Машинство и биомедицина, 13.12.2016.

Машински факултет Универзитета у Београду и Иновациони центар Машинског факултета позивају заинтересоване на предавање "Машинство и биомедицина – повезивање искуства из Чешке". Предавање ће се одржати на Машинском факултету у уторак 13. децембра 2016. године у 10 часова у Свечаној сали 211, II спрат, Краљице Марије 16.

Детаљније о предавању

Биће представљене и могућности за сарадњу и заједничко учествовање на међународним пројектима, као и опције које постоје за докторске студије студената из Србије на CEITEC институту.

Предавачи Директор Централно-европског института за технологију (CEITEC https://www.ceitec.eu/about-ceitec/t1107) из Брна, Чешка, и двоје докторанада овог института, који ће говорити о најновијим истраживањима из области технологија напредних материјала, микрофлуидике и тзв. ”лабораторије на чипу” (енгл. "lab on a chip").

Апстракт и биографије

детаљније

Одељење за математику, 9. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 9. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15
часова.

Предавач: Alexey Karapetyants, Southern Federal University, Russia

Наслов предавања: ON SOME NEW CLASSES OF SPACES OF ANALYTIC FUNCTIONS WITH NONSTANDARD GROWTH

Апстракт:

We introduce and study new general classes of spaces (analytic functions) of amalgam type using variety of norms for definition: such as variable exponent Lebesgue, Holder norm, Morrey-Campanato norm, Orlicz norm, their modifications and generalizations. The introduction of such mixed type norms allows to characterize with more accuracy the boundary behavior of analytic functions in these spaces and (or) the behavior of symbols of operators in these spaces (Toeplitz type operators). We propose combination of modern approaches developed recently for spaces of functions of nonstandard growth (real analysis) and specific approaches and methods developed earlier for the study of spaces of analytic functions (Bergman-type) and special classes of Toeplitz operators with unbounded symbols acting on these spaces.

детаљније

Вероватносне логике, 8. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 8. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Радош Бакић

Наслов предавања: СРПСКИ ЈЕЗИК - ЈЕДАН ПОГЛЕД У ПРОШЛОСТ

Апстракт:  Предавање се тематски наставља на ранија предавања о српском језику. Тема предавања је веза између српског и арапског језика.

детаљније

Одељење за механику, 7. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 7. децембра 2016. у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Бојан Новаковић, Катедра за астрономију, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ДИНАМИКА МАЛИХ ТЕЛА СУНЧЕВОГ СИСТЕМА

Апстракт: Сунчев систем дом је осам (а можда и девет) планета, њихових природних сателита, као и великог броја тзв. малих тела, астероида и комета.

Сви чланови нашег планетарног система се непрестано мењају под утицајем различитих фактора. Један од разлога зашто су мала тела Сунчевог система интересантна истраживачима свакако је и то што на њима остају записани трагови еволуције читавог система. Зато се често каже да сваки модел еволуције Сунчевог система мора бити верификован у појасу астероида који се простире између орбита Марса и Јупитера, и у коме се налази највећи број ових објеката.

Другим речима, свака таква теорија мора бити у сагласности са оним што знамо о овом појасу. Астероидни појас такође садржи и информације о својој сопственој еволуцији. Један такав пример представљају сударне фамилије астероида чије проучавање нам може открити много тога како о динамичкој, тако и о сударној еволуцији појаса астероида, али и читавог Сунчевог система.

Овом приликом представићемо најновија сазнања о динамици астероида, са посебним освртом на динамичку еволуцију сударних фамилија. Коначно, указаћемо и на нека отворена питања, и кратко продискутовати могуће одговоре на њих.


Поводом 70 година рада Математичког института САНУ, Одељење за механку у среду 7. децембра организује и Мини-симпозијум "Биомеханика и моделовање биолошкх система".

Скуп ће бити одржан у сали 2 САНУ у периоду 10-20 часова. Програм скупа може се преузети ОВДЕ.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 6. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 6. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Ана Анокић, Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ПРОБЛЕМ РАСПОРЕЂИВАЊА ВОЗИЛА ПРИ ОПТИМИЗАЦИЈИ ТРОШКОВА ТРАНСПОРТА ПОЉОПРИВРЕДНИХ СИРОВИНА

Апстракт: У раду је разматран реалан проблем који се односи на организацију транспорта у једној фабрици шећера у Србији. Представљен је прецизан математички модел проблема који је облика мешовитог целобројног програмирања са квадратним ограничењима (Mixed integer quadratically constrained problem-MIQCP). Модел је тестиран коришћењем егзактног решавача Линго 15. Како су резултати добијени само за тест примере малих димензија, развијен је хеуристички приступ за решавање инстанци проблема средњих и већих димензија. Представљене су карактеристике предложене хеуристике, као и експериментални резултати добијени решавањем Линго 15 и хеуристичким приступом на инстанцама различитих димензија. Анализа експерименталних резултата показује да хеуристички приступ брзо достиже сва позната оптимална решења на инстанцама малих димензија и даје решења на инстанцама средњих и већих димензија за које оптимално решење није познато.

У питању је заједнички рад са З. Станимировић, Ђ. Стакићем и Т. Давидовић.

детаљније

Семинар Биоинформатика, 7. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 7. децембра 2016. у сали 706 Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

Предавач: Драгана Дудић, мастер рачунарства, Центар за истраживање података и биоинформатику Пољопривредног факултета

Наслов предавања: РНК СЕКВЕНЦИРАЊЕ И ТРАНСКРИПТОМ БИЉАКА: СПЕЦИФИЧНОСТИ, АЛАТИ И ПРОБЛЕМИ

Апстракт:
РНК секвенцирање (RNA-seq) је процедура секвенцирања која омогућава анализу транскриптома и експресије гена, а која је омогућена појавом техника нове генерације секвенцирања (НГС). RNA-seq се битно разликује од ДНК секвенцирања у неколико аспеката. Сам процес креирања секвенци је специфичан јер се, због нестабилности РНК молекула, реверзибилном транскрипцијом генеришу цДНК библиотеке које се убацују у НГС секвенционер и секвенцирају. Даље, анализа података обухвата, између осталог, и мапирање на референтне секвенце. С обзиром да су, чак и за најистраживаније организме, транскриптоми и даље некомплетни, ово мапирање се у ствари врши на геном. Због тога уобичајени алати, попут BLAST-а или ClustalW, нису погодни за употребу, већ се развијају нови који узимају у обзир специфичност РНК података. Додатни проблеми настају у ситуацијама када се анализирају полиплоидни или високо репетитивни транскриптоми, какви су нпр. транскриптоми биљака. У оквиру излагања биће дат осврт на ове теме и представљени конкретни изазови са којима су се истраживачи суочили на примеру транскриптома кукуруза.

Организатори Семинара су проф. др Гордана Павловић-Лажетић, проф. др Бранко Драговић и проф. др Ненад Митић, руководилац

детаљније

Одбрана докторске дисертације Милана Банковића, 08.12.2016.

Одбрана докторске дисертације Милана Банковића „Унапређивање SMT решавача коришћењем CSP техника и техника паралелизације“, биће одржана у четвртак 08.12.2016. у 18 сати.

детаљније

Предавање у САНУ, др Luis FARIÑA BUSTO, 8.12.2016.

Предавање на тему European Research Council  - Funding opportunities for frontier science одржаће др Luis FARIÑA BUSTO (Research Programme Officer, PE2 Panel co-ordinator) из Извршне агенције европског истраживачког савета (European Research Council Executive Agency), тела Европске комисије за финансирање истраживања са изврсним резултатима.

Предавање се одржава у четвртак 8. децембра 2016. године у 10:00 часова, у Свечаној сали на другом спрату Палате САНУ.

детаљније

Одбрана докторске дисертације Александре Ћипријановић

Одбрана докторске дисертације Александре Ћипријановић „Допринос зрачења галаксија и галактичких јата позадинском гама зрачењу“, биће одржана у уторак 06.12.2016. у 18 сати у сали 809/V.

детаљније

Вероватносне логике, 1. децембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 1. децембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: проф. др Владимир Срдановић

Наслов предавања: 60 ГОДИНА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ - ШТА ЈОШ НИСМО НАУЧИЛИ?

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести