KGTA seminar, 29. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 29. marta 2016. od 14-16 časova u sali 844 Matematičkog fakulteta, V sprat.

Predavač: Marko Vojinović

Naslov predavanja: JEDAN KOMBINATORNI PROBLEM KOJIM SE POJAVLjUJE U KVANTNOJ GRAVITACIJI

Apstrakt: U okviru tzv. "spincube" pristupa kvantnoj gravitaciji pojavljuje se jedan zanimljiv kombinatorni problem "bojenja" simplicijalnih kompleksa homeomorfnih nekoj 4D mnogostrukosti. Nakon formulacije problema na jeziku Diofantovih jednačina, biće prezentovana jedna ideja za njegovo rešenje, ali i neka konceptualna ograničenja vezana za neodlučivost i Gedelovu teoremu nekompletnosti, koja se prirodno pojavljuju u analizi topologije 4D mnogostrukosti.

detaljnije

Predavanje za istraživače `Learn how to get your work published in international journals`, 12.04.2016.

Sa velikim zadovoljstvom pozivamo sve zainteresovane istraživače da prisustvuju predavanju `Learn how to get your work published in international journals`, koje organizuje Odeljenje za naučne informacije Narodne biblioteke Srbije (KoBSON) u saradnji sa izdavačem naučnih informacija Wiley.

Predavanje je zakazano za 12. april 2016. godine u 14 sati, u Amfiteatru Narodne biblioteke Srbije.

Predviđeno je da svi polaznici dobiju sertifikat o pohađanju.

Program i forma za obaveznu prijavu nalaze se na posebno oformljenoj stranici za ovaj događaj Wiley: http://mywileylibrary.wiley.com/free-workshop-for-researchers/ - Free workshop for Researchers.

Broj raspoloživih mesta je ograničen, te sugerišemo da se zainteresovani što pre prijave posredstvom date forme:

http://wiley.qualtrics.com/jfe/form/SV_0SrPY5BemnG3NuR
http://kobson.nb.rs/kobson.746.html?newsId=772#.VvUPi0dTLlj

detaljnije

Javni poziv Zadužbine D. Marinkovića za davanje pomoći za lečenje i nabavku medicinskih pomagala studentima UB

Odbor Zadužbine Dragoljuba Marinkovića, na sednici održanoj 24.03.2016. godine, raspisao je Javni poziv za davanje 30 pomoći u iznosu od po 10.000,00 dinara za lečenje i nabavku medicinskih pomagala studentima Univerziteta u Beogradu.

Rok za podnošenje prijava je od 25. marta 2016. godine do 17. aprila 2016. godine.

Uslovi za dobijanje pomoći su:

-  da student studira na fakultetu Univerziteta u Beogradu,
- da student poseduje neki oblik hendikepa ili bolesti,(telesno oštećenje ili oboljenje koje trajno narušava zdravstveno stanje studenta)
-  da student nije stariji od 28 godina u trenutku podnošenja molbe.

Detalji i potrebna dokumentacija

detaljnije

BG PRAKSA 2016

Univerzitet u Beogradu i Gradska Uprava grada Beograda sa zadovoljstvom pozivaju studente završnih godina da se prijave za učešće u programu Univerzitetska radna praksa – BG PRAKSA 2016.

Program Univerzitetska radna praksa – BG PRAKSA realizuje Centar za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu u saradnji sa Gradskom upravom grada Beograda od 2010. godine.

Program omogućava studentima da po jedinstvenom modelu obavljaju stručnu praksu u javnim i javnim komunalnim preduzećima, organizacionim jedinicama Gradske uprave, ustanovama kulture i gradskim opštinama, te da steknu praktična znanja, veštine i relevantno radno iskustvo tokom studija i na taj način unaprede svoje akademsko obrazovanje.

U proteklih šest godina realizacije preko 1300 studenata sa 24 fakulteta Univerziteta u Beogradu steklo je prvo radno iskustvo u institucijama čiji je osnivač grad.

Integralni tekst konkursa (sa detaljima o lokacijama i pozicijama za praksu, opisom posla i uslovima za svaku poziciju, kao i potrebnim dokumentima) i Vodič kroz konkurs dostupni su na sajtu Centra za razvoj karijere.

Program BG PRAKSA 2016 realizovaće se kao četvoromesečna praksa uz mentorsku podršku. Planirano je da se praksa realizuje u periodu od 1. juna do 1. oktobra. Svim studentima – polaznicima programa tokom trajanja prakse biće obezbeđena naknada za topli obrok i prevoz.

Na konkurs se mogu prijaviti zainteresovani studenti završnih godina elektronskim putem i neophodno je da prilože skeniranu potvrdu o redovnom studiranju na sajtu Centra za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu.

Rok za prijavu je 13. april 2016. godine u ponoć.

Plakat
Info
Pozicije za studente Matfa

detaljnije

Seminar za geometriju, obrazovanje i vizualizaciju sa primenama, 24. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 24. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Božidar Jovanović, Matematički institut, SANU

Naslov predavanja: NETERINA TEOREMA U VREMENSKI ZAVISNIM HAMILTONOVIM SISTEMIMA

Apstrakt: Neterina teorema spada u rezultate koji su obeležili mehaniku i fiziku u 20. veku. Na njenom uopštenju, u okviru Lagranžove mehanike, značajan doprinos dali su i srpski mehaničari (Đukić, Vujanović, Mušicki). U ovom izlaganju, razmatra se formulacija Neterine teoreme u vremenski zavisnim Hamiltonovim sistemima, u odnosu na transformacije koje čuvaju Poenkare-Kartanovu formu. U slučaju kada je Poenkare-Kartanova forma kontaknog tipa, daje se eksplicitan oblik simetrija u problemu poznatom kao inverzna Neterina teorema. Posebno se analiziraju prirodni mehanički sistemi i, kao primer, Runge-Lencov vektor u Keplerovom problemu.

detaljnije

Stručna konferencija GIS forum 2016, poziv

Pozivamo studente i profesore koji su u svom naučnoistraživačkom radu koristili GIS, da učestvuju na stručnoj konferenciji "GIS forum 2016" koja će se održati 17.5.2016. godine u Hotelu „M“ u Beogradu.

Prihvaćeni autorski radovi biće objavljeni na panoima tokom konferencije kao i u zborniku radova, a autori najboljeg studentskog autorskog rada biće nagrađeni sa 10.000 dinara.

Rok za predaju radova je 30.4.2016. godine preko i-mejl adrese:
office@gisforum.rs

http://www.gisforum.rs/index.php/autorski-radovi

https://www.linkedin.com/groups/GIS-forum-Srbije-6927743

GIS forum 2016 – mesto okupljanja GIS stručnjaka

Prethodne godine, na GIS forumu je prisustvovalo 154 učesnika iz 52 institucije.

Fotografije i video snimke predavanja možete pogledati preko sajta GIS foruma: http://www.gisforum.rs/index.php/gf2015-media

http://www.gisforum.rs

Poziv fakultetima

Vidimo se!

detaljnije

Ciklus Kriptografija, predavanja u martu i aprilu, mala sala Kolarca

Predavanja u okviru ciklusa Kriptografija održavaju se tokom marta i aprila 2016. u maloj sali Kolarca, četvrtkom od 18 sati.

24. mart 2016.

"Od veštine do naučne discipline – stvaranje kriptologije, računara i teorije informacija"

Predavač: dr Miodrag Mihaljević, Matematički institut SANU

31. mart 2016.

"Popularni rezime osnova Kriptologije"

Predavač: dr Miodrag Mihaljević, Matematički institut SANU

7. april 2016.

"Kriptografija i teorija brojeva"

Predavač: dr Žarko Mijajlović, Univerzitet u Beogradu Matematički fakultet

14. april 2016.

"Dešifrovanje danas - šta je stvarno moguće, a šta je prevara i može li se razlikovati?"

Predavač: dr Milan Božić, Univerzitet u Beogradu Matematički fakultet

Najava predavanja

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 25. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 25. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14 časova.

Predavač: Aleksandar Vučić, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov i apstrakt predavanja biće naknadno objavljeni.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 24. mart 2016. (vanredni sastanak)

Vanredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 24. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 13:15 časova.

Predavač: Paul L. Rosin, School of Computer Science and Informatics, Cardiff University

Naslov predavanja: NON-PHOTOREALISTIC RENDERING OF IMAGES

Apstrakt: Computer Scientists have been inspired by artists to develop many non-photorealistic rendering techniques that can take an input image and produce a wide variety of artistic effects such as oil painting, watercolour, pointillist, etc. Their application can simply be for fun (e.g. to make consumer photographs more interesting), but there are also many other applications such as scientific visualisation, film production effects, technical illustration, etc.

My talk will overview several NPR techniques developed by myself and Yu-Kun Lai, that aim to generate results that are relatively minimal rendering, in terms of using a combination of refined lines and regions and a small number of tones or colours. The aim is to achieve a rendering that is abstracted but retains sufficient elements from the original image so that (for example) it can be used to generate recognisable portraits.

Kratka biografija predavača: Paul L. Rosin is a Professor at the School of Computer Science an Informatics, Cardiff University. Previous posts include Brunel University, Joint Research Centre, Italy and Curtin University of Technology, Australia. His research interests include the representation, segmentation, and grouping of curves, knowledge-based vision systems, early image representations, low level image processing, machine vision approaches to remote sensing, methods for evaluation of approximation algorithms, etc., medical and biological image analysis, mesh processing, non-photorealistic rendering, and the analysis of shape in art and architecture.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 23. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 23. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Slobodanka Boljanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: NUMERIČKA SIMULACIJA ČVRSTOĆE PRI DEJSTVU CIKLIČNIH OPTEREĆENjA

Apstrakt: U toku eksploatacije elementi struktura su izloženi dejstvu radnih opterećenja ciklicnog karaktera. Kontinuirano dejstvo cikličnih opterećenja može prouzrokovati složeni proces poznat pod nazivom zamor. U analizi koja se odnosi na ponašanje pri zamoru realnih elemenata strukture pri dejstvu cikličnih opterećenja, jedan od osnovnih ciljeva je razvoj pogodnih matematičkih modela/procedura za procenu preostalog veka. Razvijeni matematički modeli u ovom istraživanju, razmatraju fazu do pojave inicijalnog oštećenja i fazu širenja prsline. Teorijski pristup obuhvata primenu analitičkih i numeričkih metoda za određivanje teorijskog faktora koncentracije napona i faktora intenziteta napona. Proces do pojave oštećenja i proces širenja prsline su modelirani na bazi energetskog koncepta i odgovarajućih kriterijuma mehanike loma kao i teorije za proračun čvrstoće. Validnost formulisanih matematičkih modela je proverena upoređivanjem sa odgovarajućim eksperimentalnim rezultatima kod elemenata strukture kao što je avionska oplata i veza krilo-trup.

detaljnije