CGTA seminar, 10. decembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 10. decembra 2013. sa početkom u 18 časova u sali 844 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: Neurologija konveksnih skupova, topološka Helijeva teorema i kontraprimer za Ekofovu (Eckhoff) hipotezu

Sadržaj: Predavanje je iz kombinatorne geometrije konveksnih skupova u euklidskim prostorima. U fokusu je Helijeva teorema (klasična i topološka verzija), teorema Vegnera (G. Wegner) i nedavni kontraprimer (Boris Bukh) za Ekofovu hipotezu (Eckhoff).

Predavanje je namenjeno svim studentima i najtalentovanijim profesorima i nosi žig "Živa matematika".

detaljnije

Predavanje akademika Vladete Jerotića

Akademik Vladeta Jerotić biće gost Matematičkog fakulteta i održaće predavanje na temu: "Možemo li učiti da volimo?" u sredu 11. decembra 2013. sa početkom u 18 sati u sali 706 na IV spratu.

Pozivamo sve zainteresovane da prisustvuju predavanju.
Dobrodošli!

 

detaljnije

Statistika svuda oko nas - II serija predavanja

U organizaciji Matematičkog fakulteta 29.11. u 18 časova na Kolarčevom narodnom univerzitetu počinje II serija predavanja "Statistika svuda oko nas". Predavanja iz  I serije možete videti ovde.

Naslove novih predavanja i termine njihovog održavanja možete videti ovde.

Predavanja su oganizovana u međunarodnoj godini statistike i u okviru LLL programa Tempus projekta "MAS".

Ova serija predavanja je istovremeno vezana i za proslavu 140-te godišnjice Matematičkog fakulteta, jer su skoro svi predavači svoje studije, osnovne, master ili doktorske završili na Matematičkom fakultetu u Beogradu.

detaljnije

Mini kurs ''Geometry of Gauge Fields'', 4-6. decembar 2013.

Prof. Paolo Asciheri, sa Univerziteta u Alesandriji, Italija održaće mini-kurs pod nazivom "Geometry of Gauge Fields", u periodu od 4-6. decembra 2013.

Termini predavanja su:

  • Sreda 4. decembar: 13-15, Fizički fakultet učionica 661,
  • Četvrtak 5. decembar: 15-17, Fizički fakultet učionica 750,
  • Petak 6. decembar: 11-13, Institut za fi ziku, Zemun sala 300.

Dobrodošli su svi zainteresovani. Naročito se pozivaju studenti 4. godine, masteri doktorskih studija koji su zainteresovani za teorije gradijentnih polja i njihovu matematičku formulaciju da prisustvuju ovim predavanjima.

GEOMETRY OF GAUGE FIELDS
-a very short course-

Abstract
We will start from physical considerations regarding the motion of a quantum particle in a magnetic f ield background, and see how consistency of the system requires the flux of the magnetic f ield to be integer valued. The geometric structure underlying this integrality condition is that of a principal U(1) bundle. We will then describe (nonabelian) vector bundles and principal bundles from a local perspective (transition functions) and a global one. Their diff erential geometry is that of gauge fields. The seminar will be divided in three parts:

1. Electromagnetism in Quantum Theory and Dirac Charge Quantization,
2. Vector bundles and principal bundles,
3. Di erential geometry of bundles: connections and curvatures.

detaljnije

Knjiga ''LaTeX2e za autore''

Knjiga "LaTeX2e za autore", autora Aleksandra Samardžića, Gorana Nenadića i Predraga Janičića, objavljena 2003. godine, sada je besplatno raspoloživa u elektronskom obliku na adresi: http://www.matf.bg.ac.rs/latex2e/.

detaljnije

Matematički fakultet na 7. Festivalu nauke ''Superheroji nauke''

Odraz u ogledalu vam govori da podsećate na nekog poznatog?

Prolaznici vas zagledaju, a i sami imate utisak da ste rođak velikog naučnika, glumca ili snažnog heroja, samo što se još pitate kog...

Ko pita ne skita, ali više nema potrebe da se pitate jer ćemo vam upravo to i otkriti.

Uz zanimljiv softver supertima Matematičkog fakulteta i Fakulteta bezbednosti na postavci "Imaš li superdvojnika" za tren oka možete da saznate da li ličite na Nikolu Teslu, Pitagoru ili Mariju Kiri.

Kako?

Pomoću procenata i koristeći značajne biometrijske tačke lica matematika dobija neverovatan obrt i za kratko vreme brojke pretvara u konture, a vas licem u lice upoznaje s vašim poznatim superdvojnikom.

●  Šta je prepoznavanje lica?

Prepoznavanje lica je metoda koja služi za automatsko prepoznavanje i identifikaciju osoba na osnovu digitalnih fotografija ili video zapisa.

Zahvaljujući mogućnostima savremenog hardvera i razvoju odgovarajućih matematičkih metoda, softver za prepoznavanje lica doživljava ekspanziju i sve veći napredak.

●  Kako softver radi?

Softver za prepoznavanje lica detektuje značajne tačke lica sa Vaše fotografije, a te tačke potom se odgovarajućim matematičkim transformacijama pretvaraju u kodove.

Svakom licu pridružen je odgovarajući kod, tako da se matematičkim poređenjem kodova može sa izvesnom tačnošću ustanoviti da li je Vaše lice slično nekom drugom čija se fotografija već nalazi u postojećoj bazi.

Softver za prepoznavanje lica jedan je od rezultata saradnje Matematičkog fakulteta i Fakulteta Bezbednosti Univerziteta u Beogradu na zajedničkom interdisciplinarnom projektu razvoja baze TOC-search za pretraživanje podataka o terorizmu i organizovanom kriminalu.

Prezenteri

Program

Festival nauke održava se od 5. do 8. decembra 2013. godine.

Radno vreme:

Četvrtak 5. i petak 6. decembar: od 10 do 18 sati

Subota 7. i nedelja 8. decembar: od 11 do 20 sati

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 6. decembar 2013.

Naredni sastanak seminara biće održan u petak, 6. decembar 2013. sa početkom u 14 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Petar Marković, Departman za matematiku i informatiku PMF, Novi Sad

Naslov predavanja: UVOD U DESKRIPTIVNU TEORIJU RAČUNSKE SLOŽENOSTI

Sadržaj: Godine 1974. R. Fagin je dokazao da je skup svojstava izrazivih u egzistencijalnom fragmentu logike drugog reda jednak klasi računske složenosti NP (nedeterministički polinimna).

Od te teoreme počinje oblast računske složenosti koja povezuje razne logičke sisteme sa klasama računske složenosti.

Iz tačke gledišta predavača (priučenog amatera u ovoj temi), izgleda da se ova oblast primarno razvijala u dva pravca: "ulepšavanje klase NP" koje je išlo ka nalaženju sve restriktivnijih logičkih sistema koji se takođe poklapaju sa klasom NP, ili bar imaju neprazan presek sa svakom klasom složenosti unutar NP, i "prevođenje logike na jezik teorije složenosti" gde se različiti prirodni fragmenti logike prvog i drugog reda na sličan način kao kod Fagina povezuju sa klasama računske složenosti.

Prvi pravac, svakako, ima za motivaciju napad na milenijumski problem $P=?NP$, dok je drugi dao jednu bogatu menažeriju novih klasa složenosti sa kojima se danas radi, te je i jedan od najpoznatijih preglednih internet sajtova o ovoj oblasti nazvan "Complexity Zoo".

Daćemo kratak pregled odabranih rezultata u oba pravca od 1974. do danas.

detaljnije

Seminar za geometriju, vizualizaciju i obrazovanje sa primenama, 5. decembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 5. decembar 2013. sa početkom u 17:15 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Miljan Knežević, Matematički fakultet, Beograd

Naslov predavanja: A note on HQC mappings and Schwarz-Pick type inequalities

Sadržaj:

We will give a short review of harmonic quasiconformal mappings theory and its relation with hyperbolic geometry.

Also, we will consider which properties of HQC mappings and of hyperbolic metric are essential for validity of some Schwarz-Pick type inequalities.

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 5. decembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 5. decembra 2013. sa početkom u 18h u sali 718 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Predrag Janičić, Marko Maliković

Naslov predavanja: Dokaz korektnosti KRK (kralj-top-kralj) strategije završnice u šahu svođenjem na problem SAT(prikaz rada)

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 3. decembar 2013.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 3. decembra 2013. sa početkom u 18h u sali 809 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Prof. dr Quentin Parker, Katedra za fiziku i astronomiju, Univerzitet Macquarie, Australija

Naslov predavanja:The new Macquarie PN database - a multi-wavelength window into the soul of late-stage stellar evolution

detaljnije