Расписан Конкурс Министарства просвете, науке и технолошког развоја за предлагање научноистраживачких пројеката који се финансирају буџетским средствима

Министарство просвете, науке и технолошког развоја расписало је Конкурс за предлагање научноистраживачких пројеката који се финансирају буџетским средствима у оквиру Програма основних истраживања и основних усмерених истраживања за период од 2016. до 2020. године и Програма истраживања у области технолошког развоја за период од 2016. до 2019. године.

Текст конкурса и пратећи документи могу се преузети на страни

http://www.mpn.gov.rs/javni_konkurs_nauka/

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 14. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 14. априла 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Јелена Грујић, Учитељски факултет

Наслов предавања: НЕЛОКАЛНА МОДИФИКАЦИЈА АЈНШТАЈНОВЕ ТЕОРИЈЕ ГРАВИТАЦИЈЕ

Апстракт: Биће размотрен модел нелокалне гравитације без материје задат следећим дејством

egin{equation}
S = int Big(frac{1}{16 pi G}R + C (R+R_{0})^{m}
mathcal{F}(Box) (R+R_{0})^{m} -2LambdaBig) sqrt{-g} d^{4}x,
end{equation}

где је $mathcal{F} (Box)$ аналитичка функција, $Lambda $ је космолошка константа и $C$ и $R_{0}$ су константе. Одговарајуће Ајнштајнове једначине кретања су веома сложене. Биће решене једначине кретања и дата њихова космолошка решења.

детаљније

Отворен конкурс за размену студената и професора са Универзитетом у Поатјеу, Француска у оквиру Erasmus+ КА1

Универзитет у Београду је 5.априла 2016. отворио конкурс за стипендије за размену студената и професора са Универзитетом у Поатјеу, Француска (http://www.univ-poitiers.fr/) у оквиру Erasmus+ КА1 програма.

Неопходно је да Универзитет у Београду до краја априла 2016. године достави достави Универзитету у Поатјеу списак студената професора које Универзитет у Београду номинује за размену током зимског семестра школске 2016/2017 године. Из тог разлога, конкурс за пријаву студената и професора ће бити отворен од 5. до 19. априла 2016. године до 23:59 часова.

Заинтересовани студенти и просесори се у наведеном року могу званично пријавити за мобилност преко online платформе Универзитета у Београду http://mobion.bg.ac.rs/.

Више детаља о Mobion платформи може се наћи на

http://www.matf.bg.ac.rs/vesti/1751/otvorena-onlajn-platforma-za-mobilnost-mobion-u-okviru-erasmus+-programa/

Скрећемо пажњу заинтересованим кандидатима са Математичког факултета да Универзитет у Поатјеу нуди размену студената у области "Natural sciences, mathematics and statistics" на докторским студијама (у трајању од 6 месеци) и мастер студијама (у трајању од 5 месеци), као и размену наставника у истој области.

Селекција кандитата са Математичког факултета ће бити извршена у периоду од 19. до 26. на основу њихових пријава, које ће бити доступне на MobiOn платформи. Критеријуми селекције за студенте могу се наћи на страни

http://www.matf.bg.ac.rs/konkurs/194/kriterijumi-univerziteta-u-beogradu-za-rangiranje-studenata-koji-konkurisu-za-mobilnost-u-okviru--lat-erasmus+--lat--programa/

Преглед важних датума конкурса:

  • Почетак пријаве за стипендију: 5. април 2016, 17:00
  • Крај пријаве за стипендију: 19. април 2016, 23:59
  • Предаја ранг листе ректорату од стране факултета који имају више пријављених кандидата: 26. април 2016, 12:00
  • Предаја ранг листе партнерској институцији: 29. април 2016, 16:00

Више информација о конкурсу можете пронаћи на следећем линку: http://mobion.bg.ac.rs/opencalls.

Кандидати са Математичког факултета могу се обратити Драгани Илић (dilic@matf.bg.ac.rs) и Зорици Станимировић (zoricast@matf.bg.ac.rs) за помоћ око пријаве и додатне информације.

Контакт особа на Универзитету у Београду за овај конкурс је Марта Барбарић из Сектора за међууниверзитетску и међународну сарадњу, email: marta.barbaric@rect.bg.ac.rs, контакт телефон: 011/3207-489

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 12. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 12. априла 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: доц. др Зорица Богдановић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: INTERNET OF THINGS - ПРЕЗЕНТАЦИЈА СПЕЦИЈАЛНОГ БРОЈА ЧАСОПИСА FACTA UNIVERSITATIS, SERIES ELECTRONICS AND ENERGETICS

Апстракт: На предавању ће бити представљен специјални број часописа Facta Universitatis, series Electronics and Energetics, категорије М24. Овај специјални број садржи радове у области пројектовања, имплементације и примене интернета интелигентних уређаја у пословању, научним истраживањима и образовању. У припреми радова су учествовали аутори из девет земаља: Србија, САД, Аустралија, Немачка, Оман, Египат, Индија, Норвешка, Република Српска. Међу ауторима је неколико истакнутих светских стручњака, као што су Borko Furht, редовни професор Florida Atlantic универзитета у САД и директор Истраживачког центра за сарадњу индустрије и универзитета, као и San Murugesan, главни уредник часописа IEEE Professional, директор у BRITE Professional Services и професор на Western Sydney University.

Уредници специјалног броја су проф.др Маријана Деспотовић-Зракић, доц.др Зорица Богдановић и проф.др Божидар Раденковић са Факултета организационих наука, и проф.др Huansheng Ning, професор на Универзитету за науку и технологију у Пекингу и члан уређивачких одбора више IEEE часописа ( IEEE System Journal, IEEE Internet of Things Journal). Главни уредник часописа је проф.др Нинослав Стојадиновић.

детаљније

Семинар за механику, 13. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 13. априла 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Дејан Урошевић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: О НЕПРЕКИДНИМ РАДИО-СПЕКТРИМА ОСТАТАКА СУПЕРНОВИХ

Апстракт: У уводном делу предавања биће приказано на који начин се формирају радио-спектри у континууму, а затим (укратко) како се честице убрзавају до ултрарелативистичких брзина, што је неопходно објаснити да би се разумели различити појавни облици радио-спектара. Потом ће бити представљено неколико форми радио-спектара остатака супернових у континууму - теоријски предвиђени и посматрачки детектовани. На крају ће бити презентовани најновији резултати добијени од стране истраживачке групе са Катедре за астрономију Математичког факултета Универзитета у Београду, чији чланови, између осталог, проучавају структуру и еволуцију емисионих маглина, а посебно остатке супернових (везано за непрекидне радио-спектре ових високоенергетских објеката).

детаљније

Предавање директора Европске гравитационе опсерваторије (EGO), Федерика Феринија, 13.4.2016.

Са задовољством вас позивамо да присуствујете предавању "Од Ајнштајнових предвиђања до гравитационих таласа: нови поглед на Универзум" које ће одржати проф. др Федерико Ферини, директор Европске гравитационе опсерваторије ( EGO), у среду 13. априла у 13 часова у Свечаној сали Ректората.

Проф. Ферини одржаће предавање на тему недавно откривених гравитационих таласа и најновијих научних открића у овој све популарнијој области.

Гравитациони таласи представљају поремећаје простор-времена. Математички се описују као таласна решења Ајштајнове теорије релативитета. Један од начина како могу да настану су судари црних рупа. Интересантно је да их је Алберт Ајнштајн предвидео давне 1916. године у оквиру своје теорије релативитета, да би након једног века, тачније 11. фебруара 2016. године, гравитациони таласи најзад били и уочени и научно потврђени у сарадњи тимова LIGO Scientific Collaboration i Virgo Collaboration (EGO).

Гост Универзитета у Београду, проф. др Федерико Ферини, професор је астрофизике на Универзитету у Пизи и аутор је више од 200 научних радова. Од 2002. до 2010. године обављао је дужност аташеа за науку при
италијанској мисији у Женеви, која је представљала Италију у пројекту CERN.

Проф. Ферини одржаће предавање на енглеском језику, а сви заинтересовани могу пратити директан пренос 13. априла од 13 часова, путем интернета, на линку: http://media.rcub.bg.ac.rs/?p=5223

детаљније

Циклусни пројекат `Од Сунчевог система до граница васионе`, САНУ, 13.04 - 01.06.2016.

Прво предавање у оквиру циклусног пројекта „Од Сунчевог система до граница васионе“ одржаће се у среду 13. априла 2016. године у 12:00 часова, у Свечаној сали на другом спрату САНУ.

Тема првог предавања
У нашем суседству: Мала тела Сунчевог система, доц. др Бојан Новаковић

  Програм

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 7. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 7. априла 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Александар Ђенић

Наслов предавања: РЕШАВАЊЕ ДИСКРЕТНИХ ЛОКАЦИЈСКИХ ПРОБЛЕМА ПРИМЕНОМ МЕТОДЕ ПРОМЕНЉИВИХ ОКОЛИНА (предлог теме докторске дисертације)

Детаљније информације о Семинару доступне су на страни
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 5. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 5. априла 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Растко Мартаћ, Институт за водопривреду Јарослав Черни

Наслов предавања: USING INTERNET OF THINGS IN MONITORING AND MANAGEMENT OF DAMS IN SERBIA

Апстракт: This lecture discusses harnessing Internet of Things in monitoring and managing dams in Republic of Serbia. Large dams are of major importance, primarily because of their use for electricity production. Risks associated with this should be greatly taken into account. There is a need to consolidate information related to dam facilities in order to use them for dam management in Republic of Serbia. An information system has been developed based on existing systems, allowing utilization of intelligent sensor networks. The aim of the lecture is to describe possibilities of Internet of Things application within specific system for dam safety management. In order to facilitate the inclusion of a large number of intelligent sensors, a new data acquisition module for communication with sensors in the monitoring network is defined. The system should provide timely alerting in the case that the security parameters deviate from expected values.

детаљније

КГТА семинар, 5. април 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 5. априла 2016. у сали 844 Математичког факултета, од 14 до 16 часова.

Предавач: Ђорђе Баралић

Наслов предавања: СУСЕДСКИ ПОЛИТОПИ ЊИХОВА КОНСТРУКЦИЈА И ОСОБИНЕ

Апстракт: На предавању ће бити дат осврт на основне особине конвексних политопа, њихове комбинаторне инваријанте, а посебан акценат ће бити стављен на важну класу суседских политопа која представља решење многих екстремалних проблема у теорији политопа.

Класичан пример суседског политопа је циклични политоп (биће описан његов посет страна).

Пример једне бесконачне класе суседских политопа која није циклични политоп се добија поступком "face splitting", а који се појавио у раду Барнета у 80-тим годинама.

Детаљи овог рада биће изложени.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести