Seminar iz astronomije i astrofizike, 18. mart 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 18. marta 2014, sa početkom u 18h u sali 809 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Milica Vučetić, istraživač-saradnik, Matematički fakultet

Naslov predavanja: Optička detekcija ostataka supernovih i njihov uticaj na određiivanje stope formiranja zvezda

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 18. mart 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 18. marta 2014, sa početkom u 14:15 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Iva Antović, Centar za muzeologiju i heritologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: DIGITALIZACIJA DOKUMENTACIJA NEMATERIJALNE KULTURNE BAŠTINE

Sadržaj: Razvijanjem metodologije digitalizacije dokumentovanja baštine, na osnovu problema digitalizacije dokumentovanja cjelovitog nasljedja djelovanja Bokeljske mornarice, dokazaćemo da je moguće, u operacionalnom smislu stvaranje modela sistematizovane dokumentacije nematerijalnih i materijalnih segmenata kulturne baštine u vidu digitalnog zapisa, kao najpotpunije slike cjelovitosti dokumentacije o baštini.

Izradom modela jedinstvenog dokumentovanja cjelovitosti kulturne baštine, nastojali bismo da dokažemo da takozvano integralno dokumentovanje može da potvrdi dokumentacijski ideal da se kulturna baština tretira kao objedinjujuća materijalno i nematerijalno nerazdvojiva stvarnost.

To će, pored unaprijeđivanja tretmana i zaštite kulturne baštine uopšte, omogućiti i pristup stručnim i naučnim rezultatima proučavanja prošlosti koji je primjeren savremenim potrebama razvoja društva.

Neophodno je da kao jedan od osnova za razumijevanje kulturne baštine uzmemo u obzir i njenu procesualnu narav, a uz pomoć dokumentacijskih on line obrazaca, bili bismo u stanju da dokumentujemo sve baštinske koncepte određenog dobra.

Primjenom bottom-up pristupa zaštiti, omogućili bismo da u sam proces zaštite uključimo već identifikovane ili potencijalne baštinare. Na taj način, pored transparentnosti i javnog uvida u dokumentovanost kulturne baštine, znatno bismo olakšali saradnju kulturnih institucija u proučavanju kulturne baštine uopšte, ali i omogućili potpunije sagledavanje i očuvanje cjelokupnog nasljedja u praksi.

detaljnije

CGTA seminar, 18. mart 2014.

Naredni sastanak CGTA seminara biće održan u utorak, 18. marta 2014, od 18-20h u sali 844 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: Topološka K teorija - primeri i problemi (treći deo)

Sadržaj: Biće izložene neke od glavnih tehnika za izračunavanje K-grupa. Predavanje je preglednog karaktera i nikakvo predznanje K-teorije se ne podrazumeva (osim što je poželjno je da je slušalac bar jednom u životu napravio Mebijusovu traku od papira).

detaljnije

Seminar za geometriju, vizualizaciju i obrazovanje sa primenama, 13. mart 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 13. marta 2014. u sali 301f, Matematičkog instituta SANU, sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Andrijana Savković, Matematički fakultet

Naslov predavanja: Totally umbilical hypersurfaces of a locally product Rimannian manifold - prikaz rada Masafumi Okumure

Sadržaj: Uvešćemo pojam skoro (lokalno) produkt Rimanove mnogostrukosti M^{n+1} i skoro produkt strukture. Pokazaćemo da će, pod dodatnim uslovom da hiperpovrš ima konstantnu glavnu krivinu, važiti teorema da kompletna, prosto povezana totalno umbilička hiperpovrš skoro produkt Rimanove mnogostrukosti jeste izometrična sa sferom. Biće pokazane totalno umbiličke hiperpovrši nekih skoro produkt Rimanovih mnogostrukosti, kao i da ne postoje totalno umbiličke hiperpovrši sa konstantnom krivinom u nekim skoro produkt Rimanovim mnogostrukostima.

Rezultati su predstavljeni u radu Masafumi Okumure: "Totally umbilical hypersurfaces of a locally product Rimannian manifold"

detaljnije

Predavanje 'Tajne čišćenja organizma i pravilne ishrane', Georgij Nazarov

U četvrtak 20. marta 2014, Georgij Nazarov će održati predavanje pod naslovom "Tajne čišćenja organizma i pravilne ishrane". Predavanje će biti u sali 706 na četvrtom spratu i počeće u 12 sati.

Georgij Nazarov, rođeni Moskovljanin, naturolog i istraživač autor je serije seminara o zdravijem načinu življenja, seminara u prirodi i velikog broja knjiga (koje se mogu naručiti i preko Amazona).

Njegove knjige: Tajne pravilne ishrane I i II deo, Kako živeti zdravije u jesen i rešavati jesenje tegobe, Tajne čišćenja mozga, kao i mnogobrojni članci i emisije koji sadrže argumentovane praktične savete o izboru, vremenu uzimanja i pravilnom kombinovanju hrane.

Korekcije navika u ishrani snažno utiču na kvalitet zdravlja i stanje psihe, poboljšavajući i sposobnosti za učenje i intelektualni rad.

Na predavanju će biti razmotrene ove teme, a neki od detalja mogu se videti i u izboru iz tekstova:

O koncentraciji
Štetni dodaci u ishrani
Pića štetna po zdravlje
Nekoliko recepata
Zimske voćne salate

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije mr Bore Jovanovića, 11. mart 2014.

Odbrana doktorske disertacije kandidata mr Bore Jovanovića pod nazivom "Određivanje razlike dinamičkog i svetskog vremena i predviđanje promena u brzini zemljine rotacije" biće održana 11. marta 2014. u sali 709 sa početkom u 17 časova.

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 13. mart 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan kao zajednički sastanak sa ARGO seminarom u četvrtak, 13. marta 2014, od 18 časova u sali 718 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Aleksandar Zeljić, Univerzitet u Upsali, Švedska

Naslov predavanja: Approximations for Model Construction

Sadržaj: We consider the problem of efficiently computing models for satisfiable constraints, in the presence of complex background theories such as floating-point arithmetic (FPA). Model construction has various applications, for instance the automatic generation of test inputs. It is well-known that naive encoding of constraints into simpler theories (for instance, bit-vectors or propositional logic) can lead to a drastic increase in size, and be unsatisfactory in terms of memory and runtime needed for model construction. We define a framework for systematic application of approximations in order to speed up model construction. Our method is more general than previous techniques in the sense that approximations that are neither under- nor over-approximations (or the combination of both) can be used, and shows promising results in practice.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 11. mart 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 11. marta 2014, sa početkom u 14:15 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Nataša Krejić, Marko Nedeljkov, Milan Dražić, Nebojša Gvozdenović

Naslov predavanja: ESGI 99 - ORGANIZACIJA, UTISCI I PERSPEKTIVE

Sadržaj: European Study Group with Industry (ESGI) se organizuje od kraja šezdesetih godina kao jednonedeljna radionica na kojoj matematičari modeliraju i rešavaju realne industrijske probleme. Radionice su počele u Oksfordu, ali su se kasnije raširile po Evropi, a slični događaji se organizuju i u SAD, Australiji, Aziji, http://miis.maths.ox.ac.uk/how/. Devedeset deveta evropska ESGI je održana u februaru 2014. godine u Novom Sadu. Učestvovalo je 50 matematičara koji su rešavali probleme postavljene od strane 6 srpskih kompanija, http://www.dmi.uns.ac.rs/esgi_2014/default.html. Tokom ovog seminara ćemo predstaviti detalje organizacije ESGI radionice i razmotriti perspektive za nastavak aktivnosti u pravcu povezivanja matematike i industrije u našoj zemlji.

detaljnije

CGTA seminar, 11. mart 2014.

Naredni sastanak CGTA seminara biće održan u utorak, 11. marta 2014, od 18-20h u sali 844 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: Topološka K teorija - primeri i problemi (drugi deo)

Sadržaj: Biće izložene neke od glavnih tehnika za izračunavanje K-grupa. Predavanje je preglednog karaktera i nikakvo predznanje K-teorije se ne podrazumeva (osim što je poželjno da je slušalac bar jednom u životu napravio Mebijusovu traku od papira).

detaljnije

Seminar za geometriju, vizualizaciju i obrazovanje sa primenama, 3. mart 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 3. marta 2014. u sali 301f, Matematičkog instituta SANU, sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Miroslava Antić, Matematički fakultet

Naslov predavanja: Trodimenzione minimalne CR podmnogostrukosti sfere S6(1) sa geodezijskom skoro kompleksnom i totalno realnom distribucijom

Sadržaj: Podmnogostrukost M Rimanove mnogostrukosti fM sa skoro kompleksnom strukturom J je CR podmnogostrukost u smislu Bejancu-a ako postoji C1-diferencijabilna holomorfna distribucija D1 takva da je njen ortogonalni komplement u tangentnom raslojenju D2 totalno realna distribucija. Ako je druga fundamentalna forma identički jednaka nuli na distribuciji Di, tada je podmnogostrukost Di-geodezijska. Na sferi S6(1) postoji skoro kompleksna struktura koja je čini blizu Kelerovom. Jedan od prvih primera trodimenzionih CR podmnogostrukosti te sfere je konstruisao Sekigawa u [2]. Ovaj primer su dalje generalizovali u familiju primera Hashimoto i Mashimo u [1]. I originalan primer i njegova generalizacija su D1 i D2 geodezijski. Istražićemo trodimenzione minimalne CR podmnogostrukosti M sfere S6(1) koje pripadaju nekoj totalno geodezijskoj sferi S5. Pokazaćemo da se ova klasa podmnogostrukosti sfere S6 poklapa sa klasom D1 i D2 geodezijskih minimalnih CR podmnogostrukosti, klasifikovaćemo ih i pokazati da su, sa isključenjem jednog primera, podmnogostrukosti Hashimoto-a i Mashimoa jedini D1 i D2 geodezijski primeri.

Bibliografija

[1] H. Hashimoto, K. Mashimo, On some 3-dimensional CR submanifolds in S6, Nagoya Math. J., 156 (1999), 171–185.

[2] K. Sekigawa, Some CR submanifolds in a 6–dimensional sphere, Tensor, N. S., 41 (1984), 13–20.

 

detaljnije