, у 18 часова биће одржан наредни састанак Семинара Катедре за рачунарство.
Предавач: Адам Софронијевић, Универзитетска библиотека "Светозар Марковић"
Наслов предавања: Електронске књиге и промене у читању
Апстракт предавања и више детаља о семинару може се пронаћи на:
http://computing.matf.bg.ac.rs
детаљније
Друга по реду презентација претраживача Кобсон биће одржана у четвртак, 9. јуна у 15h у БИМ сали на 4. спрату Математичког факултета.
Биће представљен претраживач Кобсон и демонстриране његове могућности и начини претраживања научних часописа и књига у електронским базама.
Презентација је намењена младим истраживачима, студентима (посебно мастер и докторских студија), као и свим заинтересованим колегама.
Презентацију ће одржати колегиница Миљана Тодоровић из Библиотеке Математичког факултета.
детаљније
Састанак Семинара Геометрија, визуелизација и образовање са применама одржаће се у четвртак, 2. јуна 2011, од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михајлова 36.
Предавач: Братислав Илић
Наслов предавања:
Уводни део - Аморфне форме у архитектури;
Студија случаја - ГЕОМЕТРИЈСКА ОПТИМИЗАЦИЈА СЛОБОДНИХ ФОРМИ НА ПОЛИГОНАЛНОЈ ОСНОВИ
Садржај: Пројектовање аморфних архитектонских облика поред примене софтвера за моделовање, захтева интензивнију примену математике. Специфична методологија пројектовања укључује два основна критеријума економске оправданости, а то су стабилност конструкције и изводљивост тродимензионалних структура. Код једнопојасних просторних конструкција остварују се повољни статички утицаји и деформације применом оптималних геометријских облика заснованих на избору оптималних кривих (потпорне линије лука и ланчанице). Након тога избором оптималне геометријске поделе остварује се типизација штапова и чворова у извођењу. У овом раду биће приказани резултати истраживања варијантних решења за карактеристичан случај формирања просторне структуре на неправилној полигоналној основи. Истраживање има за циљ унапређење методологије пројектовања у архитектури кроз мултидисциплинарни приступ у решавању естетског, математичког и техничког проблема, примењујући у варијантним решењима различите приступе. Са друге стране ће бити исказан значај математике из једне нове визуре - истовремено као незаобилазног сегмента креативне индустрије двадесет првог века и примењене науке у инжењерству и архитектури.
Кључне речи: слободна форма, геометријска оптимизација
детаљније