Одељење за математику, 4. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 4. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Дончо Димовски, академик МАНУ

Наслов предавања: PERMUTATION IDENTITIES

Апстракт: We give a general theory of binary permutation identities, considering them as morphisms in a sequence of categories whose objects are binary trees. For a given set of permutation identities, we describe the set of its consequences. We also consider the properties for a set of permutation identities to be mA-nice, and mAC-nice. We give an example of a set of permutation identities of the form u = v, v = w, that is 7AC-nice. This is a joint work with Aleksandar Krapež.

детаљније

Одељење за механику, 2. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 2. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Анђелка Хедрих, Математички Институт САНУ

Наслов предавања: МУЛТИДИСЦИПЛИНАРНИ ПРИСТУП У МОДЕЛОВАЊУ ОСЦИЛАТОРНОГ ПОНАШАЊА ЗОНА-Е ПЕЛУЦИДА-Е МИША ПРЕ И ПОСЛЕ ОПЛОДЊЕ

Апстракт: Зона пелуцида (ЗП) представља ацелуларни омотач јајне ћелије сисара налик ирегуларној тродимензионалној, вишеслојној мрежи, који има веома важну улогу у оогенези, оплодњи и преимпалнтационом периоду. То је последња структура кроз коју сперматозоид треба да прође у процесу оплодње. Иако, постоји пуно података у литератури о биохемијским променама, које се дешавају током процеса оплодње, многи детаљи везани за сам динамички процес остају нерасветљени.

Основна идеја је да се процес оплодње може посматрати као осцилаторни феномен и сходно томе, коришћењем знања из теорије осцилација, аналитичке механике и нелинеарне динамике примењене на биолошке системе, као и методе дискретног континуума и матричног рачуна постављен је једнослојни модел осцилаторне сферне мреже ЗП са одговарајућим кинетичким параметрима, и апроксимацијама уз дефинисање ограничења примене модела.

Биће разматрани различити приступи у анализи утицаја релевантних параметара за процес оплодње као и осцилаторно понашање ЗП након оподње: једнослојни и двослојни осцилаторни модел ЗП, квазистатички апроксимативни модел у виду шупље сфере за проучавање потенцијално слабе тачке у моделу, вишепараметарски вискоеластични модел за проучавање осцилаторног понашања ЗП након оплодње, као и метод коначних елемената за проучавање динамике нелинеарног фрикционог контакта јајне ћелије и сперматозооида у односу на угао дејства сперматозоида.

Један део излагања биће посвећен резултатима нумеричке симулације осцилаторног понашања чворних молекула (одговарају ЗП1 гликопротеинима) осцилаторног модела ЗП на репрезентативном сегменту модела у слободном и принудном режиму.

Нумеричком анализом одређени су услови под којима долази до резонанције између режима осциловања ЗП-е и сперматозоида који импулсно дејствују на ЗП мрежу. Биће приказана упоредна анализа осицилаторног стања ЗП пре и после оплодње кроз анализу сета сопствених кружних фреквенција и феномена динамичке апсорпције. У нумеричкој симулацији испитивани су и како угао дејства, распоред и број сперматозоида са ефективним брзинама, који ипулсно дејствују на ЗП, утичу на осцилаторно понашање чворних молекула у осцилатроном моделу ЗП.

На квазистатичком апроксимативном моделу ЗП у виду шупље сфере биће приказана нумеричка анализа како напон, дилатација, запреминска дилатација и специфични деформациони рад зависе од: растојања тачке у ЗП од центра сфере, дебљине ЗП, односа унутрашњег и спољашњег полупречника јајне ћелије, спољњег притиска-односно броја сперматозоида, који дејствују на спољашњу контурну површину. Применом метода нецелих извода дате су основне поставке двослојног вискоеластичног модела осцилаторне сферне мреже ЗП.

За предложени осцилаторни модел ЗП предавач је добио једну од две додељене награде за младе научнике на Европској конференцији из нелинеарних осцилација у Риму 2011 (ENOC 2011) у организацији европеског друштва за механику (EuroMech).

Део резултата који ће бити приказани излагани су на Интернационалној конференцији теоријске и примењене механике, Пекинг, Кина 2012 и у Монтреалу 2016 године. (ICTAM 2012, 2016) у организацији Интернационалне уније Теоријске и примењене механике (IUTAM), као и на конференцијама у организацији Српског друштва за механику у Врњачкој Бањи (2013) и Аранђеловцу (2015).

Кључне речи: зона пелуцида, осцилације, модел осцилаторне сферне мреже, дискретни континуум, сперматозоиди, фрикциони контакт, метода коначних елемената, напон, деформација, синхронизација, Лисазуове криве.

детаљније

Квантна криптографија: протоколи засновани на комплементарности, предавање др Николе Паунковића, 26.10.2016.

Др Никола Паунковић, Универзитет у Лисабону, одржаће предавање под називом Квантна криптографија: протоколи засновани на комплементарности, у среду 26.10.2016. у 18 сати у сали 844.

https://www.math.tecnico.ulisboa.pt/~npaunkov/

детаљније

Математички факултет на 61. Међународном сајму књига

детаљније

Уопштене функције и сингуларности Ајнштајнових једначина, предавање др Џејмса Викерса у САНУ, 28.10.2016.

Др Џејмс Викерс (James Vickers) одржаће предавање у оквиру Међународне конференције Примене уопштених функција у теорији опште релативности, стохастици  и механици у петак 28. октобра 2016. године у 14 сати у Свечаној сали САНУ на другом спрату Палате САНУ.

Тема предавања:
УОПШТЕНЕ ФУНКЦИЈЕ И СИНГУЛАРНОСТИ АЈНШТАЈНОВИХ ЈЕДНАЧИНА
GENERALISED FUNCTIONS AND SINGULARITIES OF EINSTEIN’S EQUATIONS

Позивница
Програм скупа

детаљније

Округли сто - Развој информационог система у здравству, 28.10.2016.

Друштво за информатику Србије и Привредна комора Београда – Удружење информатичке делатности, у сарадњи са Министарством здравља, организују округли сто на тему развоја информационог система у здравству у петак 28. октобра 2016. у 13 сати.

Разматраће се:

-досадашњи резултати и даље активности у развоју Интегрисаног здравственог информационог система,
-очекивани ефекти од примене нове здравствене књижице,
-очекивани ефекти од примена здравственог картона,
-разно.

Позвани су да говоре:

-проф. др Берислав Векић, државни секретар у Министарству здравља
-Мирослав Певац, посебни саветник министра здравља
-Марко Јовановић, Републички фонд здравственог осигурања
-др Бранко Маровић, РЦУБ, Београд
-др Иван Ивановић,  ИЈЗ „Батут“
-Душица Матијевић, директор Градског завода за јавно здравље
-прим. др Драгана Трифуновић-Балановић, директор Дома здравља Звездара, Београд
-Дубравка Миљуш, директор Дома здравља Савски Венац
-Миленко Митровић, председник Удружења информатичара у  здравству Србије

Водитељи: Никола Марковић, Друштво за информатику Србије и Стеван Обрадовић,  Привредна комора Београда.

Скуп се одржава у Привредној комори Београда, Кнеза Милоша 12, у сали на 4. спрату.

детаљније

Математички методи за механику, 26. октобар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 26. октобра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ЊУТНОВИ ЗАКОНИ

Апстракт: У питању је прво у низу предавања на специјалном курсу "Увод у аналитичку механику и симплектичку геометрију".

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 25. октобар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 25. октобра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Богдана Станојевић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: PARAMETRIC COMPUTATION OF A FUZZY SET SOLUTION TO A CLASS OF FUZZY LINEAR FRACTIONAL OPTIMIZATION PROBLEMS

Апстракт: The class of fuzzy linear fractional optimization problems with fuzzy coefficients in the objective function is considered. We propose a parametric method for computing the membership values of the extreme points in the fuzzy set solution to such problems.

We use a parametric analysis of the efficiency of the feasible basic solutions to a certain bi-objective linear fractional programming problem through the optimality test in a related linear programming problem.

детаљније

Семинар Друштва за језичке ресурсе и технологије 27. октобар 2016.

Састанак семинара Друштва за језичке ресурсе и технологије биће одржан у четвртак, 27. октобра на Рударско-геолошком факултету у свечаној сали (сала бр. 167) са почетком у 18 часова.

Планирано је да се оквиру састанка Семинара одрже следећа предавања.

Предавач: Михаило Шкорић, Филолошки факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: СВРСТАВАЊЕ ПОЈМОВА НА СКАЛИ ПОЗИТИВНО-НЕГАТИВНО ПРИМЕНОМ ИСТРАЖИВАЊА ПОДАТАКА НАД КОРПУСОМ ТЕКСТОВА КОЈИ САДРЖЕ ЕМОТИКОНЕ

Апстракт: Циљ овог рада је скретање пажње на могућност коришћења текста на вебу обележеног емотиконима и другим одређивачима у сентименталној анализи језички-независног корпуса. Он уводи неколико новина у постојећу истраживачку окосницу и тестира њихову успешност. Такође, приказује софтверски алат специјално направљен у ту сврху, објашњава систем његовог рада у изради базе података са сентименталним вредностима појмова и даје упуство за његово коришћење. Осим тога, приказује и софтверски алат за тестирање нове базе података и примере анализе добијених резултата.



Предавач: Зоран Ристовић, Филолошки факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: ПРИМЕНА КОНКОРДАНЦИ У НАСТАВИ СТРАНИХ ЈЕЗИКА: МОГУЋНОСТИ И ПЕРСПЕКТИВЕ

Апстракт: Рад представља резултате истраживања које је спроведено у оквиру шире научно-истраживачке парадигме засноване на експлоатацији једнојезичних и вишејезичних корпуса у настави страних језика.
Приказане су фазе формирања корпуса, карактеристике корпусног материјала, као и методе експлоатације у директном наставном процесу. На узорку од 240 ученика основне школе, током четири школске године, у периоду 2012-2016 примењиван је експлоатациони сценарио заснован на извлачењу конкорданци – показних, предавачких и самосталних, у оквиру самостално компилованог специјализованог микро-корпуса од 250.000 речи, заснованог на принципима које износи Рапен (Rappen, 2012).

По свом обиму и дубини захвата у корпусни материјал конкорданце су партиципирале у свим фазама наставе, учења и усвајања циљног страног језика као лексичке, граматичке, фразне, елементарне, сложене и мешовите. Тиме су настале банке конкорданци и корпусно-заснованих трагова самосталне примене програмског пакета WordSmith Tools (Mike Scott, 2012) на корпусни материјал заснован на књижевним текстовима Пола Остера и Ернеста Хемингвеја.

На основу предности анализе корпусног материјала које износе Крстев и Витас (Крстев, Витас 1994, 2011), кроз неколико циклуса педагошке обраде сходно поставци корпусне експлоатације коју предлажу  О’Кифијева, Макарти и Картер (O’Keefee, McCarthy and Carter 2010), а ближе профилишу Макенри и Харди (McEnery, Hardie 2012), настао је иновативни корпусно засновани модел наставе, учења и усвајања циљног страног језика, у чијој основи је систематична употреба конкорданци у свим фазама наставног процеса.

детаљније

Open Innovation конференција, 24.10.2016.

Центар за трансфер тенхологије Универзитета у Београду и SEE ICT уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу GIZ (ACCESS пројекат) покровитељи су Open innovation конференције која ће бити
одржана 24. октобра 2016. у згради Ректората Универзитета у Београду.

Open Innovation концепт је развијен услед чињенице да компаније и корпорације не могу да прате велике технолошке и дигиталне промене у данашњем добу без иновативних решења екстерних ресурса.

На конференцији ће бити представљена практична употреба овог концепта у организацијама, као и резултати првог OI Lab-а у Србији.

Више информација о самом догађају можете наћи на адреси:
http://bit.ly/2ecIV3d

Молимо Вас да присуство потврдите на: ctt@rect.bg.ac.rs

Центар за трансфер технологије
Универзитет у Београду
Обилићев венац 26
011/26-22-962
011/32-07-481
http://www.ctt.bg.ac.rs

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести