Семинар за рачунарство и примењену математику, 20. октобар 2015.

Наредни састанак семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан у уторак, 20. октобра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Татјана Давидовић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ОПТИМИЗАЦИЈА КОЛОНИЈОМ ПЧЕЛА: РАЗВОЈ И ПРИМЕНЕ

Апстракт: Излагање је комбинација недавно публикованих прегледних радова и пленарног предавања одржаног на овогодишњој BALCOR конференцији у Констанци. Приказује се развој и примене методе оптимизације колонијом пчела (Bee Colony Optimization, BCO) од њеног настанка, 2001. године до данас. Методу су предложили Лучић и Теодоровић и применили је на проблем трговачког путника. Ова метахеуристичка метода припада класи алгоритама инспирисаних природним процесима, прецизније понашањем пчела у потрази за храном. То је једноставна техника, лака за разумевање и имплементацију, а већ је успешно примењена на многе проблеме оптимизације. Прва варијанта алгоритма, названа Bee System, била је конструктивна и имала је више сличности са природним процесом. У каснијим радовима, Душан Теодоровић и његови сарадници предложили су разне варијанте методе и применили их на многе проблеме оптимизације. У новије време, методу су прихватили и други истраживачи и публиковали радове у којима су је успешно применили на разне проблеме комбинаторне и континуалне оптимизације. У другом делу описане су примене BCO методе на разне тешке проблеме оптимизације, углавном у транспорту, теорији локације и распоређивању, као и у континуалној и мешовитој оптимизацији. Циљ овог излагања је да кроз детаљан опис BCO методе и њених модификација, укључујући и стратегије за паралелизацију и хибридизацију, приближи ову методу што ширем кругу истраживача.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 20. октобар 2015.

Наредни састанак семинара биће одржан у уторак, 20. октобра 2015. од 18 часова у сали 809 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: Мајда Смоле, истраживач-приправник на Астрономској опсерваторији

Наслов предавања: Гравитациони узмак црних рупа у потенцијалу халоа тамне материје

детаљније

DAAD и AvH Инфо-семинар на Математичком факултету 30. октобра у 12h

 

Математички факултет организује још један отворени DAAD Инфо-семинар 30. октобра (петак) 2015, у 12h, учионица 706 (IV спрат). Истом приликом биће презентовани и програми AvH Фондације.

Немачка служба за академску размену (DAAD) и ове године нуди многобројне могућности за научно-истраживачку сарадњу и академску размену.

Позивамо све заинтересоване да се свакако упознају са могућностима на званичној интернет страници: http://www.daad.rs/ (DAAD стипендије).

Alexander Von Humboldt (AvH) фондација промовише међународну академску сарадњу врхунских научника из Немачке и остатка света, и додељује преко 700 истраживачких стипендија и награда сваке године (https://www.humboldt-foundation.de).

Позивамо заинтересоване студенте и професоре Математичког факултета и других институција Универзитета у Београду да дођу и чују више о овим атрактивним програмима, од стране званичника DAAD-а и Хумболдтовог Клуба Србије (http://www.humboldt-serbia.ac.rs).

Презентација о DAAD стипендијама и могућностима студирања у Немачкој може се преузети ОВДЕ.

детаљније

КГТА семинар, 20.10.2015.

Наредни састанак Семинара одржаће се у новом термину.

Датум и време: уторак 20. октобар, 12 - 14 сати

Место: сала 844, Математички факултет

Предавач:
Бранислав Првуловић

Наслов предавања:
"Множење у кохомологији Грасманијана, Шубертов рачун и Гребнерове базе"

Апстракт:
Једну адитивну базу кохомологије Грасманијана чине Шубертове класе, које се међусобно множе помоћу Пијеријеве формуле.

На предавању ће бити представљена још једна природна адитивна база те кохомологије, дата преко Чернових класа канонског раслојења над Грасманијаном.

Помоћу ње се добија Гребнерова база одговарајућег идеала, а онда и формула за множење елемената ове друге адитивне базе (аналогна Пијеријевој формули), као и рекурентне везе између Косткиних бројева, које у потпуности одређују ове бројеве.

Предавање је базирано на раду:
http://poincare.matf.bg.ac.rs/~markor/MGG.pdf

детаљније

ЈУЖНОСЛОВЕНСКА АКАДЕМИЈА НЕЛИНЕАРНИХ НАУКА Први колоквијум: Нелинеарне науке – математичке основе

Први колоквијум: Нелинеарне науке – математичке основе одржаће се у понедељак 2. новембра 2015, са почетком  у 10 сати у Математичком институту  САНУ (Кнеза Михаила 36, 3. спрат, сала 301ф )

П Р О Г Р А М

10:00-10:40  Бошко Јовановић, О неким трансмисионим проблемима за парцијалне диференцијалне једначине

10:40-11:20 Александар Липковски, Теорија катастрофа – математичке основе и примене у другим наукама

11:20-12:00  Милан Дражић, Хаотични и фрактални феномени код нумеричког решавања диференцијалних једначина

12:00-12:40  Ненад Младеновић, Нелинеарне методе у линеарном програмирању

П а у з а

13:30-14:10  Ливија Цветићанин, Строго нелинеарне осцилације – аналитичка решења

14:10-14:50  Владан Ђорђевић, Приближне методе у решавању нелинеарних проблема

детаљније

Семинар Биоинформатика, 21. октобар

Наредни састанак семинара Биоинформатика биће одржан следеће среде, 21. 10. у 18:15 часова у сали бим/IV на Математичком факултету. 

Предавач је Маја Тараило-Граовац из Центра за молекуларну медицину и терапеутику из Ванкувера, а наслов предавања је "Примена NGS технологије у медицинској генетици".

Организатори семинара су
проф. др Гордана Павловић-Лажетић,
проф. др Бранко Драговић,
проф. др Ненад Митић, руководилац.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 15. октобар 2015.

Наредни састанак семинара за биће одржан у четвртак, 15. октобра 2015. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Душан Тошић

Наслов предавања: Један поглед на развој рачунарства и информатике на Математичком факултету у Београду

детаљније

Шести Симпозијум - Математика и примене, 16-17. октобар 2015, Београд

детаљније

Одбрана докторске дисертације Душана Марчете

Одбрана докторске дисертације Душана Марчете "Могућности и оптимизација слетања на јужну хемисферу Марса" одржаће се у среду 14. октобра 2015. у 17 сати у сали 809.

детаљније

КГТА семинар, 13. октобар 2015.

Наредни састанак КГТА семинара биће одржан у уторак, 13. октобра 2015. од 12-14 часова у сали 844 Математичког факултета, V спрат.

Тема семинара: Креда Луталица - занимљивости, новости са конференција и договор о раду

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести