Семинар Катедре за алгебру и математичку логику, 29. октобар 2012.

Састанак семинара Катедре за алгебру и математичку логику биће одржан у понедељак, 29. 10. 2012. са почетком у 18:15 у сали 844.

Предавач: Тања Стојадиновић

Наслов предавања: Комбинаторне Хопфове алгебре

Сажетак предавања се може наћи на страници катедре:
http://www.algebra.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 25. октобар 2012.

 Наредни састанак  семинара биће одржан у четвртак, 25. октобра 2012 у 17h у сали 301ф, МИ САНУ.

Предавач: Срђан Вукмировић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: Простори twistor

Садржај: Твисторски простор орјентабилне многострукости $M = M^{2n}$ се може дефинисати као раслојење чији је слој над тачком $xin M$ скуп свих скоро комплексних структура тангентног простора $T_x M$, дакле изоморфан са $SO(2n)/U(n).$ Ови простори имају многобројне примене како у диференцијалној геометрији, тако и у физици. На предавању ће посебна пажња бити посвећена твисторским просторима сфера $S^4$ и $S^6.$

детаљније

Дан језичких технологија, понедељак 29. октобар, Хајат

26. септембра 2012. обележен је Европски дан језика.
Истраживања показују да је најмање 21 европски језик у опасности од дигиталног изумирања.
Студија водећих европских експерата за језичке технологије упозорила је да већина европских језика неће опстати у дигиталном добу одн. да им прети дигитално изумирање.

Недавно истраживање META NET-а показало је да је и српски језик пред дигиталним изумирањем!

Да ли се и шта чини да до тога не дође?

Одговор ћемо добити на међународном скупу Дан језичких технологија, који ће се у организацији Математичког факултета Универзитета у Београду и Института Михајло Пупин, а под покровитељством Технолошког савеза за вишејезичну Европу (META-NET*), одржати 29. октобра 2012. године, у београдском хотелу Хајат са почетком у 9:45 сати.

Регистрација учесника је од 9 до 9:45.

*META-NET је мрежа изврсности коју чини 60 истраживачких центара из 34 земље и посвећена је изградњи технолошке основе за вишејезично европско информационо друштво.

Најава догађаја

детаљније

Недеља отвореног приступа Универзитетској библиотеци, 22-28. октобар 2012.

У организацији Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић" и партнерских институција од 22-28. октобра 2012. на Универзитету у Београду у оквиру Међународне недеље отвореног приступа (ОА Week - www.openaccessweek.org) биће организован низ активности на промоцији принципа отвореног приступа научним информација.

Програм

детаљније

Одбране докторских дисертација мр Слободанке Бољановић и мр Наташе Бабачев

Одбрана докторске дисертације мр Слободанке Бољановић под називом "Нумеричко моделирање преостале чврстоће структуралних елемената у присуству прслине при цикличним оптерећењима", биће одржано у среду 24.10.2012. године у 14h у БИМ сали.

Одбрана докторске дисертације мр Наташе Бабачев под називом "Фиксне тачке пресликавања на просторима са недетерминистичким растојањем", биће одржана 27.10.2012. године у 10h у сали 706.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 25. октобар 2012.

Наредни састанак семинара ће бити одржан у четвртак 25. 10. у 18h. На програму семинара су три мастер тезе:

Ана Миладиновић
Развој апликације Elastyc за мобилне уређаје коришћењем jQuery Mobile окружења

Миљан Даниловић
Миграција између RSUB Oracle и DB2

Јела Биочанин
Консолидација поштанских бројева и места повезаних са мобилном телефонијом у Републици Српској

Детаљније информације о семинару се могу наћи на:
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар механике, 24. октобар 2012.

Наредни састанак Семинара механике биће одржан у среду, 24. октобра 2012. године у 18 часова у сали 301ф на трећем спрату Математичког института САНУ, Кнеза Михаила 36.

Предавачи: Јово Јарић

Наслов предавања: ON CONTINUUM THERMODYNAMICS

Садржај:In continuum thermodynamics, the entropy principle constitutesa basic tool in deriving thermodynamic restrictions on constitutive equations. Here we provide an overview of the modern approaches to continuum non-equilibrium thermodynamics, and of their connection with the problem of heat condition with finite speed of propagation. We focus our attention particularly to the method of Lagrange multiplies proposed by Muller and I-Shi Liu. Then, we applied it to several class of anisotropic materials. This work is co-authored with Dragoslav Kuzmanović.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 23. октобар 2012.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан 23. октобра 2012. у 14:15 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Татјана Јакшић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРИМЕРИ ПРОБЛЕМА КОМБИНАТОРНЕ ОПТИМИЗАЦИЈЕ У КРИПТОЛОГИЈИ


Садржај: Развој електронских комуникација довео је до тога да се размена информација поверљиве садржине одвија свакодневно. Из тог разлога је битно да приликом нпр. размене електронске поште или коришћења услуга електронског банкарства, не дође до неовлашћеног приступа подацима који се шаљу. Да би се пренос оваквих информација уцинио сигурнијим, оне се модификују на такав начин да трећа страна (особа којој информације нису намењене) не може да их протумачи у случају да дође у њихов посед.

Криптологија је (математичка) научна дисциплина о безбедности информација која се, поред основних задатака очувања тајности података (чиме се бави криптографија), бави и техникама приступа отвореном тексту без претходног познавања кључа или реконструкције самог тајног кључа (чиме се бави криптоанализа). Да би се унапредила безбедност преноса података, поред других техника, користе се и методе комбинаторне оптимизације. Циљ овог предавња је да илуструје како се неки проблеми  криптологије могу моделирати као проблеми комбинаторне оптимизације. Једна примена је у области криптоанализе са намером да се идентификују и искористе они комбинаторни проблеми који нису лако решиви и тако онемогући трећој страни да прочита ориганалан садржај поруке.

детаљније

ЦГТА семинар, 23. октобар 2012.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан 23. октобра 2012. у 18 часова у пројектор сали (БИМ) на IV спрату на Математичком факултету.

Предавач: Синиша Врећица

Наслов предавања: Геометрија, топологија и комбинаторика конфигурационих простора

Детаљније: Простори конфигурација (тачака, правих, кружница, политопа) играју значајну улогу у многим деловима математике. Уопштено речено, конфигурациони простори описују сва могућа стања неког система (дискретног или континуалног), као скуп "тачака" неког асоцираног "хиперпростора". На пример "шаховски комплекс" описује геометрију конфигурација топова на шаховској плочи таквих да топови не нападају једни друге.

У предавању ће бити детаљно анализирани неки од најпознатијих конфигурационих простора укључујући и просторе коначних тачака на кружници.

детаљније

Математички факултет на 57. Међународном сајму књига

Математички факултет ће се представити на предстојећем 57. Међународном сајму књига на заједничком штанду Универзитета у Београду у хали 2.

Инфо о Сајму:
http://www.beogradskisajamknjiga.com/active/sr-cyrillic/home/levi_meni/sajam_knjiga_2012.html

Сајам књига ће бити отворен у недељу 21. октобра и трајаће 8 дана, тј. до недеље 28. октобра. Радно време Сајма је од 10 до 21 сат.

Видимо се!

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести