Стипендије за истраживаче за боравак у Француској, рок 30. јун 2016.

Амбасада Француске и Француски институт у Србији додељују неколико стипендија намењених српским истраживачима за кратке боравке (2-4 недеље) у научноистраживачким установама у Француској.

Период боравка: 15. август - 31. децембар 2016. Боравак се не може пренети у 2017. годину. Стипендија покрива трошкове живота, смештаја и осигурања.

Циљна група: истраживачи свих нивоа који раде у нучноистраживачким институцијама у Србији (асистенти, докторанти, истраживачи, предавачи, професори, лекари, инжењери...).

Области истраживања: Науке о живим системима, техничке и природне науке, инжењерство, иновација, биотехнологија, примењена медицина.

Више информација, услови конкурса и неопходна документа могу се наћи на страни: http://www.institutfrancais.rs/srp/06b_3.html

детаљније

Научна трибина о настави математике, 23. јун 2016.

Црногорска академија наука и умјетности организује научну трибину на тему "О НАСТАВИ МАТЕМАТИКЕ".

Предавач на трибини је проф.др Александар Липковски са Математичког факултета Универзитета у Београду и председник Националног просветног савета Републике Србије.

Трибина ће се одржати у четврак, 23. јуна 2016. године, у 12 часова, у сали Црногорске академије наука и умјетности, Подгорица, улица Риста Стијовића 5.

Најава трибине се може наћи на страни:
http://www.canu.ac.me/index.php/399-naucna-tribina-o-nastavi-matematike

детаљније

Комеморативни скуп посвећен успомени на академика Милеву Првановић, 23.6.2016.

Српска академија наука и уметности, Одељење за математику, физику и гео-науке, позива Вас да  присуствујете комеморативном скупу посвећеном успомени на преминулог редовног члана САНУ Милеву ПРВАНОВИЋ.

Скуп ће се одржати у четвртак, 23. јуна 2016. године, са почетком у 12 сати.

Свечана сала САНУ, Кнез Михаилова 35/II, Београд.

О личности и делу академика Милеве Првановић говоре:

Академик Стеван Пилиповић
Проф. др Неда Бокан
Академик Богољуб Станковић

https://www.sanu.ac.rs/Projekti/Kom.aspx?arg=,

детаљније

Предавање у Српској академији наука и уметности

Српска академија наука и уметности има част да Вас позове на предавање иностраног члана САНУ Зорана Обрадовића:

Интеграција квалитативног знања и великих података са применама у здравству (Fusion of Qualitative Knowledge and Big Data for Predictive Analytics in Healthcare)

Предавање ће се оржати 22. јуна 2016. године у 13:00 сати у Свечаној сали.

детаљније

Belgrade Bioinformatics Conference - BELBI2016, 20-24. јун 2016.

Међународна конференција из биоинформатике, Belgrade Bioinformatics Conference - BELBI2016, биће одржана у периоду 20-24. јуна 2016. у организацији Математичког факултета Универзитета у Београду уз подршку више научноистраживачких организација из Београда и програма COST (European Cooperation in Science and Technology).

Отварање конференције биће одржано 20. јуна 2016. у свечаној сали ректората Универзитета у Београду, Студентски трг 1, са почетком у 10 часова.

Више информација о конференцији може се наћи на страни http://www.belbi2016.matf.bg.ac.rs/

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 21. јун 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 21. јуна 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Бојан Маринковић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПОВЕЗИВАНЈЕ ХЕТЕРОГЕНИХ ПРЕКРИВАЈУЋИХ МРЕЖА

Апстракт: На предавању ће бити представљене дефиниција и вероватносна оцена успешности претраге приликом коришћења хетерогених прекривајућих (overlay) мрежа. Биће приказани описи протокола Корд (Chord) и Синапса (Synapse).

детаљније

Свемир 2.0 у Београду: Предавачко-трибински програм у Дому омладине, среда 22.јун

Large Synoptic Survey Telescope (LSST) један је од најамбициознијих астрономских пројеката данашњице. Србија је међу ретким земљама у Европи која је од самог почетка укључена у LSST пројекат, стога се у Београду од 20. до 24. јуна одржава престижна међународна конференција "LSST@Europe2".

Захваљујући томе, имамо невероватну прилику и част да чујемо у Београду предавање познатог светског астрофизичара са Универзитета у Вашингтону, Ендру Конолија под називом ”Откривање историје свемира”, који ће нам говорити о томе на који начин ће револуционарни LSST телескоп писати нову историју свемира.

Након предавања уследиће трибина на којој ће говорити научници са ових простора укључени у LSST пројекат, др Жељко Ивезић и др Марио Јурић, такође са Универзитета у Вашингтону, као и др Дарко Јевремовић са АОБ, координатор за LSST испред Србије.

Предавачко-трибински програм заказан је за 22. јуни за 20 часова у Дому омладине, сала Американа, у организацији Центра за промоцију науке, Астрономске опсерваторије у Београду и Математичког факултета Универзитета у Београду.



Више детаља истражите на линковима:
http://elementarium.cpn.rs/naucni-krug/svemir-2-0-u-beogradu/
http://elementarium.cpn.rs/naucni-krug/vrhunski-astronomski-skup-u-beogradu/?lang=lat

Ендру Коноли TED talk:
https://www.ted.com/talks/andrew_connolly_what_s_the_next_window_into_our_universe?language=en

Као и на сајту LSST телескопа:
http://www.lsst.org

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 14. јуна 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 14. јуна 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Милош Јовановић, Факултет организациона наука

Наслов предавања: АУТОМАТСКО ГЕНЕРИСАЊЕ АЛГОРИТАМА СТАБАЛА ОДЛУЧИВАЊА ЗА КЛАСИФИКАЦИЈУ

Апстракт: Алгоритми за стабла одлучивања су модели класификације објеката на основу особина и у литератури постоји доста варијација овог приступа.

У овом раду се изучава компонентни приступ алгоритмима, који их представља као композицију делова који се могу размењивати, како би се добре особине једних алгоритама комбиновале са другим.

Нови алгоритми се могу генерисати претрагом простора могућих компонентних алгоритама, што је реализовано применом метахеуристике еволутивних алгоритама. Експериментална провера потврђује ефикасност и ефективност приступа, у односу на познате оптималне, као и бенчмарк резултате.

Додатно се анализом може увидети и који делови алгоритма су кључни за перформансе, и омогућити лакша унапређења и поређења алгоритама.

детаљније

Заједнички састанак Одељења за математику и КГТА семинара, 14. јун 2016.

Одељење за математику и КГТА семинар најављују радионицу "ПРИМЕЊЕНА И РАЧУНАРСКА АЛГЕБАРСКА ТОПОЛОГИЈА", која ће бити одржана у уторак, 14. јуна 2016. на Математичком институту САНУ, у сали 301ф са почетком у 11 часова.

Радионица је део активности на билатералном научном пројекту Србија-Словенија под називом "ACAT - APPLIED AND COMPUTATIONAL ALGEBRAIC TOPOLOGY",

ПРОГРАМ РАДИОНИЦЕ:

11:00-12:00

Предавач: Петар Павешић, Љубљана

Наслов предавања: Complexity of the forward kinematic map

Апстракт: Given a robot or, more generally, a mechanical system with movable joints, the forward kinematic map determines the pose (position and orientation) of the end-effector as a function of the joint parameters. Atypical forward kinematic map is therefore a smooth map f:C-->W, where theconfiguration space C is a subspace of a product of circles (for revolutejoints) and intervals (for sliding joints), and the working space W is asubspace of R^3xSO(3) (position and orientation of the end-effector). Foran initial state of joint parameters c in C and a desired pose w in W onemustdetermine a path in C starting at c and ending at some joint configurationc` that yields the pose w (i.e. f(c`)=w). The topological complexity of fmeasures the difficulty of finding robust solutions to that problem - i.e.finding paths in C that depend continuously on the initial data (c,w).In the talk we are going to present a mathematical framework for theproblem and describe some basic results and examples.

12:00-13:00

Предавач: Нежа Мрамор-Коста, Љубљана

Наслов предавања: Discrete Morse theory and data

Апстракт: In the last two decades since it was introduced, discrete Morse theory hasproven to be an extremely useful tool in topological data analysis. We will first give an overview of the theory and its main results. Examples of applications to data from different domains, demonstrating howdiscrete Morse theoretical techniques can be used to extract useful information from data, as well as aid in solving problems like classification, clustering and prediction, will be presented.

13:00 ACAT – Радионица: Алгебарска топологија и примене (Тематске 20-минутне презентације: Марија Јелић, Маринко Тимотијевић (Крагујевац), Нела Милошевић (Подгорица), Бранислав Првуловић, Марко Радовановић, Владимир Грујић, Александар Вучић, Зоран Петровић, Зоран Петрић, Синиша Врећица, Раде Живаљевић, и др.)

детаљније

Размена студената и професора са Универзитетом Roma Tre у оквиру Ерасмус+ програма - НОВО

У оквиру програма Ерасмус+, КА1, Универзитет у Београду потписао је Интер-институционални споразум са Универзитетом Roma Tre из Италије.

За академску 2016/17, односно за јесен текуће године, планирано је укупно 6 мобилности студената основних студија и 18 мобилности студената мастер студија Универзитета у Београду, на период од 6 месеци, за које конкурише укупно 11 факултета.

За научну област "054 Mathematics and statistics", споразумом са Универзитетом Roma Tre је предвиђена размена студената на нивоу и основних (НОВА информација) и мастер студија.

Споразум предвиђа и мобилност 6 професора Универзитета у Београду, на период од по пет дана.

Молимо вас да имате у виду да коначну одлуку доносе колеге из Италије, на основу номинације Универзитета у Београду. Динамика пријаве је следећа:

- Почетак пријаве за стипендију: 19. мај 2016
- Крај пријаве за стипендију: 19. јун 2016
- Предаја ранг листе Ректорату од стране Факултета: 27. јун 2016
- Предаја ранг листе Универзитета у Београду партнерској институцији: до краја јуна, 2016

Заинтересовани студенти и професори се у наведеном року (19. јун) могу званично пријавити за мобилност преко onlinе платформе Универзитета у Београду http://mobion.bg.ac.rs/.

Кандидати са Математичког факултета могу се обратити Драгани Илић (dilic@matf.bg.ac.rs) и Зорици Станимировић (zoricast@matf.bg.ac.rs) за помоћ око пријаве и додатне информације.

Контакт особа на Универзитету у Београду за овај конкурс је Никола Савић из Сектора за међууниверзитетску и међународну сарадњу,
email: nikola.savic@rect.bg.ac.rs,
телефон: 011/3207/496.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести