Odeljenje za mehaniku, 20. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 20. novembra 2013. sa početkom u 18 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Milutin Marjanov, profesor Univerziteta u penziji

Naslov predavanja: NESTABILNE ORBITE U SOLARNOM SISTEMU

Sadržaj: Razmatramo Njutnov sistem tri tela koja kruže u zatvorenim orbitama, izložena isključivo gravitacionim interakcijama. Kretanja tih tela, po pravilu, postepeno ulaze u rezonancu: periodi njihovih rotacija počinju da se odnose kao celi brojevi. Ta proporcionalnost je posledica činjenice da sistem vremenom dobija dinamičku konfiguraciju koja svakome telu obezbeđuje minimalnu potencijalnu energiju.

Rezonanca najčešće dovodi do stabilizacije orbita, ali, pri nekim odnosima perioda i do njihovih deformacija, to jest do haotičnih kretanja.

Scholl & Froeshle's (1974), J. Wisdom's (1983) i Marjanov (2011) su pokazali da se najizrazitija Kirkvudova praznina u Glavnom Pojasu asteroida poklapa sa orbitom u kojoj telo ima tri puta veću prosečnu ugaonu brzinu rotacije oko Sunca nego Jupiter.

U pitanju je, dakle, rezonanca 3/1.

Ovaj rad predstavlja pokušaj da se objasni geneza haotičnih kretanja i da se dobijeni rezultat primeni na Sunce i dve planete, kao i na Sunce, planetu i asteroid .

Pokazuje se da pored (kritičnih) 3/1 i 1/3 rezonanci, postoje i rezonance nižeg reda 5/3, 7/5,... i 3/5, 5/7,... koje takođe mogu dovesti do deformacija orbita.

Svaka planeta solarnog sistema ima jednu unutrašnju i jednu spoljašnju zonu u kojoj se nalaze te nestabilne orbite. Dobijeni rezultati mogu da posluže kao delimično objašnjenje postojanja praznina u Glavnom, kao i u Kujperovom Pojasu asteroida.

S obzirom da oko planete Saturn kruže brojni masivni sateliti (bar 62 meseca), vrlo je verovatno da praznine među Saturnovim prstenovima nastaju zbog rezonanci koje izazivaju haotična kretanja malih tela u odgovarajućim sistemima Saturn - mesec - asteroid.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 19. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 19. novembra 2013. sa početkom u 18h u sali 809 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Aleksandra Dobardžić, istraživač-pripravnik na Matematičkom fakultetu

Naslov predavanja: Difuzna gama emisija struktura na velikim skalama

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 19. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 19. novembra 2013. sa početkom u 14:15 u sali 301f Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Siniša Vlajić, Ilija Antović, Dušan Savić, Vojislav Stanojević, Miloš Milić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: POVEĆANjE TRANSPARENTNOSTI PODATAKA OD JAVNOG ZNAČAJA ZDRAVSTVENIH USTANOVA SRBIJE U CILjU UNAPREĐENjA FUNKCIONISANjA ZDRAVSTVENOG SISTEMA U CELINI

Sadržaj: Analiza nivoa dostupnosti javnih podataka zdravstvenih ustanova ukazala je na potrebu za identifikovanjem skupa podataka od javnog značaja koje zdravstvene ustanove na dnevnom nivou moraju učiniti dostupim javnosti.

Predmet ovog predavanja je značaj transparentnosti i funkcionalnog objedinjavanja ovih podataka na dnevnom nivou u cilju unapređenja funkcionisanja zdravstvenog sistema u celini.

Predstavićemo rezultate projekata koje smo realizovali za potrebe RFZO koji građanima obezbeđuju dostupnost podataka za svaku zdravstvenu ustanovu u formi web sajta, kao i centralizaciju podataka u cilju poslovne analize RFZO-a.

Pored osnovnih podataka o ustanovi na dnevnom nivou se objavljuju podaci o finansijskom izveštaju, raspoloživosti bolničkih postelja, opreme, operacionih sala, vozila itd.

Takodje, omogućen je pregled stanja lekova u svim apotekarskim ustanovama po svim apotekama u Srbiji, kao i pretraga stanja svakog leka i pronalaženje apoteka koje imaju na stanju tražene lekove, a najbliže su trenutnoj lokaciji korisnika.

Realizacijom projekata RFZO je dobio alat koji omogućava efikasnije upravljanje, bolje mehanizme kontrole što za posledicu, pored smanjenja korupcije i ušteda u poslovanju, ima podizanje nivoa kvaliteta usluga zdravstvenog osiguranja.

detaljnije

CGTA seminar, 19. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 19. novembra 2013. sa početkom u 18h u sali 844 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: Alon's Combinatorial Nullstellensatz

Sadržaj:

Na međunarodnoj matematičkoj olimpijadi u Vijetnamu (2007, IMO 48) pojavio se vrlo težak zadatak koji vrlo lepo ilustruje primenjivost tzv. Alonove teoreme o nulama. Razmotrićemo pobliže ovu teoremu iz ugla teorije Grebnerovih baza kao i druge primere primene G-baza u kombinatorici i topologiji.

Predavanje povezuje naučno istraživanje sa studentskim i srednjoškolskim takmičenjima i nosi žig "ŽIVA MATEMATIKA"!

detaljnije

Seminar za geometriju, vizualizaciju i obrazovanje sa primenama, 14. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 14. novembra 2013. sa početkom u 17:15 časova u sali 301f, Matematički institut SANU.

Predavač: Miloš Đorić, Matematički fakultet, Beograd

Naslov predavanja: Prikaz rada "On isometric minimal immersions from warped products into real space forms", autora B.Y. Chen-a

Sadržaj: Na predavanju će biti predstavljen rad:

B.Y. Chen: "On isometric minimal immersions from warped products into real space forms", Proc. Edinburgh Math. Soc. 45 (2002).

Neka je f funkcija kojom je definisan warped product dve Rimanove mnogostrukosti. Pitamo se da li postoji izometrična imerzija tog proizvoda u Rimanovu mnogostrukost konstantne sekcione krivine. Glavni rezultat u radu je potreban uslov u vidu nejednakosti koju mora da zadovoljava funkcija f . Specijalno, ako je funkcija f harmonijska, ne postoji minimalna izometrična imerzija u hiperbolički prostor, dok u slučaju euklidskog prostora ta imerzija ima specijalan oblik.

detaljnije

Matematički metodi mehanike, 13. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. novembra 2013. sa početkom u 18 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Mihajlo Lazarević, Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: SOME APPLICATIONS OF FRACTIONAL CALCULUS IN ADVANCED CONTROL OF ROBOTIC SYSTEMS

Sadržaj: The advanced algorithms of fractional order PIalphaDbeta control based on genetic algorithms in the position control of a three DOF`s robotic system driven by DC motors are presented.The Rodriguez` method is proposed for modeling kinematics and dynamics of the robotic system. The objective of this work is to find out the optimal settings for a fractional PIalphaDbetacontroller in order to fulfill the proposed design specifications for the closed-loop system. Also, it is suggested and obtained a chattering-free fractional PDalpha sliding-mode controller in the control of a given robotic system. The effectiveness of suggested optimal fractional order controls are demonstrated on the given robotic system. Finally, advanced control strategy for as an underactuated mechanical system -a rotary stabilization routines.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 12. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. novembra 2013. sa početkom u 14:15 u sali 301f Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Petar Maksimović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PARAMETER CALIBRATION IN THE BEE COLONY OPTIMIZATION ALGORITHM

Sadržaj: We present a case study in which we examine in detail the behavior of the Bee Colony Optimization (BCO) metaheuristic when applied to the p-center and SAT-type problems. On a number of benchmark problems, we perform a fine-tuning of several parameters of the BCO algorithm, yielding insights into the behavior of the algorithm, its robustness and efficiency. In addition, for six instances of the p-center problem we reach new best-known solutions.

This is a joint work with T. Davidović, presented at BALCOR 2013 conference.

detaljnije

CGTA seminar, 12. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. novembra 2013. sa početkom u 18 časova u sali 844 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: 15 minuta Grebnerovih baza

Sadržaj: Nakon 15 minuta teorije radimo vežbe, tj. pokazujemo kako se osnove teorije Grebneorvih baza primenjuju u raznim matematičkim disciplinama sa akcentom na topologiji i kombinatorici.

Ovaj 15 minutni mikro-kurs, kao i njegovi prethodnici, ima za cilj da unese revoluciju u predavanje matematike skraćivanjem i pojednostavljivanjem programa. Do sada su bili ponuđeni kursevi iz teorije grupa, kompleksne analize, diferencijalnih formi, torusnih varijeteta i dr., videti npr. na adresi

http://www.rade-zivaljevic.appspot.com/ziva-matematika/index.html

Osnovna zamisao je da se studije matematike skrate na 24 sata uz postepeno uvođenje i drugih instant programa kao što su master "od doručka do ručka", disertacija "letnji dan do podne", "budite sami svoj mentor i član komisije", "svaki student je student generacije" itd.

Ovde objavljujemo da su neautorizovane interpretacije našeg programa koje su se nedavno pojavile u medijima,

http://www.njuz.net/matematicki-fakultet-ukida-matematiku-kako-bi-privukao-studente/


potpuno proizvoljne, zlonamerne i netačno prenesene.

detaljnije

Obaveštenje - neradni dan, ponedeljak 11.11.2013.

Na osnovu Zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji  ponedeljak 11. novembar  je neradni dan na Matematičkom fakultetu.

detaljnije

Seminar za geometriju, vizualizaciju i obrazovanje sa primenama, 7. novembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak 7. novembra 2013. sa početkom u 17:15 časova u sali 301f, Matematički institut SANU.

Naslov predavanja: Utisci sa letnje škole održane septembra 2013. u Berlinu BMS/SFB

Predavači: Miloš Đorić, Tijana Šukilović, Matematički fakultet u Beogradu

Detaljnije: Biće predstavljeni utisci sa letnje škole održane septembra 2013. u Berlinu BMS/SFB Summer School: Discrete Differential Geometry, (website http://www.discretization.de/en/bms-summer-school-2013/) kao i kratak prikaz nekih od održanih predavanja:

  • Pentagram map
  • Projective differential geometry of surfaces: integrable structure and discretization
  • Conformal deformations of surfaces
  • A unified approach to smooth and discrete curvatures using Cartan's moving frames
  • Geometric Reconstruction from Images, Novel Algorithms of 3D Shape Analysis, Convex Relaxations for Image Segmentation
  • An introduction to Teichmüller theory from the triangulation point of view.
detaljnije