Предавање др Жолта Лавице, 11. април 2014.

Др Жолт Лавица са Универзитета у Кембриџу одржаће предавања на Математичком факултету у петак, 11. априла у сали 706 са почетком у 12h.

Наслов предавања: Integrating Technology into K12 School Teaching to Enhance STEM Education in Hungary

Садржај предавања

Кратка биографија:

Dr Zsolt Lavicza, Faculty of Education, University of Cambridge

After receiving his degrees in mathematics and physics in Hungary, Zsolt began his postgraduate studies in applied mathematics at the University of Cambridge. While teaching mathematics at the University of Cincinnati he became interested in researching issues in the teaching and learning mathematics. In particular, he focused on investigating issues in relation to the use of technology in undergraduate mathematics education. Since then, both at the University of Michigan and Cambridge, working with Deborah Ball, Hyman Bass, Paul Andrews, and Kenneth Ruthve, he has worked on several research projects examining technology and mathematics teaching in a variety of classroom environments. Currently, Zsolt is working as an Associate Lecturer in Mathematics Education at the University of Cambridge. He is also co-ordinating the development of local GeoGebra Institutes and offering research support within the International GeoGebra Institute. He serves as a Director of Research at the GeoMaTech project as well as advising research projects at different countries.

детаљније

Семинар механике, 9. април 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 8. априла 2014, са почетком у 18 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.


Предавач: Дејан Урошевић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: МИКРОТАЛАСНО ПОЗАДИНСКО ЗРАЧЕЊЕ


Садржај: У првом делу овог предавања ће бити објашњено како настаје микроталасно позадинско зрачење и како је први пут детектовано.

У наставку ће бити речи о неколико пројеката који су допринели бољем разумевању Универзума као целине, а из директних посматрања Микроталасног позадинског зрачења, са посебним освртом на недавно завршену мисију PLANCK.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 8. април 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 8. априла 2014, са почетком у 14:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Сања Грохман, Математички институт САНУ

Наслов предавања: HUFF ЛОКАЦИЈСКИ МОДЕЛ СА ВИШЕ СЕРВИСНИХ ЦЕНТАРА НА МРЕЖИ И ЊЕГОВО РЕШАВАЊЕ МЕТАХЕУРИСТИЧКИМ И ЕГЗАКТНИМ ПРИСТУПОМ


Садржај: Разматрамо Huff локацијски модел са више сервисних центара на мрежи. Овај мешовити проблем нелинеарне оптимизације решавамо коришћењем метахеуристика: Метод променљивих околина (Variable Neighborhood Search) и његове варијанте, Симулирано каљење (Simulated Annealing) и Мултистарт локална претрага (Multi-Start Local Search).

Дајемо извештај о нашем искуству приликом рада на проблему, као и о резултатима до којих смо дошли. Предлажемо и математички модел за егзактно решавање проблема. Модел је имплементиран коришћењем KNITRO солвера за проблеме нелинеарне оптимизације.

Такође, извештавамо и о добијеним резултатима.

Коаутори рада су Драган Урошевић, Ненад Младеновић, Математички институт САНУ, Београд и Emilio Carrizosa, Универзитет у Севиљи, Севиља, Шпанија.

детаљније

ЦГТА семинар, 8. април 2014.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 8. априла 2014, од 18-20h у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Бранислав Првуловић

Наслов предавања: Еквиваријантна пресликавања међу комплексним Штифеловим многострукостима

Садржај: Применама теорије еквиваријантног индекса доказују се теореме типа Борсука-Улама за Штифелове многострукости.

Предавање се базира на заједничком раду са Зораном Петровићем (Osaka J. Math., 2013).

детаљније

Предавање академика Владете Јеротића

Академик др Владета Јеротић биће гост Математичког факултета и одржаће предавање на тему: "Шта човек крије?" у понедељак 7. априла 2014. са почетком у 19 сати у ВХА у приземљу зграде на Студентском тргу
16.

Позивамо све заинтересоване да присуствују предавању.

Добродошли!

детаљније

Предавања добитника Награде САНУ из области математике и сродних наука за 2013. годину, 3. април 2014.

Предавања добитника Награде САНУ из области математике и сродних наука за 2013. годину, у организацији Одељења за математику, физику и гео-науке САНУ, биће одржано у четвртак, 3. априла 2014. са почетком у 12.00 сати у свечаној сали САНУ, Кнез Михаилова 35/II, Београд.

Програм:

Слободан К. Симић, Математички институт САНУ "СПЕКТРАЛНА ТЕОРИЈА ГРАФОВА И ЊЕНЕ ПРИМЕНЕ"

Ненад Младеновић, Математички институт САНУ
"ПРОМЕНА ОКОЛИНА И ФОРМУЛАЦИЈА У РЕШАВАЊУ ПРОБЛЕМА ОПТИМИЗАЦИЈЕ"

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 1. април 2014.

Наредни састанак семинара биће одржан у уторак, 18. марта 2014, са почетком у 18h у сали 809 Математичког факултета.

Предавач: др Атила Чеки, истраживач-сарадник Астрономске опсерваторије

Наслов предавања: Моделирање тесно двојних система

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 1. април 2014.

Наредни састанак семинара биће одржан у уторак, 1. априла 2014, са почетком у 14:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Ивана Ковачевић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: КОГНИТИВНО-АФЕКТИВНИ КОРЕЛАТИ УПОТРЕБЉИВОСТИ ИНФОРМАЦИОНИХ СИСТЕМА

Садржај: Предавање је засновано на експерименталном истраживању у области когнитивне ергономије у оквиру које се тежи информационој усклађености компјутерског система и корисника. Студијом употребљивости испитивана је веза модела података на којем је заснован информациони систем и представе коју корисник има о систему, а која је, између осталог зависна од когнитивних и афективних карактеристика корисника. Тако се когнитивни стил и емоционалне реакције корисника прате у контексту брзине и тачности рада у тзв. трансакционом и димензионом моделу података.

детаљније

ЦГТА семинар, 1. април 2014.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 1.
априла 2014, од 18-20h у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Александар Вучић

Наслов предавања: Генералисане кохомолошке теорије и К-теорија

Садржај: К-теорије је хронолошки прва "екстраординарна" теорија
кохомологије. Предавање је замишљено као преглед и увод у ову област
топологије.

детаљније

Семинар за геометрију, визуализацију и образовање са применама, 27. март 2014.

Наредни састанак семинара биће одржан у четвртак, 27. марта 2014 у сали 301ф, Математичког института САНУ, са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Срђан Вукмировић, Математички факултет

Наслов предавања: Геометрија Хајзенбергове групе

Садржај: Геометрија Лијевих група са лево-инваријантном метриком је тема која датира од Милнових класичних радова о геометрији тродимензионих Лијевих група са лево-инваријантном Римановом метриком. Случај псеудо-Риманових лево инваријантних метрика ја мање познат и са много отворених проблема. Метрике се увек посматрају до на аутоморфизам групе.

Значајне разлике између псеудо-Римановог и Римановог случаја налазимо већ у димензији три. Рецимо на тродимензионој Хајзенберговој групи H^3 постоји до на хомотетију јединствена Риманова, лево-инваријантна метрика. Та метрика није равна. Насупрот томе, на истој групи H^3 постоје три фамилије нееквивалентних метрика Лоренцове сигнатуре, од којих је једна равна, а две нису. Ови резултати нас мотивишу да посматрамо геометрију уопштене, (2n+1)-димензионе Хајзенбергове групе.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести