Седми Симпозијум - Математика и примене, 04-05. новембар 2016, Београд

Новости

Ове године ће гости Симпозијума по први пут бити у прилици да, осим присуствовања предавањима, купе издања Математичког факултета, а списак наслова са ценовником можете погледати овде

Са задовољством Вас обавештавамо да ће се 04. и 05. новембра 2016. одржати седми Симпозијум МАТЕМАТИКА И ПРИМЕНЕ - национални скуп са међународним учешћем, у организацији Математичког факултета Универзитета у Београду и Српске академије наука и уметности.

Програм симпозијума можете преузети овде.
Дводневни научни скуп одвијаће се у 3 секције:

детаљније

НЦД Преглед, пријава радова, рок 20.11.2016.

Позивамо вас да на адресу ncd@matf.bg.ac.rs пошаљете радове, који ће, уколико прођу поступак рецензије, бити штампани у часопису Преглед Националног центра за дигитализацију.

Рок за слање радова је 20. новембар 2016. године.

Као наслов поруке наведите: НЦД Преглед, пријава рада.

Радови треба да буду објављени у децембарском броју НЦД прегледа.

Упутство за писање рада

Уредништво часописа "Преглед НЦД"

детаљније

Српски народ и календарско питање (1), среда 2.11.2016.

У последње време у јавности у Србији веома су присутни коментари о питању реформе Јулијанског календара, усвојеног на предлог делегације Српске православне цркве 1923. године на Свеправославном конгресу у Цариграду. Прецизније речено – питањима његове примене код једног дела аутокефалних православних цркава, које то нису учиниле до сада. У тим коментарима видљив је покушај да се укаже како се наводно ради о прихватању Грегоријанског календара, односно одступању од Јулијанског календара.

Удружење Милутин Миланковић своје програмске активности усмерава на изучавање дела великог српског и светског научника Милутина Миланковића. Посебну вредност и актуелност у тим изучавањима имају његови радови који се односе на реформу Јулијанског календара, као и допринос и подршку Српске православне цркве његовим радовима.

Удружење сматра да произвољна тумачења у јавности нису корисна, да стварају конфузију и да је неопходно да се прикупе и јавности представе подаци о настанку и развоју календарског знања са гледишта математичке и астрономске теорије мерења и рачунања времена, историји календарских знања од најстаријих времена до данас, митолошкој и теолошкој подлози календара, као и историји настанка и модификацијама најпознатијих календара, све до специфичног доприноса Милутина Миланковића реформи православног календара.

Удружење Милутин Миланковић, у сарадњи са Српском православном црквом и Управом за сарадњу с црквама и верским заједницама, реализује пројекат: „Српски народ и календарско питање“ у оквиру кога је предвиђено одржавање стручних предавања, трибина и округлог стола, уз учешће еминентних познавалаца календарског питања, као и  присуство јавности.

Тиме ће се допринети да веома широки круг заинтересованих институција и појединаца добију веома квалитетне и објективне информације о календарском питању, посебно о реформи Јулијанског календара, као и о ставу Српске православне цркве о овом, за њу, изузетно значајном питању.

Теме првог предавања су: Историја календарског питања (предавач Проф. др Милан С. Димитријевић) и Астрономско и календарско питање Лепенског вира (предавачи Александра Бајић и Хрстивоје Павловић).

мр Славко Максимовић, председник
Удружење Милутин Миланковић
Маршала Бирјузова 53 (улаз Поп Лукина 1Б)
11000 Београд
Телефон: (+381) 011 328 69 87, 011 328 69 83
Е-пошта:milankovicm@gmail.com <mailto:milankovicm@gmail.com>
Web:www.milutinmilankovic.rs <http://www.milutinmilankovic.rs/>

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 3. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 3. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Александар Шебековић, Универзитет у Крагујевцу

Наслов предавања: УНУТРАШЊЕ И СПОЉАШЊЕ СИМЕТРИЈЕ У РИМАНОВОЈ ГЕОМЕТРИЈИ

Апстракт:

На предавању ће бити дат кратак преглед Риманове геометрије.

Разматран је историјат релација између унутрашњих и спољашњих величина подмногострукости дате Риманове многострукости, са посебним нагласком на Десцовим симетријама на Винтгеновим идеалним подмногострукостима.

Такође је доказано да су Винтгенове идеалне подмногострукости Ротерови простори.

Проучавани су и Ричијеви и Казоратијеви главни правци на овим подмногострукостима и показано је да се они поклапају.

Завршни део излагања се бави уопштеним Винтгеновим идеалним Лежандровим подмногострукостима у Сасакијевим просторним формама.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 3. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 3. новембра 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Планирано је да представници компаније Google одрже стручну трибину под називом: "How (not) to write features at Google".

На трибини ће бити речи о томе како изгледа посао софтверског инжењера, као и о праксама и процесу запошљавања.

Детаљније информације су доступне на сајту Семинара:
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Математички методи за механику, 2. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 2. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: СИСТЕМИ С ЈЕДНИМ СТЕПЕНОМ СЛОБОДЕ

Апстракт: У питању је друго у низу предавања на специјалном курсу "Увод у аналитичку механику и симплектичку геометрију".

детаљније

Могућности за сарадњу са Сити Универзитетом у Хонгконгу и Универзитетом Приморска из Словеније

Могућности за сарадњу са  Сити Универзитетом, Хонгконг

Универзитет у Београду је недавно потписао споразум о сарадњи са Сити Универзитетом из Хонконга (http://www.cityu.edu.hk/). Споразум предвиђа размену истраживача, наставног особља, студената, заједничке истраживачке пројекте, као и друге видове сарадње у оквиру области од заједничког интереса.

Колеге из Хонгонга су изразиле спремност да понуде одређени број стипендија студентима докторских студија који би део истраживања обавили на Сити Универзитету, као и да уложе средства у пројекте које би заједнички реализовали професори и истраживачи са Универзитета у Београду и Сити Универзитета у Хонконгу.

Информације о програмима за студенте докторских студија су доступне на:
http://www.cityu.edu.hk/pg/201617/catalogue/catalogue_R.htm?page=R/R_programme_index.htm

До 20. новембра 2016. требало би доставити Ректорату кратке предлоге пројеката који би могли бити реализовани, односно теме и области потенцијалне сарадње, и имена и кратке биографије студената докторских студија који су заинтересовани да део истраживања обаве на Сити Универзитету.

Молимо заинтересоване колеге да горе наведене предлоге пошаљу мејлом најкасније до 16. новембра на адресе zoricast[at]matf.bg.ac.rs и dilic[at]matf.bg.ac.rs, а обједињени предлози ће затим бити прослеђени Ректорату.

Могућности за сарадњу са Универзитетом Приморска, Словенија

Недавно је у посети Универзитета у Београду боравила делегација са Универзитета Приморска, Копар, Словенија (https://www.upr.si/sl/) у циљу успостављања сарадње са Универзитетом у Београду. Чланови делегације, Драган Марушић, ректор Универзитета Приморска и Клавдија Кунтар, деканица Факултета за математику, природне науке и информационе технологије (Faculty of mathematics, natural sciences and information technologies - FAMNIT, http://www.famnit.upr.si/en) посетили су Математички факултет и том приликом су изразили заинтересованост за сарадњу са нашим факултетом у области математике и информационих технологија.

Колеге са факултета FAMNIT су изразиле спремност за размену наставника, студената, заједничке истраживачке пројекте, организацију конференција, радионица, летњих школа и сличних активности у областима од заједничког интереса, а које би биле финансиране из европских и других фондова.

Факултет FAMNIT Универзитета Приморска биће домаћин Европског конгреса математичара који ће бити одржан у јулу 2020. у Порторожу, Словенија. http://www.8ecm.si/

Такође, FAMNIT издаје часопис Ars Mathematica Contemporanea: http://amc-journal.eu/index.php/amc који се налази на Science Citation Index-Expanded (SCIE) листи и могао би бити интересантан неким истраживачима.

Молимо заинтересоване колеге да предлоге за сарадњу са FAMNIT факултетом пошаљу најкасније до 20. новембра на адресе zoricast[at]matf.bg.ac.rs и dilic[at]matf.bg.ac.rs, а обједињени предлози ће затим бити прослеђени Ректорату и колегама са FAMNIT-а.

На крају, скрећемо пажњу да је отворен је позив за размену студената са Универзитом Приморска у оквиру Еразмус+ КА1 програма. За студенте из Србије предвиђено је 1 место на факултету FAMNIT у трајању од 5 месеци, независно од нивоа студија.

Рок за пријаву је 10. новембар.

http://www.famnit.upr.si/en/cooperation/exchange/erasmus-students-incoming

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 1. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 1. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: др Лена Ђорђевић, Факултет организационих наука, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ДЕТЕКЦИЈА И АНАЛИЗА ГРЕШАКА У ИМПЛЕМЕНТАЦИЈИ ДИНАМИЧКИХ ДИСКРЕТНИХ МОДЕЛА УПРАВЉАЊА ЗАЛИХАМА

Апстракт: Дискретним динамичким симулационим спредшит моделом се, на веродостојан начин, могу представити и решавати проблеми управљања залихама са комплексним математичким апаратима, и они се, на тај начин, могу релативно једноставно применити у реалним системима.

Основна тема овог предавња је приступ за обезбеђење вишег квалитета динамичких дискретних модела за управљање залихама, развијених у спредшитовима. Приступ је намењен детекцији и анализи грешака у наведеним моделима и утврђивању њихових узрока на брз и ефикасан начин. Новоразвијени приступ се заснива на карактеристикама проблема и начину моделирања,као и методама операционих истраживања, техникама развијеним у области информационих система и спредшит инжењерства.

Развој и евалуација приступа је реализована над спредшит моделом економичне количине наручивања залиха за више производа са ограниченим простором складиштења.

детаљније

HEduFair 2016 у Београду, 10. новембар 2016.

Фондација Темпус-Еразмус+ канцеларија у Србији по други пут организује Сајам високог образовања и Еразмус+ контакт семинар - HEduFair 2016 у Београду, 10. новембра 2016. у хотелу Метропол.

HEduFair је догађај који Фондација Темпус организује једном годишње у новембру да би се повезале високошколске установе из Србије и из програмских земаља. Поред представника високошколских установа на догађају учествују и представници националних агенција из програмских земаља, као и националних Еразмус+ канцеларија из региона.

HEduFair је прилика да представници различитих високошколских установа упознају своје колегинице и колеге из програмских земаља, представе своје институције и разговарају о конкретним облицима сарадње у оквиру програма Еразмус+.

детаљније

Нови Еразмус+ општи позив за 2017. годину

Објављен је нови Еразмус+ општи позив за предлоге пројеката за 2017. годину у којем се налазе рокови за све појединачне компоненте програма.

Захваљујући томе што су недавно започете припремне мере за пуноправно учешће Србије у програму, институције из Србије ће од овог конкурсног рока имати могућност ограниченог учешћа у неколико нових врста пројеката. Поред могућности које иначе има као партнерска земља региона Западног Балкана, за Србију су сада додатно доступни пројекти за:

  • КА1 Мобилност за школе
  • КА1 Мобилност у области стручног образовања и обука
  • КА1 Мобилност у области образовања одраслих
  • КА1 Мобилност младих
  • КА2 Стратешка партнерства у области стручног образовања и обука


Преглед свих врста пројеката у којима Србија може да учествује, као и рокова у оквиру овог Конкурса, можете погледати ОВДЕ.

Више детаља о правилима, и могућностима учешћа можете пронаћи у ажурираној верзији Еразмус+ Програмског водича за 2017. годину. Ускоро се очекује објављивање и Националног позива за пројекте за које се пријаве подносе Фондацији Темпус.

On-line пријавни формулари и пратећа документација су тренутно у изради и биће објављени у најкраћем року на сајтовима националних агенција (у случају децентрализованих акција) и Извршне агенције за образовање, аудиовизуелне садржаје и културу (EACEA), док ће за пријаве које се подносе Фондацији Темпус више информација бити благовремено објављено на сајту Фодације Темпус www.erasmusplus.rs

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести