Конкурс Задужбине Ђоке Влајковића за подршку студентима у стручном и научном усавршавању, пријава од 01.02. до 31.03.2018.

Одбор Задужбине Ђоке Влајковића, на седници одржаној 18.01.2018. године, донео је одлуку о расписивању Конкурса за доделу 10 финансијских подршки за стручно и научно усавршавање студената
Универзитета у Београду.

Усавршавање подразумева:

1. учешће на научним и стручним скуповима у земљи и иностранству и
2. боравак у иностранству у оквиру основних, мастер и докторских
академских студија.

На Конкурс се могу пријавити незапослени студенти основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Београду.

Финансијска подршка у стручном и научном усавршавању, у нето износу од по 22.500,00 динара по учешћу или боравку, доделиће се из средстава Задужбине Ђоке Влајковића.

Критеријум за добијање подршке је да усавршавање започиње/траје у периоду од 01.05.2018. године до 01.05.2019. године.

Рок за подношење пријава је од 01.02. до 31.03.2018. године.

Пријаве се подносе на адресу:
Универзитет у Београду Студентски трг1
Са назнаком - Конкурс Задужбине Ђоке Влајковића за подршку у стручном и научном усавршавању

Електронска адреса на коју треба доставити документацију је: popovm1@rect.bg.ac.rs

Одлука и текст конкурса

Пријава

детаљније

Испитни рок Јануар2-пс, пријава 01-09.02.2018.

Испитни рок Јануар2-пс, за студенте основних академских студија, биће одржан у суботу 17.02. и недељу 18.02.2018. према распореду који ће бити накнадно објављен.

детаљније

Конкурс за стипендије Владе Француске за 2018/2019. годину

Француски институт у Србији сваке године додељује стипендије студентима из Србије који желе да наставе школовање у Француској за ниво мастер и докторских студија. Стипендије покривају трошкове школарине, живота у Француској, као и социјалног осигурања. Сваке године око педесет студената искористи ову финансијску подршку Владе Француске за студије у некој од 3500 високошколских установа у Француској. Студенти могу да конкуришу за разне програме стипендија, а конкурс је отворен до 16. марта 2018.

Услови и критеријуми конкурса за сваки од програма налазе се на странама:
http://www.institutfrancais.rs/info/bourses-du-gouvernement-francais/
http://www.srbija.campusfrance.org

Пријаве се подносе у Француском институт у Србији, Змај Јовина 11, Београд

Контакт особа: vesna.adamovic@institutfrancais.rs

детаљније

Конкурс Фонда за младе таленте за стипендирање студената

Министарство омладине и спорта је расписало Конкурс за стипендирање до 900 најбољих студената завршне године основних академских студија и до 400 студената завршне године мастер академских студија са високошколских установа чији је оснивач Република Србија, за школску 2017/18. годину.

Детаљније информације о конкурсу, укључујући текст конкурса, образац за конкурисање и осталу конкурсну документацију могу се наћи на следећој страници:

http://www.fondzamladetalente.rs/objavljen-konkurs-za-stipendiranje-stu-2/

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 30. јануар 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 30. јануара 2018. у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Марко Павловић, истраживач-сарадник на Математичком факултету

Наслов предавања: РАДИО-ЕВОЛУЦИЈА ОСТАТАКА СУПЕРНОВИХ И НЕЛИНЕАРНО ДИФУЗНО УБРЗАВАЊЕ ЧЕСТИЦА

Апстракт: Експлозије супернових обогаћују Универзум различитим тешким елементима. Ови елементи су градивни блокови света око нас и у нама. Остаци супернових (ОСН) су изванредни астрономски објекти који су такође од великог научног значаја, јер пружају увид у механизме експлозија супернових и представљају важне изворе галактичких космичких зрака. Радио-посматрања су међу најстаријим средствима за проучавање ових објеката. Радио-сјај и спектар, посебно младих ОСН, представљају резултат активног убрзавања електрона на ударним таласима. Тродимензионалне хидродинамичке симулације и модели нелинеарног дифузног убрзавања честица пружају нам нови поглед на радио-еволуцију ОСН.

детаљније

КГТА семинар, 30. јануар 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 30. јануара 2018, у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: Бранко Николић, Macquarie University, Sydney

Наслов предавања: METRIC AND (RELATIVISTIC) CAUSAL SPACES VIA ENRICHMENT

Апстракт: We give a short introduction to basics of (enriched) category theory. When the base of enrichment is a monoidal category that is in fact a poset (aka quantale), the definition of an enriched category becomes simpler. We consider two particular quantales consisting of positive real numbers. Categories enriched in the first are generalized metric spaces [1]. The categories enriched in the second can be interpreted as causal preorders that remember intervals (times) between time-like events [2]. Modules between enriched categories enable expressing Cauchy completeness of metric spaces in purely categorical terms; in this sense all event spaces are Cauchy complete. We give sufficient conditions on a monoidal category that ensure that an enriched category is Cauchy complete if and only if idempotents split in its underlying category.

[1] Lawvere, F. W. Metric spaces, generalized logic, and closed categories. Rendiconti del Seminario Matematico e Fisico di Milano 43, 1 (1973), 135–166.
[2] Nikolić, B. Cauchy completeness and causal spaces. arXiv:1712.00560v1 [math.CT] (2017)

детаљније

Вероватносне логике, 25. јануар 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 25. јануара 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: проф. др Радош Бакић

Наслов предавања: СРПСКИ ЈЕЗИК - ЈЕДАН ПОГЛЕД У ПРОШЛОСТ

Апстракт: Предавање се надовезује на ранија предавања из истог циклуса.

детаљније

Семинар за симплектичку топологију, 26. јануар 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 26. јануара 2018. у сали 843 Математичког факултета са почетком у 12 часова.

Предавач: Игор Уљаревић

Наслов предавања: РАЗБИЈАЊЕ СКУПА ПРИРОДНИХ БРОЈЕВА И СИМПЛЕКТИЧКА ХОМОЛОГИЈА

детаљније

Одељење за математику, 26. јануар 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 26. јануара 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14 часова.

У оквру састанка Семинара, колега Радосав Ђорђевић са Природно-математичког факултета у Крагујевцу представиће књигу "Probability Logics" аутора Зорана Огњановића, Миодрага Рашковића и Зорана Марковића.

детаљније

КГТА семинар, 23. јануар 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 23. јануара 2018, у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: Јелена Ивановић, Архитектонски факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: PROST PERMUTO-ASOCIEDAR

Апстракт: На предавању ће бити речи о фамилији простих политопа који представљају својеврсни хибрид две фамилије - пермутоедара и асоциедара. Фамилију комбинаторних CW-комплекса, под називом пермуто-асоциедри, први је увео Капранов почетком 90-тих година. Њихову реализацију као конвексне, али не и просте (!), политопе дали су В. Рајнер и Г. Циглер. Како су и пермутоедар и асоциедар прости политопи, било је природно потражити фамилију простих хибридних политопа овог типа. У овом предавању биће приказана конструкција овакве фамилије. Напоменимо да се ови објекти природно појављују у теореми кохеренције у симетричним моноидалним категоријама. Предавање се базира на препринту, "A simple permutoassociahedron", arXiv:1708.02482, Dj.Baralic, J.Ivanovic, Z.Petric.

Кључне речи: прости политопи, асоцијативност, комутативност, кохеренција, геометријска реализација

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести