Семинар за рачунарство и примењену математику, 17. јун 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 17. јуна 2014, са почетком у 14:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: мр Милица М. Јанковић, Електротехнички факултет

Наслов предавања: КОНЦЕПТ ВИРТУЕЛНЕ ИНСТРУМЕНТАЦИЈЕ: ПРИМЕНА У НУКЛЕАРНОЈ МЕДИЦИНИ

Садржај: Напредак рачунарских технологија и приступачност цена аквизиционог хардвера омогућили су експанзију тзв. виртуелних инструмената.

Савремени мерно-управљачки системи интегришу стандардни PC, аквизициони хардвер и апликацију дизајнирану према потребама и жељама корисника. Скоро две деценије, у Лабораторји за Биомедицинко Инжењерство и Технологије на Електротехничком факултету у Београду, развијају се виртуелни инструменти за биомедицинске примене.

Ово предавање је посвећено GammaKey систему за аквизицију, обраду и архивирање студија добијених полуаналогним гама камерама.

GammaKey систем замењује функционалност застарелих нуклеарно-медицинских рачунарских система, омогућава размену података у DICOM формату и својом отвореном архитектуром омогућава развој нових дијагностичких техника.

GammaKey систем је валидиран и евалуиран у два водећа нуклеарно-медицинска центра у Србији, Клиничком центру Србије и Клиничком центру Војводине, на преко 30 000 пацијената.

У оквиру GammaKey софтвера, имплементиране су и три специфичне анализе сцинтиграфских снимака, недоступне у сличним комерцијалним софтверима:

1) за тестирање ефикасности спленектомије,

2) за детекцију и локализацију паратироидних аденома,

3) за процену функционисања пљувачних жлезда.

детаљније

ЦГТА семинар, 17. јун 2014.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 17. јуна 2014, од 18-20h у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Александар Вучић

Наслов предавања: Степени пресликавања међу (n-2)-повезаним, (2n-1)-димензионалним Поенкареовим комплексима


Садржај:  Формулисани су потребни и довољни услови за постојање пресликавања из наслова предавања.

Као илустрација одређен је скуп свих допуштених степена за конкретне Поенкареовео комплексе.

детаљније

Студенти Математичког факултета финалисти такмичења Imagine Cup

Лазар Радосављевић, Ђорђе Релић и Даниел Шарановић, студенти модула Рачунарство и информатика, и Никола Цимбаљевић, студијски програм Информатика, чланови су тима BarFoo са ментором Срђаном Божовићем.

BarFoo је постигао изузетан успех и представљаће Србију у финалу највећег светског студентског IT такмичења "Imagine Cup", од 29. јула до 2. августа у Сијетлу.

У Светском полуфиналу учествовало је више од 170 тимова из 76 земаља, а наш тим заблистао је захваљујући иновативној апликацији "Sonochrome" за Windows Phone 8 и Windows 8.1.

Ова апликација претвара боје у звук и на тај начин помаже далтонистима и слепим особама да осете боје.

Идеја за апликацију “Sonochrome” настала је након што су студенти Математичког факултета чули говор “Слушам боје” Нила Харбисона (Niel Harbisson) на TED Global конференцији, током кога овај уметник, који је далтониста од рођења, описује како је “eyeborg” уређај побољшао његов квалитет живота, јер му је омогућио да осети боје. (извор: http://www.b92.net/tehnopolis/aktuelno.php?yyyy=2014&mm=06&nav_id=857711)

Иако су свесни да је конкуренција изузетно јака, чланови тима BarFoo ипак се надају победи.


Сви заинтересовани могу их контактирати на следећи начин:

http://www.sonochrome.org

https://www.facebook.com/sonochromeapp

https://twitter.com/SonochromeApp

e-mail: sonochrome@outlook.com

You tube снимак презентације

Наши студенти позивају све колеге да се пријаве за следеће такмичење.

Досадашњи успеси на овом такмичењу:

http://www.math.rs/vesti/52/finale-imagine-cup-takmicenja-za-2009/

http://www.math.rs/vesti/301/finale-imagine-cup-takmicenja-za-2010/

Честитамо нашем тиму и желимо им победу!

Боје кроз музику - апликација за слепе, прилог РТС

детаљније

Састанак семинара Катедре за рачунарство и информатику, 12. јун 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. јуна 2014. са почетком у 18 часова у сали 718, Математичког факултета.

Програм семинара:

- приказ предлога теме докторске дисертације Миљане Младеновић "Информатички модели у анализи осећања засновани на језичким ресурсима"

- приказ предлога теме докторске дисертације Весне Маринковић "Аутоматско решавање конструктивних проблема у геометрији"


Детаљније информације о Семинару и апстракти излагања доступни су на:

http://computing.matf.bg.ac.rs.

детаљније

Семинар за механику, 11. јун 2014.

Наредни састанак семинара биће одржан у среду, 11. јуна 2014, са почетком у 18 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Милош Којић, БИОИРЦ, Крагујевац, The Methodist Hospital Research Institute, Хјустон

Наслов предавања: КОНВЕКТИВНО-ДИФУЗИОНИ ТРАНСПОРТНИ МОДЕЛ ТУМОРА

Садржај:  Тумор представља веома сложен биолошко-физички систем у коме се транспорт материје може описати физичким законима. За лечење тумора веома је значајно утврдити процес транспорта лекова унутар тумора како би се уништиле болесне (канцерогене) ћелије.

Данас се улажу огромни напори широм света у лечење тумора, који обухватају лабораторијска, клиничка и теоријска истраживања.

У саопштењу се представља наш нумерички модел конвективно-дифузионог транспорта у тумору. Модел се заснива на законима физике транспорта, нумеричкој методи коначних елемената и на подацима директно генерисаним из слике тумора.

Износе се детаљи наших поставки како би модел био ефикасан и применљив на целу структуру тумора, укључујући веће крвне судове (артериоле и венуле), капиларну мрежу и ткиво.

Такође, модел садржи еквивалентни континуум, који замењује капиларну мрежу, и специфичне коначне елементе за повезивање крвних судова и континуума.

Модел је такође применљив на пренос топлоте уз конвективни транспорт флуидом у крвним судовима и ткиву.

Биће назначене и неке генерализације које могу послужити за примену на целим органима. Одабрани нумерички примери решења показују применљивост и садашње стање развијеног нумеричког модела.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 10. јун 2014.

Наредни састанак семинара биће одржан у уторак, 10. јуна 2014, са почетком у 14:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Татјана Јакшић, Бојан Маринковић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: НОВИ КЛАСТЕР МИ САНУ

Садржај:  Математички институт САНУ је у овом пројектном циклусу од Министрарства науке, просвете и технолошког развоја добио нови кластер.

То је савремени вишепроцесорски рачунар, високих перформанси који омогућава ефикасно извршавање, како секвенцијалних тако и паралелних програма.

Циљ овог предавања је информисање потенцијаних корисника о употреби новог кластера уз примере неких основних сценарија коришћења.

Право коришћења кластера имају сви учесници пројеката, али и остали сарадници Математичког института САНУ.

С обзиром да је, као што ће се видети из предавања, употреба кластера једноставна позивамо вас да се што пре укључите у његову експлоатацију.

детаљније

ЦГТА семинар, 10. јун 2014.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 10. јуна 2014, од 18-20 часова у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Филип Јевтић

Наслов предавања:  Tensegrity - геометријске конструкције(Tensegrities and Global Rigidity)

Садржај: Тенсегрити (tensegrity = TENS(ion)(int)EGRITY) геометријска форма дугује своју стабилност напрегнутим елементима (опругама, гредама, сајлама) које целу конструкцију држе у динамичкој равнотежи.

У предавању ће бити изложена математичка теорија ових структура према чланку    R. Connelly, Tensegrities and Global Rigidity,
http://www.math.cornell.edu/~connelly/Tensegrity-Global.pdf

Као аперитив биће послужена једна од 33 минијатуре (Miniature 7: Are These Distances Euclidean) из књиге J. Matousek, Thirty-three miniatures, http://kam.mff.cuni.cz/~matousek/stml-53-matousek-1.pdf

Предавање носи жиг "ЖИВА МАТЕМАТИКА" и намењено је најширој публици.

детаљније

Семинар Геометрија, образовање и визуелизација са применама, 5. јун 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 5. јуна 2014, са почетком у 17:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Professor Gabriel Ruiz Hernandez, Institute of Mathematics of the National University of Mexico (UNAM)

Наслов предавања: Surfaces in space forms foliated by geodesics and lines of curvature

Садржај: We will prove a local result for a constant mean curvature surface in a space form: If the surface is foliated by curves that are both geodesics and lines of curvature then it is invariant under the action of a Killing vector field. This is part of a work in progress with Antonio Di Scala from Torino.

детаљније

Семинар за механику, 4. јун 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 4. јуна 2014, са почетком у 18 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Драгомир Зековић, Машински факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: ДИНАМИКА МЕХАНИЧКИХ СИСТЕМА СА НЕЛИНЕАРНИМ НЕХОЛОНОМНИМ ВЕЗАМА – III АНАЛИЗА КРЕТАЊА, Други део

Садржај: Анализира се кретање нехолономног механичког система са две материјалне тачке којима се намеће нелинеарно ограничење на брзинама тих тачака у виду једнакости интензитета брзина.

За такав систем се анализирају: једначине веза, реакције веза, тј. начин варирања таквих веза, трајекторије тачака система, линеарни интеграли по генералисаним брзинама, тј. цикличне координате.

На овом моделу се јасно показује да, у случају нелинеарних нехолономних веза, Хамилтоново дејство у општем случају нема стационарну вредност.

На крају су изведене једначине брахистохроног кретања описаног система и одређене брахистохроне појединих тачака.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 3. јун 2014.

Наредни састанак Семинара за биће одржан у уторак, 3. јуна 2014, са почетком у 18h у сали 809 Математичког факултета.

Предавач: др Frank van den Bosch, ванредни професор, Универзитет Јејл, САД

Наслов предавања: On the assembly of galaxies in dark matter haloes

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести