Семинар за примењену математику, 27. децембар 2011.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 27.12. 2011. у 14:15, у сали 301ф, МИ САНУ.

Предавач: Александар С. Томић, Машински факултет, Универзитета у Београду, Астрономско друштво "Руђер Бошковић", Београд

Наслов предавања: МАТЕМАТИЧКА ФИЗИКА ЗАКОНА СИЛА РУЂЕРА БОШКОВИЋА

Садржај:  Бошковићев јединствени закон сила у природи још увек је једини такав закон који знамо. Савремена физика је далеко надмашила домете из времена Бошковића, али није успела у један закон да обједини и гравитацију, једину силу познату у време Бошковића. То је тема која готово четири деценије опседа истраживача који је у великој мери прошао научним путем којим је ходио Бошковић. За јубилеј 300. година од рођења Руђера Бошковића, испливали су одговори на најважнија питања која је постављао: како је тражена формула закона сила, а како је добијена, шта она заиста садржи као физичке садржаје, који услов унификације сила је conditio non sine qua, која је улога филозофије у томе процесу. Ти одговори ће први пут комплетно и сажето бити представљени на овом предавању.

детаљније

ЦГТА семинар, 27. децембар 2011.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 27. децембра 2011, од 18-20h на Математичком факултету, IV спрат (пројектор сала).

Предавач: Мануела Музика - Диздаревић, Универзитет у Сарајеву

Наслов предавања: Универзална Гробнерова база и политоп стања (state polytope)

Садржај: Сваки идеал у односу на дато уређење има јединствену редуцирану Гробнерову базу. Универзална Гробнерова база даје одговор на питање колико различитих Гробнерових база може имати један идеал у односу на сва могућа уређења. Познато је како се полиному f придружује Неwtonov politop New(f). Поставља се питање шта би био политоп који се на сличан начин придружује идеалу и у каквој је он вези са универзалном Гробнеровом базом?!

Напомена: Тема је врло интересантна, на раскрсници много дисциплина (алгебарска геометрија, конвексни политопи, примењена математика). Предавање се може видети и као наставак тематског циклуса о Гробнеровим базама, започет предавањима о применама у топологији (Б. Првуловић, З. Петровић).

детаљније

Одељење за математику, 23. децембар 2011.

Наредно предавање на Одељењу за математику одржаће се у петак, 23. децембра 2011. у 14h, у сали 301ф, МИ САНУ.

Предавач: Драган Додер, Машински факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: ПРЕБРОЈИВИ МОДЕЛИ И КОНТИНУУМ ХИПОТЕЗА

Садржај: У предавању ће бити приказана два општа приступа којима се показује да за скупове описиве неким од теорија и формула инфинитарне логике важи континуум хипотеза. У првом делу предавања презентоваће се једноставан начин за кодирање разних појмова, пре свега пребројивих структура и неких комбинаторних проблема, у инфинитарни исказни рачун. Тиме се на униформан начин, коришћењем теореме о савршеном подскупу, показује да за скупове које описујемо важи континуум хипотеза. Примери су теореме Рејеса,  Кукера, Буриса и Квајтинеца, број линеарних проширења парцијално уређеног пребројивог скупа, простор Зариског и неки комбинаторни појмови. У другом делу предавања показаће се да за број валуација пребројивих модела пребројивог језика важи континуум хипотеза. Исти резултат важи и за ширу класу модела, уз услов пројективне детерминисаности.

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и примене, 22. децембар 2011.

Ове недеље на Семинару се наставља мини-курс посвећен најновијим дешавањима у теорији чворова и сродним областима.

Састанци семинара се одржавају четвртком од 17:15 у сали 301ф Математичког института, Кнез Михаилова 36.

Предавач: Марко Стошић

Наслов предавања: Хомолошке инваријанте чворова

Садржај: У овој серији семинара приказаћу преглед најновијих дешавања у теорији чворова и сродним областима. Главна тема су хомолошке инваријанте чворова које представљају "категорификацију" класичних полиномијалних инваријанти. Прву категорификацију је конструисао М. Хованов  у случају Џонсовог полинома 1999. године и од тада цела област расте великом брзином. Као и у случају полиномијалних инваријанти, постоје јаке везе са више различитих области: теоријом репрезентација, симплетичком геометријом, квантним групама, квантном теоријом поља, теоријом струна, итд. Међу применама је и
комбинаторни доказ постојања егзотичних диференцијалних структура на 4-димензионом еуклидском простору.

Током предавања покушаћу да представим неке од најинтересантнијих аспеката модерне теорије чворова: почев од Џонсовог, Александеровог и HOMFLY полинома, преко Ковановљеве хомологије  и  Флорове хомологије за чворове, до покушаја "уједињења" различитих теорија у троструко-градуисане хомолошке теорије и суперполиноме.

детаљније

Семинар за механику, 21. децембар 2011.

Наредно предавање на Семинару за механику одржаће се у среду, 21. децембра 2011. у 18h, у сали 301ф, МИ САНУ.

Предавач: Проф. др Драган Милосављевић, Машински факултет Универзитета у Крагујевцу

Наслов предавања: Динамичко понашање композитних плоча и ламината

Више информација може се наћи на странама:

http://www.mi.sanu.ac.rs/colloquiums/mechcoll.htm


http://www.mi.sanu.ac.rs/colloquiums/collsems.htm

детаљније

Семинар Катедре за астрономију, 20. децембар 2011.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике одржаће се у уторак, 20. децембар 2011. године, у 18 сати, у просторијама Катедре.

Предавач: мр Славиша Милисављевић, студент докторских студија на Математичком факултету

Наслов предавања: Комбиновани метод за израчунавање проксимитета астероида

детаљније

Семинар за примењену математику, 20. децембар 2011.

Наредни састанак семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 20.12.2011. у 14:15, у сали 301ф, МИ САНУ.

Предавач: Милован Матијевић, Mineco Computers

Наслов предавања: ИКТ ОБРАЗОВАЊЕ И КАДРОВИ У СРБИЈИ

Садржај: У оквиру овог предавања дати су резултати истраживања о образовању  у област ИКТ (информационе и комуникационе технологије). У школској 2010/2011. години број новоуписаних студената (5.483) основних ИКТ студија у односу на укупан број студената прве године (53.153) износио је око 10,3%, што је добар однос и потврђује да интересовање младих за ИКТ студије расте. Укупни годишњи уписни капацитети по свим студијским ИКТ програмима износе  8.811 места, то су новоуписани студенти прве године I, II и III степена високог образовања. ИКТ настава се сада одржава на 36 образовних институција, 14 је у оквиру државних универзитета, 5 је у саставу приватних универзитета и 17 је у државним високим школама. Настава ИКТ студија одржава се у 17 градова, што пружа врло добру географску доступност.

Мали број студената се одлучује за приватне универзитете (445 или 8%). На страни државних су традиција и финасије.  У 2009. години у Србији је дипломирало 3.256 ИКТ стручњака, од тога 1.957 на I степену високог образовања (B.Sc), 1.233 на II степену (M.Sc) и 66 на III степену (Ph.D.) високог образовања.

детаљније

Математички методи механике, 19. и 21. децембар 2011.

Ванредно предавање у оквиру семинара Математички методи механике одржаће се у понедељак, 19. децембра 2011. у 12 часова.

Предавач: Миљан Бракочевић, Универзитет Мекгил, Монтреал, Канада

Наслов предавања: p-АДСКА АНАЛИЗА, СПЕЦИЈАЛНЕ ВРЕДНОСТИ L-ФУНКЦИЈА И АРИТМЕТИЧКА ДИНАМИКА

Садржај предавања можете преузети овде.

Наредно предавање на курсу Геометрија, механика и интеграбилни системи, у оквиру Семинара Математички методи механике, биће одржано у среду, 21. децембра 2011. у 12 часова на Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Божидар Јовановић

Наслов предавања: ХАМИЛТОНОВЕ ЈЕДНАЧИНЕ И ПУАСОНОВА СТРУКТУРА

Предавање се одржава у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

детаљније

Састанак семинара Биоинформатика, 21. децембар 2011.

У среду, 21. децембра, са почетком у 18 сати, у сали 718 на Математичком факултету Универзитета у Београду, у оквиру семинара Биоинформатика ће бити одржано предавање др Наташе Пржуљ са темом "Нови увиди у биологију анализом биолошких мрежа".

Позивамо наставнике и студенте да присуствују предавању.

Више информација о предавању и предавачу можете прочитати на Веб локацији Групе за биоинформатику: http://bioinfo.matf.bg.ac.rs

детаљније

Предавања др Дејана Милојичића: The NVRAM and Photonics in Next Generation Data Centers The Cloud Management Solution of HP

У понедељак 26.12.2011. у сали 312 на ЕТФ (спрат III) у периоду 12:15-14:00, др Дејан Милојичић, директор развоја у централним лабораторијама компаније HP, Palo Alto, California, USA, одржаће два 45-минутна предавања:

The NVRAM and Photonics in Next Generation Data Centers The Cloud Management Solution of HP

Позивамо све заинтересоване да присуствују предавањима.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести