Семинар за анализу, 25. мај 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 25. маја 2016. у сали 704 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: проф. др Миодраг Матељевић

Тема предавања: Теореме истезања за квазиконформна пресликавања, хармонијска пресликавања и унутрашње оцене за елиптичке ПДЈ.

Апстракт: Биће разматрана одређена својства класе квазиконформних пресликавања у равни и простору, и посебно Lipschitz непрекидност квазиконформних пресликавања, која су и решења одређених ПДЈ елиптичког типа. Неки од добијених резултата могу бити разматрани и као верзије теорема Kellogg – Warshavski типа за квазиконформна пресликавања. Такође, биће дат осврт и на Shoen (општије Shoen – Li - Wang) хипотезу која је недавно решена (В. Марковић и други, укључујући и чланове Београдског семинара). На крају, користећи унутрашње оцене за неједнакости Пуасоновог типа и елиптичке ПДЈ, као и теорију граничне регуларности решења елиптичких једначина биће разматрана гранична регуларност Дирихлеових сопствених функција на ограниченим конвексним доменима (Y. Sinai проблем).

Поред овог предавања, у плану је серија предавања на ову тему на Семинару. Термини наредних састанака биће одређени у договору са заинтересованим слушаоцима.

Руководилац семинара: проф. др Миодраг Матељевић

детаљније

Џејмс Тентон, гост манифестације М3, среда 25. мај, ВХА

У оквиру Маја месеца математике у Београду ће од 25. до 29. маја гостовати чувени математичар и предавач Џејмс Тентон.

Након доктората на Принстону, Тентон је десетак година пратио уобичајену академску каријеру факултетског професора, пре него што га је жеља за реформом наставе математике одвукла у средњошколске воде. Како би боље разумео заједницу наставника коју је покушавао да инспирише, и сам јој се прикључио. Од 2002. до 2013. године предавао је математику на свој специфичан начин у средњој школи Ст. Марк у Масачусетсу, САД. Данас је гостујући професор Америчке математичке асоцијације.

Тема његовог главног београдског предавања су бројеви, а о њима ће причати у среду 25. маја, у великом амфитеатру Хемијског факултета у шест сати поподне.

Предавање носи назив Playing with Math: Figurate Numbers and the Square Root of Two, и током њега ће Тентон тему квадратних и троугаоних бројева представити кроз историју међународних стандардних величина папира.

Детаљан програм предавања Џејмса Тентона

Сва предавања су на енглеском језику.

Како сам постао математичар?

детаљније

Представљање 16 ИТ компанија - пријатеља Катедре за рачунарство и информатику Математичког факултета, 27.05.2016.

Са задовољством позивамо студенте Математичког факултета на представљање 16 ИТ компанија - пријатеља Катедре за рачунарство и информатику.

Компаније ће се представити понудом пракси, курсева, отворених позиција итд.

Датум: петак 27.05.2016.
Време: од 18 до 20 сати
Место: ВХА (велики хемијски амфитеатар) и аула А зграде ПМФ-а на Студентском тргу 16

Очекујемо изванредно занимљив догађај и позивамо све заинтересоване да нам се придруже.

Извештај са прошлогодишњег окупљања:
http://www.racunarstvo.matf.bg.ac.rs/?content=saradnja_sa_it_kompanijama

детаљније

Одељење за математику, 26. мај 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 26. маја 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

У оквиру састанка Семинара планирана су три предавања.

Предавач: Коста Дошен, Математички институт САНУ, Филозофски факултет, Београд

Наслов предавања: ДЕДУКТИВНИ СИСТЕМИ И КАТЕГОРИЈЕ ПОСЛЕ ПОЛА ВЕКА И ПОСЛЕ ДВАДЕСЕТ ГОДИНА

Апстракт: Под тим насловом је шездесетих година прошлог века Ламбек објавио низ од три чланка којима је засновао категоријалну теорију доказа, а предавач је на прослави педесетогодишњице Математичког института одржао предавање под истим насловом, и после под тим насловом објавио и рад. Биће размотрено шта је у том раду и шта је у међувремену из њега проистекло.

Предавач: Раде Т. Живаљевић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: АЛГЕБАРСКА ТОПОЛОГИЈА И КООПЕРАТИВНЕ ИГРЕ

Апстракт: Једна од важних области опште теорије игара су и тзв. кооперативне игре у којима актери формирају коалиције ради достизања неког заједничког циља. Пример таквих игара су тзв. "simple games" (John von Neumann, Oskar Morgenstern) које укључују гласање на изборима (voting games) и многе друге ситуације колективног одлучивања (social choice theory, mathematical economics). Алгебарска топологија је математичка дисциплина која се бави квалитативним своствима вишедимензионалних геометријских форми и општије свим математичким моделима који користе геометријски језик и "просторност" у неком облику. У новије време се развија и "Примењена и рачунарска алгебарска топологија" (Applied and computational algebraic topology). Показаћемо како се проблеми улагања у еуклидске просторе без вишеструких тачака повезују са комбинаториком асоцираних простих игара. На пример непланарност потпуног графа $К_5$ на скупу $[5] = {1,2,3,4,5}$ је дедукована из особина просте игре $[2,5; 1,1,1,1,1]$ у којој 5 лица равноправно гласају, а праг за усвајање одлуке је 2,5.

Предавач: Стево Тодорчевић, University of Toronto

Наслов предавања: ДЕСКРИПТИВНА КОМБИНАТОРИКА

Апстракт: Предавање ће бити увод у тренутно актуелну област математике у којој се класична проблематика о коначним структурама посматра у једном сасвим другом контексту. Акценат ће бити на новијим резултатима и на отвореним проблемима.

детаљније

Семинар за механику, 25. мај 2016.

Одељење за математику ће у среду 25. маја 2016. са почетком у 18h у сали 301ф Математичког института САНУ одржати:

Комеморативну седницу посвећену др Драгом Радојевићу, професору Николи Бурићу и професору Александру Бакши.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 24. и 27. мај 2016.

Редовни састанак Семинара биће одржан у уторак, 24. маја 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15
часова.

У оквиру састанка Семинара планирана су два предавања.

14:15-15:00
Предавач: Александар Цветковић, Машински факултет, Београд

Наслов предавања: GAUSSIAN LIKE QUADRATURE RULES

Апстракт: In tхis talk we present some results in the theory of the quadrature rules. We present some new types of quadrature rules, e.g., interval quadrature rules, quadrature rules with operator values and quadrature rules with complex nodes and weights. We present results on existence of the quadrature rules and we present numerical procedures that can be applied for the construction of quadrature rules.

15:00-15:45
Предавач: Бобан Маринковић, Технолошко-металуршки факултет, Београд

Наслов предавања: ТЕОРЕМЕ АЛТЕРНАТИВЕ

Апстракт: Теореме алтернативе имају важну улогу у добијању услова оптималности за разне класе проблема оптимизације. Теорија која се тиче линеарних теорема алтернативе је добро позната и може се наћи у многим књигама и радовима који се баве теоријом оптимизације и применама. Ипак, бесконачно димензиона уопштења поменутих теорема нису тако позната и представљају интересантно поље за изучавање. Такође, неки резултати који се тичу поменутих уопштења су некоректни, па су и одговарајући услови оптималности, добијени применом таквих теорема, погрешни. У овом предавању биће размотрени системи строгих и нестрогих конвексних неједнакости у циљу добијања коректних теорема алтернативе за такве системе. Биће показани неки контрапримери за постојеће резултате познате у литератури.

У оквиру обележавања 70 година Математичког института, у петак, 27. маја 2016. биће одржан једнодневни скуп "ДАН ОДЕЉЕЊА ЗА РАЧУНАРСТВО И ПРИМЕЊЕНУ МАТЕМАТИКУ".

Отварање скупа је у 10h у сали 2 САНУ.

Програм скупа

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 24. мај 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 24. маја 2016. од 18h у сали 809 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: др Еди Бон, научни сарадник Астрономске опсерваторије у Београду

Наслов предавања: ПЕРИОДИЧНОСТ У КРИВАМА СЈАЈА И РАДИЈАЛНИХ БРЗИНА КОД АКТИВНИХ ГАЛАКСИЈА

Апстракт: Језгра активних галаксија су најсјајнији објекти у свемиру. Ове објекте карактерише веома велика променљивост емитованог зрачења у
свим деловима спектра.

Механизми који могу произвести променљивост зрачења у активним галаксијама представљају још увек нерешен проблем.

Дуго се сматрало да је та променљивост случајна, међутим све је више објеката код којих криве сјаја указују на постојање могуће периодичности, у случају довољно дугих мониторинг кампања. Овакви резултати отварају потпуно нове перспективе у изучавању физичких процеса у овим објекатима.

Поред иновативних математичких алата коришћених у потрази за периодичном компонентом у кривама сјаја, биће представљени и могући механизми емисије, који би потенцијално могли да их произведу.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 19. мај 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 19. маја 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Moruz Marilena, Universite de Valenciennes

Наслов предавања: A CLASSIFICATION OF ISOTROPIC HYPERSPHERES
Апстракт

детаљније

Манифестација М3, посета ученика из Чачка, 19.05.2016.

Клуб математичара Техничке школе из Чачка ове школске године обрађује Актуарску и финансијску математику иако средњошколци не изучавају ову тему на редовној настави.

У оквиру посете Математичком факултету ученици ће од наших професора чути нешто више о овој области, а са представницима студената разговараће о студирању.

Као део манифестације Мај месец математике гости ће обићи и изложбу ЦПН-а Лица математике у холу зграде на Студентском тргу 16, где ће имати прилику и да решавају различите задатке на математичком столу.

Овогодишњи М3 представља стварна, жива лица математике широм Србије – десет најкреативнијих наставника и професора математике, изабраних на конкурсу на коме је учествовало више од 200 наставника из свих делова Републике.

Њихове добре праксе, знање и љубав према математици коју деле са својим ученицима, током овог маја биће доступне свим љубитељима знања и радозналцима кроз радионице, акције и различите поруке.

„Мај месец математике“ представља и лица десет великана који су кроз историју градили ову науку. Са идејом да покрене, заинтересује, зачуди и промени, М3 ће овога пута открити на десетине и стотине одраза највеће авантуре коју је човек икада предузео откако броји, рачуна и математички посматра свет – скривено, узбудљиво, истинско лице математике.

Током трајања М3, сви заинтересовани посетиоци имаће прилику да погледају изложбу Лица математике и математички великани у холу Математичког факултета Универзитета у Београду, али и у појединим возилима ГСП-а. Такође, део програма биће одржан у новоотвореним Научним клубовима широм Србије.

http://elementarium.cpn.rs/u-centru/lica-matematike/

детаљније

Стипендије из Фонда `Краљица Јадвига`, Јагелонски универзитет у Кракову

Јагелонски универзитет у Кракову и ове године оглашава позив за достављање пријава за стипендије из Фонда „Краљица Јадвига”.

Циљ Фонда је да омогући финансијску подршку најзаслужнијим научним радницима и докторандима. Стипендију Фонда може добити научни радник или студент докторских студија из једне од земаља Средње и Источне Европе, бившег Совјетског Савеза и земаља Балкана за истраживачки рад на Јагелонском универзитету у Кракову.
Од 1999. године до данас додељено је око 900 стипендија корисницима из 21 земље.
Месечни научноистраживачки боравак у Кракову може да се одвија у периоду од октобра 2016. до јуна 2017. (у оправданим случајевима боравак може да се продужи).

Крајњи рок за подношење пријава за стипендије је 15. јун 2016.

Додатне информације (доступне и на енглеском језику):
http://www.dn.uj.edu.pl/fundusze/jadwiga

The Queen Jadwiga Fund-Rules

The Queen Jadwiga Fund-Criteria

Application form

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести