ЦГТА семинар, 4. март 2014.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 4. марта 2014, од 18-20h у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Раде Живаљевић

Наслов предавања: Тополошка К теорија - примери и проблеми

Садржај: Проверићемо колико знамо о К-групама разних простора. Предавање је прегледног карактера и никакво предзнање К-теорије се не подразумева (осим што је пожељно да је слушалац бар једном у животу направио Мебијусову траку од папира).

детаљније

Семинар за геометрију, визуализацију и образовање са применама, 27. фебруар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 27. фебруара 2014 у сали 301ф, Математичког института САНУ, са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Милоје М. Ракочевић, Природно-математички факултет, Ниш

Наслов предавања : Елементарна веза хемијског и математичког у генетском коду

Садржај: Генетски код (GK) формално се своди на две азбуке, четворословну нуклеотидну [(U, C, A, G) (урацил, цитозин, аденин, гуанин)] и 20-словну аминокиселинску (A, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, P, Q, R, S, T, V, Y, W) (аланин, цистеин, аспарагинска киселина, глутаминска киселина, фенилаланин, глицин, хистидин, изолеуцин, лизин, леуцин, метионин, аспарагин, пролин, глутамин, аргинин, серин, треонин, валин, триптофан)].

Из прве азбуке генеришу се трословне речи (варијације треће класе са понављањем из скупа од четири елемента), тзв. кодони, који заправо представљају хемијске агрегације од по три нуклеотидна молекула, којима су кодиране аминкиселине, уз важење синонимије (дегенерација GK).

Фамилије од по четири речи садрже исти корен речи, те је, отуда, GK представљен двема таблицама: таблицом од 16 дублета и таблицом од 64 триплета, свака у по три варијанте. У предавању ће бити показано да аранжмане и дистрибуције молекулских агрегација унутар ових двеју таблица прати јединство физичкохемијских својстава молекула и елементарних математичких правилности, испољених у равнотежама броја честица (атома и нуклеона) у класама и поткласама молекула.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 25. фебруар 2014.

Ванредни наредни састанак Семинара биће одржан у понедељак, 24. фебруара 2014, са почетком у 14:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Hans Hartmann, lecturer of "Software Engineering for large Business Enterprise systems", OBJENTIS Austria-Serbia

Наслов предавања: AN INTRODUCTION TO TODAY'S SOFTWARE DEVELOPMENT WITH SPECIAL CONSIDERATION OF PROFESSIONAL SOFTWARE TESTING

Садржај: Предавање је информативног карактера и представља најаву дводневног семинара који ће бити организован крајем марта.

Covered topics:

- Is Software Development just programming?
- What Software Development Processes do "you" know?
- ALM - Application Life Cycle Management - a hype since 2012?
- Software Testing as related to ALM.
- Software Testing in the professional way.
- What are software test stages?
- What about software certification?
- Mathematicians and Software Testing? (An outlook)
- Outlook to the oncoming seminar about Professional Software Testing.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство, 27. фебруар 2014.

Наслов предавања: Компанија Nordeus - Game Development данас

Садржај: Уколико сте заинтересовани за рад у индустрији видео игара, волите игре и желите да их развијате самостално или у некој од компанија за развој видео игара, позивамо вас да посетите Математички факултет у Београду 27. фебруара са почетком у 18h, јер ће се управо тада одржати предавање Game Development данас које ће се бавити питањима развоја видео игара у играчкој индустрији данашњице, изазовима, новим технологијама и могућностима, а све то под покровитељством компаније Nordeus, највећег издавача видео игара на овим просторима.

Испред компаније Nordeus, предавање ће на факултету одржати дипломци Математичког факултета:

Мирјана Јовичић - lead software development engineer причаће о Nordeusu и условима рада у овој компанији

Александар Марковић - lead game designer говориће о развоју видео игара

Милош Нетковић - game designer, на лицу места ће заједно са студентима развити једну видео игру

Студенти Математичког факултета који су учествовали на прошлогодишњем Hackathon-у, екипа SSSM Squad, пренеће своје утиске са овог такмичења у брзинском прављењу видео игара као и утиске о атмосфери у Nordeus-у.

Ово ће уједно бити и идеална прилика да запослене Nordeus-а питате све што вас интересује о развоју видео игара, играчкој индустрији, раду у једној IT компанији и осталим занимљивим темама.

Предавању могу да присуствују сви заинтересовани, а не само студенти Математичког факултета, стога се очекује долазак свих оних који виде себе у индустрији видео игара.

Линк ка вести о семинару:

http://computing.matf.bg.ac.rs/1314_letnji.html

детаљније

Одељење за математику, 28. фебруар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 28. фебруара 2014. са почетком у 14 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавачи: Милош Савић, Мирјана Ивановић, Милош Радовановић, Зоран Огњановић, Александар Пејовић, Татјана Јакшић Кругер

Наслов предавања: eLib - еЕЛЕКТРОНСКА БИБЛИОТЕКА МАТЕМАТИЧКИХ ЧАСОПИСА

Садржај: Након скоро 10 година постојања eLib, архив електронских издања домаћих математичких часописа, је постао део европске дигиталне математичке библиотеке EuDML.

У првом делу излагања биће речи о настанку и развоју овог дигиталног репозиторијума у Математичком институту САНУ.

У наставку биће презентовани резултати анализе мреже сарадње истраживача екстраховане из eLib библиографских записа. Испитиван је контекст у коме мрежа еволуира (динамика броја радова/аутора по години), базичне карактеристике радова и аутора, те карактеристике структуре и еволуције мреже у периоду од 1932. до 2011. године.

Такође, испитиван је однос између метрика продуктивности аутора и метрика њихове централности у мрежи сарадње.

детаљније

Семинар за механику, 26. фебруар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 26. фебруара 2014, са почетком у 18 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Бобан Маринковић, Рударско-геолошки факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: УСЛОВИ ОПТИМАЛНОСТИ У ПРОБЛЕМИМА КОНВЕКСНОГ ПРОГРАМИРАЊА

Садржај: Проблем конвексног програмирања се састоји у минимизацији конвексне функције при ограничењима генерисаним конвексним неједнакостима и афиним једнакостима.

Услови оптималности за такве проблеме, у случају када су све функције дефинисане и са вредностима у коначнодимензионим просторима, садржани су у познатој Карус-Кун-Такеровој теореми.

Такође, постоји и уопштење поменуте теореме на случај када су функције ограничења дефинисане и са вредностима у парцијално уређеним векторским просторима.

Показаћемо да се на одређеној класи простора може доказати теорема која се може применити на проблеме за које нису испуњени услови уопштене Карус-Кун-Такерове теореме, тј. да се за њих може доказати тврђење са ослабљеним претпоставкама.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 25. фебруар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 25. фебруара 2014, са почетком у 14:15 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавачи: Андреј Фајгељ, Раде Б. Божовић, Душан Ранђеловић, Културни центар Новог Сада

Наслов предавања: ИСКУСТВА ББНС ПЛАТФОРМЕ ИЗ НОВОГ САДА

Садржај: Информациона револуција је довела библиотеке, музеје и друге установе посвећене очувању културне баштине пред велики изазов: како очувати своју основну одлику - јавност - и допрети до грађана који масовно прелазе на нове медије?

Пројекат дигитализације који представљамо у овом раду иновативан је по томе што за циљ, поред очувања и доступности, има и промоцију дигитализоване грађе. Тај циљ постижемо савременом платформом и избором грађе.

Платформа ББНС (Бројчана баштина Новог Сада, http://bbns.rs/) је развијена претходне године за Дигиталну јавну библиотеку Америке (DPLA), а затим прилагођена локалним потребама тако да захтевним корисницима нуди искуство и функционалности на које су навикли, од једноставности и брзине, преко напредне претраге, до прилагодљивог дизајна који омогућава преглед са мобилних уређаја.

Етапни избор грађе се врши емпатично, тако да изађе у сусрет потребама и занимањима корисника.

Аутори сматрају да ће на тај начин највреднија културна баштина постати не само доступнија, већ и "популарна", а матичне установе задржати статус расадника културе у дигиталном добу.

детаљније

ЦГТА семинар, 25. фебруар 2014.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 25. фебруара 2014, од 18-20h у сали 844 Математичког факултета.

Предавач: Иља Гогић, Универзитет у Загребу

Наслов предавања: Елементарни оператори на хомогеним C*-алгебрама

Садржај: Нека је A прстен. За пресликавање Т:A->A кажемо да је елементаран оператор ако се T може приказати у облику

(*) T(x)=\sum_{i=1}^d a_i x b_i,

гдjе су a_i и b_i елементи из A, а d природан број.

У том случају за најмањи број d такав да T допушта репрезентацију (*) кажемо да је дуљина од T.

У овом предавању ћемо проматрати елементарне операторе на n-хомогеним C*-алгебрама, тј. на C*-алгебрама чије су све иредуцибилне репрезентације исте коначне димензије n.

Према славном теорему Fella и Tomiyame-Takesakija, n-хомогене C*-алгебре ничу као алгебре пререза фибрираних PU(n)-свежњева, гдjе је PU(n) пројективна унитарна група.

Основни циљ предавања је да успоставимо везу између максималне дуљине елементарних оператора које n-хомогене C*-алгебра допуштају и броја савијања припадних PU(n)-свежњева.

детаљније

Одељење за математику, 21. фебруар 2014.

Наредни састанак семинара биће одржан у петак, 21. фебруара 2014. са почетком у 14 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Тема састанка: Пројекти Математичког института - научни резултати на пројектима у 2013.

Руководиоци пројеката, у договору са Управником одељења, ће приказати у општим цртама, научне резултате које су добили истраживачи на њиховим пројектима, а примљени су за штампу или су публиковани у 2013.

У марту ће бити организовано неколико састанака са истим садржајем.

детаљније

Семинар за механику, 19. фебруар 2014.

Наредни састанак семинара биће одржан у среду, 19. фебруара 2014, са почетком у 18 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ЈАКОБИЈЕВ ПРОБЛЕМ И БИЛИЈАРИ НА СИМЕТРИЧНИМ ЕЛИПСОИДИМА

Садржај: У првом делу предавања даје се матрично представљање и аналогон Салове теореме за кретање материјалне тачке по елипсоиду, као и одговарајућег билијарног проблема унутар елипсоида под дејством Хуковог и Розосхатијусовог потенцијала [2]. У другом делу, настављајући се на [1], [4], представићемо заједничке резултате добијене са Владимиром Јовановићем (Универзитет у Бања Луци) о геодезиским токовима и билијарима на симетричним квадрикама у псеудо-Еуклидским просторима [3].

[1] В. Драговић и  М. Радновић, Ellipsoidal billiards in pseudo-euclidean spaces and relativistic quadrics, Adv. Math. (2012).
[2] Б. Јовановић, The Jacobi-Rosochatius problem on a ellipsoid: the Lax representations and billiards, Arch. Rational Mech. Anal. (2013).
[3] Б. Јовановић, В. Јовановић, Geodesic and billiard flows on quadrics in pseudo--Euclidean spaces: L--A pairs and Chasles theorem, (2014).
[4] B. Khesin and S. Tabachnikov, Pseudo-Riemannian geodesics and billiards, Adv. Math. (2009).

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести