Семинар за рачунарство и примењену математику, 13. октобар 2015.

Наредни састанак семинара за биће одржан у уторак, 13. октобра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Биљана Цветић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: МОДЕЛ УЧЕЊА ЛОГИСТИКЕ ЗАСНОВАН НА ЕДУКАТИВНИМ ИГРАМА

Апстракт: Менаџмент логистике и ланаца снабдевања представља данас атрактивну област за професионалну каријеру. Компетенције у овој области су препознате као један од начина за унапређење тржишног положаја предузећа учесника ланаца снабдевања, тако да све више добијају на значају и све више се траже у пословном окружењу. Пред високообразовне установе намећу се захтеви да брзо предузимају активности у циљу смањивања јаза између тржишних потреба у вези компетенција менаџера логистике и ланца снабдевања и стечених компетенција свршених студената – будућих кандидата за ове позиције. Од бројних значајних питања која се у овом смислу могу поставити, овде се пажња усмерава ка следећем: „Како користити предности од примене учења заснованог на играма GBL (Game-Based Learning) у области логистике и управљања ланцима снабдевања SCM (Supply Chain Management)?“. На предавању ће бити дати преглед расположивих логистичких и SCM едукативних игара, као и нови модел учења логистике и SCM заснован на играма, чији је један од кључних елемената оригинални алат за подршку одлучивању за избор погодних логистичких и SCM игара. Такође, указаће се на постојеће стање примене логистичких и SCM игара у високообразовним установама код нас и у свету.

детаљније

Семинар за механику, 14. октобар 2015.

Наредни састанак семинара биће одржан у среду, 14. октобра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ДИНАМИКА БИЛИЈАРА И СИМЕТРИЧНЕ КВАДРИКЕ

Апстракт: Приказаћемо нове резултате из динамике билијара дефинисане симетричним квадрикама у псеудо-Еуклидским просторима. У случају када су трајекторије светлосног типа, систем се посматра користећи оквир контактне интеграбилности. Рад је мотивисан истраживањима Владимира Драговића и Милене Радновић, а добијен је у сарадњи са Владимиром Јовановићем (Универзитет у Бања Луци).

детаљније

Семинар за геометију, образовање и визуелизацију са применама, 15. октобар 2015.

Наредни састанак семинара биће одржан у четвртак, 15. октобра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Милош Миловановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРИНЦИП КОРЕСПОДЕНЦИЈЕ

Апстракт: Формулације појма система у класичној и квантној физици се битно разликују и ниједна од њих не укључује ону другу. Па ипак, прелазак са класичне на квантну теорију заснован је на принципу коресподенције који држи да сви значајни елементи структуре у старој формулацији налазе одговарајуће елементе у новој. У појединим књигама посвећеним овој теми, принцип коресподенције отелотворен је у једној јединој реченици – наиме – свуда замените Поасонове заграде комутаторским заградама. Једном математичару овај принцип непосредно указује да мора постојати апстрактна формулација појма система која садржи обе поменуте као специјалне случајеве. Карактеризација такве структуре појаснила би однос међу њима и расветлила улогу принципа коресподенције приликом преласка из једне теорије у другу. Биће речи о раду Риза Т. Просера објављеном 1966, а који је посвећен овој теми.

детаљније

Међународни дан посвећен обележавању 200 година од рођења пионирке програмирања

"ADA LOVELACE дан" је међународни дан посвећен обележавању 200 година од рођења пионирке програмирања. Ћерка Лорда Бајрона и изврсне математичарке у то доба, од малих ногу је била усмерена на природне науке да би касније у раду са колегом Чарлсом Бебиџем дошла до закључка да све што може бити конвертовано у бројеве - музика, алфабет или слике, може бити контролисано помоћу алгоритама. Њено достигнуће представља претечу модерних рачунара и нико пре ње, чак ни сам Бебиџ није увидео да аналитичка машина може да обрађује различите врсте података. Како је написала алгоритам за израчунавање Бернулијевих бројева, Ејда се сматра првом програмерком у историји.

"ADA LOVELACE дан" организују Rails Girls Београд, српски огранак глобалне заједнице која девојке и жене упознаје са основама wеб програмирања. Програм "ADA LOVELACE дана" је посвећен представљању жена које су тренутно активне у пољу науке код нас (математика, ИТ, инжењерство, физика, хемија, архитектура...) са циљем да говоре о својим достигнућима, препрекама и развојном путу, и да на тај начин инспиришу и мотивишу посетиоце да и сами своју будућу професију можда потраже у природним наукама.

Више информација о самом догађају и шест изврсних говорница и њиховим дометима у науци.

Програм "ADA LOVELACE дана" биће одржан у Новој Искри (Гаврила Принципа 43) у петак 16. октобра у 17.30. Улаз је слободан.

детаљније

Одбрана докторске дисертације Небојше Бачанина Џакуле

Одбрана докторске дисертације Небојше Бачанина Џакуле "Унапређење хибридизацијом метахеуристика интелигенције ројева за решавање проблема глобалне оптимизације" одржаће се у понедељак 12. октобра 2015. у 15 сати у БИМ сали.

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 8. октобар 2015.

Наредни састанак семинара за биће одржан у четвртак, 8. октобра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавачи: Ана Зековић, Учитељски Факултет Београд, и Љиљана Радовић, Машински Факултет, Ниш

Семинар је посвећен сећању на Славика Јаблана.

детаљније

Сајам стипендија на Универзитету у Београду - 8. октобар 2015.

Универзитетски Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду организује Сајам стипендија који ће се одржати у четвртак, 8. октобра 2015. године, од 10 до 17 часова у згради Ректората Универзитета у Београду (Капетан Мишино здање, Студентски трг бр. 1).

Овај јединствени догађај чији је организатор Универзитет у Београду окупиће на једном месту домаће и стране институције које додељују стипендије и друге облике финансијске подршке студентима и дипломираним студентима Универзитета у Београду. На сајму ће учествовати представници амбасада, страних универзитета, културних центара, фондација, министарстава и компанија.

Један од циљева Сајма стипендија јесте информисање студената о програмима стипендирања на домаћим и страним универзитетима, афирмација стипендија као извора финансирања и мотивисање студената да постижу боље академске резултате.

У дворишту Капетан Мишиног здања током дана ће студентима у периоду од 11 до 15.30 часова бити на располагању представници преко 40 институција које додељују стипендије и који ће у оквиру програма двосатних консултација и сусрета моћи да упознају студенте и са њима разговарају о детаљима везаним за одређену стипендију. Студенти ће током ових сусрета моћи да сазнају више о стипендијама и посаветују се о различитим питањима везаним за припрему за мобилност или стипендирани наставак школовања у земљи и иностранству.

Свечано отварање сајма је 8. октобра у 10 часова. Од 10.30 до 17 часова публика ће у Свечаној сали моћи да прати програм "15 Савета за 15 минута" током ког ће представници институција представити стипендије, давати савете и одговарати на питања у вези различитих стипендија. Током програма представиће се укупно 16 институција.

Позивају се студенти и дипломирани студенти основних, мастер и струковних студија и млади професионалци којима су стипендије потребне у сврху континуираног професионалног усавршавања да посете Сајам стипендија 8.октобра 2015. године. Улаз је слободан.

Више детаља може се наћи на wеб страни www.razvojkarijere.bg.ac.rs и ФБ страници https://www.facebook.com/univerzitetski.sajam.stipendija

детаљније

Одбрана докторске дисертације Неле Милошевић

Одбрана докторске дисертације Неле Милошевић "Анализа комутативних прстена  придруживањем симплицијалних комплекса" одржаће се у уторак 6. октобра 2015. у 16 сати у РЛАБ сали.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 6. октобар 2015.

Наредни састанак семинара за биће одржан у уторак, 6. октобра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: др Биљана Панић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: УТИЦАЈ КООПЕРАТИВНОСТИ НА ПЕРФОРМАНСЕ У ЛАНЦИМА СНАБДЕВАЊА

Апстракт: Услед недовољне координације у ланцима снабдевања долази до појаве ефекта бича. Узроци су операциони и бихејвиорални, а у бихејвиоралне спадају и особине личности. Сарадња учесника је неопходна, па је анализиран утицај кооперативности као особине личности учесника на трошкове ланца и показано је како формирати ланац снабдевања са кооперативним учесницима. За анализу комуникације и интеракција између учесника у ланцу снабдевања коришћена је трансакциона анализа и показано је како побољшати кооперативност учесника у већ формираном ланцу снабдевања. Понашања кооперативних учесника, која су дала добре резултате, дефинисана су као правила понашања у ланцу снабдевања и укључена су у симулацију применом Петријевих мрежа. Тиме је доказано да се у Петрије мреже могу укључити бројни фактори који утичу на ланце снабдевања, чак и фактори као што су особине личности.

детаљније

Одбрана докторске дисертације Славка Моцоње

Одбрана докторске дисертације Славка Моцоње "Асиметрични правилни типови" одржаће се у четвртак 8. октобра 2015. у 18 сати у БИМ сали.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести