Odeljenje za matematiku, 8. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 8. aprila 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU, sa početkom u 14h.

Predavač: Bojan Marinković, Matematički institut SANU, Beograd

Naslov predavanja: POVEZIVANjE HETEROGENIH PREKRIVAJUĆIH MREŽA

Apstrakt: U okviru predavanja će biti predstavljeni definicija i formalni dokaz nekih svojstava heterogenih prekrivajućih (overlay) mreža.

Biće prikazani opisi protokola Kord (Chord) i Sinapsa (Synapse) pomoću formalizma mašina apstraktnih stanja, kao i dokaz korektnosti formalizacije protokola Kord.

Biće data i verovatnosna ocena uspešnosti pretrage prilikom korišćenja protokola Sinapsa.

detaljnije

Seminar Bioinformatika, 6. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 6. aprila 2016. u sali 718 Matematičkog fakulteta, sa početkom u 18:15 časova.

Predavači: Petar Veličković, doktorant iz oblasti mašinskog učenja i bioinformatike, Triniti koledžu Univerziteta u Kebmridžu, Velika Britanija i Andrej Ivašković, student osnovnih studija računarstva na istom fakultetu

Naslov predavanja: VIRAL: REALNE SIMULACIJE KONKURENTNIH PROCESA NAD MULTIPLEKS MREŽAMA

Apstrakt: Precizno modelovanje procesa koji se šire predstavlja ključni izazov savremene bioinformatike, naročito u kontekstu predviđanja posledica epidemija (na primer, proporcije stanovnistva koja ce biti zahvaćena nekom zarazom u kritičnom trenutku).

Postoji veliki broj pristupa; nedavna otkrića u polju multipleks mreža dozvoljavaju integraciju nekoliko konkurentnih procesa i direktnije modelovanje njihovih interakcija. Međutim, istraživanja su se do sada najviše vršila na nasumično generisanim mrežama i pretpostavke u vezi sa njihovom dinamikom ne moraju neophodno odgovarati ponašanju ljudi.

Kao značajan korak ka pravljenju kontrolisanih eksperimenata ove vrste, biće predstavljen Viral, sistem zasnovan na multipleks mrežama za simulacije konkurentnih procesa epidemija i informisanosti u savremenom drustvu, u kontekstu stvarnog sveta.

Sistem je zasnovan na nezahtevnoj distribuiranoj Android aplikaciji i centralnog servera predviđenog za simulaciju, pri čemu su obe komponente jednostavne za pokretanje i podešavanja. Obezbeđena je infrastruktura za detaljno beleženje i analiziranje rezultata simulacije.

Organizatori seminara Bioinformatika su prof. dr Gordana Pavlović-Lažetić, prof. dr Branko Dragović i prof. dr Nenad Mitić, rukovodilac seminara.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 5. april 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 5. aprila 2016. u sali 809 Matematičkog fakulteta, sa početkom u 18 časova.

Predavač: dr Maja Burić, redovni profesor Fizičkog fakulteta u Beogradu

Naslov predavanja: GRAVITACIONI TALASI - 60 GODINA OD IDEJE O MERENjU DO DIREKTNE DETEKCIJE

Apstrakt: U okviru predavanja će biti dat kraći istorijski i teorijski uvod u gravitacione talase, sa posebnim osvrtom na izvore gravitacionih talasa - spajanje binarnog sistema odnosno sudar dve crne rupe ili neutronske zvezde.

detaljnije

MatHackathon, briše granice i podstiče kreativnost, od 22. do 24. aprila 2016.

detaljnije

Konkurs NBS za najbolje naučnoistraživačke radove iz oblasti monetarne ekonomije, supervizije finansijskih institucija i finansijske stabilnosti za dodelu tri novčane nagrade ,,Aleksa Spasić“

Detaljnije

detaljnije

Binom - list studenata Matematičkog fakulteta, najava novog broja i poziv

Drago nam je što možemo da vas obavestimo da je novi broj našeg Binoma u pripremi, te ovom prilikom pozivamo nastavnike, saradnike i studente našeg Fakulteta da svojim predlozima i/ili tekstovima učestvuju u nastajanju ovog broja.

Predloge možete slati do sredine aprila 2016. na adresu:
binom.matf@gmail.com

detaljnije

Seminar Katedre za računarstvo i informatiku, 31. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 31. marta 2016. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Planirana je stručna tribina, u okviru koje će se predstaviti kompanija Comtrade sa temom:  Razvoj veb aplikacija korišćenjem JavaScript-a i ECMAScript 6

Apstrakt: Biće reči o novim trendovima u web development-u, kao što su TypeScript. Biće predstavljen i AngularJS 2.0 JavaScript framework kroz primer aplikacije (components, dependency injection, templates, routing and navigation, pipes, lifecycle hooks, itd).

Još neke teme o kojima će biti reči su: ECMA 6 standard, TypeScript, Single Page Applications i Angular 2.0.

Detaljnije informacije o Seminaru dostupne su na strani http://computing.matf.bg.ac.rs

detaljnije

Seminar za geometriju, obrazovanje i vizualizaciju sa primenama, 31. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 31. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Predrag Jovanović, naučni savetnik Astronomske opservatorije u Beogradu

Naslov predavanja: PROŠIRENjE TEORIJE GRAVITACIJE KAO ALTERNATIVA TAMNOJ MATERIJI

Apstrakt: U okviru predavanja će biti dat kratak pregled naših dosadašnjih saznanja o tamnoj materiji, a imajući u vidu i činjenicu da se ona može posmatrati kao jedno u nizu predviđanja opšte teorije relativnosti, biće dato i poređenje nekih implikacija ove teorije sa odgovarajućim posledicama i predviđanjima teorija modifikovane gravitacije, sa posebnim osvrtom na one vezane za kosmologiju i nedavno detekovane gravitacione talase. U tom svetlu će biti razmatrana mogućnost da se u okviru teorija modifikovane gravitacije, i bez pretpostavke o tamnoj materiji, objasne neke posmatrane astrofizičke pojave kao što su npr. ravne rotacione krive kod spiralnih galaksija, njihova barionska Tali-Fišerova relacija i fundamentalna ravan kod eliptičnih galaksija. Pored toga, biće dat i kratak pregled naših do sada objavljenih, kao i novih rezultata istraživanja iz ove oblasti.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 29. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 29. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Tatjana Davidović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: MATHEURISTIKA VINS

Apstrakt: Razvijena je nova matheuristika, heuristička optimizaciona metoda, dobijena hibridizacijom egzaktnog MIP solvera sa procedurom lokalne pretrage kroz različite okoline. Ova metoda koristi ideju za fiksiranje podskupa binarnih promenljivih i korišćenje egzaktnog solvera za rešavanje dobijenog potproblema, tj. određivanje vrednosti za preostale (nefiksirane) promenljive. Koje promenljive i koliko njih će se fiksirati određuje se na razne načine i time se definišu razne okoline za pretragu. Eksperimentisano je sa 10 tipova okolina. Veličine okolina se sistematski povećavaju, a u skladu sa tim, povećava se i vreme dozvoljeno za rad egzaktnog solvera. Time se povećava intenzitet pretrage u odgovarajućoj okolini. Promena okolina, kao i intenziteta pretrage inspiracija su za ime nove metode: Variable Intensity Neighborhood Search (VINS). Metoda je nastala kombinovanjem ideja iz dve poznate matheuristike: Variable Intensity Local Search (VILS) i Variable Neighborhood Decomposition Search for 0-1 MIP (VNDS-MIP). Eksperimentalana evaluacija izvršena je na dva skupa test primera benčmark instanci iz MIPLIB 3.0 biblioteke i realnim primerima rutiranja kontejnerskih brodova u rečnoj plovidbi. Predložena metoda poređena je sa VNDS-MIP metodom i pokazano je da VINS najčešće daje bolje rezultate od svog prethodnika, bilo po kvalitetu rešenja, bilo po vremenu izvršavanja, a nekad i po oba kriterijuma.

Rezultati su dobijeni u saradnji sa P. Jovanovićem, J. Lazić i S. Mitrović Minić.

detaljnije

KGTA seminar, 29. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 29. marta 2016. od 14-16 časova u sali 844 Matematičkog fakulteta, V sprat.

Predavač: Marko Vojinović

Naslov predavanja: JEDAN KOMBINATORNI PROBLEM KOJIM SE POJAVLjUJE U KVANTNOJ GRAVITACIJI

Apstrakt: U okviru tzv. "spincube" pristupa kvantnoj gravitaciji pojavljuje se jedan zanimljiv kombinatorni problem "bojenja" simplicijalnih kompleksa homeomorfnih nekoj 4D mnogostrukosti. Nakon formulacije problema na jeziku Diofantovih jednačina, biće prezentovana jedna ideja za njegovo rešenje, ali i neka konceptualna ograničenja vezana za neodlučivost i Gedelovu teoremu nekompletnosti, koja se prirodno pojavljuju u analizi topologije 4D mnogostrukosti.

detaljnije