Семинар за рачунарство и примењену математику, 17. мај 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 17. маја 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Слободан Ћук, CEO TESLAco

Наслов предавања: НИКОЛА ТЕСЛА И ЕНЕРГЕТСКА ЕЛЕКТРОНИКА

Апстракт: Никола Тесла је подарио свету полифазни систем генерисања и преношења електричне енергије на велике дистанце. Тај метод је и даље непревазиђен и после 120 година једини начин којим се стотине мегавата електричне енергије преносе на све делове света брзином светлости! Тесла је свој систем употпунио Теслиним генераторима и моторима, који и данас покрећу индустрију целог света!

Кључна одлика Теслиног система је да не смешта електричну енергију већ је преноси. Садашња Енергетска Електроника је ограничена тиме да сви типови конвертора (DC-DC, AC-DC и DC-AC) смештају сву енергију у самим конверторима. Непосредан резултат је да величина конвертора експоненцијално расте са снагом (енергијом), а истовремено смањује драматично ефикасност и резултира у великим губицима.

На предавању ће бити приказан нови прилаз Енергетској Електроници који се заснива на конверторима који НЕ СМЕШТАЈУ већ само ПРЕНОСЕ енергију претварајући је из једног облика у други, као на пример, AC-DC конвертори за пуњење батерија електричних аутомобила. То онда омогућава да рапидни пуњач батерија од 50kW буде смештен у самом аутомобилу и напуни батерије за десетак минута!

Нови систем повезује Теслин AC полифазни систем трансмисије и измењује енергију са DC системом трансмисије базираном на соларним ћелијама које природно генеришу DC снагу на малом DC напону. Едисонов систем DC трансмисије није успео јер је био базиран на нефикасном DC преносу на 100V DC. Теслин AC систем је победио јер је користио Фарадејев AC трансформатор да прво пребаци 440V AC напон на 440,000V напон врло мале струје и пренесе ефикасно велике снаге на велику даљину. Тада није постојао метод да се 100V DC напон претвори у висок DC напон од 100,000V DC за пренос на даљину.

Нови конверторски систем сада то омогућава по први пут захваљујући главној особини да DC-DC конвертори новог типа не смештају већ само преносе енергију!

детаљније

Одељење за математику, 20. мај 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 20. маја 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Владимир Драговић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: АБЕЛОВИ ИНТЕГРАЛИ И ТРОУГАОНА РЕШЕЊА ШЛЕЗИНГЕРОВИХ СИСТЕМА РАНГА 2

Апстракт: Ово предавање је посвећено светлој успомени на Татјану Острогорски (1950-2005). Представљамо алгебарско-геометријска троугаона решења Шлезингерових система ранга 2 помоћу периода холоморфних диференцијала на хиперелиптичким кривама. У случају реда 1, користећи наведена решења, дајемо две фамилије решења Пенлевеове VI једначине са параметрима (1/8, -1/8, 1/8, 3/8).

Ова решења се изражавају једноставно у терминима периода Абелових диференцијала на елиптичким кривама. Резултати су заједнички са Василисом Шрамченко. Истраживања су делимично подржана од стране пројекта 174020, а делимично од стране NSF пројекта 1444147.

Референце:

В. Драговић, В. Шрамченко, Algebro-geometric solutions to triangular Sclesinger systems, 2016, arXiv: 1604.01820
В. Драговић, В. Шрамченко, Algebro-geometric solutions of the Sclesinger systems and the Poncelet polygons in higher dimensions, 2015, arXiv: 1506.06301

детаљније

Семинар за механику, 18. мај 2016.

У оквиру обележавања 70 година Математичког института, Одељење за механику организује једнодневни скуп у среду 18. маја 2016. године од 9:30 до 17:25 у сали 2 САНУ.

Програм скупа

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 12. мај 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. маја 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

У оквиру састанка Семинара биће одржана стручна трибина.

Представиће се компанија Zuehlke са темом "ЛЕКИЦИЈЕ ИЗ ПРАКСЕ: ПИШИТЕ ТЕСТОВЕ!".

Детаљније информације о Семинару доступне су на страни
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Отворени дан на Математичком факултету, субота 14.05.2016.

Мај је месец математике зато позивамо средњошколце, њихове наставнике и родитеље, да у суботу 14. маја 2016. буду гости Математичког факултета од 10 до 15 сати.

детаљније

Предавање академика Владете Јеротића, 13.05.2016.

Академик Владета Јеротић по први пут ће одржати предавање на тему "Три периода у животу човека" у петак 13. маја 2016. са почетком у 18:30 сати у великом хемијском амфитеатру (ВХА) у приземљу зграде бившег ПМФ-а, Студентски трг 16.

Позивамо све заинтересоване да присуствују предавању.

За све оне који нису у могућности да дођу у петак или због ограниченог броја места не буду у прилици да прате предавање, Универзитет у Београду обезбедиће директан пренос путем интернета:
http://media.rcub.bg.ac.rs/?p=5245

Добродошли!

детаљније

Спортски успеси наших студената, април/мај 2016.

На овогодишњој Приматијади, одржаној у бугарском граду Албена од 28.04. до 02.05. Математички факултет освојио је 3 златне медаље и 2
бронзане медаље.

Златне медаље освојили су женски футсал тим, женски кошаркашки тим и мушки одбојкашки тим, док су бронзане медаље освојили женски одбојкашки тим и стонотениски тим.

http://primatijada.rs/

Осим успеха оствареног на Приматијади, наше колегинице, Ивана Рогић, Јелена Рогић, Аница Костић и Тихана Лескур освојиле су треће место и бронзану медаљу на штафетном полумаратону у оквиру 29. Београдског маратона, одржаног 16. априла 2016.

http://bgdmarathon.org/Uploads/Rezultati/stafetnipolumaraton2016.pdf

Честитамо свима и желимо још успеха у будућности!

детаљније

Предавање др Анет Клинкерт (Dr. Annette Klinkert), 70 година МИ САНУ, 09.05.2016.

Математички институт САНУ има част да Вас позове на предавање др Анет Клинкерт (Dr. Annette Klinkert, NUCLEUS Project Administrative Officer Crossing Borders, Transcending Boundaries) под називом ‘The NUCLEUS Project - Towards a New Understanding of Science and Society’ у понедељак 09. маја 2016. године у 16:00 сати, сала 2, САНУ.

детаљније

Одељење за математику, 12. мај 2016.

У оквиру обележавања 70 година Математичког института, Одељење за математику организује серију предавања у четвртак, 12. маја у сали 301ф Математичког института САНУ по следећем распореду:

од 10:30 часова
Предавач: Павле В.М. Благојевић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: ЛОКАЛНА ВИШЕСТРУКОСТ НЕПРЕКИДНИХ ПРЕСЛИКАВАЊА МНОГОСТРУКОСТИ

од 11:15 часова
Предавач: Милош Курилић, Департман за математику, Нови Сад
Наслов предавања: РЕТРАКЦИЈА РЕВЕРЗИБИЛНИХ СТРУКТУРА

од 12 часова
Предавач: Бобан Величковић, Paris Diderot - Paris 7
Наслов предавања: НОВЕ МЕТОДЕ ИТЕРИРАНОГ ФОРСИНГА

од 12:45 часова
Предавач: Предраг Тановић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: МОДЕЛСКО ТЕОРИЈСКИ ОСВРТ НА ЛИНЕАРНА УРЕЂЕЊА

од 13:30 часова
Предавач: Марко Стошић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: ЧВОРОВИ, КАТЕГОРИФИКАЦИЈА, И МАТЕМАТИЧКА ФИЗИКА

од 16 часова
Предавач: Силвиа Гилезан, Факултет техничких наука, Нови Сад
Наслов предавања: ТИПОВИ ЗА ФОРМАЛНЕ СИСТЕМЕ

од 16:45 часова
Предавач: Радомир Станковић, Електронски факултет, Ниш
Наслов предавања: СПЕКТРАЛНА ЛОГИКА - ПОЈАМ, ПОЧЕТАК И РАЗВОЈ, ПРИМЕНЕ

од 17:30 часова
Предавач: Александар Перовић, Саобраћајни факултет, Београд
Наслов предавања: ЛОГИКЕ СА ВЕРОВАТНОСНИМ ОПЕРАТОРИМА

од 18:15 часова
Предавач: Предраг Јаничић, Математички факултет, Београд
Наслов предавања: ВЕЗЕ ИЗМЕЂУ ПРОБЛЕМА САТ И АУТОМАТСКОГ ГЕОМЕТРИЈСКОГ РЕЗОНОВАЊА

од 19 часова
Предавач: Марија Додиг, Математички институт САНУ
Наслов предавања: КОМПЛЕТИРАЊЕ МАТРИЦА И МАТРИЧНИХ СНОПОВА


Апстракти предавања

детаљније

Семинар за механику, 11. мај 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 11. маја 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ИНВАРИЈАНТНЕ МЕРЕ МОДИФИКОВАНИХ LR И L+R СИСТЕМА И НЕХОЛОНОМНИ ПРОБЛЕМИ КОТРЉАЊА ЛОПТЕ ПО СФЕРНОЈ ПОВРШИ

Апстракт: Уведена је класа динамичких система са инваријантном мером, модификација познатих LR и L+R система на Лијевим групама. Као пример, проучава се модификовани нехолономни проблем Веселове, разматран на производу Лијеве алгебре so(n) и Стифеловог варијетета V(n,r). У тродимензионом случају, ти системи моделују нехолономне проблеме кретања лопте и гумене лопте по сферној површи.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести