`Da li ste znali da i brojevi imaju prošlost i istoriju?`, Matematički fakultet u SKC-u

Ako niste, SKC i Matematički fakultet - tim za čistu desetku (ili peticu ako želite) dočaraće vam kako su se brojevi promenili kroz vreme i zbog čega je baš broju 10 dodeljen poseban status među ostalima.

Pleme Inki koristilo je prefinjenu verziju označavanja brojeva odn. čvorove i duge niti. U Indiji se oko 100. godine razvila ideja o 9 cifara. Za nastanak broja nula bilo je potrebno još oko 1000 godina.

U Aziji nastaje abakus, zasnovan na dekadnom brojevnom sistemu.

Sumerci i Vavilonci koristili su male glinene stubove kako bi označili brojeve. Kako bi Vavilonci zapisali broj 19?

Stari Egipćani su koristili objekte iz svog svakodnevnog života kao simbole za označavanje brojeva. Tako je uspravan stub bio oznaka za 1, petna kost oznaka za 10, klupko kanapa za 100, lotosov cvet za 1000, prst za 10000, punoglavac ili žaba za 100000 i čovek sa raširenim rukama za milion ili za beskonačnost.

Znate li kako bi stari Egipćanin napisao broj 4.321.541?

Dodjite na druženje sa studentima Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu u SKC-u u ponedeljak 2. novembra od 18 sati!

A za sve one koji su bas zainteresovani zajedno ćemo zapisivati brojeve na glinenim tablicama, a pomoću kanapa - bez štapa, egipatske simbole, kao i različite načine izvođenja osnovnih aritmetičkih operacija, baš onako kako se radilo u prastara vremena.

 

 

 

 

 

 

 

 

detaljnije

Predstavljanje Doktorske škole iz matematike na nivou Srbije, akademik prof. dr Stevan Pilipović, 29.10.2015.

Akademik prof. dr Stevan Pilipović održaće predavanje posvećeno predstavljanju Doktorske škole iz  matematike na nivou Srbije.

Predavanje će se održati sutra, u četvrtak. 29. 10. 2015., u sali 718 od 13 do 14 sati.

Osnovne ideje organizacije

Pozivaju se svi nastavnici i asistenti da prisustvuju predavanju.

detaljnije

Obaveštenje - radna subota

Prema usvojenom kalendaru nastavnih aktivnosti 31. oktobar 2015. je radna subota i radi se po rasporedu za sredu.

detaljnije

Seminar za geometriju, obrazovanje i vizuelizaciju sa primenama, 29. oktobar 2015.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 29. oktobra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Milica Grbović, Prirodno-matematički fakultet u Kragujevcu

Naslov predavanja: Delta invarijante i njihova primena u Kelerovoj geometeriji

Apstrakt: Jedan od osnovnih problema u teoriji podmnogostrukosti je imerzibilnost (ili neimerzibilnost) Rimanove mnogostrukosti u Euklidski prostor (ili u prostornu formu).

Godinama je jedini poznat potreban uslov da neka Rimanova mnogostrukost dopusti minimalnu izometrijsku imerziju u neki Euklidski prostor bio nepozitivnost Ričijevog tenzora.

1968. godine je Čen počeo raditi na postavljanju strožijih uslova koji moraju biti ispunjeni kako bi minimalna izometrijska imerzija Rimanove mnogostrukosti u Euklidski prostor bila izvodljiva.

Tada se javila potreba za uvođenjem novih tipova Rimanovih invarijanti, pa Čen devedesetih godina uvodi takozvane delta krivinske invarijante na Rimanovim mnogostrukostima.

Biće reči o delta invarijantama sa primenama prvo, na Rimanovim mnogostrukostima, a zatim na Kelerovim mnogostrukostima, uvođenjem totalno realne delta invarijante i Kelerove delta invarijante.

detaljnije

Seminar Katerdre za računarstvo i informatiku, 29. oktobar 2015.

Naredni sastanak Seminara za biće održan u četvrtak, 29. oktobra 2015. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

U sklopu stručnih tribina koje se povremeno organizuju u okviru Seminara, kolege iz Registra nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) održaće predavanje na temu sajber bezbednosti.

Više informacija može se naći na strani http://computing.matf.bg.ac.rs

detaljnije

Univerzitet u Beogradu u oblasti matematike na 121. mestu na NTU rang listi za 2015. godinu

Na ovogodišnjoj rang listi koju formira National Taiwan University (NTU), Univerzitet u Beogradu je rangiran na 121. mestu u oblasti matematike.

http://nturanking.lis.ntu.edu.tw/DataPage/TOP300.aspx?query=Mathematics&pagesize=100&y=2015

Univerzitet u Beogradu u celini je na istoj listi rangiran na 339. mestu od ukupno 500 rangiranih univerziteta u svetu.

Lista se formira na osnovu naučno-istraživačkih dostignuća u određenoj oblasti, a prvenstveno na osnovu broja publikacija i citiranosti (http://nturanking.lis.ntu.edu.tw/BackgroundMethodology/Methodology-enus.aspx).

detaljnije

Seminar za mehaniku, 28. oktobar 2015.

Naredni sastanak seminara biće održan u sredu, 21. oktobra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Đorđe Mušicki, Fizički fakultet, Univerzitet u Beogradu i Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PROŠIRENjE VUJANOVIĆ-ĐUKIĆEVE NETERINE TEOREME ZA KONTINUALNE SISTEME (nastavak)

Apstrakt: U ovom saopštenju, koje se nadovezuje na prethodno, uvedeni su tzv. pseudokonzervativni sistemi za kontinuirane sisteme, po analogiji sa odgovarajućim u mehanici čestica (Đ. Mušicki, 2012), čime je izvršen jedan drugi, komplementarni prilaz ovoj problematici. Oni su definisani kao takvi nekonzervativni kontinuirani sistemi čije se Lagrange-eve jednačine uvođenjem nove gustine Lagranžijana mogu svesti na Euler-Lagrange-eve jednačine, i formulisan je uslov da se neki nekonzervativan sistem može smatrati pseudokonzervativnim. Analizirani su energijskim odnosi ovakvih sistema i pokazano je da pod izvesnim uslovima oni imaju izvesne integrale (ili konstante) energije u širem smislu, koji uz karakteristične razlike pokazuju i izvesne sličnosti sa odgovarajućim integralima energije u mehanici čestica. Pokazano je kako se mogu naći takvi integrali energije, kako pomoću dobijene generalisane Noether-ine teoreme koja odgovara pseudokonzervativnim sistemima, tako i neposredno pomoću jednog sistema parcijalnih diferencijalnih jednačina. 

Dobijeni rezultati su ilustrovani na primeru oscilacije žice u viskoznoj sredini. Pošto je pokazano da je ovaj sistem pseudokonzervativna, primenjen je odgovarajući uslov za postojanje integrala kretanja i nađeno je jedna partikularno rešenje ovog uslova, kad integrali kretanja postaju integrali energije. Na osnovu toga nađen je odgovarajući integral energije u širem smislu, koji pokazuje sve karakteristike takvih integrala energije za nekonzervativne sisteme.

 

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 27. oktobar 2015.

Naredni sastanak seminara za biće održan u utorak, 27. oktobra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Irina Branović Balović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: STATE OF THE ART IN THE PRACTICAL IMPLEMENTATION OF ELLIPTIC CURVE CRYPTOGRAPHY

Apstrakt: More than 15 years have passed since elliptic curves were introduced in mainstream public-key cryptography. In the meantime, practical implementation issues were identified, and the current state-of-the-art has advanced. Newer curves with better performance or simpler and more secure implementations were proposed. This presentation will give an overview of ECC principles, research conducted in software/hardware implementation fields in the last decade, as well as illustrate ECC performance compared to other public-key methods on a few characteristic use cases.

detaljnije

KGTA seminar, 27.10.2015.

Naredni sastanak Seminara održaće se u novom terminu.

Datum i vreme: utorak 27. oktobar, od 12 do 14 sati
Mesto: sala 844, Matematički fakultet

Predavač: Branislav Prvulović

Naslov predavanja: "Množenje u kohomologiji Grasmanijana,Šubertov račun i Grebnerove baze" (nastavak)

Apstrakt:
"Jednu aditivnu bazu kohomologije Grasmanijana čine Šubertove klase, koje se međusobno množe  pomoću Pijerijeve formule. Na predavanju će biti predstavljena još jedna prirodna aditivna baza te kohomologije, data preko Černovih klasa kanonskog raslojenja nad Grasmanijanom.  Pomoću nje se dobija Grebnerova baza odgovarajućeg ideala, a onda i formula za množenje elemenata ove druge aditivne baze (analogna Pijerijevoj formuli), kao i rekurentne veze između Kostkinih brojeva, koje u potpunosti određuju ove brojeve."

Predavanje je bazirano na radu: http://poincare.matf.bg.ac.rs/~markor/MGG.pdf

detaljnije

Seminar za geometiju, obrazovanje i vizuelizaciju sa primenama, 22. oktobar 2015.

Naredni sastanak seminara biće održan u četvrtak, 22. oktobra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: VIRTUELNI BILIJARI NA KVADRIKAMA U PSEUDO-EULIDSKIM PROSTORIMA

Apstrakt: Posmatramo virtualno bilijarno preslikavanje na simetričnim kvadrikama unutar pseudo-Euklidskih prostora. Ispostavlja se da metoda može da se prenese na bilijare u projektivnim prostorima, a specijalno na bilijare unutar simetričnih kvadrika na sferi i hiperboličkom prostoru.

Istraživanje je inspirisano radovima Vladimira Dragovića i Milene Radnović i izvedeno je u saradnji sa Vladimirom Jovanovićem, Univerzitet u Banja Luci.

detaljnije