Odeljenje za matematiku, 30. decembar 2014.

Naredni sastanak Odeljenje za matematiku biće održan kao zajednički sastanak sa Seminarom za Logiku u utorak, 30. decembra 2014. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 16:30 časova.

Predavač: akademik Stevo Todorčević

Naslov predavanja: METODI GRUBIH KLASIFIKACIJA MATEMATIČKIH STRUKTURA

Apstrakt: U oblastima matematike koje ispituju strukture velike složenosti često se primenjuju metode takozvanih `grubih` klasifikacija: da bi se razumela jedna klasa složenih matematičkih struktura, prvo se ide prema pronalazenju `kritičnih` članova te klase. Da jedan takav pristup istraživanju matematičkih struktura može biti jako koristan, po prvi put se jasno vidi u radu F.P. Ramsey-a koji je na taj način rešio slučaj Entscheidungsproblem-a Hilbert-a i Ackermann-a daleke 1930-te godine. Danas je taj pristup dosta rasprostranjen i dodiruje širok spektar matematičkih oblasti, od topologije do funkcionalne analize, a takodje je prisutan i u nekim oblastima informatike. Ovo će biti pregled jednog višegodišnjeg naučnoistraživačkog rada gde se taj pristup koristi.

Serija predavanja je napravljena po ugledu na seriju predavanja koju je profesor Todorčević držao na Univerzitetu UC Berkeley u okviru "Tarski 2014 Lecture Series" u proleće 2014.

detaljnije

Obaveštenje o neradnim danima

Službe Matematičkog fakulteta neće raditi od 1. do 11. januara 2015. godine. Prvi radni dan u 2015. godini je ponedeljak 12. januar.

SREĆNI PRAZNICI!!!

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 29. decembar 2014.

Vanredni sastanak Odeljenja za matematiku biće održan u ponedljak, 29. decembra 2014. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14 časova.

Na ovom sastanku, predavanja će održati dvoje mladih doktoranata koji su u programu Instituta u kome se prati razvoj bivših učenika Matematičke gimnazije koji su školovanje nastavili u inostranstvu.

Predavač: Naslov predavanja: Ana Đurđevac, BMS, Freie Universität Berlin

Naslov predavanja: Paraboličke parcijalne diferencijalne jednačine na pokretnim prostorima

Sadržaj: Na predavanju će biti dat pregled osnovne teorije parcijalnih diferencijalnih jednačina na pokretnim prostorima u apstraktnom slučaju.

Biće uvedeni osnovni pojmovi, kao što su Gelfand-ova trojka, materijalni izvod i slabi materijalni izvod.

Kao najvažniji rezultat biće predstavljena egzistencija i jedinstvenost rešenja određene klase parcijalnih diferencijalnih jednačina.

Specijalno, biće naveden primer difuzne jednačine na pokretnoj hiperpovrši.



Predavač: Mihajlo Cekić, Univerzitet u Kembridžu

Naslov predavanja: Inverzni problemi za koneksije

Inverzni problemi su oni u kojima pokušavamo da saznamo informacije o određenom sistemu (kao što je unutrašnjost Zemlje ili telo pacijenta), bez njegovog prehodnog rastavljanja na deliće, tj. na osnovu njegove interakcije sa određenim spoljašnjim nadražajima, kao što su razni talasi i polja.

Većina takvih sistema se dobija iz fizičkih sistema koji su modelovani parcijalnim diferencijalnim jednačinama, a problem se obično svodi na to da se odrede parametri jednačina na osnovu nekih zaključaka o rešenjima.

Ono što čini ovu oblast popularnom je to što se nalazi između primenjene i teorijske matematike.

Na samom predavanju predavač će govoriti o teorijskoj strani oblasti, tačnije o tzv. inverznom problemu za koneksije.

detaljnije

Svečani skup u Udruženju `Milutin Milanković`

Svečani skup povodom obležavanja Milnkovićevih jubileja održaće se u sredu 24. decembra u 14 sati u Pop Lukinoj 1b.

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 23. decembar 2014.

Naredni sastanak Odeljenja za matematiku biće održan kao zajednički sastanak sa Seminarom za logiku u utorak, 23. decembra 2014. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 16:30 časova.

Predavač: akademik Stevo Todorčević

Naslov predavanja: METODI GRUBIH KLASIFIKACIJA MATEMATIČKIH STRUKTURA

Sadržaj:

U oblastima matematike koje ispituju strukture velike složenosti često se primenjuju metode takozvanih `grubih` klasifikacija: da bi se razumela jedna klasa složenih matematičkih struktura, prvo se ide prema pronalaženju `kritičnih`  članova te klase.

Da jedan takav pristup istraživanju matematičkih struktura može biti jako koristan, po prvi put se jasno vidi u radu F.P. Ramsey-a koji je na taj način rešio slučaj Entscheidungsproblem-a Hilberta i Ackermanna daleke 1930-te godine.

Danas je taj pristup dosta rasprostranjen i dodiruje širok spektar matematičkih oblasti, od topologije do funkcionalne analize, a takodje je prisutan i u nekim oblastima informatike.

Ovo će biti pregled jednog višegodišnjeg naučnoistraživačkog rada gde se taj pristup koristi.

Serija predavanja je napravljena po ugledu na seriju predavanja koju je profesor Todorčević držao na Univerzitetu UC Berkeley u okviru "Tarski 2014 Lecture Series" u proleće 2014.

detaljnije

Seminar Katedre za algebru i matematičku logiku, 26. decembar 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 26. decembra 2014. sa početkom u 10:15h u sali 840 Matematičkog fakulteta, V sprat.

Predavač: Goran Đanković

Naslov predavanja: Rang eliptičkih krivih u familijama (drugi deo)

detaljnije

Seminar Matematički metodi mehanike, 24. decembar 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 24. decembra 2014. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 15 časova.

Predavač: Vladimir Janković, Matematički fakultet, Beograd

Naslov predavanja: Uvod u optimalno upravljanje - Pontrjaginov princip maksimuma - specijalni kurs

detaljnije

Seminar za geometriju, obrazovanje i vizuelizaciju sa primenama, 25. decembar 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 25. decembra 2014. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Đorđe Baralić

Naslov predavanja: Kratak dokaz Bredlijeve teoreme

Sadržaj: Bredlijeva teorema je jedno proširenje Karnove teoreme za trougao i koniku koja seče tri stranice datog trougla. Karnova teorema je u izvesnom smislu prirodna generalizacija klasične Čevijeve i Menelajeve teoreme. Na ovom predavanju će biti izložen dokaz baziran na klasičnim teoremama projektivne geometrije uz korišćenje softvera Cinderella, uz čije primene je na elegantan način dobijen. Ovaj rad je prihvaćen za objavljivanje u American Mathematical Monthly.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 24. decembar 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 24. decembra 2014. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Vladimir Dragović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: UVOD U PSEUDO-INTEGRABILNE BILIJARE

Sadržaj: Izučavaju se novi mehanički sistemi: bilijari unutar oblasti koje su ograničene lukovima konfokalnih konika, i čija granica sadrži nekonveksne uglove. Predstavljaju se osnovna dinamička i geometrijska svojstva takvih sistema.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 23. decembar 2014.

Naredni sastanak Seminara za računarstvo i primenjenu matematiku biće održan u utorak, 23. decembra 2014. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Ilija Bataš Bjelić, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: OPTIMIZACIJA U ENERGETICI

Sadržaj: Optimizacione tehnike primenjuju se na modele u energetici u svetu i kod nas. Najpre su se razvili modeli tehničke optimizacija elektroenergetskih sistema zbog problema upravljanja (eksploatacije) sa dinamikom reda delova sekunde, do upravljanja na satnom nivou, a zatim i zbog problema planiranja na dnevnom, sezonskom i višegodišnjem nivou. Prema funkciji cilja zatim se razvijaju modeli višekriterijumske optimizacije koja pored tehničkih u obzir uzima i ekonomske, geografske i regulatorne aspekte modela u energetici. Ekonomski aspekt mogu biti ograničenja ili minimizacija ukupnih ili specifičnih troškova, maksimizacija pouzdanosti, profita ili neka njihova kombinacija. Geografski aspekt odnosi se na veličinu sistema koji se optimizira i način na koji se uključuju energetski resursi, trgovina i sl. Regulatorni aspekt najčešće predstavljaju ograničenja ili minimizacija emisija gasova sa efektom staklene bašte. Broj komercijalnih, besplatnih i korisničkih softverskih alata za optimizaciju modela u energetici sa različitim linearnim i nelinearnim algoritmima je sve veći. Sa pojavom obnovljivih izvora energije optimizacija modela energetskih sistema postaje sve složenija.

Reference:
Iqbal, M., M. Azam, M. Naeem, A. S. Khwaja, and A. Anpalagan. 2014. "Optimization classification, algorithms and tools for renewable energy: A review." Renewable and Sustainable Energy Reviews no. 39 (0):640-654.
doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.rser.2014.07.120.

detaljnije