Семинар за рачунарство и примењену математику, 15. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 15. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Милош Милутиновић, Факултет организационих наука, Универзитет у Београду

Наслов предавања: МОДЕЛ СИСТЕМА ЗА АДАПТИВНО МОБИЛНО УЧЕЊЕ СТРАНИХ ЈЕЗИКА

Апстракт: Предмет истраживања је адаптивно мобилно учење страних језика. Централни проблем је испитивање метода и техника прилагођавања језичких образовних садржаја и начина презентације и интеракције у складу са когнитивним могућностима корисника у покрету. Развијени модел за мобилно адаптивно учење страних језика разматра различите параметре адаптације примењиве на мобилно окружење и обухвата онтолошки оквир за формално описивање образовних садржаја, карактеристика мобилног уређаја, ученика и контекста учења. При описивању образовних садржаја, примењени су објекти учења као стандардне јединице садржаја. На основу онтолошког оквира и метаподатака објеката учења, представљен је механизам за преговарање и адаптацију. Предложени модел је развијен и имплементиран у оквиру инфраструктуре за рачунарство у облаку Катедре за електронско пословање на Факултету организационих наука. Имплементација је изведена за учење јапанског језика коришћењем мрежа речи као основе за изградњу базе знања

детаљније

Отворен четврти позив за размену у оквиру програма EUROWEB plus

ЕУROWEB PLUS (http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/) је међународни пројекат академске мобилности у коме учествује девет универзитета из Европске уније и девет универзитета са простора Западног Балкана.

Фокус пројекта је на следећим тематским областима: електротехника, математика, рачунарство, информатика, машинство и финансије.

Управо је отворен четврти позив за доделу стипендија за мобилност студената, наставног и ненаставног особља у оквиру EUROWEB plus пројекта. Рок за пријаву је 20. јануар 2017. године, а резултати конкурса биће познати током марта 2017.

Заинтересовани студенти, професори и административно особље са факултета Универзитета у Београду могу се пријавити за боравак искључиво на неком од партнерских универзитета из Европске уније и то у областима и за програме које су универзитети-партнери понудили у оквиру текућег позива EUROWEB plus пројекта:

1.Malardalen University, Шведска
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/mdh/
2.Universita degli Studi dell`Aquila, Италија
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/download/UDA_offer.pdf
3.VU University Amsterdam, Холандија
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/download/VU_offer.pdf
4.Universität Paderborn, Немачка
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/download/UP_offer.pdf
5.Åbo Akademi University, Финска
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/download/TUCS_offer.pdf
6.Sofia University St. Kliment Ohridski, Бугарска
https://www.uni-sofia.bg/index.php/eng/the_university/international_relations/contacts
7.University of Osijek, Хрватска
http://www.unios.hr/?g=5&i=40
8.Universitat de les Illes Balears, Шпанија
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/download/UIB_offer.pdf
9.Politehnica University, Bucharest, Румунија
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/download/PUB_offer.pdf

У оквиру четвртог EUROWEB plus позива, приоритет је размена студената и то првенствено на основним и мастер студијама. За универзитете са Западног Балкана укупно је предвиђена 21 мобилност за студенте основних студија и 21 мобилност за студенте мастер студија. Предвиђена дужина мобилности је 6 до 10 месеци. Почетак мобилности је јесен 2017. године, или пролеће 2018. године. Мали број мобилности је предвиђен за студенте докторских и постдокторске студије. Пријављивање се искључиво врши коришћењем електронског система:
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/application/applicant/

Више информација и списак неопходних докумената за пријаву може се наћи ОВДЕ.

Детаљно упутство за процедуру пријављивања је:
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/download/MobileMe-ManualForApplicants.pdf

Презентације EU партнерских универзитета и контакт особе задужене за EUROWEB PLUS пројекат на партнерским универзитетима могу се наћи на:
http://www.mrtc.mdh.se/eurowebplus/index.php?choice=partners

Контакт на Универзитету у Београду:
Јована Илић
Сектор за међународну сарадњу
тел: 011/3207-452, факс: 011/3281-149
jovana.ilic@rect.bg.ac.rs

детаљније

Награда за најбоље дипломце, `Круна успеха`, 7.11. до 27.11.2016.

Двоје најбољих дипломираних студената УБ и ове године биће награђени „Круном успеха", даром породичне фирме „Petite Geneve Петровић" која уз подршку Амбасаде Швајцарске федерације и независне стручне комисије већ 11. годину награђује најбоље дипломце.

За награду могу конкурисати дипломци који су, без понављања иједне године студија, апсолвирали у школској 2015/2016. години и дипломирали са просечном оценом вишом од 9,00 (основне или мастер студије) до истека свог апсолвентског стажа, најкасније до 01.11.2016.

Конкурс је отворен од 7.11. до 27.11.2016. године.

Потребна документација

На свечаној додели награде „Круна успеха“  која ће се одржати 13. децембра 2016. године у ректорату УБ, двоје изабраних кандидата биће награђени часовницима „Rolex“, које поклања породична фирма „Petite Geneve Петровић“.

Прошлогодишњи добитници

http://www.krunauspeha.rs

детаљније

Дан примирја у Првом светском рату - нерадни дан, петак 11.11.2016.

детаљније

Одлука о расписивању конкурса за доделу стипендија Задужбине Љубице М. Здравковић за школску 2016/2017. годину

Расписује се Конкурс за доделу једне стипендије студентима Универзитета у Београду, за школску 2016/2017. годину.

На Конкурс се могу пријавити студенти основних академских студија који се у школској 2016/2017. години финансирају из буџета Републике Србије.

Критеријуми за добијање стипендије су:
1) редовно уписивање школске године,
2) висина просечне оцене свих положених предмета током студирања, најмање 9,00.
3) други постигнути резултати (научни и стручни радови, значајни успеси на домаћим и међународним такмичењима студената и сл.).

Студенти који су корисници других стипендија, немају право на стипендију Задужбине.

Стипендија се додељује десет месеци у месечном износу од 10.000,00 динара.

Детаљније о пријављивању

детаљније

Семинар Биоинформатика, 9. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 9. новембра 2016. у сали БИМ Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

Предавач: Ненад Митић, Математички факултет

Наслов предавања: БАЗА ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО УТВРЂЕНИХ НЕУРЕЂЕНИХ РЕГИОНА ПРОТЕИНА

Апстракт:
Протеини који немају потпуно уређену 3D структуру имају значајну улогу у различитим врстама ћелијских процеса. У последње две деценије експериментално је потврђено постојање великог броја протеина чији поједини региони имају неуређену структуру. Подаци о оваквим протеинима су прикупљени и организовани у базу података протеина са неуређеним регионима. Прва верзија базе је објављена 2005. године у САД, и ажурирана је све до 2013. године. После три године паузе, у Европи је формирана нова ажурирана и проширена база са повећаним бројем карактеристика протеина.

На предавању ће бити изложене карактеристике старе и нове верзије базе, приказ расположивих ресурса, као и (критички) осврт на постојеће
програме за предвиђање неуређених региона протеина узимајући расположиве податке из базе као основу.

Организатори семинара су проф. др Гордана Павловић-Лажетић, проф. др Бранко Драговић и проф. др Ненад Митић, руководилац

детаљније

Активности на семинарима: Геометрија, образовање и визуализација са применама, 10. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 10. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Ђорђе Баралић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: "ОБИЈЕНЕ" ЛЕБЕГОВА, ККМ И ХЕКС ТЕОРЕМА

Апстракт: На предавању ће бити доказане генерализације класичне Лебегове теореме о покривачима куба и ККМ теореме о покривачима симплекса за класе простих политопа чији су хроматски бројеви мали.

Теореме које проширујемо имају огроман значај у математици јер су еквиваленти Шпернеровој леми и Брауверовој теореми о фиксној тачки.

Такође ћемо показати да Хекс теорема за куб важи за много ширу класу политопа који су лепо "обојени".

Предавање је засновано на заједничком раду са Р. Живаљевићем http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0097316516301017  који је изашао у Journal of Combinatorial Theory, Serie A.

детаљније

Математички методи за механику, 9. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 9. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: КРЕТАЊЕ У ЦЕНТРАЛНОМ ПОЉУ

Апстракт: У питању је друго у низу предавања на специјалном курсу "Увод у аналитичку механику и симплектичку геометрију".

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 8. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 8. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Татјана Јакшић Кругер, Математички институт САНУ

Наслов предавања: КОНВЕРГЕНЦИЈА BCO МЕТОДЕ

Апстракт:

Метода оптимизације колонијом пчела (Bee Colony Optimization, BCO) је алгоритам инспирисан природом, прецизније понашањем пчела у потрази за храном. То је метахеуристичка метода намењена за примену на тешке проблеме оптимизаијце који се јављају у реалном животу.

BCO су предложили Лучић  и Теодоровић  2001. године. Веома је једноставна, али ефикасна метода која је већ  успешно примењена на разне проблеме комбинаторне и континуалне оптимизације.

На предавању ће бити изложена теоријска верификација алгоритма као и докази конвергенције разних варијанти BCO методе. Приказани резултати смањују јаз између успешне практичне примене и недостајуће теоријске анализе.

детаљније

Пријаве за учешће у програму TRAIN на Универзитету у Београду

Обавештавамо Вас да се на Универзитету у Београду током наредних пар месеци организује обука наставно-научног особља у оквиру програма TRAIN (http://train.bg.ac.rs/). Обука је организована кроз више модула, а план рада по модулима је следећи:

1. Методологија истраживања, писање научних радова и презентација резултата

а) Групација друштвено-хуманистичких наука (22. и 23. децембар 2016.)
б) Групација техничко-технолошких, природно-математичких и медицинских наука (16. и 17. јануар 2017.)

2. Дидактика у високом образовању и израда планова и програма високог образовања (5, 6. и 7.  децембар 2016.)

3. Припрема пријава за пројекте и управљање пројектима (12. и 13. децембар 2016.)

4. Вештине држања ефективних презентација (8. и 9. децембар 2016.)

5. Ерасмус + КА1 и КА2 (14. и 15. новембар 2016.)

6. Умрежавање и тимски рад (18. новембар 2016.)

7. Предузетништво и писање бизнис плана (16. и 17. децембар 2016.)

Уколико сте заинтересовани на неки од модула обуке, неопходно је да се пријавите mail-ом колеги Николи Савићу, TRAIN координатору Универзитета у Београду.

Контакт: Никола Савић, TRAIN координатор
Универзитет у Београду, Ректорат
Студентски трг 1, 11 000 Београд
Тел: +381 11 3207 496
Fax: +381 11 3281 149
email: nikola.savic@rect.bg.ac.rs

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести